't VLIEGEND BLAADJE. Algemecne Nieuws- If en Adverlenlielioile No. 143. Woensdag 1 Juli 1874. Tweede Jaargang. VOOR BEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertcntiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. flinke BOERENMEID, flinke Dienstbode, DIENST BODE, flinke Dienstbode. Schoenmakersjongens, LOOPJONGEN, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. De Uitgevers van dit Blad berichten hunnen geabonneerden buiten deze gemeente, welke hetzelve niet door tusschenkomst van Postdirecteu ren of Boekhandelaren ontvangen dat, uithoofde van de vele moeiten en kos.ten, aan het incasseeren van zulk een klein bedrag verbonden, van af 1 Juli a. s. dit Blad aan hen niet andera dan tegen vooruitbetaling van 50 ct. per drie maanden kan worden toegezonden. Men gelieve das vóór 1 Juli «a. s. het verschuldigde voor het loopende en voor het nieuwe kwartaal toe te zenden aan de Uitgevers BERKHOUT Co. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Tndië: Via Brindisi 2 Juli 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 30 Juni 1874. Onderscheidene bladen hebben melding gemaakt van een bijzonder makken beer, aan boord van het Eng. schip »Lord Ashburton," liggende al hier. Uit een goede bron vernemen wij dat die makheid zeer begrijpelijk isde beer is namelijk stekeblind. Te Meppel is zekere D. gearres teerd, een horologiemaker uit 't Nieu- wediep, gehuwd, die thans te Meppel werkzaam is. Men zegt, dat hij in zijn vroegere woonplaats zich aan fraudu leus bankroet zou schuldig gemaakt hebben. Men schrijft aan »de Rott. Ct:" «Er loopt een gerucht, dat de per sonen van de Jong, Verlind en Be hagel, betrokken in de beruchte ge schiedenis van den moord op mevrouw van der Kouwen, weder in hechtenis zijn genomendit gerucht wordt echter niet bevestigd." Men meldt uit Behagen van 27 Juni: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag sloeg de bliksem in de boe renhofstede van D. Timmerman, op de Hooge Waal, een kwartier uur van deze plaats. De geheele woning met aanhoorigheden is een prooi der vlammen geworden. Alleen papieren van waarde ziju gered. Men schrijft uit Amsterdam van 26 Juni: Vanwege de Amsterdamsche Ka naalmaatschappij wordt in een door de directie geteekend en in de dag bladen opgenomen stuk geprotesteerd tegen het adres, dat ter teekening is gelegd in zake het Noordzee-Kanaal, en voorts gewezen op de in de Kamer van Koophandel door den heer Hen- drichs, directeur der Maatschappij, afgelegde verklaring. Door het Algemeen Ned. Werk liedenverbond, te Amsterdam geves tigd, zijn de pogingen om onder de werklieden een bouwvereeniging op te richten, ten einde hun een goede woning in eigendom te verschaffen, reeds gedeeltelijk geslaagdhet plan vindt bij velen groote deelneming, zoodat de zaak als gevestigd kan be schouwd worden. De »Arnh. Ct." bericht, dat bij den minister van marine het voor nemen bestaat, om weldra een kanon neerboot, onder bevel van den luit. t. zee 1. klasse C. Bijleveld, den IJsel, Maas en Waal te doen opvaren, en op dien tocht o. a. aau te doen de steden Zutfen, Doesburg, Arnhem en Nijmegen, voornamelijk ten doel heb bende het aanwerven van jeugdige schepelingen. Een officier van ge zondheid zal de knapen, die zich aanmelden onderzoeken, waarna hunne aanneming in den zeedienst onmid- delijk kan plaats hebben, onder genot eener premie, die voor de