't VLIE8END BLAADJE. Algemw Nieuws- MAdrertcntieMe Zaterdag 12 December 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Grootc letters naar plaatsruimte. I\o. 190. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. DECEMBER. Zaterdag 12, Zondag 13, Maandag 14, Dinsdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17, Vrjjdag 18. Opgang der Zon, Zaterdag 12 Dec. 8 uur 4 minuten. Ondergang, 's avonds 3 u. 44 m. Eerste Kwartier Woensdag 16 Dec. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 17 Dec. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Dec. 1874. De Tooneelvoorstelling, gege ven door den Burgerkring Harmonie, op Zondag jl.ten voordeele van de drie' behoeftige gezinnen, heeft na aftrek der onvermijdelijke onkosten opgebracht f260. De vereeniging Gaudium Inter Nos heeft het voornemen in den loop der volgende maand een tooneel voorstelling te geven, ten voordeele van twee weduwen met kinderen. De goede renommée van dit gezel schap en het doel, doen ons een ruime deelneming verwachten. De telegraaf bericht heden nit onderscheidene plaatsen, dat de waar nemingen van den overgang van Venus Woensdag goed geslaagd zijn. In Engelsch Oost-Indië die van ko lonel Tennant, te Norkee: honderd photographische afbeeldingen zijn daar genomen. In Egypte door de Engelsche expeditie te Alexandrië zij vervaardigden vijftig photogram- men; nabij Kaïro en Suez hebben telescoop en micrometer, te Thebe de photographie-toestellen goede diensten bewezen. Nagasaki was mede een station voor de waarneming en ook daar is ze volkomen gelukt. In een geheel andere streek, te Klausenburg in Zevenbergen, heeft men onder gunstige weersgesteldheid een half uur lang den overgang kunnen waarne men. De hoogleeraren Konkoly, Nagy en Schenzl, benevens de abt Martin, aldaar, hebben de waarnemingen ver richt. Van onze expeditie op het eiland Eéunion, is tot dusver geen bericht ingekomen, daarentegen seint Reuter thans het eerste eenigszins uitvoerige bericht van een waarneming en wel in Idore, in Eng.-Indië. De waar neming geschiedde onder de beste omstandigheden. De totale duur van de schijnbare aanraking was 4 uren 27 minuten 31 seconden en het tijds verloop tusschen de beide inwendige aanrakingen 3 uren 42 minuten 56 seconden. De »zwarte druppel" (de schijnbare aankleving tusschen den buitenrand van Venus en den bin nenrand der zon) vertoonde zich in het geheel niet. Men meldt nit Urk van 9 Dec. Door den hevigen storm, die hier Maandag en Dinsdag uit liet Westen woedde, [is het lager gedeelte van het eiland ondergeloopen. De dijk, die nog onlangs hersteld wasis op een andere plaats weer doorgebroken. In angstige spanning verkeert men hier over een 14tal onzer visehschui- ten, die voor Ameland naar schel- visch en kabeljauw visschen. Genoemd eiland heeft geen haven, zoodat de schuiten in de woeste Noordzee het anker moeten werpen. Slaat nu door den geweldigen wind een schuit voor anker weg, dan is er aan geen red ding te denken. Uit Vlissingen meldt men, dd. 9 December. Bij het noodweer, dat gisteravond heerschte, kruiste de loods- kotter »het Stalletje," als naar ge woonte, op deze reede, om binnen komende of uitgaande schepen van loodsen te voorzien. Onverwacht ge raakte hij vast op dezelfde plaats, waar eenigen tijd geleden 't Grieksche schip »Idie" met man en muis ver gaan is. Men besloot den kotter te verlaten en begaf zich met 9 mannen in een kleiue jol, waarmede men, ondanks den hevigen storm, na duizend gevaren, behouden deze haven be reikte. De loodskotter, intusschen door het hooge water vlot geraakt, werd dezen morgen tegen de beklee- dingsmuren der onde vesting verbrij zeld. Uit Noordwijk meldt men dd. 8 Dec. aan het »D. v. Z. H."Heden ochtend passeerde hier het Noor- weegsche schip »Syria", kapt. Fedde, geladen met hout, van Skelleftsa (Zweden) naar Antwerpen bestemd. Het schip lek zijnde, verliet de equi page