t VLIEGEND BLAADJE. Algemeen» Meiros en Advertentiebode Mo. 154. Zaterdag 8 Augustus 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel nnjer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. 25Jarip GEVONDEN: VERLOREN: VERLOKEN: knappe Dienstbode, Verschijnt dinsdag EN vrijdag. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. AUGUSTUS. Zaterdag 8, Zondag 9, Maandag 10, I Dinsdag 11, Woensdag 12, Donderdag 13, Vrijdag, 14. Opgang der Zon, Zaterdag 8 Aug. 4 uur 32 minuten. Ondergang 7 uur 37 minuten. Nieuwe Maan Woensdag 12 Ang. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 13 Aug. 's avonds 6.55. Nieuwstijdingen. HELDER, 7 Aug. 1874. In een bij bet Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië dd. 3 dezer, wordt het navolgende omtrent de jongste gebeurtenissen in Atehin bericht. i Te Telok Sewame (werwaarts blij- tens in de »Staats-Courant" van 14 fuli jl. bekend gemaakte telegram een lorlogschip met een controleur aan boord gezonden was) waait de Ne- Irlandsche vlag. Moesapi (ten oos- 11 vau den mond der Atckm-rivïer) door onze troepen bezet. De kampong Soerian is genomen look bezet; daarbij zijn 6 der on sen gedood en 47 gewond, waaron- jer kapitein Perelaer en de luitenants tan der Zee en Krijgsman. In de jeilting werden 73 lijken gevonden. De gezondheidstoestand laat te wen- chen over. Den 14 dezer zal alhier o ver- pa aan boord van bet via Snez laar Java bestemde stoomschip Ko- ling der Nederlanden" een detache- ent, sterk minstens 125 militairen, aaronder 8 onderofficieren. De werkzaamheden aan het raud, om het stoomschip »König illielm" af te brengen, schijnen te Blokken. Het plan is eigenlijk, om schip op zijde te doen vallen artoe legt men om het schip een ort kistdam van zakken, met zand fuld. Het zand wil men daarna middel van de vroeger besproken ommachinerondom het schip [graven, totdat het omvalt, om het volgens met een hoogtij water, volgens den Engelschen aannemer dio September zal invallen, door Wel van de uitgebrachte ankers te brengen. Maar men kun er niet in slagen, om kistdam te bewaren. Er staat jde strandingsplaats nog al zee en slaat de zakkeu door elkander werpt ze leeg op het strand. Er •?t«n reeds 2500 geleegd zijn. Engelschman' klaagt dat het aan ons strand zoo fijn en ig is. Tot overmaat van téieur- W.wil het werkvolk niet meer ten, omdat het te weinig loon int te ontvangen, en zelfs de En- che werklieden zijn, op 2 a 3 na, Engeland teruggekeerd. Toch t men het werk niet opnu zal caoutchouc-zakken laten komen, zand dicht zijn, en andere Engel werklieden ontbieden. - De voor Ned.-Indië bestemde venmail, aan boord van het van erdam vertrokken stoomschip berton", is bij de aan dat vaar- overkomen ramp niet gered ion worden. Van 21 tot 31 Juli passeerden 'hepen het Kanaal van Suez. rende datzelfde tijdsverloop be en de ontvangsten de som van 00 franks. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 5 Augustus. Hedenavond ten 7 uren* brak wedor een vrij ernstige brand uit op den Zeedijk bij Klijn, mr. smid, recht tegenover de Oudezijds-kapel. Eerst was men ernstig beducht voor de kapel, maar spoedig rukten 5 spuiten aan, welke er in slagen mochten na 2V2 uur het vuur te bedwingen. De inboedel is geheel verbrand. Persoon lijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Woensdag heeft te- Staphorst een geweldige brand gewoed. Een boerderij is met al het bijbelioorende in de ascb gelegd. Geen water was in de nabijheid. Een oude man is verbrand. Overal begint men reeds weder onrijp ooft te verkoopen. Om de na- dèelige gevolgen te voorkomen, die hieruit zoo licht voor kinderen kunnen ontstaan,- dient de politie een waak zaam oog te houden op de karren en de appelmanden van de rondventers. Bovenal de ouders moeten thansop hunne kinderen streng toezien, al witten ze ook ecu oudcro o-br&f toe passen, dan die, welke een Ameri- kaansche redacteur onlangs in zijn blad schreef: Ouders, doorzoekt de zakken uwer kinderenzijn die met onrijp ooft gevuld, dan verdienen ze straf zonder genade; zijn ze ledig, dan hebben ze het slechte fruit in de maag en verdienen ze ook weder straf." Eenige maanden geleden vluchtte van Amsterdam een zekere heer F. naar men zegt, door nalatigheid van den deurwaarder, die met de arrestatie van dien heer was belast. De deurwaarder zal voor dit oo- gensckijnlijk plichtverzuim over eenige dagen terechtstaan. Men meldt uit Middelburg van 3 Augustus aan de »N.' R. Ct.": Gisteren nacht werd door de politie