't VLIEGEN!) BLAADJE. Algemeene Nieuws- ft cn Adverterifieiioile VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Zaterdag 19 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Samenspraak ra lm lolenwerkers Advertentiën. 25 Jarige 30 Jarige zindelijke Dienstbode, No. 166. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. SEPTEMBER.. Zaterdag 19, Zondag 20, Maandag 21, Dinsdag 22, Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25. Opgang der Zon, Zaterdag 19 Sept. 5 uur 42 minuten. Ondergang 6 uur 12 minuten. Volle Maan Vrijdag 25 Sept. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 24 Sept. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Sept. 1874. Hedenmiddag arriveerde alhier een detachement koloniale troepen, sterk 200 man, welke morgen met het stoomtchip Voorwaarts," via Suez, naar Indië zullen vertrekken. Z. K. H. prins Hendrik heeft f 300 gezonden aan de Commissie voor den brand in de Bikkerstraat te Am sterdam. Uit den tuin van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal a. s. Za terdag de luchtreiziger Eugène Go- dard opstijgen. De ballon heet le Météore en meet 1200 kub. M. Zeven personen zullen de reis kunnen mede maken. Maandag jl. is te Hellevoetsluis aan het groot marine-gebouw een stelling gebroken en een der werk lieden daarmee naar beneden gevallen, die zwaar aan het hoofd verwond werd; men vreest dat hij er het le ven bij zal inschieten een ander heeft een arm gebroken. Zaterdag jl. hebben de rechter commissaris, de officier van Justitie en de griffier bij de arr.-rechtbank te Assen zich naar Hoogeveen begeven, ten einde in loco onderzoek te doen naar een aanslag op de eerbaarheid, die aldaar weder zou gepleegd zijn. Groote verslagenheid heerscht onder de inwoners van Ter Heide, De zee heeft uit hun middeu weer een offer gekozen. Kort geleden verhuurde zich de varensgezel T. van Dam met zijn veertienjarigen zoon op een logger van Maassluis, en Zondag jl. kwam de vader alleen in zijn woon plaats terug. Bij 't uitslaan der net ten was de knaap over boord ge vallen en ondanks alle pogingen tot redding verdronken. Eenige maanden geleden trof een knaap van 18 jaren, ook in die ge meente woonachtig, 't zelfde lot. In de Runstraat bij de Prin sengracht te Amsterdam, vindt men een dier kelderwoningen, die een schande zijn van de hoofdstad. Deze >grot" wordt bewoond door een vader en moeder met zeven kinderen, van welke eenigen op den grond slapen. Gisternacht werd de vader gewekt door het krijten der kinderen. Hij springt uit de bedstede en vindt de kleinen tot de borst in het water. Een pijp der waterleiding was ge barsten en de kelder liep vol water. Niet zonder moeite wérden de kinde ren door de ouders gered. Een lOjarig dochtertje van A. v. d. Linden te Haarlemmermeer, besteed bij A. v. Beelen, te-Hillegom, en van daar ongeveer 3 weken geleden weggeloopen, is teruggevonden te Huigsloot, bij M. Radder, die van de tegenwoordigheid van het kind geen aangifte heeft gedaan. Een broeder van dit meisje heeft, na kort geleden voor Atchin te hebben geteekend, zijn handgeld verzwierd en is daarna naar Noord-Amerika gedeserteerd. De schachtenmaker E.te Am sterdam, in wiens werkplaats, in de Schapensteeg, in den nacht van 11 op 12 September brand ontsbond, is Zondag 11.onder zware vermoedens dien brand opzettelijk te hebben ge sticht, in verzekerde bewaring ge nomen. De omstandigheden, die daar toe aanleiding gaven, zijn o. a. de volgendeDe man woont in de O'ude- hrugsteeg, zijn werkplaats is nabij de Willemspoort; terwijl de brand nu even over half vier ontstond, was hij weinige