't VLIEGEND BLAADJE. Algeiowiif Nieuws- en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Hartelijke MMging No. 158. Zaterdag 22 Augustus 1874. Tweede Jaargang. Advertenliën van 15 regels 25 Cent. Elke regel nieer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. zoo schijnt het, dat thans die benden naar Polen zijn gekomen, om ook daar het werk hunner verwoesting te beproeven. Reeds in het begin van Juli liep overal het gerucht, dat in 't begin van Augustus een korps brandstichters in Polen zou arriveeren, en hier en daar werden op wegen ongeteekende brie ven gevonden, die den dag aangaven, waarop de eene of andere stad in brand zoude geraken. Nauwelijks schreef men 1 Aug.-of bijna overal stegen de vlammen op. In korten tijd ston den de steden Siedlce, Stafzow, Pa- conow, Pinezow, Chielce, Sulejew, Belgatow geheel de steden Opelow, PetrokowSdaryszen enz. gedeeltelijk in vlammen. Ook de aanzienlijke fabriekstad Lodz, waar bijna uitsluitend Duitsehe fa brikanten wonen, is gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. De stad onzer, inwoning moést ook in het noodlot deelen. Op 2 Augus tus des morgens werden een paar brieven gevonden, die niet minder behelsden, dan dat de stad des avonds in de vlammen zouden opgaan. Wij kunnen onmogelijk de angst en de ongerustheid beschrijven, die zich gedurende den loop van den dag van de bevolking meester maakte een ieder geloofde aan het komende ge vaar immers op andere plaatsen was de voorspelling steeds uitgekomen. De meeste meuschen pakten het wei nige wat ze hadden bijeen. De Russische politie, die aanzienlijk versterkt, den ganschen dag op de been was, sprak- bet gerucht, dat er dien avond brand zoude ontstaan, tegen, en ging zelfs zoover om de menschen, die er over spraken, in hechtenis te nemen intusschen, ook hier kwam, evenals reeds op zoo veel andere plaatsen, de voorspelling uit de zon was ter nauwernood een paar uur onder, of de vlammen stegen op. D« opgewondenheid der Poolsche bevolking was groot, en het vertoon der militaire macht was noodig om de gemoederen te bedaren. Den gan schen dag van een aanstaanden brand te hooren spreken, de menschen alles reeds vooraf te zien pakken, daar- tusschen de Russische politie, de be volking dwingende om met dat pak ken op te houden, het gerucht van dien brand tegensprekende, en dan eindelijk na dien opgewonden dag toch werkelijk des avonds de vlam men te zien, dat alles heeft op ons een diepen indruk gemaakt. Rozsa Sandor, de beruchtste rooverhoofdman in Hongarije, is thans door het hoogste gerechtshof ten derde male veroordeeld om gewurgd te worden. Reeds van 1830 tot 1840 speelde hij een gevaarlijke rol. In 1848 werd hij gegrepen en tot de strop veroordeeld. Kossuth schonk hem genade, onder voorwaarde dat hij een korps organiseerde, dat als ongeregelde troepen aan den opstand zou deelnemen en werkelijk nam hij aan verscheidene gevechten deel. Na het einde der revolutie nam hij zijn oud handwerk weder bij de hand en werd hij weder de schrik van den omtrek, waar hij vertoefde. Hij werd op nieuw gevangen genomen en ter dood veroordeeld. De Keizer wijzigde het doodvonnis in kerkerstraf en in 1868 kreeg hij amnestie. De liefde voor het vak dreef hem echter weer naar de bergen en spoedig stond hij weder aan het hoofd eener bende, die in stoutheid voor de vroegere niet onderdeed en nogmaals gelukte WEEKKALENDER. AUGUSTUS. Zaterdag 22, Zondag 23, Maandag 24, Dinsdag 25, Woensdag 26, Donderdag 27, Vrijdag, 28. Opgang der Zon, Zaterdag 22 Aug. 4 uur 54 minuten. Ondergang 7 uur 2 minuten. Volle Maan Donderdag 27 Aug. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brmdisi 27 Aug. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Aug. 1874. Met het in de volgende maand van hier vertrekkende stoomschip ♦Voorwaarts," kapt. Graat van Rog gen, van de maatsch. »Nederland," zal weder een detachement koloniale troepen de reis naar Java medemaken. Dit jaar zullen door de regeering nog 600 man naar Indië gezonden worden. Z. M. heeft aan den kwartier meester J. Keizer, behoorende tot de rol van het fregat»Zeeland," wegens de redding van twee ter reede van Atchin over boord gevallen schepe lingen, toegekend de zilveren medaille; en aan P. Smit, Europeesch fuselier van het leger in Ned. Indië, wegéns de poging, aangewend tot redding van een over boord gevallen sergeant, de bronzen medaille, beiden met een loffelijk getuigschrift. Men verneemt, dat na de te rugkomst van generaal van Swieten aan de opperbevelhebbers van land en zeemacht der tweede expeditie, de generaals van Swieten en Ver- spijck en den kapitein ter zee van- Gogh, in de residentie een eeremaal zal worden aangeboden. Naar het »L. Dagbl." verneemt, is thans ook de vrouw van den bij de ramp omgekomen conducteur He- dikhuizen, nadat zij reeds eenigszins lijdende was, bij het vernemen der noodlottige tijding, door den schrik overleden, zoodat nu hunne kinderen binnen enkele dagen geheel ouderloos zijn geworden. Uit de legerplaats bij Millingen meldt men, dat Maandagochtend een burgerpersoon, die in een kantine zijn intrek had, door de politie uit het kampement verwijderd is. Hij bad Zaterdagavond een korporaal het grootste deel van het linkeroor in de geheele lengte afgebeten. Bij onder zoek der politie werd het ontbrekende stuk achter een bierton gevonden en in beslag genomen, om als corpus delieti" voor den rechter te dienen. De gewonde is in de ambulance op genomen. Er is proces-verbaal opge maakt. In de diergaarde te Rotterdam was iemand onvoorzichtig genoeg, om door de tralies van het beerenhok zijn hand te steken. Het beest beet hem een vinger af. - Voor een paar dagen is in een der spoorsloten te Zuidhorn gevonden het lijk van een arbeider, die zich zelf beschuldigde van zijne vrouw vermoord te hebben. Hij had na melijk een klein sommetje over- verdiend, en toen zijne vrouw ziek werd, hield hij, na eenigen tijd ge dokterd te hebben, hiermee op, uit vrees, dat hij te veel daarbij zou in- teeren. De vrouw bleef ziek, werd te Groningen in het gasthuis opge nomen en stierf. Van dat oogenblik af begon de man te malen." Hij ging eerst naar Groningen om zich daar te verdrinken en op het kerkhof te komen waar zijn vrouw rust. Des nachts kwam hij echter bij zijn ou ders terug. Er schuilde misschien wat dweeperij onder. Hij laat één kind na. Zijn ouders zijn bejaard. Men schrijft uit Rhenen van 14 Augustus 1874: Ten bewjjze dat het bijgeloof in deze gemeente nog niet uitgestorven is, diene het volgende: Voor 9 maanden begon een jong meisje, oud 19 jaren, aldaar bij hare ouders woonachtig, over ziektever schijnselen te klagen, die bij hare ouders en kennissen het vermoeden opwekten dat zij betooverd was. Een achtenswaardige oude vrouw, mede aldaar wonende, werd verdacht haar in dien ellendigeu staat gebracht te hebben. Geneeskundige hulp werd niet ingeroepen. Wat vermag de beste docter tegen tooverij Men vervoegde zich bij meer bevoegde autoriteit. Een zekere metselaar, te vens wonderdocter, te Wageningen, werd geconsulteerdhij bevestigde de betoovering en gaf tot driemalen geneesmiddelen aan de ongelukkige lijderes. In dien tijd werd, volgens het verhaal van den vader, een groote zwarte kat, gevolgd door een heir- leger dergelijke tooverkatten, rondom de huiselijke