't VLIEGEND BLAADJE. Algraierae Viraiv Ij ra Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 169. Woensdag 30 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. GRAFPSCHRIFTEN Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 1 Oct. V avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Sept. 1874. Gisteren werden door de Rijks politie alhier gevankelijk overgebracht naar Alkmar, de personen B. en V. van Texel, beschuldigd van in het begin dezer maand een schaap uit de weide ontvreemd te hebben. De huid van het schaap moet tot het ontdek ken der diefstal hebben geleid. De tweede luchtreis, door Eugène Godard hier te lande ondernomen, is met het beste gevolg bekroond. Zoowel hij als zijn medereizigers zeggen, dat de tocht verrukkelijk is geweest. Het ondergaan der zon, het opkomen van de maan, werd aan een in het begin van de reis bijna wolkeloozen hemel, over- schoon waargenomen en de reizigers hadden geen spijt, dat zij terugge komen waren op hun voornemen om de Zuiderzee niet over te steken. Dit stond eerst zoo vast, dat Godard op het oogenblik dat de ballon zich langzaam en statig naar het luchtruim verhief, uit het schuitje riepwij gaan een reisje in de omstreken maken, en toch waren do reizigers koen genoeg om nog eens den tocht te wagen. Te Zuidbroek kwamen de reizigers zoo bedaard alsof zp in een leuning stoel gingen zitten, te land. Uit Steggerda meldt men het vol gende »0p een hoogte van ongeveer 30 a 40 Meter zweefde ons een lucht ballon voorbij, in statigen tocht zijn reis in een Noordoostelijke richting voortzettende, naar alle waarschijn lijkheid dezelfde met welken de heer Godard is opgestegen. Velen die het ongewone verschijn sel zagen aankomen en niet het minste idee van een luchtballon hadden, sloeg de vrees om het hart, en sommigen meenden dat hun laatste uur geslagen had, te meer toen zij hoorden, dat er op een hoorn geblazen werd, 't geen zij in verband brachten met het blazen op de bazuin ten jongsten dage. Nog meer steeg hunne vrees ten top, toen een persoon uit den luchtballonmenschen ontwarende, uit alle macht riep: »Waar zijn wij hier?" waarop een, die door vrees beklemd, niet goed verstond wat er gesproken werd, meenende te verstaan dat er geroepen werd; »Waar zijt gij" ten antwoord gaf: Hier ben ik Heeretevens op zijne knieën viel en met gesloten oogen smeekte om Spoedig kwam hij weder bij zijne zinnen, toen dezelfde steur vragende: »hoe ver hij van Leeuwarden ver wijderd was," ten antwoord ontving van een der aanwezigen: ongeveer 13 uren, maar zoo ge aan uw schuit geen andere richting geeft, komt ge niet te Leeuwarden maar wel te Gro ningen." Na nog eens op zijn hoorn te hebben geblazen en eenigen ballast te hebben uitgeworpen, waardoor hij opwaarts steeg, zette hij snel *zpn tocht in een Noord-Oostelijke rich ting voort." Woensdag a. s. zal de Heer Godard te Amsterdam nogmaals opstijgen, doch met een grooteren ballon, ge naamd L' Union des Peuples, waar mede hij te Antwerpen met 10 per sonen is opgestegen. Voor de vulling van dezen ballon worden 2,045,000 liters gas vereischt. Voor eenige dagen had een persoon te Utrecht dienst genomen bij het leger in Oost-Indië en daar voor het gewone handgeld ontvangen. Nadat het verlof verstreken was, begaf hij zich wederom naar Harderwijk, van waar hij echter deserteerde. Na zich te Utrecht bij een tante te hebben opgehouden, gaf hij te kennen naar Amsterdam te gaan. Hij gaf daaraan ook gevolg, maar nam bij zijn vertrek een kind van 4 jaar van genoemde tante stil mede. Dadelijk werden alle nasporingen gedaan om 't kind op te sporen, doch alles vruchteloos, tot eindelijk de heer v. V., vader van het verloren gewaande kind, naar Amsterdam werd ontboden, waar hij