•t VLIEGEND BLAADJE. Algiwfiii' Nieuws- en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaai* 4000 Ex. Prijs 1 Cent. W StooHiT.-IaatscliapDii „Java," No. 152. Zaterdag; 1 Augustus 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke'regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. AUGUSTUS. Zaterdag 1, Zondag 2, Maandag 3, Dinsdag 4, Woensdag 5, Donderdag 6, Vrjjdag, 7. Opgang der Zon, Zaterdag 1 Aug. 4 uur 21 miouten. Ondergang 7 uur 50 minuten. Laatste Kwartier Dinsdag 4' Aug. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 5 Aug. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 31 Juli 1874. De opperschipper J. Weers, van Zr. Mr. instructie-vaartuig »Ura- nia," heeft de groote gouden medaille voor 50jarigen onafgebroken en trou wen dienst ontvangen. De uitreiking geschiedde met eenige plechtigheid en onder herdenking van de vele diensten, door Weers bewezen. Als een bewijs van zcldzamen trouw van een hond, deelen wij het volgende mede: Een sergeant der artillerie, alhier in garnizoen, ging de voorgaande week per spoor naar Amsterdam, terwijl hij zijn hond per stoomboot Gebr. Zur Muhlen zond. Te Amsterdam aangekomen, haalde hij hem van de boot af en na eenige dagen aldaar vertoefd te hebben, keerde hij weder per spoor naar hier terug en liet den hond bij zijne ouders te Amsterdam achter. Verwonderd keek hij echter op, toen hij een paar dagen later den hond voor zijne deur vond liggen'. Na informatiën bleek het, dat de hond niet naar hier te ruggezonden was en dus hoogst waarschijnlijk over het IJ gezwommen is en zoo verder de wandeling naar hier, 17 uren afstand, te poot heeft afgelegd. Reeds vroeger heeft men er op gewezen hoe aarzelend men aan het Departement van Koloniën er toe overgaat om onze krijgslieden, die zich in Indië tegenover den vijand onder scheiden hebben, te beloonen. Drang, herhaalde drang van de legerhoofden in Indië is noodig, om den Minister van Koloniën te bewegen een voor dracht tot benoeming van Ridder der Militaire Willemsorde aan den Ko ning te doen. Het Vaderland" wijst in een hoofdartikel terecht op het opmerke- kelijk feit dat, terwijl in Mei met lintjes werd gestrooid, de dapperen die in Atchin hun leven voor 't Va-, derland veil hadden, nog altijd wach ten op een erkenning hunner verdien ste jegens den lande. Vooral voor den militair, die ver van de zijnen in vreemde landen zijn Vaderland dient en zicli zooveel ontberingen getroost, is het wenschelijk te weten dat het Vaderland zijne diensten er kent. Moge de opwekking van »Het Vaderland" doordringen tot hem wien 't aangaat en aldus een groote fout, die tevens een onrecht is, worden goed gemaakt. Uit een in het Handelsblad" voorkomend ingezonden stuk omtrent den oorlog in Atchin, blijkt dat deze ons tot dusver 1713 dooden heeft gekost (waaronder 806 aan de cholera) en 1005 gewonden, waarvan ongeveer 130 aan de gevolgen zijn overleden. De achterblijvende bezetting van Kotta-Radja bestaat nu uit 2650 man infanterie, 392 man artillerie waar van de eene helft voor de bediening eener bespannen veldbatterij van 8 centimeter en de andere voor een voortreffelijke bewapening positie-ge schut 60 mineurs en sappeurs en 5 cavalleristen voor ordonnancedieust, te zamen 3000 man. Z. M. heeft benoemd tot broe der der orde van den Nederl. Leeuw, den meesterknecht bij 's Rijks werf te Amsterdam M. van Hoek. Men meldt uit Amsterdam van gisteren Wanneer men het jaar 1874 in de geschiedenis van Amsterdam wil ka- rakteriseeren, kan men het geruste- lijk het" jaar der branden noemen. Gisterenavond was de Binnenkant het tooneel van den strijd der ele menten vuur en water. Bij den tabaksfabrikant G. J. Kleman, die de bovenverdieping in huur had van het huis waarin de timmerman en make laar Tekelenberg woont, U 