jongens f 30, voor lichtmatrozen f 40 bedraagt. Bovendien wordt voor een lichtma troos aan den aanbrenger f 16 te goed gedaan. De Staats-Court" van 28/29 Juni behelst de nominative opgave van de Europeesche officieren, onder officieren en soldaten, die bij de 2de expeditie tegen Atchin gesneuveld,, gewond of ten gevolge van die krijgs verrichtingen overleden zijn, voor zoo verre daaromtrent tot op den 5den Mei 1874 bij het dep. van Oorlog in Ned. Indië kennisgave is bekomen strekkende deze opgave ten vervolge op de staten, opgenomen in de Staats couranten" van 8 en 20/21 April jl. Den 24n dezer sprong uit den in volle vaart zijnden trein, die ten 7.45 uit Rotterdam vertrekt, tusschen Harmelen enBreukelen een welgekleed heer vau middelbaren leeftijd. Hij scheen zich oogenschijnlijk weinig be zeerd te hebben, daar men hem hoeft zien opstaan. Het voorval had plaats na een tusschen passagiers in den wagon gevoerd discours over een groot faillissement, dat dezer dagen te Schiedam zou zijn voorgekomen. Te Uithuizen wilde 't 6 jarig zoontje van den koekbakker T. H., bij afwezigheid zijner moeder, uit een ketel met kokende chocolade snoepen. Het kind verbrandde zich daarbij in wendig zoo deerlijk, dat het na twee dagen van vreeselijk lijden bezweek. Op de noordkust van IJslaud heeft het drijfjjs uit het noorden, door zijn verbazende groote massa's, strenge koude en zeer vele ijsbeeren naar 't eiland gebracht, 't Was reeds bekend, dat stoomschepen op den Atlantischen Oceaan door mijlen groote ijsbergen, die naar het zuiden dreven, in hunne vaart opgehouden en tot afweken ge dwongen zijn geworden. Zonder twijfel wordt de ruwheid der noordwestelijke winden in ons jaargetijde daardoor verklaarbaar. Men telegrafeert uit Madrid van 29 Juni: Maarschalk Concha is ge sneuveld bij een gevecht te Mura, op 3 kilometers afstand van Estella. Het leger is intact gebleven. Gelijk men weet, stellen in het Spaansche leger niet alleen de offi cieren, maar ook de hoofdofficieren en zelfs de opperbevelhebbers er nu eenmaal een eer in, zich zooveel mo gelijk bloot te geven. Concha's dood is zeker voor Spanje een zeer groot verlies. Volkomen bekend met de streken, waar hij opereerde, was hij tevens schoon wegens zijne onverbiddelijke streng heid gevreesd bij zijne manschap pen wegens zijne strikte rechtvaar digheid en zijn verstandig beleid zeer gezien. In de vorige week is het Som- mer Theater in Mosler's Tivoli te Keulen een prooi der vlammen ge worden. Men heeft bijna de zeker heid, dat moedwillige brandstichting werd gepleegd. Volgens een bericht uit Eger van 11. Dinsdag stond dien namiddag een gedeelte van het daar dicht bij gelegen stadje Falkenau in volle vlam. Blijkens later bericht zijn er 150 particuliere huizen afgebrand, bene vens eenige andere gebouwen, o. a. dat van het commissariaat voor het mijnwezen, tengevolge waarvan plan nen, kaarten en stukkeu van groote waarde mede een prooi der vlammen zijn geworden. Te Keulen is tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld de 43jarige makelaar in effecten Theod. Heilgers, die zijne betalingen had gestaakt, uit hoofde dat hij: lo. door speculatie in geldswaardige papieren verbazend groote sommen had verkwist; 2o.dat hij zij n kantoorboeken zoo slecht had bijgehouden, dat zij geen overzicht op leverden van den staat van zijn vermo gen 3o dat hij verzuimd had op den bepaalden