't VLIEGEND BLAADJE. Algeineene Vieuws- en AdrertentiMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 162. Zaterdag 5 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. DANKBETUIGING VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 10 Sept. 's avonds 6.55. WEEKKALENDER. SEPTEMBER. Zaterdag 5S Zondag 6, Maandag 7, Dinsdag 8^ Woensdag 9, Donderdag 10, Vrijdag 11. Opgang der Zon, Zaterdag 5 Sept. 5 uur 19 minuten. Ondergang 6 uur 38 minuten. Nieuwe Maan Donderdag 10 Sept. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Sept. 1874. Onze lezers, die nog geen be zoek hebben gebracht aan Broekmans Honden- en Apen-theater en Circus in Miniatuur, kunnen wij ten zeerste een bezoek aanbevelen de nette en vlugge werkzaamheden der viervoetige kunstenaars, de goede muziek, maken dat ieder hoogst voldaan huiswaarts keert. Op de voordracht voor hoofd onderwijzer te Noordscharwoude, ko men o. a. voor de heeren W. v. Twisk en C. Mulder, hulponderwijzers alhier. Z. M. heeft goedgevonden den ontvanger der loodsgelden te Maas sluis P. Brouwer, onder eervol ontslag uit die betrekking, te benoemen J tot adj.-commissaris der loodsen te Rot terdam den ontv. der loodsg. J. S. Pi- suisse, onder eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking, als ontv. der loodsg. over te plaatsen naar de stand plaats Maassluisen den commiss. der loodsen te Rotterdam, L. van Reste ren, tevens te benoemen tot ontvan ger der loodsgelden aldaar. Z. M. heeft HD. adj. in buiten gewone dienst, den kapt. ter zee J. F. Koopman, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pen sioen gesteld. Het lieeft Z. M. den keizer aller Russen behaagd, onzen geëerbie- digden koning te benoemen tot kolo nel van een regement der keizerlijke garde. Dit eerbewijs van den doorluchti- gen vorst wordt aan Z. M. geschonken ter gelegenheid van het bezoek van prins Alexander aan het Russische hof. Men verneemt uit Peterburger be richten, dat de prins daar met de meeste hartelgkheid en voorkomend heid in de hoogste kringen wordt ontvangen. De algemeen bekende en wak kere schipper op den schokker de Watergeus van Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden, Fran^ois Rijn berg, is in den ouderdom van 56 jaren overleden. Rijnberg, die door zijne vele verdiensten door Z. M. den koning broeder der orde van den Ne derlandsehen Leeuw was gemaakt, was nog versierd met de ridder-orde van den Koninklijken Diadeem van Spanje; 80 reddings-medaljes waren in zijn bezit voor het redden van schipbreu kelingen. Het Vaderland" verneemt, dat de generaal van Swieten per telegraaf heeft bericht, dat hij eerst den 9n dezer te Marseille denkt aan te komen. Het landgoed »de Brinkgreve," dat aan de Nederlaudsche vrijmetse larij vermaakt is, heeft bij verkoop f139.210 opgebracht. Uit Vlissiugen meldt men van Woensdag: Het was gisteren voor Vlissingen een zeer gewichtige dagde eerste groote mailboot, door een Vlissingsche firma uitgerust, »de Tromp," stoomde Dins dagmorgen ten 7 uur trotsch de haven binnen. Reeds langen tijd waren wij op deze komst vooorbereid en met zooveel belangstelling werd daar naar uitgezien, dat wij dachten dat hier op den dag der aankomst een recht feestelijke stemming heer- schen zou. Reeds liep het gerucht, dat den officieren van »de Tromp" door Vlissingen's groothandelaren een dinér zou worden aangeboden, dat »de Tromp" door saluutschoten en muziek zou worden verwelkomd, dat er onder het spelen van het carillon volksfeesten zonden