alhier een persoon, die zich op de kermis in verregaand beschonken toe stand bevond, op het raadhuis in verzekerde bewaring gebracht. Wel dra verzamelde zich een groote me nigte voor het polifcie-bureau en eischte de loslating van den gearres teerde. De kommissaris van politie begaf zich onder dien opgewonden hoop en ried een der belhamels aan, om zich te verwijderen, toen deze eensklaps den kommissaris te lijf ging, waardoor een worsteliug ontstond dadelijk schoten eenige agenten van politie toe, wien het mocht gelukken den kommissaris te bevrijden. Naar men verneemt, bebben de agenten eenige lichte kwetsuren bekomen. Tegen den persoon, die den kommis saris van politie aangevallen heeft, is dadelijk proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft uit 's Heercnberg van 5 Augustus: Eergisteren had te Emmerik een treffend ongeluk plaats. Een der aldaar geplaatste tolbeambten werd door zijn superieur wegens dienstverzuim gestraft voor 2 thalers. De bestrafte ontwaarde, dat een zijner ambtgenooten hem bad aangeklaagd en was hierover zeer verbitterd; 's avonds gingen beiden hun dienst verrichtenna eenigen tijd voortgewaudeld te hebben, loste eerstgenoemde zijn geweer op den aanklager, zonder hem echter te treffen. In den waan verkeerende zijn kameraad te hebben doodge schoten, sprong hij in den Rijn en verdronk. Zijn lijk werd te Millin- gen opgevischt. Te Rotterdam is een kind van een sleeperskar gevallen eii zoodanig met de haren in het wie) verward geraakt of door het wiel overreden, dat de huid bijna geheel* van den schedel werd afgescheurd. Het knaapje is deuzelfd^n namid dag in het ziekenhuis, waarheen het was vervoerd, overleden. In den nacht van 1 fep 2 Au gustus heeft in een keet, geplaatst op de nieuwe R.-K. begraafplaats, buiten de Wittevrouwepoort, te Utrecht, een brutale diefstal ten nadeele* vau den putbaas plaats gehad. Terwijl deze evenals zijn vrouw te bed lag, heeft een diefj een polderwerkeri een kist opengebroken en er een groote partij kleederen uitgehaald, alsmede een blikken trommel, waarin zich ruim tweehonderd gulden bevond; hiermede nog niet tevreden, haalde hij -onder het hoofdkussen, waarop de vrouw van den putbaas Bliep, een vrouwen zak weg, waarin ruim f 160 was, doch hierop werd de vrouw wakker zij geraakte met den dief aan ffiet worstelen door haar hulpgeroep wer- -Aesa oolr Ja. «xJoro baWUilBrS lltf Keeii wakker, die den dief onmiddelijk beet grepen en van een en ander keunis gaven aan de politie. Hij is onmid delijk gearresteerd en naar bet hoofd bureel van politie gebracht. Te Parijs heeft zekere Béfns, vermaagschapt aan de familie der Rot- schilds, zich voor het hoofd gescho ten, toen hij de overtuiging had be komen, dat bij door een ongenees lijke ziekte was aangetast. Dezer dagen is te Parijs op heeterdaad betrapt een persoon, die zich herhaalde malen aan diefstal van kostbare voorwerpen uit de kapellen op de begraafplaats had schuldig ge maakt. De prins der speculanten ter Parijsche beurs, de heer Adolf Levy, is met de Noorderzon verdwenen. Hij laat een deficit na van 2.800.000 franken. Bij Arevalem, in Spar je, is een sneltrein gederailleerd. Bij dit on geval zijn verscheiden personen om gekomen. De Spaansche minister van Oor log heeft met een groot Duitsch in dustrieel een contract gesloten tot levering van de compleete uitrusting voor 125.000 soldaten. Te Ecaussinus d'Enghien heb ben twee steenhouwers, die samen 4 pond krieken gegeten en daarbij bier gedronken hadden, gewed dat de een een steen op zijn buik zou laten stuk slaan, zonder dat hij daar hinder van had. Wie de weddingschap verloor moest het gelag betalen. De een legde zich op den rug en een groote steen werd op zijn buik gelegd. De ander sloeg den steen met een zwaren hamer stuk, maar verpletterde ook de buik van den ongelukkige, die den steen op de buik had en wiens ingewanden geheel doorboord werden. Na hevige pijnen geleden te hebben, overleed de roekelooze wedder. Een gerechtelijk onderzoek is dadelijk in gesteld. Te Houdeng in België zal bij de kermis een neuzen wedstrijd plaats hebben. Prijzen zijn uitgeloofd voor den diksten, den langsten en den kleinsten neus, een surprise voor den aardigsten neus. Ieder moet met zijn natuurlijken neus komenvalsche neuzen worden niet toegelaten. Wijs neuzen worden niet op het programma vermeld. In een steenkolenmijn, la Char treuse genaamd, dicht bij Luik, heeft Maandag een belangrijke ontploffing van mijndamp plaats gehad. Zeven