tijd een balans'op te maken, waardoor het hem mogelijk was ge weest, ten uadeele van verscheidene personen, stukken van waarde te ver duisteren. Het passief bedraagt 130.000 thalcrs. Uit Beieren word een staaltje gemeld van schandelijke behandeling vau een soldaat door zijn superieu ren. Een ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt, dat de kavallerist Platt- ner, die door zwakke gezondheid en een lichamelijk gebrek voor den dienst ongeschikt is, door den ln luit. Jürtmeier, den 2n luit. von Gnu- der, den wachtmeester Hartung en de ouderofficieren Briing en Müller herhaalde malen met de vuist en de sabel werd geslagen en bij de haren getrokken, terwijl zij hunne manschap pen tegen hem ophitsten. Bij een exercitie, waarbij Plattner van het paard viel, spoorde de genoemde le luit. zijne manschappen zelfs aan, om over den gevallene heen te rijden, terwijl hij degene, wiens paard hem het ergste had getroffen, prees. De sheeren" zullen voor een krijgsraad terecht staan. In de nalatenschap van een ongehuwde dame te Ilerve (bij Luik) heeft men stapels koopwaren van allerlei aard gevonden, alles nieuw en de meeste nog voorzien van de kaartjes der magazijnen, waaruit zij hekomeu waren. Hoeden, gemaakte japonnenmantelsomslagdoeken enz.telde men bij honderdenmen berekent de gezamenlijke waarde der voorwerpen op 16.000 franken. Voor het eerst heeft dezer da gen in Frankrijk een jongman een jonge dame gedagvaard, wegens ver breking eener huwelijksbelofte. De wet kent hiervoor een schadeloosstel ling toe, zonder te vermelden van welke secte de klager, of de aange klaagde moet zijn, en daar de aan klacht duidelijk bewezen was, werd de jonge dame veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van een sous. Den 20n Juni heeft in de Gi- ronde in het Rhöne-departement en in de daartusschen gelegen Fransche departementen een geweldig onweder gewoed, vergezeld van een hagelbui, die in sommige streken langer dan twintig minuten aanhield en uit zulke groote steenen bestond, dat al de te veld staande gewassen, koren, druiven, ooft enz.geducht geleden hebben en in vele oorden zelfs geheel vernield zijn. Te Lyon vooral is het onweder zeer plotseling uitgebarsten. Een groot gedeelte der bevolking was, geenerlei onheil duchtende, op het terrein der paarden-wedrenn.en ver- eenigd, toen de donder- en hagelbui hen overviel. Sommige Lyonsche bla den begrooten de schade, alleen aan de toiletten veroorzaakt, op niet min der dan 500.000 fr. Die, door het .stukslaan van glas- en lantaarn-ruiten ontstaan, is almede hoogst belang rijk. De twee stations van den Pa- rijs-Lyon-Middell.zee-spoorweg alleen lijden een verlies' van 70.000 fr. Op het voorplein eener chemische fabriek te Lyon zijn 250 groote flesschen vitriool stuk geslagen, waarvan de inhoud zich wjjd en zijd als een dam pende oliezee verspreidde. De bota nische tuin, de tuinbouwschool, de bloemen- en vruchtententoonstelling en in het algemeen alle serres en met glas overdekte gebouwen, zalen, pas sages enz. zijn deerlijk vernield. Ver scheidene hagelsteenen hadden, be weert men, een zwaarte van 400 a 500 wichtjes. Ook door deu bliksem zijn in sommige streken verscheidene onheilen aangericht. Ook de stad Milaan is dezer dagen door een hagelbui zwaar geteisterd geworden. HELDERSCIIE MOPPEN. Een Pruisisch soldaat, op zijne krijgsverrichtingen snoevende, ver haalde