woning gezien, die zich zelfs door schietgeweer niet lieten verjagen. Zoo bleef de staat van zaken tot Donderdagavond 11.toen echter bereikte de bezetenheid haar toppunt; als razend vloog het meisje haar wanhopige moeder aan en men besloot eindelijk de hulp van docter Boodt in te roepen. Bij zijne komst verzocht hij de bezetene zich te bed te begeven en, na een locaal onder zoek naar de eigenlijke residentie des daemons ingesteld te hebbenver klaarde hij plechtig, dat hij, hoewel geene toover-formulieren kennende en niet in staat geneesmiddelen tegen tooverij voor te schrijven, meende in dit geval toch wel bij machte te zijn door manuale hulp de ontoovering te doen plaats hebben. Hij verzocht de betrekkingen alles in gereedheid te brengen, wat tot de plechtige ont vangst van zulk een wonderbeest zon kunnen dienstig zijn, riep ootmoedig in zijn geest de hulp der Godin Lu- cina aan en ziedaar! na een uurtje toevens in die betooverde woning had hij de voldoening, een fiksche too- verkatin de gedaante van een frissche gezonde deerne, te voorschijn te brengen, De Duitsehe Keizer zal 16 Sep tember te Kiel aankomen om het afloopen van het gepantserde schip »Friedrich der Grosse" bij te wonen. Het hoofd der politie te Berlijn heeft het besluit bekend gemaakt, den 5n dezer door de Raadkamer der stedelijke rechtbank genomen, waarbij de vereeniging, bekend onder den naam van sociaal-democratische Werk lieden-Vereeniging, voorloopig geslo ten wordt, onder verwijzing naar de straffen, bepaald bij de wet op de vereenigingen. De »Arnhemscbe Ct." ontvangt uit Polen men meent te weten uit Warschau het volgende nieuws Vernam men vroeger menigmaal van .schrikkelijke branden, die in het zuiden van Rusland plaats vonden, zonder dat men de brandstichters, die, naar men wil, uit geheele benden bestonden, op het spoor kon komen, het de gewapende macht zich van hem meester te maken. Ditmaal zijn zijne uitzichten op gratie zeer gering. Een Spaansche dame van Santi ago heeft volgens den correspondent van het Handelsblad" Don Carlos de hand wezen kussen te Tolosa, onder overreiking van f 125.000, door vrij willige bijdragen bijeengebracht. Te Bombay is het nieuwe linie schip »Miam" door de witte mieren zoo zeer uitgegeten, dat het uit el kander viel. HELDERSCHE MOPPEN. Een boer ontmoette een anderen, die groote haast scheen te hebben en vroeg hem: »Waar ga je naar toe? Hoe maakt je vrouw het? En je kinderen? Hoe laat is het? Wat kost de boter?" »Naar de markt allen wel over driën twaalf stuivers," was in éénen adem het antwoord. »Het lichaam van een mensch," zegt de anatomist, verandert geheel om de zeven jaren." »En dus," redeneerde een spotboef, »mag mijn kleermaker ook met geen rekening komen voor hetgeen ik hem sinds 7 jaren schuldig zou zijn; want ik ben een heel ander persoon. O, woelig strand van Nederland, Wat biedt ge tocli een tegenstand, Aan al mijn ijv'rig streven I Werp ik bij eb mijn dammen neer De vloed vernielt die telkens weêr, Heeft dan het zand hier leven Wat heb ik al gesjouwd, gezwoegd En met machines 't strand geploegd Geduldig velo dagen; Maar 't zand, zoo woelig hier van aard, Was zelfs nog in geen zak bewaard, 't Werd alles weggeslagen Of ik al graaf en dammen maak, 't Blijft toch een onuitvoerb're zaak, 'k Vrees niets meor te avunceeren. Toen ik begon, riep men iu koor: „Mijnheer! het lijkt wel modder, hoor! Om zoo iets te proheeren I" Wat of hier 't volk van modder kletst, Begrijp ik eigenlijk niet best; Maar dat is zeker spotten. Want was de specie hier aan 't strand, Maar modder, klei, in plaats van zand, Dan zou de zaak wel vlotten. Hoe helder „Helder" voor