180, ont stond omstreeks 9 uur een brand, die dadelijk een zeer hevig karakter annam, het perceel U 181 onmid- delijk aanstak en een tooneel van verschrikking te aanschouwen gaf, dat duizenden naar de Oude Waal lokte. Spoedig maakten dikke rookwolken plaats voor een vonkenregen en een vuurzee, die op verren afstand zicht baar was. Hulp was spoedig bij de band. Twaalf brandspuiten en een stoomspuit gingen aan het werk. De nieuwe brandweer kwam met haar stoomspuit helpen en toen de slangen langs de belendende perceelen» naar boven waren geheschen, vielen stroo- men waters in de vuurkolk. Met het oog op de woede, waarmede de vlam men uitbraken, mag men de vernie ling betrekkelijk gering achten, want toen tusschen 11 en 12 uur het ge vaar Was geweken, waren alleen de bovenverdiepingen van de aangetaste pereeelen uitgebrand. Men meldt uit 's Gravenhage Gisterennacht heeft een policieagent een koetsier, met wien hij kort vooraf hevigen twist had, door messteken vermoord. Het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland heeft Woensdag H. E. van der Dool schuldig verklaard aan het feit hem ten laste gelegd en ver oordeeld tot een vijfjarige tucht huisstraf. De diefstal bij bakker Meijer werd als bewezen aangenomen, de getuigenis van den bakker derhalve aangenomen. Verder nam het Hof aan, dat be wezen was dat besch. de misdadige her komst der coupons wetende, deze heeft aangenomen en ten eigen bate aan gewend. Omtrent de misdaad te Oterleek, word dd. 27 Juli, aan de »N. R. Ct." het volgende gemeld: De oudste dochter van den heer M.een geacht ingezeten dezer gemeente, gewoonlijk bij een oom en tante in Gelderland verblijf houdende,was voor eenige da gen in de ouderlijke woning. Met haar woont bij den oom, die zelf kinderloos is, een neef, zoon van een zuster harer moeder. Vrijdag komt geheel onverwacht de neef zyn /)om hier bezoeken. Ofschoon hem ken nende als een woesten jongeling, meent de heer M. zijn neef toch te moeten ontvangen en vergunt hem op zijn verzoek een paar dagen ten zijuent te blijven. Gister nu, tegen den avond, noodigde de neef zijn nichtje uit een weinig muziek te maken. Zij zette zich voor de piano, en naast haar plaatste zich haar broe- "der, om haar met de viool te accom- pagneeren. De neef wandelde op en neer in de kamer, en van een geschikt oogenblik gebruik makende, plaatste hij zich achter zijn nicht en trof haar met een kogel zoodanig in het achterhoofd, dat zij, na een kort oo genblik, den laatsten adem uitblies. Terwijl de broeder ontsteld naar bui ten liep om hulp te roepen, hoorde' deze al zeer spoedig een tweede schot. De moordenaar had ook zich zeiven van het leven beroofd. De oorzaak dezer gruweldaad schijnt jaloerschheid te zijn geweest. Ofschoon door zijn oom en tante 11 jaar lang als kind verzorgcl, achtte hij zich tekort gedaan door zijn nicht, die mede door den oom en tante met hartelijke liefde was opgenomen. De soldaat-milicien de B van het 2e reg. inf.die, zooals vroeger gemeld is, -deu burgemeester van Maastricht schriftelijk bedreigde dieus woning in brand te steken, indien deze niet voldeed aan een bevel om hem een som gelds te zonden, is te dier zake door den krijgsraad te 's Bosch veroordeeld tot 6 jaren tucht huisstraf. Uit Hardenhevg wordt aan de »N. R. Ct1" gemeld: Zekere K. K., een welgesteld landbouwer in de na bijheid dezer plaats, was wegens diefstal tot een maand gevangenis straf veroordeeld, doch wist een ander, een ouden kennis van de justitie, over te halen om in zgne plaats en onder zijn naam de straf te ondergaan. Deze werd dan ook naar de gevange nis te Ommen gebracht, doch nadat hij 28 dagen als rempla^ant had ge fungeerd, werd het bedrog ontdekt. De landbouwer-trachtte zich eerst nog schuil te houden, doch hij werd iu den