't VLIEGEND BLAADJE. Akwnc Nieuws- Wira Advei tratiekoie VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 139. Woensdag 17 Juni 1874- Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. De Uitgevers van dit "Blad berichten hunnen geabonneerden buiten deze gemeente, welke hetzelve niet door tusschenkoinst van Postdirecteu ren of Boekhandelaren ontvangen dat, uithoofde van de vele moeiten en kosten, aan het incasseeren van zulk een klein bedrag verbonden, van af 1 Juli a. s. dit Blad aau hen niet anders dan tegen vooruitbetaling van 50 ct. per drie maanden kan worden toegezonden. Men gelieve dus vóór 1 Juli a. s. het verschuldigde voor het loopende en voor het nieuwe kwartaal toe te zenden aan de Uitgevers BERKHOUT Co. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 18 Juni 's avonds 6.25.^ Via Triest 28 Juni 's avonds 6.25. Via Marseille 18 Juni 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goéde Hoop: Via Southampton 22 Juni 'smorg.6.25 IS I EU WSTI JDIPTGEtfr HELDER, 16 Juni 1874. Heden namiddag arriveerde al hier, per extra trein, een detachement koloniale troepen, sterk 120 man, welke met het hedenavond vertrek kende stoomschip Prinses Amalia" worden overgebracht. Misbruik maken van sterken drank had hier gisterenmorgen bijna een menschenleven gekost. Een in hoogeu graad beschonken jongeling sprong midden in het Heldersch ka naal, met het doel zich te verdrinken. Door spoedig toegesnelde hulp van eenige personen, mocht men er even wel in slagen hem weder op het droge te brengen. Onder geleide van een paar personen heeft men hem toen naar zijne woning gebracht. In het ontwerp-adres van den gemeenteraad van Amsterdam, over het Noordzee-kanaal, wordt de tus- schenkomst der regeering ingeroepen, om een spoedige en goede voltooiing van het kanaal të verkrijgen. De wenschëlijkheid van overname van het werk door den staat wordt betoogd en daarbij toegezegd, dat de laatste 8 millioeu, die Amsterdam als suo- sidie beloofde, indien het werk vóór Augustus 1876 voltooid is, bij over name vau den Staat zullen worden uitgekeerd, ook al komt het werk op dien tijd nog niet gereed. Door mr. A. Ver Huell te Arn hem, is tot voltooiing van het Zee- mans-Asyl te Brielle, de belangrijke gift van vijftig duizend gulden be schikbaar gesteld. Men leest in de Amsterdamsche Courant. Vrijdagnamiddag, omstreeks half drie, is te Amsterdam brand ontstaan op het Kolkje, tusschen den Zeedijk en Schreijerstoren, in een pakhuis, in gebruik bij het V-riesche Veem, en waarin katoen, timmerhout en Ame- rikaansch spek geborgen was. Spoe dig nam de brand een zoo dreigend aanzien aan, dat behalve de aanwezige spuiten, grootere hulp noodig werd geacht. Twaalf hand- en 3 stoom spuiten waren dan ook spoedig in werking. Zeedijk, Geldersche Kade en de stegen en straten in de buurt werden dadelijk afgezet door de goede zorgen der politie, die met grooten spoed en versterkt met een detache ment militairen van de hoofdwacht en het brandpilcet der schutterij, op de plaats des onheils aanwezig was. In de huizen op de Geldersche Kade lagen de slangen langs de trappen, om van achteren de vlammen, die hemelhoog stegen, te bereiken. Langs de gevels waren slangen opgeheschen en de brandweer kweet zich ferm. Een ontzaggelijke watermassa stroom de op de vuurkolk neder, met het gevolg dat-twee uren na het uitbre ken van den brand de vlammen be gonnen in te krimpen. Ten 4}/z ure stortte een gedeelte van den gevel voorover in het Kolkje, met het on gelukkig gevolg dat een schoorsteen veger, die op een der belendende perceelen stond, door het neerstor tende puin werd omvergesleept. Zwaar gekwetst aan hoofd en