't VLIEGEND BLAADJE. Alpnieenc Nieuws- en Adrertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Mo. 153. Woensdag 5 Augustus 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 5 Aug. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Aug. 1874. Zaterdag jl. is men aan den liavendijk alhier, naast de gebouwen van de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland," begonnen met het bouwen van de noodige lokalen voor kantoren en pakhuizen, ten behoeve van de Stoomvaart-Maatschappij »Java." Zr. Ms. stoomschip »Cornelis Dirksz," is Zondagmorgen jl. van hier vertrokken naar de Engelsche kust, tot het houden van een oefenings- tocht met jonge matrozen. Woensdagmiddag ontdekte men alhier bij het lossen, aan boord van het koopvaardijschip Anna Sophie, kapt. Hoekstra, twee dagen te voren van Batavia binnengekomen, een slang van 8 a 9 voet lengte, tusschen de koffiebalen en de garneering. Het dier was dood, maar had blijkbaar nog kortelings geleefd. Niemand der schepelingen begrijpt hoe zij aan boord is gekomen. Met den 17n Aug. a. s.wor den geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Cura9ao"de luit. t. z. 1. kl. L. J. E. Hajenius, als 1. off.de luit.s t. z, 2. kl. J. D. A. Nederburgh, W. A. Buytendijk, O. Kreet de Virieu en jhr. W. Laman Trip; de adelb. 1. kl. O. H. Kuyck, C, F. de Ruyter de Wildt, R. Betz en H. Rudolph; de off. van gez. 1. kl. dr. D. Hellema; de off. van gez. 2. kl. G. A. Haremaker; de off. van adm. 1. kl. J. H. K. Ten Hove, en de scheepskl. J. F. De Meester en H. A. Engeringh. Het stoomschip Prinses Ama- lia," kapt. E. W. Fabritius, van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland heeft zijn eerste reis van hier via Southampton en Napels naar Padang volbracht, in 37 dagen, met inbegrip van alle oponthoud (zijnde 1 etmaal voor 't passeeren van het Suez-Kanaal en 5 dagen oponthoud in Southamp ton, Napels en Port-Saïd) of 31 etmaal zeestoomen, hetwelk gelijk staat met een gemiddelde snelheid van ruim 11 mijl per wacht. Voor den Hoogen Raad werd gisteren in cassatie behandeld de zaak van K. de Jager, door het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland ver oordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf, wegens poging tot moord op een bewaarder van de correctioneele ge vangenis te Hoorn. De adv.-gen. heeft geconcludeerd tot vernietiging van het arrest, op grond dat het hof niet als verzwarende omstandig heid in aanmerking had genomen een vroegere veroordeeling voor langer dan één jaar. De Haagsche politieagent Werson heeft de hem toegeschreven misdaad nog niet bekend, daarentegen erkent hij de daad bedreven te kunnen hebben. Hij was zeer ontroerd bij het zien van zijn slachtoffer tijdens de confrontatiede houding der volks menigte tijdens de overbrenging van den beschuldigde naar het [huis van arrest was zeer dreigend, zoodat de politie de hulp van militairen moest inroepen. Zaterdagochtend te 10 uren heeft te 's Hage de begrafenis plaats gehad van den koetsier Hansen, het slachtoffer van den noodlottigen twist in de Koningstraat, op Donderdag avond 11. Voor de woning van den ongelukkige, in de van der Duynstraat, bevond zich een menigte meusehen, nog diep getroffen, in gesprek over de vreeselijke tragedie, die andermaal in hun omgeving was afgespeeld. Reeds was gisterenavond het lijk van den verslagene uit het gasthuis naar de ouderlijke woning overgebracht. Bij het afrijden van den stoet ging een viertal van Hansens vrienden, waarvan twee op den gemelden avond bij hem waren, naast de lijkkoets, die door vier rijtuigen werd gevolgd, met de naaste betrekkingen en den patroon van den overledene. Een aanzienlijke menigte volk begaf zich mede naar de algemeene Prot. be graafplaats aan het Kanaal, waar het lijk zou worden ter aarde besteld. Dinsdagmiddag werden