het kind, dat in een kelder aldaar ontdekt was, weer in ontvangst kon nemen. Vrijdagavond heeft zich te Vlis- singen de vrijwilliger d. H., van het 3. reg. inf. door een geweerschot door het hoofd van het leven beroofd, tij dens hij als schildwacht in den tuin van liet hospitaal op post stond. Men schrijft uit Zwolle van 27 Sept. In de maand October 1872 hebben de conducteurs van de Staats spoor G. J. S. van Wijk en J. van Vliet elk uit een kist, die per spoor vervoerd werd, een jas ontvreemd. Toen die diefstal bij de justitie be kend werd, hebben zij zich uit de voeten gemaakt naar Amerika, van waar v. Wijk nu is geretourneerd en zich heden vrijwillig bij de justitie alhier heeft aangegeven. In den nacht van 13 op 14 dezer ontvreemdden twee lieden uit Aarlanderveen een twaalftal schapen uit een weide bij de gemeente Onder- kerk aan den Amstelzij vervoerden die beesten naar Amsterdam en brach ten ze aldaar ter markt. De dieven, die niet zeer behendig te werk gingen, liepen al spoedig in het oog. A. beweerde, dat hij de knecht van B. was, en B. dat hij in dienst was van A.en toen eindelijk een der koop lieden vroeg, wie dan toch de eigenaar der schapen was, riepen beiden ge lijktijdig uit: Van die beesten moeten we niets hebbenHet natuurlijk gevolg hiervan was, dat zij beiden, na ondervraagd te zijn en de ware toedracht der zaak verhaald te hebben, door de politie zijn aangehouden. Er is melding gemaakt van het verdrinken van een knaapje te Kam pen. De vader en de stiefmoeder, aan wier minder liefdevolle behande ling de wanhopige daad van den on gelukkige wordt toegeschreven, onder vinden zoo duidelijke, zelfs tastbare bewijzen van de afkeuring hunner mede-ingezetenen, dat ze naar men zegt besloten Lebben, om Kampen maar stilletjes te verlaten. Volgens een ander bericht zijn zij reeds ver trokken, nadat de man op de fabriek waar kp werkzaam was, zijn ontslag liad. Te Murmerwoude is door een arbeider, die op het land bezig was met anrdappelrooieu, het lijk van een pasgeboren kind gevonden. Hoewel de politie ijverig onderzoek doet, is de moeder tot nog toe niet bekend. Terwijl de heer B.te Blokzijl, de ter aarde bestelling eener bloed verwante bewoonde, werd zijn echt- genoote ongesteld, en voor men van het kerkhof was teruggekeerd, was ook zij reeds een lijk. Te Ter Neuzen heeft een af grijselijke vechtpartij tusschen twee broeders plaats gehad, daar de eene do vrouw van den anderen publiek had beleedigd. De gewonde bleef voor dood liggen. Hij was zoo geschopt en getrapt, dat het hoofd op vreese- lijke wijze gezwollen was en het bloed uit oogen, neus en mond liep. Alleen spoedige hulp voorkwam een moord. Men vreest, dat de gewonde een zijner oogen zal verliezen. Men schrijft uit Breda van 27 Sept. Gisterenavond ontstond alhier in een danshuis twist tusschen een infanterist en een sirene. Toen een huzaar de twistende personen wilde scheiden, kreeg deze van den infan terist zulk een slag, dat hij viel. Ter wijl zich een agent van politie met de zaak bemoeide, wist de infanterist een knipmes voor den dag te halen en bracht daarmee den huzaar zulke diepe wonden in de linkerzijde toe, dat deze in zeer bedenkelijken toestand naar het hospitaal is vervoerd. De dader werd terstond in arrest genomen. Te Heukelom werden 5 Aug. een meisje en een jongen aangetee- kend. Enkele dagen daarna werd zij moeder het huwelijk werd dus ver schoven. Weder op de been zijnde, dacht men nu te kunnen trouwen, doch weder mis. Het meisje, ouder loos en minderjarig, bleek geen voogd te hebben. Nu was de -erete aan gifte van het huwelijk onwettig. Er werd dus hier eerst een voogd benoemd. Zij heeft alzoo het voorrecht gehad 2 maal bruid te worden en op 2 verschillende