het met twee booten. Een daarvan, waarin 8 man, is behouden aangekomen. De andere boot, waarin ook de kapt. zich bevond, is vol wa ter geloopen en gezonken, waardoor 3 man zijn omgekomen. Twee lijken zijn aangespoeld. Onder de geredden behoort ook de kapitein; de loods wordt nog vermist. De bemanning wordt liefderijk verpleegd. Men tracht schip en lading te redden. Het Nederl. schip »Johanna Catharina, kapt. Buisman, van Bergen naar Koningsbergen, is dicht bij Pillau lek gestooten en gezonkende be manning is gered. Het Nederlandsch schip »Gruno," van Pernau naar Schiedam, is zwaar lek in de Noordzee verlaten. De equipage is gered en te Huil aan ge bracht. Uit het voorloopig verslag, be treffende de voordracht ten behoeve der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij blijkt, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer de meeste leden, ondanks de groote offers welke reeds voor het Noordzeekanaal werden ge bracht, de indiening van deze wets ontwerpen met genoegen hadden ge zien, omdat zij van oordeel waren, dat het kanaal tot eiken prijs moet tot stand komen. Namens den minister van bin- nenl. Zaken is aan het hoofdbestuur der Schippers-Vereeniging Schutte- vaer in antwoord op zijn ingediend adres medegedeeld, dat op verbetering van de haven van Urk op de ontwerp begroting voor 1875 is gerekend. H. M. de Koningin heeft f 100 geschonken ten behoeve der nage laten betrekkingen van de acht werk lieden, die in den avond van den 2n dezer in de Maas bij Rotterdam zijn omgekomen. Het Provinciaal Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van het Openbaar Ministerie tegen F. Hein- rich, tweeden voerman, in dienst bij den Oosterspoorweg te dier stede, Hij was door de arrondissements rechtbank aldaar, bij vonnis van 14 October 11., tot een cellulaire gevan genisstraf van 18 maanden veroor deeld, ter zake van den op 28 Sept. 11. aan het station plaats gevonden diefstal van een paket, inhoudende f 2000 aan bankbilletten, aan de Holl. Spoorwegmaatschappij tot vervoer ge geven en geadresseerd naar Amers foort. Het hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd o. p. omdat het den gepleegden diefstal niet be schouwde als diefstal vau een loon bediende ten nadeele van zqn meester, vermits de voormelde spoorwegmaat schappij alleen was belast met het vervoer van het bewuste paket. Het hof heeft, op nieuw recht doende, Heinrich schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd door een hand werksman of gezel in de woning van zijn meester en hem veroordeeld tot dezelfde straf, als door den eersten rechter was opgelegd. Te Westervoort had Maandag middag een der werklieden aan de Rijnspoorwegbrug, in de daarbij ge plaatste smederij bezig zijnde, het ongeluk twee vingers van zijn lin kerhand tusschen een boormachine te verliezen. De gratificatiën van officieren van het leger hier te lande, bij de landmacht in Oost- en West-Indië overgeplaatst wordende, zijn bepaald voor een kapitein op f 800voor een len of 2en luitenant op f 600, zijnde deze gratificatiën een tegemoetkoming in de kosten hunner uitrusting vóór hun vertrek naar Indië. In het noorden des lands wordt de veldmuis, die groote schade aan richt onder de wintergranen, met goed gevolg bestreden door het ma ken van boorgaten, waarin die scha delijke knaagdieren in zoo groote massa's den dood vinden, dat een algemeene boring ze geheel kan ver nietigen. De boren worden geleverd door den heer A. H. Oostmeijer, te Zaandam. Als een bewijs, dat zij met succes werken, schrijft men ook uit Oostzaan, dat aldaar in de grep pels van 3 morgen land 150 gaten geboord werden, die in de eerste 10 dagen 22 emmers muizen, a 455 per emmer, leverden, dus ruim 10.000 stuks, waarvoor f3 arbeidsloon be taald werd. Jl. Zaterdag had aan het nieuwe havenwerk te Leeuwarden een onge luk plaats, dat erger gevolgen had kunnen hebben. Terwijl men bezig was