't vliegend blaadje. Alireiumit Nieows- n AiiterMieMe No. 148. Zaterdag 18 Juli 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag' 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. zindelijke Dienstbode, een Kindermeisje, Boerenknecht of Jongen, zindelijke Dienstbode, DIENSTBODE, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG Uitgevers BERKHOUT <fc Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. JULI. Zaterdag 18, ,-ondag 19, Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22, Donderdag 23, Vrijdag, 24. Opgang der Zon, Zaterdag 18 Juli, 4 uur 1 minuut. Ondergang 8 uur 10 minuten. Eerste Kwartier Dinsdag 21 Juli. Zondag 19 Juli begin der Hondsdagen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 23 Juli 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Juli 1874. De 11 achterlaad-kanonnen van 24 centim. die in de afgeloopen week uit Zweden te Nieuwediep zijn aan gekomen, zijn voor de kustverdediging aan den Helder, te Willemstad en Hellevoetsluis bestemd. Door de stoomvaartmaatschappij »Nederland" zal den 16n Augustus 1 het stoomschip Koning der Neder landen" naar Java geëxpedieerd wor den. Luit.-gen. Verspyck, die den 8n dezer te Napels is aangekomen, zal éenige weken in het zuiden vertoeven, alvorens hier te lande te komen. Gisterenmorgen, ongeveer ten 6 uur, ontstond er brand in een boerderij te Anna Paulowna, toebehoorende aan Iden heer V. Hoogendijk alhier, welke zoo spoedig in hevigheid toenam, dat niets kon gered worden. De brand is ontstaan door broeiing van het hooi. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Het Prov. Hof in Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de op 7 dezer behandelde zaak van de moe der en haar twaafjarig dochtertje, beklaagd van diefstal van goederen op lappendagen. De moeder is tot 5 jaren tuchthuisstraf, de dochter tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De schipperij van Zaanland klaagt erg over den toestand van do vaart, die door de maatregelen van de Amsterdamsche Kanaalmaatschap pij landaanwinning maatschappij, zooals de Zaanlandsche schippers haar noemen, lastig en zelfs onveilig gemaakt wordt door de zoogenaamde sleeptreinen, zijnde gansche rijen zandbakken, door een sleepboot ge sleept. Het kerkgebouw der reinon- strantsche gemeente te Woerden, met toebehooren, als predikstoel, banken, enz., wordt den 19 Augustus a. s. aldaar publiek verkocht. Maandagmiddag ontstond er, hoogstwaarschijnlijk door vuur uit een locomotief, een vrij ernstige brand in een dennebosch van Eleveld bij Kostverloren (nabij Assen.) Een aan tal boomen zijn verbrand. Die in de buurt woonden, hebben den brand jgebluscht. Vrijdagmorgen is te Tegelen een kelder van een in aanbouw zijnd huis Tan den heer Engelt, fabrikant van aardewerken, ingestort. De eigenaar was met den metselaar Janssen op dat oogenblik in den kelder; beiden werden onder het puin gedood. Een der personen van een plei- zier-gezelsehap uit Sneek, -dat naar het Oranjewoud een tochtje had ge maakt, wierp met een flesch naar kinderen, met het ongelukkig gevolg, dat een 9jarig meisje derwijze getrof fen werd, dat men voor haar leven bevreesd is. Zondagmorgen is te Vlissingen een korporaal milicien, die met een kameraad wilde gaan baden, plotseling in de diepte weggezonken en omge komen. Te Vlissingen is de zoon van den heer P. bij het zwemmen ver dronken. Te Loenen op de Veluwe is in de vorige week een 20jarig meisje overleden, aan wier overlijden de vol gende treurige geschiedenis verbonden is: Zij diende als meid bij mej. de wed. W. te Brummen en was om haar oppassen zeer bemind, doch kreeg voor een paar weken koorts, zoodat mej. W. haar onder geleide der werk vrouw per rijtuig naar haren nog al wel gestel den vader te Loenen zond; het schijnt, dat haar vader en stief moeder haar noode zagen komen en haar den volgenden morgen weder weggejaagd hebben; een ziekelijke broeder heeft haar naar Brummen geleid, doch onderweg schijnt de koorts haarverstand beneveld-te heb ben, zoodat zij niet wist wat zij deed. Zij is ten minste haar broeder ont- loopen en in de struiken gekropen, zoodat haar broeder en anderen, die zich bij hem voegden, haar