't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Nieuws- H en AdverlentieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. i\o. 157. Woensdag 19 Augustus 187A. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. zindelijke Dienstbode. knappe Dienstbode. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 20 Aug. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Aug. 1874. Zr. Ms. schroefsto om schip le kl. »Curagao" is alhier gisteren op de gebruikelijke wijze in dienst ge steld. Genoemd stoomschip zal bin nen kort naar Atchin vertrekken. Het Noorsche barkschip »Carl Johan," Vrijdag jl. op de Laan alhier gestrand, zit nog steeds vast. Men zal de ballast over boord trachten te werpen, om zoo het schip vlot te krijgen. Omtrent het Vrijdagavond jl. plaats gehad hebbende spoorwegon geluk vernemen wij het volgende De laatste trein van Rotterdam, die ten 9,15 vertrok, passeerde ten 10.14 het station Warmond. Bij dat station worden werkzaamheden ver richt aan een brug, tengevolge waar van het dubbel spoor daar niet ge bruikt kan worden, maar de in beide richtingen loopende treinen voor een deel langs dezelfde lijn moeten ko men. Juist toen de trein van Rot terdam kwam, reed een bijna leege trein nagenoeg van de andere zijde terug. Slechts zaten in den trein, zooals later bleek zeer gelukkig twee offieieren van gezondheid, die een transport militairen naar hier hadden gebracht. Nu was, naar opgegeven wordt, wel het sein onveilig" gesteld^ maar schijnt dit door beide machinisten, althans door dien van den Rotter- damschen trein, naar men zegt, Roe- sink genaamdniet of niet tijdig gezien, en terwijl de Heldersche treiu nog niet op het wisselspoor was gebracht, kwam de Rotterdamsche trein in volle, of volgens andere lezingen in halve vaart, tegen den anderen aanbotsen. Verschrik kelijk waren de gevolgen. Beide locomotieven werden van de rails geworpen en totaal vernield, de wagons schoven als het ware in el kander, 5 zijn er tot splinters ver nield, 8 zwaar beschadigd en de raa- terieele schade wordt op f 80.000 be groot. Erger dan dat is echter het lot, dht aan de passagiers wedervoer. Zeker is het aantal gedooden ep ge wonden niet zóó groot, als het pu bliek gerucht het eerst maakte maar toch 2 dooden, 6 zwaar en 25 licht gewonden, waarbij zij die lichte schrammen en ontvellingen bekwa men, niet zijn medegerekend maken dit ongeluk tot een ramp, zooals wij ze gelukkig in ons land maar bij uitzondering kannen. De gedooden zijn de hoofdconducteur Heudikhuyzen, die in de afgescheiden ruimte achter den tender zich bevond, en door den schok tegen het venster voor aan den wagen geworpen werd. Door het breken van het glas werd hem den hals als het ware afgesneden en was hij al zeer spoedig een lijk. De tweede gedoode was een koetsier van den heer Schmedding, uit Haarlem, een bejaard man, die met vrouw en dochter of kleindochter in een wagen zat;hij bekwam ernstige verwondingen aan beide beenen en was door een bout getroffen. Hij leefde nog, maar stierf kort daarna; zijn vrouw en het jonge meisje waren wel gekwetst, maar niet gevaarlijk, ofschoon het meisje zoo tusschen de wagens be klemd zat, dat men haar uit de be schotten heeft moeten uitzagen. Onder de gekwetsten zijn er eeni- gen, die niet vervoerd konden wor den, te Warmond verpleegd, waar men veel hulpvaardigheid aan den dag legde, in welk opzicht vooral de tot het seminarium aldaar behoo renden, geprezen worden. Ook de doeter van Warmond hielp getrouw de officieren van gezondheid, de hh. van Koetsveld van Ankeren uit Utrecht geboortig en Daniels, die dadelijk met de grootste kalmte te mid den van de ontzettende tooneelen van schrik en verwarring het noodige de den en voorschreven. Volgens het Vad." ontdekte