nacht gevangen genomen en geboeid naar de gevangenis overge bracht. Drie jongens te Middelburg, van den leeftijd van omstreeks 13 jaren, begaven zich te water achter de werf der Commercie-Compagnie één van hen had het ongeluk in een diepte te geraken, waarin hij oumid- delijk verdween. Eerst vier uur later werd het lijk opgevischt. Yoor eenigen tijd vervoegde zich aan een dei* polderkeeten te Farmsum een varensgezel en verzocht om werk, wat hij ook kreeg. Eenige dagen daarna was hij echter eensklaps spoorloos verdwenen. Men ontdekte toen, dat een kist was opengebroken waaruit ongeveer f 160 a 170 aan klinkende munt was verdwenen, be nevens een gouden vrouwen-halsslot. De justitie, hiervan onderricht, hield eenige dagen later den bewusten persoon te Delfzijl aan. Te Matran drong een dief op een landhoeve binnen, terwijl niemand anders dan de meid te huis was. Hij hakte dadelijk met een bijl een kast stuk, waarin veel geld lag. De meid kwam op het leven toe en riep tot deu dief dat hij zijn biezen te pakken had. Deze meenende van liet meisje niets te vreezen te hebben, werkte rustig door, maar weldra bleek hij zich in zijne tegenpartij vergist te hebben. De meid greep toch den soeppot van het vuur en wierp een groot deel van den inhoud over den dief uit, die vreeselijk verbrand, van woede en pijn schreeuwende, de deur uitliep, door de meid met de rest van de soep achtervolgd. Dierengevecht op een stoomschip. Onlangs werd de Amerikaansehe circus van Robinson, met de daarmeê verbonden menagerie ingescheept op drie stoomhooten: »Erie, Champion en Argosy," om naar Wyondotte in West-Virginië te worden overgebracht. Op de »Erie" bevonden zich behalve andere beesten, ook een reusachtige olifant en een rhiuoceros, De rhi- noceros wist uit zijn hok te ontkomen en greep den olifant aan. Het was onmogelijk de woeste dieren te schei den. Op het noodsignaal van de »Erie," kwamen de andere booten ter hulp, waarop alle passagiers werden overgebracht. De vechtende partijen verwoestten alles wat in haar omge ving was en Robinson voorzag alle passagiers van wapenen. Een donde rend salvo brak los, maar het hielp niet, de kogels stuitten op de harde huid af en de beesten werden nog des te woedender. Toen kwam Ro binson op de gedachte om de dieren met heet water te bespuiten. Dat hielp. De olifant begon vreeselpk te jammeren en viel op het dek neder, de rhinoceros kroop in zijn hok terug. Acht paarden waren echter reeds gedood en vele andere zoodanig ge wond, dat zij voor goed onbruikbaar zijn. Een hoedenfabriekant uit Darm stad^ heeft v. Bismarck zeven extra exemplaren vilten hoeden ten ge- geschenke gegeven, als een bewijs van blijdschap over het behoud des rijks kanseliers. Voor de rechtbank te Berlijn is een allerzonderlingst proces aan hangig. De directeur eener fabriek, die aan thyphus had geleden, was door zijn geneesheer den raad gegeven door een overtapping van bloed zijn krachten te herstellen. Een jong werkman bood aan voor 100 Thlr. de vereischte hoeveelheid van het kostbare levensvocht uit een zijner armen te verschaffen. Alles slaagde naar wensch, behalve de genezing van den directeur, die spoedig overleed. Zijn erfgenamen meenden te kunnen volstaan met den arbeider 10 Thlr. uit te keeren, waartegen deze thans is opgekomen en de bedongen 100 Thlr. eischt. Een wolkbreuk heeft Vrijdag avond in de gemeenten Retz, Ober en Unteralb, Höflein en Unter-Retz- bach in Beneden-Oostenrijk de vree- selijkste verwoestingen aangericht. De geheele 'oogst is vernield, een vijftigtal huizen zijn ingestort en meer dan honderd onbewoonbaar geworden; tul van personen zijn verdronken en bijna al het vee en de roerende have der inwoners verloren gegaan. Op verscheiden plaatsen zijn de spoor- wegdijken voor de kracht van het