niet kon den vinden. Den volgenden dag heeft men het onderzoek voortgezet, doch zonder beter gevolgden derden dag heeft men haar eindelijk geheel uit geput en doodelijk ziek gevonden, zoödat zij twee geheele dagen en nach ten in den regen buiten gelegen heeft; hierop heeft men haar naar haren broeder gebracht, waar zij na een zorgvuldige verpleging van 11 dagen overleden is. Dat men de handelwijze van hare ouders algemeen afkeurt, behoeft niet gezegd te worden. Men meent/ dat de burgemeester ook met het geval in kennis gesteld is. Te Brussel heeft ^en winkelier, Sansod, in de rue de la Collence zich van het leven beroofd, omdat zijne zaken achteruit gingen. Niet alleen had hij dit voornemen bekend gemaakt aan bekenden, die hem natuurlijk niet geloofden, maar hij schreef de woor- jlen; gesloten wegens sterfgeval" op een papier, dat hij op zijn deur plakte, waarop hij zijne deur en ramen sloot, zich naar zijne kamer begaf en een komfoor met gloeiende kolen daarin plaatste, door welker rook hij gestikt is. De Belgische bladen zijn vol van mededeelingen betreffende de ont zettende verwoestingen in de noorde lijke Belgische gewesten op 11 dezer door zware onweders aangericht. Ook in N.-Brabant, en Gelderland heeft op dien en den volgenden dag vrij algemeen, doch in mindere mate zwaar weer geheerscht. .Te Den Hout sloeg de bliksem in den koepel van den kerktoren en in de woning van een landbouwer. Dit laatste gebeurde ook in het gehucht Steelhoven. Maandagmorgen ruim 1 uur reed Bismarck in het Koninklijk Beiersche rijtuig van zijn woning te Kissingen naar de bron om de gewone kuur te doen.. Ongeveer halverwege moest het rijtuig even ophouden voor een man, die dwars voor het rijtuig heenliep en groette. Een oogenblik later viel een schot; de dader stond zoo dicht bij het rijtuig, dat de koetsier hem een slag met de zweep kon toebrengenverschillende personen schoten onmiddelijk toe en maakten zich van den dader meester, die aan de politie werd overgeleverd en naar de gevangenis te Kissingen gebracht. De Rijkskanselier was gewond, maar slechts licht; bij het oplichten van den rechterarm om te groeten, was de kogel langs den bovenduim ge gaan. Het rijtuig keerde om en reed naar de woning van den Rijkskanselier terug, waar deze zich herhaalde malen vertoonde om de voor het huis ver zamelde menigte te begroeten. De politie deed terstond onderzoek, of de dader medeplichtigen had. Bij het voorloopig verhoor bleek de dader te zijn Kuilman, een kuipersgezel van Neustad-Magdeburg. Het bericht, dat hij lid is van een Katholieke jonge- lingsvereeniging te Salzweder, wordt door den president van die vereeni- gingen te Keulen, tegengesproken en wel op grond dat te Salzweder zulk een vereeniging niet bestaat. De dader bekende plan gehad te hebben Bismarck te vermoordenverder wei gerde hij op andere vragen te ant woorden, maar uit enkele gezegden meende men te moeten opmaken, dat hij medeplichtigen had. Uit Neustadt bij Maagdenburg wordt" gemeld, dat Èduard Kullmann daar uit katholieke ouders geboren is. Zijn vader handelt in visch en is een stil en onschadelijk mensch. De zoon was in de kuiperij van gebr. Welsch in de leer en was altijd een brutale jongen, die er pistolen op na hield en eens in toorn met een mes naar zijn medeleerling Gustaaf Welsch wierp. Hij werd kort daarna weg gejaagd. In 1873 verwondde hij, geholpen door Gustaaf Welsch, zijn patroon Philips Welsch met een mes, waarvoor beiden tot gevangenisstraf veroordeeld werden. Reeds omstreeks Pinkster zou Kullmann zich hebben laten ontvallen, dat hij naar Berlijn zou gaan om Bismarck te vermoorden. Simmons, de persoon die den ballon bestuurde, waarmee De Groof zijn laatsten noodlottigen vliegtocht heeft volbracht, verklaart, dat deze geen enkele der uitdrukkingen heeft gebezigd, die men hem in den mond- heeft gelegd, maar tegen de afspraak zijn proef heeft begonnen zonder zijn medgezel te waarschuwen. Simmons daalde neder op een spoorweglijn, op het oogenblik dat een trein naderde, dien de machinist echter nog tijdig wist te doen stilstaan. Te Munchen blijft de agitatie onder de bevolking tegen de ver hooging der bierprijzen aanhouden en