de machinist ongeveer 1000 meters van de plaats, waar het ongeluk plaats had, een signaal van onveiligheid. Terstond werd last gegeven om te remmen, maar helaas, het was te laat. Juist op het einde van het tweede wisselspoor een minuut later en alles was goed gegaan vlogen beide treinen in volle vaart tegen elkaar in. Volgens de yStand." heeft de leege trein echter het zwaarst geleden, een daarop volgende le en 2e klasse en de twee 3e klasse wagons zijn van de rails geworpen en letterlijk tot splinters geslagen, terwijl de 5 vol gende wagons en bagage-wagens zwaar hebben geleden. De aanlei ding tot dit onheil schijnt te wijten i aan den machinist Roesink, van den Rotterdamsellen trein. De seinpaal, die een paar honderd el vóór het station Warmond is geplaatst en nog vele honderden ellen verder zicht baar is, toonde de roode lichten ten teelcen van gevaartoch stoof de trein in volle vaart voorbij het station. Genoemde machinist, in verhoor genomen voor de commissie, op het station Warmond vergaderd, verklaart dat hij de lichten gezien heeft, maar den trein niet tot stilstand kon bren gen voor de waarheid hiervan zou pleiten, dat men het remtoestel op zijn locomotief geheel gesloten heeft gevonden, zóó zelfs, dat het met de grootste moeite niet geopend kon wor den; men gelooft echter dat hij de lichten te laat heeft gezien en er toen voor stoppen de noodige tijd niet meer was. De machinist van den leegen trein, Schram, bemerkte heb gevaar eerst toen de sneltrein nog slechts op zeer korte distantie van hem verwijderd was; hij trachtte te remmen, maar toen het duidelijk was dat dit middel niet redden kon, sprong hij met zijn stoker van den locomotief, om althans eigen leven te redden. De »Schied. Ct." maakt melding van de volgende bijzonderheid, die volgens haar eenstemmig verhaald wordt. De ongelukkige hoofdconduc teur stak een paar seconden vóór de ramp het hoofd buiten het raam, en het gevaar, waarin men verkeerde, ziende, riep hijRemmen, remmen, anders heeft ons laatste uurtje ge slagen." Nauwelijks verliet het laatste woord zijn lippen, of de noodlottige schok had plaats en sneed liem het hoofd van het lichaam. Zijn makker heeft men, door boven in den wagon een opening te maken, moeten be vrijden. Het »Hbl. meldt, dat de machi nisten en stokers niet van de machines gesprongen zijn, zooals eerst gezegd isdat zij slechts weinig beteekenende kneuzingen bekwamen, schijnt daaruit voort te vloeien, dat op de zware locomotieven de schok sneller uit gewerkt heeft. De verzending eener brieven mail naar Curagao, dobr middel van de den 2n van elke maand uit Sout- hampton. vertrekkende Britsche pa- ketbooten, welke tijdelijk werd ge staakt, zal, te rekenen van de maand September a. s.worden heiwat. In het vervolg zal alzoo langs den weg van Engeland, weder even als vroeger, tweemaal 's maands een ver zending naar Curaeao plaats vinden en wel met de den 2n eu 17n van elke maand uit Southampton ver trekkende paketbooien. Algemeen gaat te Haarlem volgens de »N. Arnh. Ct." het ge rucht, dat de welbekende heer Pre- vinaire, groot fabrikant aldaar, op een reis door Italië door een roover- bende in dat land zou zijn overval len en gevangen gehouden, om niet dan tegen een losprijs van 150.000 lires, anderen zeggen 150.000 gul den te worden in vrijheid gesteld. Men ziet met de meeste belangstelling nadere tijding te gemoet. Te Wassenaar is een driejarig knaapje in een pot met kokend wa ter gevallen en zoo gelh-and, dat het aan de gevolgen overleden is, na gedurende een paar dagen vreeselijke pijnen te hebben uitgestaan. Woensdagavond is schipper D. van Roozendaal, met zijn vaartuig te Dordrecht liggende, in het water ge raakt. waarschijnlijk door den donker misleid. Ten ongeveer 