oogenblikken daarna en nog voor de aankomst der brandweer op de plaats aanwezig, zeggende in zijn woning het gerucht van brand verno men te hebben, doch in die buurt was noch bij de brandweer noch bij de politie iets bekend. (NB. wordt de brandweer per telegraaf gewaar schuwd.) Volgens de verklaring van inwoners van dit perceel, is hij dien nacht eenige malen de werkplaats in en uit geweest, zelfs nog kort vóór den brand, terwijl hij zich 's nachts nimmer aldaar bevond. In zijn wo ning werden voorts gevonden een groot aantal schachten, voorschoenen, gereedschappen, enz.die hij voorgaf reeds voor 8 a 10 dagen daar te hebben overgebracht om ze thuis te verwerken, doch waarvan 't nu be wezen is, dat zij nog den vorigen dag in de werkplaats aanwezig waren. Ook had hij in geen twee maanden thuis gewerkt. Verder vertoonen zich in het perceel nog verschillende omstandigheden, die met grond aan moedwillige brandstichting doen den ken zoo is o. a. onder het puin gevonden een uitgebrand stuk vuur werk, (zwerm) van een vrij aanzienlijke afmeting. Ook zijn de verklaringen van den verdachte van dien aard, dat zij dikwijls met elkander in strijd zijn en zeer onwaarschijnlijk voorkomen. De man had zijne werkplaats geassu reerd voor f2000. Door de ijverige nasporingen der politie, inzonderheid van den inspecteur Binxma en van den agent van Reenen, is het gelukt betreffende die zaak een uitvoerig proces-verbaal op te maken, waardoor 't waarschijnlijk is, dat de man zijn rechtmatige straf niet zal ontgaan. Drie jaren geleden is eveneens brand ontstaan in zijn werkplaats, waarvan de oorzaak reeds toen zeer verdacht was. Op den 13n Aug. jl. des mor gens ten half drie uur, bevond zich bij vliegenden storm en hemelhooge zee, het te Farnsum, provincie Gro ningen, te huis behoorend Ned. stoom schip »Flora," kapt. Joh. J. Stenger, van Memel met een lading delen, naar Brake, vol 'water, masteloos drij vend met gebroken roer en anker kettingen op de Elbe; de equipage, de kapitein en zijne vrouw en dochter zagen ieder oogenblik den dood te gemoet in de woedende golven. De bemanning van het buitenvuur- schip dè »Eider" bemerkte het gevaar door menschenliefde gedreven, be proefde zij een stoute poging tot redding, en het gelukte haar met levensgevaar, na ongelooflijke krachts inspanning, allen te redden. De namen dier redders zijn: D. Wicht, Hans Sievers, Fritz Röhr. J. Thede, S. Sievers, bemanning van het vuur schip de »Eider" en stuurman E. F. Brodersen. Uit Wildervank meldt men, dat van daar naar N. Amerika heimelijk zijn vertrokken de personen J. ter V. en de vrouw van den scheepstim- merknecht S.beiden waren gehuwd. De vrouw van S. heeft alles verkocht bij afwezigheid van haren echtgenoot en laat dezen met 4 hulpelooze kin deren in den treurigsten toestand zit ten. De visscherssmak »Zedora," kapt. Dinsdale van Huil is er in geslaagd om den luchtballon van Durnof, of schoon beschadigd, in de Noordzee te bemachtigen. Thomas Smith, huzaar bij het 20ste regiment te Aldershot, heeft bij gelegenheid eener oefening in het vuur zijn kapitein J. D. Bird doodgeschoten, omdat hij hem den vorigen dag 7 dagen straf-excercitie had opgelegd. Het spoorweg-ongeluk op de Great-Eastern was het gevolg eener vergissing van een inspecteur. Tus- schen Norwich en Brundal ligt een enkel spoor. De trein van Londen, die des avonds om 9.10 te Norwich moest zijn, kwam een kwartier te laat. De stationschef wilde dezen trein di rect verder zenden en iotusschen dien naar Londen te Brundal laten wach ten. Doch de inspecteur Cooper seinde bij vergissing juist het tegenoverge