te Win schoten per spoor, onder geleide van de politie,gevankelijk binnengebracht, vier personen, n. 1.J. B. Rijnberg, stuurman, J. A. Kemper, kok, bene vens twee matrozen, (vreemdelingen) behoorende tot de bemanning van 't te Nieuwe Pekela te huis behoorend schip Neutraal," thans liggende te Cette, in Frankrijk. De oorzaak dezer transporteering en gevangenneming moet, naar men verneemt, worden toegeschreven aan verregaande wan ordelijkheden en ongehoorzaamheid jegens den kapitein, door de schepe lingen gepleegd.. De stuurman be hoort te Nieuwe Pekela en de kok te Nieuw Beerta te huis; de beide anderen in Pruisen. De lOjarige zoon van den dag- looner Fokkema werd gebruikt om bij den landbouwer Heins op het vee te possen. Een stier kwam in de nabijheid van den knaap, die het beest misschien wel een beetje plaagde; de knaap werd althans door den stier aangevallen, op de horens genomen en omhoog geworpen. Met verplet terd been, gebroken kaken en badende in zijn bloed werd de jongen gevon den. Dadelijk werd hem de noodige deskundige hulp verleend, maar veel hoop, dat men hem in het leven zal houden, is er niet. Naar men aan de »Wins. Ct." mededeelt, moet door wijlen den hr. P. Warmolts, dezer dagen te Gro ningen overleden, aan de algemeene armen dier gemeente een som van f80.000 zijn vermaakt. De nalaten schap van dien heer wordt op vijf ton geraamd. De werkmans-vereeniging te Middelburg heeft een adres verzonden aan den minister van justitie, met verzoek dat spoedig een wet tot stand kome, waarbij zoowel aan de thans bestaande als aan de op te richten coöperatieve winkelvereenigingen rechtspersoonlijkheid worde verleend. Van de aanhouding van Skene, den gevluchten administrateur van de dienstverrichting te Amsterdam, is noch bij de politie te 's Hage noch te Scheveningen iets bekend. Te Vlaardingen lag een zesjarig knaapje naast zijn twee zusjes te slapen, toen de moeder met de pe troleumlamp in de hand het bed na derde, om naar de kinderen te zien. De lamp sprong en de brandende olie kwam op het hoofd en in den mond van het jongetjehet kind stierf, na veel geleden te hebben, twee uur later. Bij een volkomen windstilte, die den geheelen dag heerschte, ont stond te Franeker Woensdag, onge veer 12 uur, een windhoos,' die haar weg nam over een deel der kermis tenten. De kracht van de hoos was zoo sterk, dat van sommige kramen en tenten geen stuk bleef staan en de planken als bladeren in de lucht ronddraaiden. Een ijzeren leuning, die in steen gemetseld was, werd door den val van een tent en de kracht der hoos uit den grond gelicht en op zij geschoven. Een aak, die dicht bij de stad op het land lag, werd opgenomen én kwam op een stuk bouwland weer terecht. Omtrent de Zeemeermin, die op verschillende kermissen te zien is ge weest, blijkt volgens het »Vad." uit een te Brussel ingesteld onderzoek het volgende: De verleidelijke zee nimf, wier betooverende stem (volgens de explicatie van den man met het rietje aan den ingang der tent) de zeevarenden tot zich lokt om hen daarna in 't verderf te storten, was een jongen met een vrouwenkap sel op het hoofd. Het bovenlijf was van caoutchouc vervaardigd en de vischstaart van papier-machéOm 't gewenschte effect te verkrijgen, stond de jongen recht overeind onder den val van een verborgen spiegel. De uitwerking was tevens van dien aard, dat de bak, waarin zich »het meer wijf' oogenscliijnlfjk bevond, en waarin slechts eenige centimeters wa ter stonden, veel dieper scheen dan hij werkelijk was. Vroeger werd er op gewezen, dat Frankrijk in 1870 den oorlog begon met een actief leger van 400.000 man en een reserve van 200.000 man, terwijl het nu een even groot actief leger en een reserve van een millioen manschappen heeft. De re serve bestaat uit hen, die hun tijd bij het staande leger uitgediend