10 ure heeft de naast hem liggende schipper hem nog gehoord en des morgens werd hij ge mist. Zijn lijk is Donderdagnamid dag opgevischt. De ongelukkige, nog een jeugdig persoon, was eerst sedert enkele weken gehuwd. Te Harderwijk heeft zich een gepensioneerd militair, ridder der Mi litaire Willemsorde 4 kl.oud 53 jaar, door ophanging van het leven beroofd. Men meldt uit Amsterdam van 15 Augustus: Hedenmiddag werd per vigilante uit een onzer politie- bureelen vervoerd een fatsoenlijk ge- kleede dame met een kind; zij was beschuldigd van dat kind uit een der geringe buurten te hebben gestolen. Een onderzoek zal worden ingesteld en aan het licht brengen wat men van deze duistere zaak moet denkeu. Een ontelbare schaar had zich voor het politie-bureel vereenigd. Betrekkelijk de ontsnapping van Bazaine wordt het volgende mede gedeeld Volgens Gaz. der Tribunaux stond in den nacht van 10 op 11 dezer de zelfde soldaat op schildwacht van 11 tot 1 en van 3 tot 5 uur. Telkens kwam een waker bij hem praten, hem medenemende in zijn schilderhuis. De waker is gearresteerd. Er zijn aanwijzingen, die doen ge- looven, dat er verstandhouding heeft bestaan met de bewoners van Oannes. Het is niet aan te nemen, zegt het »Petit Journal", dat een oud en dik man als Bazaine uit een ven ster gesprongen zou zijn. De onderste vensters zijn van dikke en stevige ijzeren staven voorzien en de eerste verdieping is vier meter boven den grond. Waarschijnlijk had de ont vluchting plaats ojp het oogenblik, dat de schildwachten afgelost werden. Een onderofficier meent zelfs tegen 4 uur 's nachts iemand gezien te heb ben. Onder de medeplichtigen noemt men een Franschman," burgerlijk in genieur, sedert lang te Voltri woon achtig, een bloedverwant van een der militaire beroemdheden van het eerste keizerrijk. Ook spreekt men van een kavallerie-officier, den heer C.die zijn geheele vermogen, ongeveer een millioen francs, ter beschikking van Bazaine zou gesteld hebben. Men zegt, dat eenige gevangen-bewaarders den morgen na de ontvluchting dron ken waren. De bedienden vau Ba zaine, vier im getal, zijn gearresteerd. Mevrouw Bazaine heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken van Frankrijk een brief geschreven waarin zij een verhaal geeft van de ontvluchting. »Zoek geen medeplichtigen," schrijft zij, want zij zijn er niet. Mijn neef, de Heer Alvarez de Ruil en ik heb ben alleen de taak volbracht. Daar er geen uitzicht was op verandering in de behandeling van den gevangen Maarschalk en deze zijn leven dreigde te verkorten, besloot ik hem tot vluchten over te halen. Ik vroeg de hulp van mijn neef en wij besloten niemand te eompromitteeren. De Bonapartistische »Pays" schrijft, na het keizerrijk tegen ver schillende aanvallen verdedigd te heb ben Bazaine heeft in Frankrijk niets meer tè doen, welke regeering er aan het roer moge komen. Schul dig of niet, met hem is het gedaan, want menschelijke kracht kan niet tegen dien verschrikkelijken stroom opzwemmen, die tegen hem losge laten is. De vrijheid is het eenige, waaraan hij nog kan denken. Die heeft hij thansmoge hij die behouden en te midden van het ongeluk, waar van hij zelf alleen weten kan in hoe verre het hem verdiend treftnooit vergeten dat God hem twee onschat bare vertroostingen heeft geschonken een vrouw, wier heldenmoed heerlijk schittert, en kinderen, die hem een maal kunnen wreken, als hij vast aan zijn onschuld gelooft en hun het mandaat geeft, die aan het licht te brengen." Te Ancona hebben de doodgra vers het werk gestaakt, omdat het gemeentebestuur, dat diep in de schulden zit, het betalen staakte. Nu moeten sinds eenigen tijd de ter aardebestellingen door vrienden ver richt worden. Een van die kleine straatmu zikanten, wier