beenen werd de ongelukkige, A. M. Bazarelli ge- heeten, (oud 36 jaar, wonende in de Koningstraat) naar het gasthuis ge bracht. Ruim drie kwartier uurs na het ineenvallen der muren stortte een ander deel van den muur met donde rend gekraak ineen. Op dit oogenblik waren rookwolken zichtbaar, die uit een belendend pakhuis stegen, zoodat ookr daar met spoed water moest wor den aangevoerd. Dadelijk geschiedde dit. Nog een andere brand was mid delerwijl gebluscht. Een aan de over zijde van het Kolkje gelegen pakhuis in gebruik bij de heeren van Hilten, was door de vliegende vonken in brand geraakt, doch gelukkig slaagde men er in dit uitvloeisel van het onheil in de geboorte te smoren. On geveer ten zes ure kon dé brand, ten minste voor zoover het zich oppervlak kig liet aanzien, als geëindigd worden beschouwd. Wij waren in de gelegen heid uit een achter-dakvenster van een huis op de Geldersche Kade de verwoesting gade te slaan, in zoo kor ten tijd gemaakt. Eén puinhoop en al puinhoop. Verstikkende rookwol ken, die als uit een krater omhoog stegen, belemmerden haast de adem haling en wij bewonderden de wakkere pypvoerders, die zoo rustig mogelijk met vaste hand de waterstralen daar heen richtten, waar zij noodig bleken te zijn. Te Oude Pekela is Donderdag een geweldige brand uitgebarsten. Tegen 5 uur des namiddags ontstond er braud in het eene pakhuis van den heer Gerrit Heeris, naar men zegt in de tabaksdroogerij. In een oogen blik tijds stond het gekeele gebouw, ook het tweede pakhuis, in volle vlam. Tabak, petroleum, gedisteleerd, wijn, koffie, zout, alles was er in grooten voorraad aanwezig, en weinig eeni ge balen tabak en de petroleum is gered. De spuit, die spoedig ver scheen, kon niet zooveel water geven, dat de brand, die door een feilen westenwind werd aangewakkerd, ge bluscht werd. Het woonhuis, dat aan den westkant staat, bleef, hoewel zeer beschadigd, met groote moeite behou den. Voor dat men er aan dacht, had de brand zich echter medege deeld aan een huis, dat op eenigen afstand stond, en kort daarna zag men de vlammen uit 4. a 5 huizen slaan steeds vermeerderde het aantal en klom tot 18 a" 19, waarvan 15 perceelen geheel afgebrand zijn. Hier stond één in den brand, daar twee, ginds drie en vier; op .vijf a zes plaatsen woedden de vlammen, zoodat er geene voldoende hulp kon aangebracht wor den. Juist die huizen, welke gedekt waren of waarvan de vorst met heide gedekt was, (bedekking met1 stroo of heidevorst) kwamen in brand; ter wijl de huizen met kalk of koolteer- banden bewaard bleven, Groot waren de verwarring en ■de ontstelte nis, toen het vuur in zo<^ korten tijd, misschien in een uur, z alk een uit gebreidheid had gekregen. De een riep meer om hulp dan de ander. Naar den NO. kant was men overal, brand of geen brand, aan het dragen van huisraad. Veel is gered, maar veel ook verbrand. Éérst toen de spuiten van Nieuwe Pekela en Win schoten kwamen, die iujbeteren staat waren dan de beide vanlOude Pekela, werd men den brand meester. Ruim 44 gezinnen zijn zonder huisvesting. Die van Winschoten kwamen wel wat laat, maar, toen men om hulp vroeg, was de telegraphische gemeenschap reeds verbroken. Naar men hoort, zijn de meeste, zoo niet alle panden ver zekerd, al is het soms wat laag; met alle inboedels is dit niet het geval. Naar men zegt, zijn er hier en daar papieren van waarde verbrand en wordt er ook geld gemist. Ge lukkig dat de brand bij dag ontstond was het nacht geweest, dan zouden wij zeer waarschijnlijk menschenle- vens te betreurén hebben gehad. Naar 't Zuiden waó^de hemel ook rood gekleurdin het veen tusschen Onswedde en Pekela zijn eenige hui zen en een