plaats hebben, enz. Maar tot onze "groote verwon dering geschiedde er niets van dit alles en was slechts aan enkele huizen een verdwaalde driekleur waar te nemen. Het is nu maar te hopen, dat het »de Tromp" hier niet aan het noodige hulppersoneel en mate rieel ontbreken zal. In den kruitwinkel van Libosan, in de Zijlstraat te Haarlem, is Woens dagmiddag een hoeveelheid kruit ont ploft, waardoor de ramen uit het onderhuis weggeslagen zijn en de vader en zoon des huizes, zoomede een ander in 't huis aanwezig persoon, deerlijk zijn gebrand. De ontploffing gaf grooten schrik in de buurt. Diusdagavond ten 9 uur geraakte het dak van het perceel CC. 403 in de Lange Leidsche Dwarsstraat, tus- schen de Leidsche Kruisstraat en de Spiegelgracht, in brand en de vlam nam dadelijk zoo zeer in hevigheid toe^ dat al zeer spoedig de daken en. bovenverdiepingen van de perceelen CC 404 en 405 werden aangetast. Bij den timmerman Oosterbaan was de brand ontstaan door het springen van de brandende petroleumlamp en Oosterbaan is bij zijne pogingen om de vlam in zijn oorsprong te stuiten, deerlijk gebrand. Spoedig was de brandweer met hand en stoomspuiten ter plaatse. Politie en schutterij snelden toe om het ter rein af te zetten. Maar wat hielp spoed, wat hielpen politie en schut terij, tegenover de duizenden, die in de smalle straat opeengehoopt stonden en een verbond schenen te hebben gesloten om spoedige blussching te verhinderen. Toen de landweer eindelijk van drie kanten het vuur kon bestrijden, was de brand spoedig gebluscht, die zich tot de bovenverdiepingen heeft bepaald. De perceelen waarin de brand woedde, werden door 14 huisgezinnen bewoond. Op een na hadden allen hun inboedel tegen brandschade ver zekerd. Maandagochtend omstreeks 4 uur onstond er onder de gemeente Leusden brand in een boeren-arbei- derswoning, welke geheel in de asch werd gelegd. Den bewoner gelukte het met veel moeite zijne vrouw en een koe te redden. Een ezel, varken, schaap en de inboedel, voor een gering bedrag verzekerdalsmede eenige bankbilletten, ter waarde van f350, gereed liggende om eerstdaags aan een schuldeischer ter hand gesteld te worden, werden verbrand. Op het Ledig Erf, te 's Hage, een buurt die in geen bijzonder gun- stigen reuk staat, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een he vige vechtpartij plaats gehad. Een man is erg bloedend opgenomen en naar zijne woning gedragen. Toen na het spoorwegongeluk te Warmond de spoorbaan werd af gezet, zoodat niemand de plaats des onheils kon naderen, begaven de nieuwsgierigen zich op het nabij ge legen weiland, dat onmiddelijk aan den spoorweg grensde, om van daar de verwoesting te aanschouwen. De eigenaar van het weiland nam deze gelegenheid te baat, om zich, voor hetgeen op zijn land vertreden werd, schadeloos te stellen. Van de. dorpe lingen vorderde hij V-Ja en van de vreemdelingen 2 cents entrée-geld. Zoodoende ontving hij in den tijd van twee dagen, de som van bijna f 200. Eindelijk is de vermoedelijke dader van den in 't begin dezes jaars te Vaals, in Limburg, gepleegden gruwelijken moord op een paar be jaarde echtelieden, te Dusseldorf gevat. Te Avignon is E. Duprot, graan handelaar, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens frauduleus bankroet met een te kort van twee millioen francs, en V. Escoffier, han delaar in meekrap, om dezelfde re den tot 2 jaar, met het niet onaar dige tekort van 5 millioen francs. Paul Z.iemand van goeden huize te Breslau, trad in