heb ben, uit het niet in dienst genomen gedeelte van het jaarlijksch contingent en uit voorwaardelijk vrijgestelden. Intussclien weet de minister niet, wat hij met al die manschappen doen zal hij heeft geen wapenen en kleediug voor hen en 500.000 man der reserve zijn hoegenaamd niet geoefend. Het volgend jaar zullen er 250.000 bij wijze van proef onder de wapenen komen. Sedert de algemeene dienst plicht is ingevoerd, is de helft van het jaarlijksch contingent niet geoe fend kunnen worden en is de aetieve sterkte van het leger zoo laag mo gelijk gesteld, daar alle magazijnen leeg waren. De brand op de landingplaats te Liverpool ontstaan, heeft de rjj der groote branden in die stad weder met een vermeerderd. In 1802 ver brandde er voor een waarde van 12 millioen gulden. In 1833 vernielde een brand voor een waarde van ruim 3 millioen guldeu. In 1862 had een groote brand plaats waarbij 23 per sonen omkwamen, en de schade, nu aangericht, bedraagt weder milioenen. Door de nabijheid van het water was men zoo gerust, dat alle bluschmid- delen ontbraken. Toen stoomspuiten op schepen waren aangebracht, had de brand reeds zoozeer de overhand, dat aan geen blusschen meer te den ken viel. Een vreeselijk voorval had den 24 Juli te Göttingen plaats. De paarden van een rijtuig, waarin een heer en een dame waren gezeten, geraakten op hol. Tot aan het Markt plein in pijlsnelle vaart voortgerend, wendden de woeste dieren zich op eens naar de met een ijzeren hek omgeven fontein. Een vreeselijke schok en de beide ongelukkigen, die in het rijtuig waren gezeten, wer den over de paarden geslingerd en tegen de fontein verbrijzeld. De heer was onmiddelijk overleden, terwijl de dame slechts korten tijd na het on heil den adem uitblies. Een der punten van het hek was door het geheele lichaam gedrongen. Beiden waren vreemdelingen, naar men zegt een jong echtpaar, dat zijn huwe lijksreisje maakte. Tot voor korten tijd was in de gevangenis te Rheims een diefegge opgesloten, die zich zekeren naam ge maakt had door haar herhaald ont snappen uit gevangenissen, onder om standigheden welke grooten moed en kunstvaardigheid vereischten. Zij heeft nu onlangs dien naam niet te schande gemaakt; zij verdween nu ook uit de gevangenis te RheimsDes nachts is het haar, ondanks de voortdurend nauwgezet uitgevoerde nachtronden, gelukt, waarschijnlijk met een hand zaag, een opening in de deur harer cel te maken. In den gang van het gebouw stuitte zij op een venster, dat met ijzeren staven op een afstand van 58/.t duim verzekerd was, doch zij wist ze zoo kunstig door te vijlen, dat zij "er door kon sluipen. Nu bereikte zij de plaats, waarvan alle uitgangen des nachts gesloten zijn. Ook hier wist zij echter raadonder de muren loopt èen aan beidé kan ten met ijzeren staven voorziene goot voor vuil water. Hoewel de staven slechts zeven duim van elkander ston den, wist de slanke vrouw er door heen te geraken. De laatste hinder paal was een schutting van 15 tot 18 voet hoogtezij is waarschijnlijk met een touwladder er over heen ge komen, en toen was zij vrij. Eenige jaren geleden was zij door het dak van de gevangenis ontvlucht; ze heeft toen op een wijze, welke nog niet duidelijk geworden is, de aard'e bereikt van een hoogte van 8Q tot 90 voet. Bij Bielgorod, in het Russische gouvernement Tula, is een meteoor steen gevallen, en wel van zoodanige zwaarte en met zulk een kracht, dat hij vier voet diep in den grond drong. Hij weegt 247 pond, is 21 duim lang, 11 duim breed en 1 voet hoog. In de Vereenigde Staten maakt men zich wederom bevreesd voor een Indiaanschen opstand. Sommige stammen hebben reeds ernstige on geregeldheden gepleegd. De troepen waren toen nog niet sterk genoeg om de rebellen ten onder te brengen. Ditmaal evenwel schijnt meer tegen de Indianen gezondigd te zijn, dan