groote hoeveelheid turf verbrand. De oorzaak daarvan is het veenbranden, het veen had nog van de vorige week gesmeuld en geraakte nu door den hevigen wind in brand. In zake Atchin zegt de »H. N.," dat het niet is uitgemaakt, of gen. v. Swieten "naar Nederland terugkeert, of weder naar Sumatra gaat om den oorlog voort te zetten. Alles schijnt van den verderen loop der gebeur tenissen af te "hangen. De tweede expeditie is niet afgeloopen, maar gestaakt; de naar Batavia terugge keerde opperbevelhebber en de hoofd macht, blijven voorloopig gereed, om hun taak des noodig te hervatten. Dat schijnt de positie. Even als de regeeriug is de generaal en zijn wij allen teleurgesteld in onze verwach ting. De generaal dacht in Juli 1874 terug te zijnhij meende Atchin niet te verlaten, voor het was ten ouder gebracht. Men dacht niet aan voort zetting van den strijd, als'de kraton zou zijn gevallen. Maar de tegenstand wordt volgehouden. Aan deu eind uitslag valt niet te twijfelen. De zaak kan nog lang duren, nog veel kosten. Voor de eer en 't prestige zal worden gewaakt. Doch men schenke daartoe kracht en steun aan de regeeringom onvruchtbare partij-worsteling mogen wij den Nederlandschen roemvollen naam niet prijs geven. D$ heer L. G. Dudok de Wit, heeft, volgens het Journal des Dé- bats," iu 10 dagen min drie uren, een wandeling van Amsterdam naar Parijs volbracht. De afstand bedraagt 100 uren gaans. Volgene de »Etoile Beige" gold het een weddingschap van f 4000 ten behoeve van de alge- meeue armen der stad Amsterdam. De kapitale voetganger heeft de vol gende plaatsen aangedaan Utrecht, VianenOosterhoutRijckevorsell Brussel, Braine- le Comte, Maubeuge, le chateau Ham en Noyon. Te Zoutkamp is door dronken- een kind van ongeveer één jaar oud, op het hoofd getrapt en dadelijk daarna bezweken. De beschul digde, een polderwerker, is reeds in arrest, 't Kind behoorde aan een drankverkoopster in een keet, waar de man zich aanmeldde, (hoewel reeds beschonken) om nog meer drank te ontvangen. De moeder had het kind even neergelegd, om den beschonkene te kunnen verwijderen. Deze trapte op het kind en was zoodoende de oorzaak van den dood der kleine. Te Zoetermeer is een knaapje, zijnde met hengelen, in het water gevallen en verdronken. Van zeer vertrouwbare zijde verklaart de »Kölnische Zeitung" de mededeeling te hebben ontvangen, dat de gezondheidstoestand van Z. H. den Paus op het oogenblik aan diens vriendenkring geen bezorgdheid meer inboezemt. De artsen schijnen met grond te hopen, dat l^et ook nu weer zal gaan als in vroegere jaren, en dat de zomer zal voorbijgaan zon dei- dat Z. H. 's gezondheid ernstig lijdt. Omtrent het te Brussel te hou- deu Congres, waar gehandeld zal worden over het oorlogsrecht, worden uit Berlijn aan »the Times" eenige bijzonderheden medegedeeld. De Rus sische, regeering wenscht dat het Con gres zal codificeeren de gebruiken en gewoonten die, betrekkelijk het oor logvoeren, door het volkenrecht wor den erkend. De nieuwe codex zal worden uitgevaardigd in den vorm van een internationaal tractaat en zal waarschijnlijk de eerste worden welke de volkeren der beschaafde wereld gemeen hebben. Het ontwerp, 't welk aan 't Congres zal worden voorgelegd, behelst 76 artikelen, die verdeeld zjjn in vier hoofdstukken. Daarin worden de rechten en plichten der oorlogvoe renden op alle punten omschreven, zoowel de eischen, welke de oorlog voerende mogendheden elkander on derling kunnen stellen als hetgeen toekomt aan eenvoudige particulieren. Voorts wordt gehandeld over het ge bruik der wettige wapenen, de behan deling der gevangenen, kortom alles wat op het oorlogvoeren betrek king