met het iuheiën van palen, viel een der werklieden 36 voet hoog van de heistelling op den rug van een daaronder staanden makker, terwijl hij nog een ander kwetste. Alle drie werden terstond naar het ziekenhuis gebracht, en ofschoon men eerst voor hun leven vreesde, hoopt men thans op aller herstel. Te Zundert werd verleden week de 20jarige weduwe J. Schrauwen, die sinds eenigen tijd aan verstands- irbijstering leed en den vorigen dag haar woning verlaten had, door haar zoon dood in een greppel op het bouwland gevonden. U. D. Maandagnamiddag, ongeveer ten 3 uur, is aan de Rotte, onder de gemeente Bergschenhoek, de land bouwer A. Krijgsman met paard en rijtuig in het water gevallen. Het paard moest op den smallen weg wij ken voor een met een hond bespannen kar, juist bij een onafgezetten water loop. De heer Krijgsman is gered. Het paard is verdronken en het rijtuig zwaar beschadigd. In Haarlemmermeer heeft een treurig ongeval plaats gehad. De 18jarige dochter van C. Yermunnicht, werkman te Huigsloot, schijnt onder het aanleggen van vuur in een haard, door een toeval getroffen te zijn, althans zij is voorover met het hoofd op 't vuur gevallen en in die.houding vond men haar dood en deerlijk ver brand liggen. Ten huize van den landbouwer Kramer, te Zuidi een brutale diefstal gepleegd.De dieven hebben f 200 aan geld ontvreemd, benevens eenig goud- en zilverwerk, dat zij met behulp van sleutels, welke zij uit den zak der huisvrouw haalden, uit het kabinet wegstalen. De vrouw is zelf wakker geworden, maar durfde door schrik en bedreigingen haren man niet wekken of om hulp roepen. Zondagmorgen is op eenigen afstand van het dorp Hummelo, in een sloot aan den grindweg naar Zutfen, het lijk gevonden van een sedert 25 Nov. jl. vermisten jongeling, uit de gemeente Welil. Zondagavond heeft te Meppel, ten gevolge van 't gevierde St. Nico- laasfeest, een geweldige vecht- en snifpartij plaats gehad, waardoor een schippersgezel uit Smilde vreeselijk is toegetakeld; de politie heeft een ijverig onderzoek in 't werk gesteld. Men meldt uit Meppel van Dinsdag: Op zee heeft het in den afgeloopen voornacht vreeselijk ge stormd, met donder en bliksem, sneeuwjacht en hagelbuien, enz. Tal van turfschepen naar Holland, onder de Overijselsche kust en bij Schokland gelegen, sloegen van hun ankers weg en slingerden naar alle zijden. Van ongelukken is nog niets naders vernomen. In 4e afgeloopen week brandde te Lierop een bouwhoeve tot den grond af en Vrijdag werd te Assen een woning, bewoond door den winkelier J. Meulensdijks, geheel in de asch gelegd. Van beide branden is de oorzaak onbekend. Een vrouw, p. m. 35 jaar, (zich veelal noemende wed. Bouman, met 7 hongerige kinderen, waarvan twee lingen, nog zeer jong)meldt zich gewoonlijk 's avonds bij de inwoners van Arnhem aan om werk en eindigt met te bedelen. Op die wijze zOu zij soms 's avonds 25 a 30 gulden saam- gebedeld hebben. Bedoelde vrouw blijkt bij informatie te zijn, geen weduwe, nimmer getrouwd en heult 's avonds om de hoeken der afgelegen buurten met militairen. Men meldt uit Petersburg van Dinsdag: Een hevige storm heeft heden nacht het water 9 voet boven het gewone peil opgedreven. De la gere gedeelten der stad aan den mond der Newa zijn gedeeltelijk overstroomd. Er zijn zes menseken verdronken. Onder toezicht der politie zijn dui zenden, die hun woningen hadden moeten verlaten, elders onder dak gebracht, en het stedelijk bestuur heeft voor hen keukens ingericht. De waterstand is, als gewoonlijk, spoedig gevallen. Vóór het aanbre ken van den dag was alle vrees voor verder gevaar geweken. Zondagmorgen ten half twaalf, heeft in de gasfabriek in de wijk Gérard-Champs, te Verviers, een ge weldige ontploffing plaats gehad. Ze ontstond in een gaspijp van niet meer dan twintig tot dertig centimeters doorsnede, maar de gevolgen waren ernstig. Het gebouw, waaronder de pijp loopt, is