wel met gunstig gevolg. Omstreeks 90 brouwerijen en bierhuizen hebben den prijs van dien drank verlaagd en door de concurrentie zullen de overige wel gedwongen - worden dat voorbeeld te volgen, Men seint uit New-York van 15 Juli: Gisteravond ten 5 uur is weder een groote brand te Ohicago ontstaan; geheele wijken zijn reeds in de asch gelegd^ Te vergeefs heeft men ge tracht door het laten springen van huizenhet vernielend element te stuiten. Aangewakkerd door een sterke Z.Westenwind, nam het vuur zoodanig de overhand, dat aan geen blusschen meer te denken valt. Chicago, 15 Juli. In den afge loopen nacht is men het vuur meester geworden bij de Vanburen-straat. Meer dan twintig blokken huizen zijn verwoest. Yier spuitgasten zijn om gekomen. HELDERSCHE MOPPEN. VOOR 'T GERECHT. Rechter: Gij wordt beschuldigd uw vrouw geslagen te hebben." Beschuldigde: »Och, meneer, dat moet uwes me niet kwalijk ne men 't is het eenigste oogen blikje pleizier dat ik ooit aan haar beleefd heb." TWEE GELUKKIGEN. (Op de Nieuwebrug afgeluisterd). »Wel Mie!,wat kijk je blij?" »Nou, jij niet minder Is je man binnen Gelukkig ja! de jouwe ook?" »Neen, warempel niet, de mijne is Goddank weer naar zee Een afgeluisterd gesprek ten platten lande: Bogrin: »Zeg ereis Hannes, waarom peuter jij toch altijd zoo in je neus Boer: Wel nou, Griet, wat kan jou dat schelenik doe het immers niet in de jouwe MILITAIR BEVEL. vAls gij van avond weer met zulke korte geschoren haren voor mij komt, zei een luitenant tot een recruut dan ga je acht dagen in arrest, hoor je Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 14 17 Juli 1874. ONDERTROUWD: J.F.H.Damm, korporaal-tamboer, en A. Everhard. J. Peereboom, zeeman en T. Smit. GEHUWD: A. Arons en A. M. Smittenaar. S. Goudsmit en V. Glazer. BEVALLEN: A. Raven geb. Siersma, Z. J. Swart geb. Visser, Z. C. C. Meij geb. Hoogerwerf, Z. J. Geus geb. Veenendaal, D. A. Pluijlaar geb. Bontes, Z. OVERLEDENB. Oostendorp, bijna 3 maanden. Levenloos aangegeven 2. if 35Jari£8 van P. C. PETERS en M. H. SCHOLTEN. Nieuwediep, 17 Juli 1874. Uit naam hunner dankbare KinderenBehuwd- en Klein kinderen. 30 Jarige EcMvereenim van H. W. D IL G Phz. J. E. KRES. Helder18 Juli 1874. Hunne dankbare Kinderen. SGS0303ÖSÖ003 n 25jarige ÊStüigig van PIETER KRIJNEN en ANTJE TRAP. Nieuwediep19 Juli 1874. Algemeene kennisgeving. B? 5g 12'a Jarige Ecltweenigiag van Reid Willcms en Johanna Gecrtruida Elizabetli de Glimmer. Nieuwediep16 Juli 1874. Uit naam van Grootvader en Kinderen. Heden ontving ik de voor mij zoo smartelijke tijding, dat mijn dier bare Echtvriend A. den OUDEN, den 24 Februari 1874 aan een plotselinge ziekte in het Hospitaal te Ternate is overleden, in den ouderdom van 48 jaar en 4 maanden. Elf jaren mocht ik met hem een genoegelijke samenleving smaken. Vijf kinderen betreuren met mij dit smartelijk verlies. De Heer van leven en dood sterke mij in deze zware beproeving. Helder15 Juli 1874. E. C. DUIJVETTER. Wegens onverwachts vertrek, roept de machi nist E. J. GRAAT, a/b der Pontianakeen hartelijk vaarwel toe aan Famile, Vrienden, en Be kenden. De ondergeteekende verwittigt den Ingeze tenen, dat de Water- verkoopers bij hem steeds derizelftlen prijs betalen en hij het water niet heeft opgeslagen, zooals sommigen hunner voorgeven. D. HOOGENBOSCH. De ondergeteekenden waarschuwen alle Ma trozen, willen zij geen goede behan deling hebben, zij dan moeten mon steren aan boord van het schip HERNOSANDkaptein IJ. D. de JONG, waar alles is zoo als het behoort. J. P. BULSING. H. VELTHOVEN. A. H. ZIJLMANS. P. van den BOSCH. Mejuff. van BRUGGEN, Binnenhaven, No. 9, vraagt een met de pot kunnende omgaan, tegen goed loon. De wasch buitenshuis. En niet beneden de 16 jaar, om dadelijk in dienst te treden. A. J. van Kelckhoven, te Helder, vraagt een die goed kan melken. Wordt gevraagd: een wasch buitens huis. Adres BERKHOUT Co. Mejuffrouw SETTEUR, verlangt een die goed met de wasch kan omgaan. Er biedt zich aan in een klein burgergezin, een fatsoenlijk Dienstmeisje, van goedé getuigen voorzien. Adres met franco brieven onder lett. N. aan het Bureau dezer Courant.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1