personen, die nasporingen ter ont dekking van oude romeinsche bad stoven deden, zijn daarbij omgekomen. Dinsdag jl. heeft in een Henegouw- scne kolenmijn, 1'Ahrappe, bij Fra- meries, een ontploffing plaats gehad, waardoor zes arbeiders zijn omgeko men en negen anderen gewond. Dat in Turkije de Joden nog geen Eldorado vinden, bleek weder dezer dagen in Magnesia, waar een meisje van 7 jaren plotseling was verdwe nen. Na eenige dagen werd het lijk van het kind op anderhalf uur af stand gevonden. De opperste ge neesheer der politie Constantinos ver klaarde, na een vluchtige bezichtiging, dat het kind op barbaarsche wijze was vermoord en dat haar al het bloed was uitgezogen. De vampyr kon niet anders dan een jood zijn en de ,3(T0 Israëlitische families, die in Magnesia wonen, liepen groot ge vaar allen vermoord tè worden. Ge- TcflrVlö goukcTiiuui vau onij nog tijdig de politiemacht liet ver sterken, maar de eigenlijke aanstoker, Dr. Constantinos, wordt ongemoeid gelaten, terwijl de Joden als 'tware gevangen zijn; zij durven zich niet op straat vertoonen. HELDERSCHE MOPPEN. Een paar drinkebroers kregen in een kroeg twist met elkander. Nadat zij elkander wederzijds alle schimp namen, die slechts uit te denken waren, hadden toegevoegd, zeide de een in den hoogsten toorn: »ga, ik veracht u als een glas water. Aan den hoek eener straat stiet een molenaar zeer onzacht tegen een schoorsteenveger en door deze aan raking werd de eerste zwart en de andere wit. Beiden "wilden daarvoor voldoening hebben en verschenen daartoe voor het gerecht. Hier be klaagde de schoorsteenveger zich, dat de molenaar hem wit en de molenaar klaagde dat de schoorsteenveger hem zwart had gemaakt. De wijze rechter bezon zich niet lang en verklaarde dat de schoorsteenveger strafbaar was, wijl de molenaar zwart op wit had. Thieknesz, de bekende Engelsche reisbeschrijver, had eens geen geld en verzocht daarom zijn zoon, lord Aulney, hem uit de verlegenheid te willen helpen, doch deze sloeg zijn verzoek af. Zonder zich lang te be denken, huurde Thieknesz een schoen lappers werkplaats, juist tegenover de woning des lords en liet een groot uithangbord boven de deur hangen, op hetwelk men het volgende met letters van een el lang geschreven vond: »Alle laarzen, beschadigde schoenen en afgeloopen muilen, zul len hier hersteld en gelapt worden door mr. Filipp Thieknesz, den vader van lord Aulney." Dadelijk kwam de zoon, gaf hem alles wat hij ver langde en verzocht hem, daar toch weder uit te trekken en het noodlottig uithangbord weg te nemen. duwe F. J. de la Fonteijne. - G, Brouwer, Melkverkooper, en C. For- mer. V. Spierdijk, aardewerker, en G. Dogger. GEHUWD: B. M. Struijs en A. E. Schietekatte. H. de Wijn en M. Griek. BEVALLEN: T. Neuman geb. Vriend, D. M. Arendts geb. Ver hagen, D. M. E. Deurloo geb. Winterstein, D. OVERLEDEN: W. A. D. Ver- weijde, 26 j. P. J. Zwart, 2 m. J. Schipper, 34 j. ■S/ v25 *3 van Johannes Jacobus Jurrie EN Aletta Catharina vau Dijk. Nieuwediep8 Aug. 1874.. Ondertrouwd: GERRIT BROUWER CÖRNËLIA FORMER. Helder6 Augustus 1874. Algemeene kennisgeving. essët Ondertrouwd HENDRIK LASTDRAGER en ELISABETH OVERING. Nieuwediep6 Augustus 1874. Bevallen van een welgeschapen DochterALIDA NONNEN KES, ge liefde echtgenoote van H. v. SCHANS. Mont-Claer, {Noord-Amerika) 15 Juli 1874. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze eenigste lieveling PÏETER JACOBUSin den jeugdigen leeftijd van 12 weken. Ons treft dit verlies diep, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Nieuwediep5 Augustus 1874. P. ZWART. E. ZWART, geb. van der Hoeven. Mede uit naam van familie en verdere betrekkingen. Een zwart zijden SCHOOT met Gesp. Adres aan het Bureau van dit blad. Een gouden BROCHE. De eerlijke vinder die dezelve terug bezorgt bij BERKHOUT Co.zal goed beloond worden. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 4 7 Aug. 1874. ONDERTROUWD: L. Lange, Schipper, weduwnaar van M. Bruin, en P. Smit. H. Lastdrager, tim merman en E. O vering. - J. Per- du, sergeant en J. Grond hout, we Een ZAKBOEKJE, waarin een twintigste LOT in de Staats- Loterij, zijnde No. 9640. De eerlijke vinder gelieve hetzelve tegen belooning terug te bezorgen bij BERKHOUT Co. Er wordt ten spoedigste gevraagd: een die goed met de wasch kan omgaan, bij J. HOOGENBOSCH, Weststraat. Wordt gevraagd: een fatsoenlijk Dienstmeisje, niet boven de 18 jaar. Adres Bureau dezer Courant.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1