ingestort, verbrand en totaal vernield. Twee lijken zijn onder de puinhoopen gevonden, vijf personen zijn meer of minder ernstig gewond. Van de omgekomenen was een de vrouw van een werkman; zij bracht hem juist zijn eenvoudig maal, toen de muren instorttende man zelf is zwaar gekwetst. Uit Jassy wordt gemeld: Op de eerlang te openen spoorbaan Petes Krajova, had dezer dagen een aanslag van den brutaalsten aard plaats, die ontwikkeling van onze landbewoners. De machinist van een inspectietrein zag eeuige boeren door geschreeuw en wenken te kennen geven, dat de trein stil moest honden. Deukende dat zij hem op een gevaar opmerk zaam wilden maken, deed hij den trein stilstaan. Nauwelijks was dit echter geschied, of de trein werd door een kogelregen overvallen en onder het uiten van bedreigingen drong de hoop op de wagons aan, met de woorden: Wij willen geen spoorweg, wij zijn zonder dat ellendig genoeg! De machinist en drie reizigers werden gedood, terwijl een aantal anderen gewond werden. Door eenigen is deze aanslag in verband gebracht met de staatkunde der regeering. Het is evenwel zeker, dat deze bende meest uit voerlui bestond, die vreesden, dat zij zonder werk zouden zijn, zoodra de baan geopend werd en nu op deze wijze aan hun woede lucht gaven. Op eenige mijlen afstands van San Martino, bij Palermo, bemerkt men een mijn van vloeibare zwavel zij vloeit uit rotsspleten met een hoe veelheid van 20.000 tot 25.000 kilo gram dagelijks. Men is dikwijls ver plicht de spleten, waaruit de zwavel vloeit, te stoppen, om haar den tijd te geven tot afkoeling, daarna opent men de spleet weer. In het laatst der maand Juli vond men bij zulk een opening geen zwavel. Men be sloot dus een nieuw gat, door boring te maken, en men geraakte daardoor in gemeenschap met den inwendigen vuurhaard. De drukking was even wel door het dichtstoppen zoo groot geworden, dat de uitzetting van de gas een verschrikkelijke ontploffing veroorzaakte, die de werklieden naar buiten wierp tot op 50 meter hoog in de luchtvijf werden dadelijk ge dood, vier zwaar gewond en twee zijn in de mijn geraakt, waaruit zij door den verstikkenden damp niet konden gered worden. Niet een der 11 werkers is er ongedeerd afgekomen* Onlangs is het aquarium van hetZo- ölogisch station te Napels door ratten aangevallen, die een geduchte slach ting onder de visschen aanrichtten. In een gevecht met een Octopus" echter trok een rat aan het kortste eind, want den volgenden morgen vond men van den viervoetigen slokop niets dan de beenderen en een stuk vel. HELDERSCHE MOPPEN. BIJZIENDE TE "WEZEN! Een schilder moest voor het gerecht iets be zweren, waartoe hij zijn hand ophief, die door de verf nog geheel en al zwart was. „Trekje handschoen uit, vriend," zei de rechter tot hem. „Zet uw bril op," antwoordde de schilder. EEN RAAD VOOR DE VROUWEN. Een soldaat, door den krijgsraad veroordeeld om to sterven, vroeg cenige uren vóór dat hij ter strafplaats werd geleid, om te drinken. Men vroeg hein welken drank hij verkoos, bier of koffie „Zoo ik geen brandewijn kan krijgen," zeide de soldaat, „dan liefst bier, want mijn moeder zaliger zeide altijd, dat koffie een langzaam vergif is." DE IJVERIGE KNAAP. „Willem," sprak een timmermansbaas tot zijn leerling, „ik ga den geheelen dag uit de stad cn verzoek je dus in je tusschentijd het gereedschap te slijpen." „Goed baas!" was 't antwoord. De timmerman kwam des avonds thuis en vroeg „Heb je de gereedschappen geslepen?" „Ja baas, alles, behalve de handzaag, ik kon er alle tanden niet uitkrijgen!" EEN ZELDZAAMHEID. De koelbloedigheid van Castinel ging zóóver, dat hij op het slagveld, waar d' Ihliers hem een depêche voorlas, terwijl zijn soldaten vochten en er een kogel tusschen de handen vau den lezer heen vloog en den brief van een scheurde, zeide: „Ga voort, mijn vriend, de kogel kan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1