vaderland Italië is, werd dezer dagen in een kalkoven te Saint-Julien, waar hij een schuil plaats had gezocht tegen het onweder, het slachtoffer van een laaghartigen moordenaar. Nadat hij den doode- lijken steek had ontvangen, moet hij nog pogingen hebben gedaan om te ontkomen, want men vond zijn hoofd deksel op 20 meters afstand van zijn lijk. Roofzucht schijut de aanleiding tot deze gruweldaad te zijn geweest. De Fransche luchtreiziger Bra- quet, van Bordeaux, is jl. Zondag bij het doen zijner 331ste opstijging, te Royen, een badplaats in het depar tement der Gironde, jammerlijk om gekomen. Ten gevolge van het te spoedig gegeven bevel om los te laten, heeft de ballon een botsing ondergaan, die zoo sterk was, dat Braquet uit het schuitje geslagen is. Hij is aan het veiligheidskoord blijven hangen en het was hem reeds gelukt daar langs tot dicht bij het schuitje weder op te klimmen, toen de koord brak en de luchtreiziger van een hoogte van 300 ellen op den grond neder- stortte. Men heeft hem dood en deerlijk misvormd opgenomen. Hij was 44 jaren oud en laat een vrouw met verscheidene kinderen na. HELDERSCHE MOPPEN. Een handwerksman, die in een klein plaatsje woonde, had een zoon, die een eerste domoor was. Deze wilde naar de hoofdstad toe, om daar een baas te zoeken. »Ga jij maar; je zult toch nergens een baas viuden," zeide zijn vader. De zoon vertrok. Een week of drie later schreef hij aan zijne ouders en meldde daarbij, dat zijn vader toch verkeerd had voor speld, want hij had in den tijd van veertien dagen al vijf bazen gehad. Yreeselijke wraak. Doctor Ratcliffe zat op een middag vergenoegd en wel zijn glas wijn te drinken, toen een buitenman de kamer intrad en hem verzocht terstond mee te gaan, omdat zijne huisvrouw op sterven lag. »Het spijt me, vriendje maar ik kan niet weg, of de flesch moet eerst leêg." Daar de buitenman toevallig een stevige klant en de doctor een teer mannetje was, lichtte de eerste den laatsten zonder complimenten van zijn stoel op en droeg hem op zijn schouders weg. Onder het voortgaan riep de doeter, van spijt barstende: »Ik zal je wel vinden, jou gauwdief! Ik genees je wijf!" En hij hield zijn woord. Een kapitein, die zijne compagnie naar de schijf liet schieten, en (in het laud van den vijand) te dezen einde de schijf aan een schuurdeur had laten vastmaken, werd op een zijner soldaten zeer boos, omdat deze niet alleen de schijf, maar zelfs de schuurdeur miste. Nadat alle moeite en terechtwijzing vruchteloos bleek te zijn en de recruut alweder de schuurdeur gemist had, bedreigde de kapitein hem met harde straf. De recruut, hierdoor op zijn teenen ge trapt, zeide hierop: Wees maar niet boos, kapiteinal de vijanden komen toch de deur van de schuur niet uit komt er een achter om heen, dien zal ik wel raken." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 14 18 Aug.'1874. ONDERTROUWD en GETROUWDGecuc. BEVALLENM. Weetniet gcb. Nobbes, Z. J. Meijer gcb. Sikkink, D. M. Bnijsgeb. Sehocn, Z. A. M. Vlick geb. Kovgcr, Z. A. Bels geb. Sinjewol, 2 1). A. do Boer geb. Bakker, D. E. J. Klcene geb. Spigt, Z. A. van Esbcii geb. Los, Z. G. de Vroome gcb. Hoedjes. D. A. Koolc gcb. Pluijl nar, D. G. vnu der Blom gcb. van Brederode, Z. B. C. Pelster geb. Salvcsen, Z. G. E. Witte gob. Verhoek, Z. D. P. Schlnhmilcli gcb. Dinkiiuij- sen, Z. G. Spoor gcb. Petrus, Z. M. vau der Vlees geb. Hoogendoorn, D. OVERLEDENM. Kunst geb. Dijkers, c.a. 83 j. Levenloos aangegeven 2. Heden overleed ons geliefd jongste kindje GESINA, in den ouderdom van 6 weken. Helder17 Augustus 1874. J. B. KIESE WETTER en Ecutgenoote. Wordt gevraagd: een Adres BJSRKHOUT Co. Er wordt gevraagd: een Adres Langestraat, Wijk C, No. 111.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1