heeft. Er hebben dezer dagen te Ber lijn herhaaldelijk huiszoekingen plaats gehad bij de bekende sociaal-demo craten. Een hunner aanvoerders, het lid van den Rijksdag Hasselmann, is bij den commissaris van politie ont boden, daar men in zijne woning brie ven van Louis Blanc en van zijn Lon- densche geestverwanten gevonden had. Door de huiszoekiugen is gebleken dat de Berlijnsche algemeene Duitsche werklieden vereeniging in onmiddelijke verbinding met buiteulandsche ver- eenigingen staat, hetgeen bjj de wet verboden is en wel eens de ontbinding dier vereeniging ten gevolge zou kun nen hebben. Uit verklaringen, door een der voornaamste theehandelaars, den heer Whitworth Jackson, ten overstaan van de commissie van onderzoek naar 't vervalschen van levensmiddelen af gelegd, is o. a. gebleken, dat jaarlijks in Engeland 2,500,000 pond uitge trokken theebladeren wordt ingevoerd. Bij die uitgetrokken theebladeren waarvan brave Chineezen 't goede genoteu hebben, wordt, nadat ze be hoorlijk gedroogd en verpakt zijn, door niet minder brave Engelschen een kunstig mengsel van gips Pruisisch blaauw gevoegd. Op die wijze verkrijgt men de zoo geurige en geliefkoosde groene thee. Yoor gewone thee mengt men onder de uitgetrokken bladeren den bloesem van zeker Eugelsch struikgewas (Cap- paris spinosa.) Laatstbedoeld procédé levert den Britschen importeur" een extra-winst op van 10 stuivers per pond. De strijd tusschen patroons en werklieden neemt in Berlijn thans zulke afmetingen aan, dat er wer kelijk sprake is van de zijde der pa troons om Chineesche werklieden over te laten komen. Een bakkers-congres, dat eerlang in Berlijn zal gehouden worden, be looft zeer talrijk bezocht te worden. Men wil een Duitschen bakkersbond oprichten, waartoe is nog niet recht duidelijk. De oplossing van het Raadsel, voor komende in nomuier 137, is: LEERZAAL. Voldoende oplossingen 34. Bij loting is de Edammer Kaas ten deel ge vallen aan den Heer J. F. GROEN, alhier. HELDERSCHE MOPPEN. Frans: (Heeft een fleschje in de heb je een hand.) Dag Hein! Hein: Dag Franswat daar in dat fleschje? Frans: (Geheimzinnig.) Die daar van drinkt Heinkan waarheid spreken. Hein: (Neemt een slok maar spuwt het terstond met een leelijk ge zicht weêr uit.) Pfuibr Dat is alsem.! Frans: Juist gesproken. Heb ik je 't niet vooruit gezegd, dat, als je er van dronk, je waarheid zou kunnen spreken? OP DE KERMIS. Twee vroolijke snuiters komen uit een tent, waar ze de dikste dame der wereld hebben bekekenBahzegt de een, »'t is de moeite waard, 10 cents voor die dikke vrouw! Mijn vrouw is wel half zoo dikWelnu," zegt de andere, slaat jij je vrouw dan voor een stuiver kijken." FLIK: Wel Flok, wat heb ik je in geen tijd gezien. FLOK: Drukte man, drukte: eerst die kroningsfeesten te Amster dam, den Haag en Rotterdam bijgewoond en vervolgens een reis naar Glasgow gemaakt. FLIK: .Wat moest je te Glasgow doen FLOK: Een nieuwe, aldaar vervaar digde Bakmaekine beproeven, waarbij je aau den eenen kant het ongebuilde graan in de ma chine werpt, om het binnen 10 minuten aan den anderen kant als krentenbrood of waterkadetjes er weer uit te halen. FLIKDat is zooveel bijzonders niet; op de laatste Ween er tentoon stelling heb ik een vooruitgangs- machine gezienaan den eenen kant perste een jongen de druiven, tot wijn iu een ijzeren kuip en keek men aan den anderen kant, dan zag men den kellner reeds bezig de bezoekers in beschonken toestand 't koffiehuis uittesmijten. FLOK't Is sterk Flik, zou dat niet een beetje overdreven zijn? FLIKJe zult toch niet durven voor onderstellen dat ik onwaarheid spreek?

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1