water bezweken, hetwelk in korten tijd zoo ontzaggelijk steeg, dat het hier en daar meer dan 6 voet boven den beganen grond stond en alles in zijn woeste vaart medesleepte. De graan- en wijnoogst, die buitengewoon gunstige resultaten beloofden, zijn totaal vernield. De schade wordt op meer dan een millioen geraamd. Men telegrafeert uit New-York van Dinsdag: De omstreken van Pittsburg zijn over een oppervlakte van vijf en twintig mijlen over stroomd. Het midden der stad is gespaard, maar de voorsteden zijn geheel ver woest. Alleghany-City heeft het meest geledener zijn meer dan 200 men- schen omgekomen. Een orkaan heeft in Ohio en Ken- tucky groote schade aan spoorwegen, bruggen en landerijen gedaan. Professor Silvestri, de groote ge leerde der vulkanen, voorspelt eerst daags een groote uitbarsting van de Etna. Uit Parijs schrijft men, dat de statistiek der zelfmoorden gedurig grooter cijfers aanwijstkinderen, jonge meisjes, jonge en oude vrouwen, jongelingen en mannen uit alle stan den schijnen door de zelfmoord-epi demie aangegrepen. Den 22 Juli werden niet minder dan 6 zelfmoorden aangegeven, dit brengt het getal ge durende Juli, alzoo in drie weken, op 162! Daarbij zijn niet gerekend de lijken die in de netten van St. Cloud worden opgevischt, evenmin natuurlijk die gevallen waarbij de familie de oorzaak van den dood ge heim houdt. MAILDIENST De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip »Java," geschiedt den 4 Augustus a. s.na aaukomst van trein H, ten 7.30 's av. De Directeur van het Postkantoor HERWEIJER. ANTWOORD OP DE VRAAG IN No. 251. De Notaris ontving een stuive» of 5 senten om .aan 40 erfgenamen uit te betalenbij voegt er zelve 20 centen bij cn wisselt nu dit bedrag iu voor 40 duiten (men gaf te dien tijde 8 duiten voor eou stuiver)en geeft ieder erfgenaam een duit, alzoo klinkende munt. Ilij vraagt nu van elk een halve cent en heeft dns zijn voorge schoten 20 centen terugde erfenis is dns recht matig verdeeld. HELDERSCHE MOPPEN. Een klein meisje ging hare tante eens opzoeken, die een groote fa milie van kleine kinderen had. Ter wijl haar het jongste kindje, een ver bazend teer- poppetje, werd getoond, keek zij eens omizich heen, en al dat kleine tengere volkje opnemende, vroeg zij zeer naïef en met een ern stig gezicht: Tantelief, zou u niet denken dat het beter was er wat minder te hebben, en dan wat groo ter en dikker Op zekeren dag in het jaar 1795, toen het Stadhouderlijk geziu door den inval der Franschen genoopt was het vaderland te ontwijken, kwam zeker Christenleeraardie bekend stond voor een hartelijken vriend van het wettige stamhuis, op de straat een turfdrager tegen, die hem, met een vrij gevoeligentik op den schouder, staande hield, en half dreigende, half spotachtig, brutaal in het aangezicht ziende, met deze vraag aansprak: »Wel, dit en datse oranjeklant! voor wie zei je nou Sundags bidden?" Geheel onbedremmeld gaf de leeraar onmiddelijk ten antwoord: »Voor u, manwant gij hebt het noodig." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 28 31 Juli 1874. ONDERTROUWDH. Smit, timmorman en M. van Schingen. II. de Wit, schilder en E. F. Olivier. P. Jongkees, broodbakker, weduwn. van J. de Booijs en A. C. Larsson, weduwe van J. Keijzer. GEHUWD: G. dc Beurs en J. ltamkema. J. Peereboom en T. Smit. J. G. II. Dam cn A. Everhard. J. Kunst en C. Gude. L. II. Vrieslander cn F. Worms. BEVALLEN: J. A. F. A. de Haau gcb. En- gelke, D. E. Oslenbrug geb. van Lier, D. M. Ham gcb. Veen, D. - C. G. Oetelmans geb. BoogmnnB, Z, S. E. J. Sterk geb. Berghcn, D. OVERLEDENV. Lastdrager gcb. Veen, 40 j. M. E. Grotjuu, 4 in. M. de Vries, 11 w. J. C. Brnijnzeel, 2 m. J. van Beeineu, 2 m. C. M. Vink, 3 w. Levenloos aangegeven 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1