stelde, namelijk: »de lijn is vrij voor den sneltrein, vóór wij den 9.10trein van Londen zenden." Juist was de sneltrein weg, toen de heer Cooper de gedachte te binnen schoot: »Ik heb een verkeerd telegram gezonden." In doodsangst snelt hij naar het tele graafbureau, uitroepende: Telegra feer dat men den sneltrein laat wach ten!" Daarop viel hij als door een beroerte getroffen neder. Er werd naar Brundal getelegrafeerd. Een paar beambten, die begrepen wat er gebeurd was, waren den Londenschen trein nageloopen, alsof zij dien nog konden inhalen. Uit Brundal kwam het antwoord: »de trein is weg," en nu wist men in beide stations, dat binnen enkele minuten twee sneltreinen, die beide tijd hadden in te halen, met volle kracht tegen elkander zoude instoo- men. Het was een donkere nacht; de regen stroomde neder en de treinen botsten op elkander eer de machinisten eenig gevaar bemerkt hadden. Twintig personen werden onmiddelijk gedood en zoo plotseling, dat men de lijken van enkelen met een glimlach op het gelaat vond tusschen de verbrijzelde wagens, die meer dan 30 voet hoog op elkander waren gestapeld. Zestig personen werden zwaar gewond. De wagens, die nagenoeg ongedeerd waren gebleven, stonden op een brug, die juist gerepareerd werd en dus geen leuning had. De passagiers, die uit de vensters der wagons kropen, liepen dus een tweede gevaar. Een man geraakte over de brug en verdween in de rivier, waaruit hij nog gered werd. Men gelooft, dat enkelen in de rivier verdronken zijn. HELDERSCIiE MOPPEN. Iemand kwam bij een draaier en wilde van een rotting, die hem te lang was, een stuk afgenomen hebben. De draaier begon aan het ondereinde een stuk af te zagen, waarop de ei genaar van den rotting hem vol toorn toeschreeuwdeSakkerloot, wat begin je daar? De rotting is niet beneden maar boven te lang." honden. De opgave van den amb tenaar, die daarmede belast was, luidde als volgtDe burgemeester een hond; de schoolmeester een hond; de ontvanger een hond de rech ter een hond. Totaal vier honden. In een klein Duitsch plaatsje werd een onderzoek ingesteld naar het getal der zich aldaar bevindende Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 15 IS Sept. 1874. ONDERTROUWD: C. J. T. Crucq, zeeman en C. H. Muller. A. Trap, scheepstimmerman en T. Scliorsij. GEHUWD: S. Goeven cn T. J. E. Wessels. T. Hainmersma eu J. Nugter. C. J. Revier en M. Snitselaar. D. Buis en A. dc Jong. BEVALLEN: G. J. van Wilsum geb. Jongsma, Z. E. M. van der Brugge geb. Goudsblom, D. J. Joo3ten geb. Dijken, Z. T. Steilbcrg geb. Rieuwers, Z. C. Lindström geb. Buijs, Z. F. Bencker geb. de Rover, Z. G. Spierdijk geb. Dogger, D. N. C. Tegelberg geb. d' Abo, Z. G. M. Lanritscn geb. Kroese, Z. J. Tromp geb. Kleijn, Z. J. Boon geb. Kemp, Z. OVERLEDEN: L. J. T. Schilling. 65 j. A. Schagen geb. Hoprann, 24 j. P. Stelleman, 19 j. S. C. van Steenderen geb. van Wijn gaarden, 56 j. G. W. Rink, 21. j. over de Vrouwen-Emancipatie. KLAAS. Hannes! jij bent nog al schrander En doorgaans goed bij de hand, Wat zou het toch wol beduiden, 't Geen 'k zoo even in de krant Van de vrouwen heb gelezen? 