zijn jeugd als leerling bij een bekend handelshuis daar ter stede in dienst. Zijn vader ging uit van het tot overdrijvens toe volgehouden beginsel, dat een joug- mensch alleen met geld leert omgaan als hij het zelf heeft verdiend. De jonge Z. had dus nooit veel op zak, wat hem niet zelden aan de spotter nijen zijner makkers blootstelde en hem in een onbewaakt öogenblik ver leidde uit de kas van het handelshuis een thaler te ontvreemden. De dief stal werd spoedig ontdekt en Z., daar zijn patroon meende dat men een voorbeeld moest stellen, tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. Na afloop van den straftijd begaf Paul zich naar Berlijn, waar hij tot groote tevredenheid van -zijn nieuwen pa troon zijn leertijd volbracht en een goede plaats als boekhouder bekwam. Ook als soldaat wist hij zich te on derscheiden en verwierf in 1860 de zilveren medaille van verdienste, in 1870 het ijzeren kruis, en toen hij in 1871 zijn oude betrekking weer opnam," rekende zijn patroon het zich tot een eer hem de hand zijner doch ter af te staan. Nog eer .hij in het huwelijk was getreden, had er ten huize van zijn toekomstigen schoonvader een diefstal plaats; Z. moest als getuige optreden, en nu kwam de door hem in vroeger jaren gepleegden diefstal op 't onver wachts aan het licht. Eenklaps was de aanstaande schoon vader in zijn bittersten vijand veran derd. Z. werd weggejaagd niet alleen, maar overal op 't onbarmhartigst ver volgd en de verloving natuurlijk ver nietigd.-Het meisje echter verklaarde standvastig dat zij haar verloofde niet ontrouw wilde worden om een jeug digen misstap, en nu deed men moeite den jongen Z. over te halen zich naar Amerika te begeven. Deze weigerde en nam een betrekking te Stettin aan. Zijn gewezen patroon vervolgde hem ook daar, en eindelijk haalde men het lijk van den tot wan hoop gedreven Z. op zekeren morgen uit het water op. Zijn getrouwe bruid overleefde hem slechts kort: zij nam de toevlucht tot vergif, en de thans doellooze wrok van den meedoogenloozen vader ging in krankzinnigheid o ver. Weldra daalde ook hij ten grave, zijn aanzienlijk ver mogen aan hebzuchtige vreemden overlatende. Dat dit drama in geheel Berlijn, waar het algemeen bekend is, een diepen indruk heeft gemaakt, zal wel geen betoog behoeven. In de St. Joris kazerne te Ant werpen trof de bliksem een groote kuip met geschilde aardappelen, welke op de plaats stond, en wierp het ge- heele middagmaal der soldaten, ge deeltelijk z.wart verkoold, gedeeltelijk tot pap gedrukt, in het rond. Een merkwaardige speling der natuur heeft zich voorgedaan teDoyon in België. Een koe wierp aldaar een jong, half kalf, half hond. De staart en het achterste gedeelte doen bepaald aan een hond denken. Yan voren gezien, is 't frappant een kalf. 't Beestje is gezond. Als er in de dierenwereld politieke rollen gespeeld werden, zou 't een uitmuntend lid voor een tweeslachtig Kabinet kun nen worden. Vijf personen, Nederlandsche onderdanen, zijn, zoo melden de gis termiddag ontvangen Parijsche bladen, in den afgeloopen nacht (van Maandag op Dinsdag) iu hechtenis genomen, op 't oogenblik hunner aankomst in het station van den spoorweg van Orleans. Die personen verklaarden uit Spanje te komen, waar zij als vrijwilligers bij dé Carlisten hadden gediend en dat zij naar hun land terugkeerden, omdat men hen niet betaalde. Daar zij geen papieren bij zich hadden, zijn die lieden in ver zekerde bewaring gehouden. HELDERSCHE MOPPEN. Een dagdief lag, zoo