dat ze zeiven gezondigd hebben. Ze zijn door hebzuchtige ambtenaren der regeering bedrogen, geplaagd en mis handeld. Op behendige wijze weten deze hen te onthouden wat hun toe komt, hen goede stukken lands te ontfutselen en hun slechte akkers daarvoor in de plaats te geven, kortom 't schijnt met de Indische beambten aan 'fc Ministerie van Binnenlandsche Zaken al even slecht te zijn als met de rest. Wij behoeven zeker nauwelijks onzen lezers te herinneren dat de geneeskundigen in den laatsten tijd bij zekere ziekten meer en meer het middel van bloedovertapping aan wenden. Niet dikwijls echter, want er zijn maar weinig gezonde mensehen, die bereid zijn een gedeelte van hun bloed te laten aftappen, ten einde dit de aderen van bloedarme zieken vuile. Nu zal men uit de volgende waar achtige geschiedenis, ergens in Ame rika voorgevallen of nog te gebeuren, zien, dat zoo iets met de noodige voorzichtigheid dient te geschieden. Zekere Simpson was, om zoo te zeggen, op sterven na dood, alleen bloedovertapping kon hem misschien redden, althans dat was de uitspraak van zijn geneesheer, Dr. Hopkins. Jammer genoeg wilde geen der vrien den of geburen van den patiënt zich tot de operatie leenen en daarom be sloot Dr. Hopkins 't met de geit van den zieke te probeeren. Simpson's arm werd geopend en die opening ving het bloed op, dat stroomde uit den doorgesneden ader van het beest. Reeds aanstonds begon de zieke te herleven, doch er deden zich bij die herleving eenige onrustbarende ken- teekenen voor. Hij had nauwelijks zijne krachten terugbekomen of hij sprong uit het bed, en met het hoofd vooruit, zooals een geit gewoon is te doen, deed hij een flinken stoot naar zijn docter. Drie of vier maal had Dr. Hopkins het hoofd met vrij groote kracht tegen zijn buik gehad, toen hij de vlucht nam naar een aan grenzende kamer. Zijn patiënt rende daarop tegen de deur, die er onder dreigde te bezwijken, doch zijn aan dacht werd van den docter afgeleid door zijne schoonmoeder, die juist de kamer binnenkwam. Met een goed aangebrachten stoot van Simpson's hoofd, lag de oude dame omver en terwijl zij om hulp roepende neerlag, sprong Simpson vroolijk om haar heen en poogde de bloemen in het karpet af te knabbelen. Er kwam hulp en Simpson werd behoorlijk vastgebonden, doch hij bracht de gansche buurt in opschudding door zijne aanhoudende mè'es. Dr. Hopkins zat er leelijk mede in en op het aan houdend smeeken van mevr. Simpson, besloot hij het kwaad zoo mogelijk te herstellen. Gelukkig kon hij er een Ier, een bediende van Simpson, toe overhalen zijn versch bloed te leenen, opdat de overplanting nog eens kon geschieden. Met Simpson gaat het nu heel goed, maar tot groote verbazing van zijne republiekeinsche vrienden, heeft hij een onweerstaan bare neiging om den democratischen candidaat te stemmen en spreekt hij met een sterken tongval, even als de Ieren doen. Sedert de laatste over planting heeft hij nog maar eens gestooten. Toen hij laatst op een Zondag naar de kerk ging, drong een van de nog overgebleven deeltjes van het geitenbloed hem in de her senen, waarop hij den koster een por gaf, die hem halverwege de kerk deed instuiven, doch hij kwam gelukkig tot inkeer, toen de verontwaardigde koster hem een gezangboek naar het hoofd wilde smijten. HELDERSCHE MOPPEN. Een vrouw in het Zwitsersche kanton Zurich, heeft zich onlangs op aardige wijze gewroken. Haar kat, van wie zij dol veel hield, was om de een of andere reden, op last van den burgemeester, gedood. Daarop kocht zij verscheidene muizenvallen en ving een vijftigtal muizen, die zij terstond in een doos stopte en aan den burgemeester zond. Deze, niets kwaads vermoedende, schrikte niet weinig, toen hij bij het openen der doos een zwerm van muizen er uit

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1