plaatsen telkens de 14 daagsche afkondiging twee maal te mogen hooren. Zij zal dan nu a. s. week in het huwelijk treden. Ge lukkig voor de jong gehuwden, dat alles pro deo ging, anders hadden zij nog al aanzienlijke kosten gehad. Een trein van St. Joseph naar Denver-City, in de Vereenigde Staten, stiet in 't begin dezer maand op een hoop sprinkhanen. De rails waren er twee duim dik mede belegd en dientengevolge zoo glad, alsof ze met zeep besmeerd waren. De trein moest een oogenblik stilstaan en kon er zich eindelijk met aanwending van alle stoomkracht doorslaan. Men had elf uren voor negen mijlen noodig. Een paar dagen te voren moest een andere trein bepaald terugkeeren en wachten, totdat de diertjes den spoorweg ver laten hadden. 't Is een vreeselijke ramp, welke in 't begin dezer maand te Pragsdorf, in Mecklenburg, voorviel. In twee uren tijds werden vijf gebouwen, door vijf gezinnen bewoond, een prooi der vlammen, doch het verschrikkelijkste is, dat twee arbeidersgezinnen, te zamen uit veertien personen bestaande, den dood in de vlammen gevonden hebben. Bij het wegruimen der puin hopen, bleek dat slechts twee mannen, eén van hen met een tweejarig kind op den arm, een poging deden om zich te reddén, want men vond hunne lijken onder het ingestorte dak. De overige elf personen werden allen in verkoolden toestand teruggevonden. Een telegram uit Hongkong van 23 September meldtGisteren heeft hier een ongekend hevige orkaan ge woed; acht schepen hebben schipbreuk geleden; een aantal anderen zijn ver dwenen. Vele huizen zijn omgeworpen en duizenden menschen zijn omge komen. De schade is onberekenbaar. Men telegrafeert uitNew-York van 28 September: De stad Antique in Guatamala is door een aardbeving verwoest. In een voorstad van Temesvar moest onlangs de inboedel van een fabrieksarbeider om een betrekkelijk geringe schuld verkocht worden. Toen de deurwaarder ter plaatse verscheen, vertoonde zich aan de keukendeur de vrouw van den schuldenaar met een zeer boos gezicht; zij vertelde aan de onwelkome bezoekers, dat haar man des nachts gestorven was. Men zou dus moeten wachten, totdat de man begraven was. De deurwaarder stoorde zich echter niet aan het geval en trad met zijne gezellen in het woonvertrek, waar zij inderdaad den schuldenaar in een donkeren hoek als verstijfd op den grond vonden liggen. Men begon de stukken te noteeren en te taxeeren en juist stond de deurwaarder op het punt een groote kast te onderzoeken, toen tot groote verbazing van de aanwezigen de schijn baar doode opsprong en uitriepDat kan niet; dat behoort alles aan mijn vrouw Men stelle zich de verwonderde gezichten en het gelach van de vreemde bezoekers voor, bij deze onverwachte stoornis. De doode was eenmaal op gestaan en zijne list was totaal mis lukt; hij heeft dus een accoordje moeten treffen, liever dan zich nog eens dood te moeten houden en toch alles të moeten ïoóren opschrijven. In Sheffield overleed in de af- geloopen week een man onder ver dachte omstandigheden, zoodat door den rechter de lijkopening bevolen werd. In de maag van den over ledene vond men anderhalf pond spij kers, sommigen twee duim lang, eenige stukken ijzer en een schoenmakers-eist. Daar het hier een officieel onderzoek geldt, is twijfel aan de waarheid van deze zonderlinge liefhebberij om ijzer te eten, buiten gesloten. Terwijl men zich bij de proef nemingen voor lijkenverbranding nog steeds heeft beholpen met doode die ren, is te Breslau, ouder leiding van prof. Reclam, met goed gevolg de eerste proef genomen met het lijk van een mensch. voor de toekomst. Den voorstandersvan lijkenverbranding aanbevolen). OP EEN OUD HEER. Stil, wand'laarl stil, maak geen geraas I Stoor de nssche niet in giudsche