me licht, Toch is 'tme duister voor 't gezicht, 'k Vrees nooit te zullen slagen. Nu eens voldoet de ploeg niet goed, Dan komt mij weer ecu hooge vloed Eens met vernieling plagen. Mijn landgenooten zijn gewoon, Om hier een fabelachtig loon Steéds voor hun werk te plukken. Maar naar ik als waarschijnlijk gis. Loopt het voor ditmaal zeker mis, 't Zal thans wel niet gelukken. Maar „Dam" is dat hier ook een land. Waar Satan huishoudt in liet strand, Waar zelfs de kusten leven Neen, heilig dan Old Eng'laud's kust, Daar werkt men nog naar hartelust Aan schepen, die er bleven. Good bye dear stcamer hoor mijn groet, Ik vrees, dat gij hier blijven moet. Trots al ons ijv'rig pogen. Wat ooit mijn tong op aarde roemt, Wat ooit mijn mond met eerbied noemt, 'k Zal Holland's kust niet bogen. Wanneer geen wonder hier geschiedt, Klieft gij nooit meer het ruim gebied Der wentelende golven. Nooit komt gij van het strand meer af: Hier, vrees ik, vindt ge een eenzaam graf En wordt in 't zand bedolven. Maar ziet „the Dutchman" zelf geen kans, Dit bleek mij op het duid'lijkst thans, Den strjjd hier tc overwinnen; Dan zal een vreemdeling voorwaar_ Al werkt hij dan ook jaar bij jaar, Ei- weinig aan beginnen. But I go home Dam, 'k hen voldaan, Het spleen zou dra mij kwellen gaan, 'k Zou ras voor altijd rusten Daar bij Huisduinen, waar dat hek Omringt een groote somb're plek; Tc Ga haar „Old England's kusten. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 18 21 Ang. 1S74. ONDERTROUWD: J. Dee, sigarenmaker en M. Faber. C. van Haareo, timmerman on N. Koomen. C. Schilp, bediende in bet hos pitaal en W. Visser, weduwe van II. Wilner. GETROUWD: H. Lastdrager en E. Overing. J. Pcrdu en J: Grodnhout. V. Spierdijk en G. Dogger. BEVALLEN: G. de Goede geb. Doekes, Z. I-I. Kerkhof geb. Heukes, Z. E. T. Kolater geb. Lachmuth, Z. II. Schuszler geb, Boon, Z. M. J. Mulders geb. de Vries, D. N. Roosendaal geb. Vermeulen, D. A. Krijnen geb. Bommel, D. OVERLEDEN: C. J. Plugger, 24 j. G. Kiesewetter, 6 w. M. Bax, 3 m. J. P. Oaorls, 3 m. J. Noot, 31 j. J. Oeljee,44 j. J. Kneutgen, 71 j- lOJariie Ecïtrereenipi van ARIE FENNIK ANNEGIE van DIEST. Helder, 21 Augustus 1874. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. 'ft *8 25 Jarige Ecltmpf van M. J. HEERINGA en J. H. SCHROO. Helder23 Augustus 1874. Strekkende ter algemeene en bijzondere kennisgeving. \Q? Getrouwd HENDRIK LASTDRAGER en ELISABETH OVERING. Nieuwediep20 Augustus 1874. Ontijdig bevallen van een Zoon J. GöTTSCH, echtgenoote van C. van dell VEER. i, 20 Angustus 1874. Hedenmorgen overleed tot mijn diepe droefheid, mijn geliefde Echt genoot J. NOOT Jzn., in den ouder dom van 31 jaar en 8 maanden. Zij, die den overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat ik en mijne twee kinderen in hem verliezen. Helder, 20 Augustus 1874. Mede uit naam der Familie C. BLOM, Wed. J. Noot Jzn. Algemeene kennisgeving Heden overleed na een kortstondig, doch smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot J, OELJEE, in den ou- dom van 45 jaar, na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der ster venden. 17 jaar mocht ik met hem een gelukkige echtvereening smaken. Ieder zal beseffen hoe zwaar mij dat verlies treft. Mijn hartelijken dank breng ik tevens toe aan den WelEd. Heer Dr. BAKKER en aan J. van DIJK, voor de hulp en bijstand aan mijn overleden Echtgenoot bewezen. Nieuwediep20 Augustus 1874. Wed. M. OELJEE, geb. BARLAGE. van J. de WAARD en Echtgenoote, voor de menigvuldige blijken van belangstelling, bij bun 25jarig huwe lijk ondervonden. Helder, 20 Augustus 1874.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1