't Woord is mij wat te gelèerd; ,,'t Is hoog tijd," zoo stond er, dat zich Elke vrouw emancipeert. HANNES. O, dat is emancipatie, Dat is och hoe i3 't ook weêr? Duivels, dat 't mij nu niet invalt, 'k Noem het anders duizend keer. Ah ja! vrijheid voor de vrouwen. Men wil wetten zien gemaakt. Die de vrouwen 't recht ook geven, Wat alleen de man nu smaakt. KLAAS. Ah, dan willen zij als mannen Zeker ook biljarten gaan, Pijpjes rooken, bitter drinken, Beicrscb bier naar binnen slaan; En dan gaan zij met ons werken, Dat zal lollig' zijn op 't schip, Zwart bestoven vrouwenmatsen Zien te springen vau de wip. HANNES. Ben je gek! wel neen bet, kerel. Dat is de bedoeling niet. Was dat waarheid, 't zou voor velen Zijn een bron van veel verdriet. Nu reeds zijn wij blij als alles Bij het wei ken vreedzaam gaat, Maar dan zou 't ecu warboel worden Denk jij 't ook niet kameraad? KLAAS. Nou, dat zou wel waarheid wezen; Was mijn wijf er bij, die tang, Dan, geloof me, had je daadljjk 't Lieve leven aan den gang. Wat zou zij baar mondje roeren, 't Was zeer zeker naar haar zin; Maar, mij dunkt, een vrouw moet leven Voor en in haar huisgezin. HANNES. Dat idee is zeer verstandig, Maar dat schrijven in de krant Is slechts voor de groote dames. Vrouwen uit een lioogen stand. Meen je, dat die zullen werken, Daar zijn zij te leep voor, hoor! Neen, zij willen ambtenaren Ziju, aan dit of dat kantoor. KLAaS. Ambtenaren van kantoren, Ambtenaren zonder baard; Maar, van post en telegrammen Bleef dan geen geheim bewaard. Dns zij willen zulke baantjes, Maar niet met den koolschop staan, Of bijvoorbeeld nachtwacht wezen, Zoo iets staat hen minder aan. HANNES. Neen, dat spreekt! zij zoeken posten, Waar verstand voor wordt gevraagd. Werklui zijn er reeds te veel toch', Zoo wordt menigmaal geklaagd. En als vrouwen naehtwachts waren, Denk je niet, dat zich gedwee Janmaat 's nachts dan in liet pikken, Ja, misschien vroeg: „neem me meê?" KLAAS. Ja warempel, dat was moog'lijk, Daaraan had ik niet gedacht; Maar dan vind ik het onreed'lijk, Dat liet schoonere geslacht Zich met ons gelijk wil stellen, Want was dat zoo inderdaad, Dan ook moesten zij maar dienen Voor matroos of voor soldaat. HANNES. Hoor eens Klaas, dat vrouwen leeren. Vind ik oorbaar en niet slecht, Want zij hebben, als de mannen, Naar mijn mecuing daarop recht. Maar, zie ik een vrouw studeercu Voor zij kousen stoppen leert, 'k Moet dat vrouwtje dan beklagen, Dat zich zoo emancipeert. van Frederik Klein EN Anna Maria (iitliarina Bufde. Helder20 September 1874. Hun dankbare Zoon. van LEENDERT VERHAGEN en JANNETJE ZEEMAN. Helder19 September 1874. Uit naam van hun jongsten Zoon C. A. VERHAGEN. Bevallen van een welgeschapen Jongen., J. TROMP, geb. KLEIN. Nieuwediep15 September 1874. Heden overleed, na een smartelijk lijden van 8 maanden, tot mijne diepe droefheid, mijne geliefde Dochter PETRONELLA STELLEMAN, in den jeugdigen leeftijd van 19 jaar en 9 maanden. Helder, 16 September 1874. Wed. STELLEMAN-, geb. de Graaf. Mede uit naam van Broeders en Zusters. Heden overleed, na een kortstondig lijden, mijne dierbare Echtgenoote ANTJE HOPMAN, in den jeugdigen leeftijd van 24 jaar en 9 maanden, mij nalatende een kindje, slechts eenige dagen ond. Helder16 September 1874. C. SCHAGEN. Mede uit naam der Familie. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een kortston dige doch hevige ziekte, de Heer LEONARDUS JOHANNES THEO- DORUS SCHILLING, in den ouder dom van 65 jaren en 4 maanden, na voorzien te zijn van de H. Sacra menten der stervenden. Niemoediep15 September 1874. Wed. L. J. T. SCHILLING, geb. LEEUWENS. Mede uit naam der Kinderen en Behuwd-Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van zijn geliefde Echtgenoote, betuigt de ondergetee- kende zijnen oprechten DANK. H. van ELBURG. Mede uit naam der verdere Familie. Mevr. van OVERVELT, Dijkstraat, verlangt zoo spoedig mogelijk, een van goede getuigschriften voorzien. Wordt g-evraag-d: een fatsoenlijk Dagmeisje, die eenig huiswerk kan verrichten. Adres C. HEEKKerkgracht, wijk I No. 326.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1