vaas; Daar rust de heer Jodocus Sand; Zijn lijk was binnen 't nur verbrand. OP EEN RENTENIER. Voorheen zat hij er warmpjes in, Eu toch had men dc kuur, llein nog te warmen na zijn dood, Althans hij ging in 't vuur. OP EEN DIKZAK. Hier in deez' urn rust dikke Bruin Ziet men de handvol aseh. Men kan 't dun niet gelooven haast, Dat 't eens zoo'n dikzak was. OP EEN BAKKER. Hij die zijn leven lang voor d' oven beeft gestaan, Is na zijn dood als brood den oven ingegaan. Zijn overschot woog in 't geheel, Niet zwaarder dan een handvol meel. OP EEN ZAKKÈROLLER. In 't leven noemde men hem gaar, Nu twijfelt men er aan, Dat blijkt toch daaruit zonneklaar, Nu hij iu 't vuur moet gaan. OP EEN ASSURADEUR. Voorheen verzekerde ik.door het geheele land, Al wat maar waarde had, voor het gevaar van brand. Misschien deed ik daaraan niet goed, Omdat ik, na mijn dood, den gloed Van 't blaak'reml vuur verduren moet. Ik wou wel om een dukaten. Dat 'k mij nu zelf verzeck'ren kon. OP EEN KOK. 'k Heb in myn leven wat geroosterd en gebraden, Maar nooit de schande op mijn lials geladen, Dut 'k iets verbranden liet. Nu laten mij eens anders handen, Tot pulver eu tot asch verbranden. 't Zijn hier dc rechte kok3 ook niet. HELDERSCHE MOPPEN. Een dame zendt haar keukenmeid weg en rekent met haar af. Na het geld opgestreken te hebben, neemt de meid een gulden en gooit dien den hond des huizes toe. Wat beteekent dat?" riep de dame beleedigd uit. »Te drommel," antwoordde de keu kenmeid, »hij heeft dien zuur genoeg verdiend; hij likt sinds zes maanden de vuile borden en schotels zoo schoon af, dat ik van de moeite ontslagen was ze te wasschen. Luitenant: (tegen een soldaat) Kerel, je bent weer dronken Soldaat: Nou luitenant, wees daar maar niet jaloersch om. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 25 29 Sept. 1874. ONDERTROUWD: J. Dnijvetter, koinmandeur bij het vak van scheepsbouw te Soerabaija, oud 83 jnren, weduwnaar van A. Dens en K. Deu3. GEHUWD: Gccnc. BEVALLENJ. G. van Veen gcb. Hendriks, Z. A. Roodt gcb. Coster, D. A. Bak geb. Klip, Z. M. Potter gcb. Visser, Z. C. P. van der Plant geb. Peij, D. C. Platvoet geb. Smits, Z. A. Bandsma geb. Smit, D. C. H. Muller, D. D. Rnhlnnd geb. Hcijdenrijk, D. M. C. Nijland gcb. Verburgt, D. M. Kcijzeï geb. Westerhof, D. J. Valko<>Wc: geb dc WIJ 11, 25. OVERLEDEN: D. de Konnig, 47 j. G. Buitenkant, 13 j. Levenloos aangegeven 2. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen DochterAALTJE SMIT, geliefde Echtgenoote van D. BANDSMA. Helder26 September 1874. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZoonCHRISTINA SMITS, geliefde Echtgenoote van K. PLATVOET. Helder26 September 1874. Bevallen van een Zoon J. A. van HEES—Vennik. Nieuioediep, 28 September 1874. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden ontsliep zacht en kalm, na een smartelijk lijden, in den ou derdom van ruim vijftig jaar, mijne geliefde echtgenoot N. van VLOO- TEN, na een gelukkige Echtveree- niging van bijna 28 jaren. Helder28 September 1874. F. C. BRUST. Mede uit naam der kinderen en verdere Familie. Hedenmorgen ontving ik de treurige tijding dat mijn jongste lie veling mij door den dood was ont rukt, slechts drie weken mocht ik mij in haar bezit verheugen. Helder28 September 1874. H. van ELBURG. Algemeene kennisgeving. Na een afwezigheid van 4 jaar en 4 maanden, overleed in het hospitaal der Marine alhier, mijn geliefde Echtgenoot DERK DE KONNIG, Konstabel-Majoor bij de Marinein den ouderdom van 47 jaar, mij nalatende vier kinderen, waarvan drie te jong zijn om dit onherstelbaar verlies te beseffen. Nieuzoediep27 September 1874. Wed. de KONNIG, geb. Bosma. Mede uit naam der Familie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1