lang hij was, op het gras en zeide, terwijl hij zich al geeuwend uitstrekteO wat zou ik gaarne willen dat dit werken heette en goed betaald werd Een arme vrouw kreeg -onlangs van den weleerwaarden heer S. een vrij aanzienlijke gift, wat de vrouw dankbaar deed uitroepen: »Dank, dominé, ik hoop dat gij en uwe familie heden nacht in den hemel moogt komen." »Gij zijt wel goed vrouwtje," ant woordde de predikant, gij kondt ons niets beters toewenschenslechts be- hoefdet gij niet zoo precies den tijd aan te geven." Op het uithangbord van een plat telands-herbergier, leest men deze kennisgeving aan het publiek: »Hier laat men paarden in de weide loopenpaarden met lange staarten tegen een daalder per dag; paarden met korte staarten tegen vijf en twintig stuivers." Men vroeg den man, waarom hij dat scherpe onderscheid maakte tus- schen paarden met lange staarten en met korte Wel," was het antwoord, spaarden met lange staarten kunnen zich de vliegen van het lijf slaan met den staart en dus blijven dooreten, terwijl daarentegen paarden met korte staar ten ieder oogenblik den kop moeten schudden oni de insekten te verdrijven. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 1 4 Sept. 1874. ONDERTROUWD: T. Hammersma, zeeman en J. Nugter, wed. G. Snit- selaar. C. J. Rivier, vuurstoker en M. Snitselaar. D. Buis, timmerman en A. de Jong. GEHUWD: J. Dee en M. Faber. C. van Haaren en N. Koomen. L. Post en K. Flens. BEVALLEN: E. V. Staalman geb. Yosseveld, D. H. van der Struijs geb. Verbraggen, Z. H. W. Clous geb. de Groot, D. E. Gaijkema geb. Disper, D. N. Koppenol geb. Koopman, Z. K. Jacobs geb. Snoek, Z. G. van Dok geb. Veldman, D. J. J. Riemers geb. Smit, D. OVERLEDEN: A. C. Hoeksel, 4 m. W. Fluiter, 24 j. Ondertrouwd J. D. FONS sn M. C. van UDEN. Amsterdam, 3 September 1874. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken en welgemeenden dank aan vrouw HORSMAN, voor het redden van hun 3 jarig kind, 't welk buiten haar menschlievende hulp een gewissen dood in het water had gevondenzoomede aan vrouw HEL- LEMAvoor hare liefderijke ver pleging. Helder2 September 1874. J. HUBREGSEN en Echtgenoote. aan HENDRIK BOHLEN, voor de vele bewijzen van belangstellingen buitengewone gshechtheidaan de familie, betoond bij het overlijden en de ter aarde bestelling van zijne Tante ALBERTA JOHANNA KROEZE, geb. KUBES. Uit naam van ALBERTÜS JOHANNES BOHLEN en verdere Familie en Betrekkingen. Een Bloedkaralen KETTINGJE, met gouden TONNETJE. De eerlijke vinder, die het terug bezorgt bij de Boekh. BERKHOUT Co.zal goed beloond worden. Dinsdag, een ARMBAND met blau wen steen. De eerlijke vinder die dezelve terug bezorgt bij BERKHOUT Co., zal goed beloond worden. Een PORTEFEUILLE met eenige Adreskaarten er in. Men wordt vrien delijk verzocht dezelve terug te be zorgen bij BERKHOUT Co. Een klein wit KINDERMANTELTJE, gaande van de Spoorstraat naar de Hoofdgracht. Belooning wordt toe gezegd. Adres aan het Bureau van dit Blad. Een ZIJNAALD, uit een Kaptoe- stel. De vinder, die dezelve terug bezorgt aan het Bureau van dit blad zal naar de waarde beloond worden. Een SIGARENKOKER, met koper beslag. Men wordt verzocht dezelve terug te bezorgen aan het Bureau van dit Blad, zullende de volle waarde als bel ooning ontvangen. Een gouden SLOT, waarin een vier kanten STEEN, met Haarwerk. De eerlijke vinder gelieve hetzelve tegen een goeden belooning terug te be zorgen aan het Bureau dezer Courant.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1