dat hij in den oorlog met Oostenrijk een Oostenrijker het been had afgehouwen. Dat heeft niet veel te beteekenenwas het antwoord van een ander, gij had hem't hoofd moeten afhouwen." »Ik zou het ook zeker gedaan hebben, maar de Oos tenrijker had geen hoofd meer." Twee Ieren zaten onlangs in de gevangenis; de een omdat hij een koe, de ander, omdat hij een horo- rogie gestolen had. Hallo, Meik hoe laat is het riep de koedief. »Ik week het niet zeker Pat," ant woordde deze, >maar ik denk dat het melktijd is Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 26 30 Juni 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Gcono. BEVALLEN: J. C. Eggink, geb. Bosman Z. A. Nijhuis, geb. Brouwer D. A. Stijger, geb. Meijsser D. J. Sluisman, geb. Kunst Z. J. C. Hin, geb. Smit Z. A. C. Veen, geb. Kunst Z. D. Waterman, geb. dc Vries D. G. Schol, geb. Bood Z. M. M. Konijn, geb. Roodt D. OVERLEDEN: J. Zander, 7 j. T. Krop, bijna 10 m. E. Rob, 7 w. A. Smit, 29 j. A. Konijn, 13 j. G. van Willigen, 5 j. A. Smit, geb. Sougo, 61 j. Levenloos aangegeven 1. Mijn geliefde Echtgenoote H. Bos man beviel heden voorspoedig van een Zoon. Helder25 Juni 1874. Ch. EGGINK, Sergeant-Majoor. Voorspoedig bevallen van een ZoonAnna Christina Kuntz, ge liefde Echtgenoote van A. VEEN. Nieuwediep27 Juni 1874. Bevallen van een wel DochterM. M. ROODT, geliefde Echtgenoote van V. KONIJN. Nieuwediep, 28 Juni 1874. Strekkende tot algerneene kennisgeving. Heden ontsliep, zacht en kalm, mjjn geliefd dochtertje GUURTJE, in den jeugdigen leeftijd van 51/2 jaar. Helder28 Juni 1874. Wed. G. van WILLIGEN, geb. Veen. Strekkende deze tot algerneene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten, onze geliefde Moe der en Behuwd-Moeder AGATHA S O U G E, weduwe van JOHANNES SMIT, in den ouderdom van 61 jaar en 9 maanden. Helder27 Juni 1874. Uit aller naam, Ph. SMIT. Strekkende deze tot algerneene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn echtgenoot, betuig ik namens mijne kinderen én verdere familie mijne oprechte dank; inzonderheid aan de officierenonderofficieren en man- schappeu van de Marine, en aan de leden van het Metalen Kruisvoor de laatste eer, aan mijn echtgenoot bewezen. Helder30 Juni 1874. Wed. C. WAGENAAR, geb. Dienaar. De ondergeteekende betuigt bij dezen open lijken en hartelijken dank aan CORNÈLIS BETHLEHEM, Vlettermanvoor zijn menscblievend gedrag op deu 25 dezer, dewijl zijn Vrouw het ongeluk had in de schut- kollc der Koopvaarderssluis te storten en hij niet aarzelde op het geroep om hulp geheel gekleed te water te sprin gen en een reddingboei aan haar te bevestigen, tot dat er andere middelen tot redding konden gebezigd worden. Verder hartelijken dank ook na mens zijne vrouw, aan al degenen, welke bij bare redding zijn behulp- Nieuwediep26 Juni 1874. J. P. VAN OS, Sluisknecht aan de Koopvaarderssluis. c. KAGER, Koegrasbij de school, vraagt ten sp die kan melken, tegen hoog loon. Mejuffi-. RIESSELM ANN bij de Nieuwebrug, vraagt een die goed met de wasch kan omgaan. Loon fl.50 per week. Wordt gevraagd: een ibij J. B. HORNING, iu de VRIENDSCHA PSpoorstraat. Er wordt verlangd: zoo spoedig mogelijk, een Adrea bij BERKHOUT Co. P. SGHENDELAAR, Smidstraat, vraagt twee tegen hoog loon. Gevraagd: een bij W. P. van HEES, Koek- en Banketbakker, op het Molenplein, te Nieuwediep.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1