't VLIEGEND BLAADJE. Ateemem Nieuws- Ut en Advertentiebode No. 192 Zaterdag 19 December 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. 25JMp Ecltvereeiipi Dankbetuiging. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. DECEMBEB. Zaterdag 19, Zondag 20, Maandag 21, Dinsdag 22, Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25. Opgang der Zon, Zaterdag 19 Dec. 8 uur 10 minuten. Ondergang, 's avonds 3 u. 45 m. Volle Maan Woensdag 23 December. Maandag 21 December kortste dag, begin van den Winter. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 24 Dec. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Dec. 1874. Naar wij vernemen, hebben zich voor de betrekking van gemeente bouwmeester alhier, 27 sollicitanten aangemeld. In de op Woensdagavond ge houden vergadering van het kiescol- legie der Hervormde gemeente alhier, zijn tot ouderlingen gekozen de heeren S. Braaksma, P. J. Duinker eh H. Mackaj en tot diakenen de heeren P. Jonker en P. Bierenbroodspot. Bij het muziekkorps der dd. Artillerie-Schutterij alhier, hebben de volgende benoemingen plaats gehad Kapelmeesterde heer M. P. Polak. Muzikantende heeren J. J. Bar- barini, R. Kalff, J. A. Koevoet, A. S. Manheim, G. Otto, J. Polak, S. P. Polak, A. S. Trap, J. N. de Lange Wendels. Muzikant-élèvesde heeren P. de Gast, P. Kalff, E. C. Kwist, G. Leen, A. P. Ratelband. Bode van het Muziekkorps: S. P. Polak. Men verzoekt ons te melden, dat de Jongelings-Vereeniging «Nut en Genoegen," in het begin der vol gende maand weder een buitenge wone vergadering zal houden met introductie. De schoener Willem Beukelszoon kapt. van Dorp, van Vlaardingen, heeft twee van de overgeblevenen der bemanning van de Plata gered en te Gibraltar aan wal gezet. Deze twee schipbreukelingen hebben van Zaterdagavond tot Woensdagmorgen op zee rondgezwalktvastgeklemd aan een ra, zonder eenig voedsel. Minder intusschen hadden zij te lijden gehad van den honger dan van den dorst. Aan boord van de Wil lem Beukelszoon werden zij, volgens hun eigpn getuigenis, uitstekend ver zorgd hun eerste slaap duurde acht tien uur. In de maand October zijn, volgens opgave van het bureau Veritas," 210 zeilschepen verongelukt, waaronder 11 Nederlandsehe en 12 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch schip. Te Amsterdam heeft een zware brand gewoed in het benèden-ge- deelte van een pakhuis, dat geheel vernield is. De brand was gevaar lijk door het licht brandbare der in 't pakhuis geborgen stoffen en door de nabijheid van een bewaarplaats van petroleum. De petroleum werd ech ter verwijderd. Het water bij het pakhuis had, na den brand, het aan zien van schuimend zeepsop, door de oliën en verfwaren, die er op dreven en door de hitte tot bellen gevormd waren. Door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is f 100 geschonken aan de 6 weduwen en 22 weezen der verongelukte manschap van het vis- schersvaartuig «Op hoop en zegen," te Pernis. Zaterdagavondheeft te Amster dam een daad van kloeke zelfopoffe ring plaats gevonden,'welke aan het «Handelsblad" door een ooggetuige als volgt wordt medegedeeld: Omstreeks half twaalf geraakte op den Kloveniers-Burgwal bij de Raam gracht een vigelante, waarin zich 5 personen bevonden, in het water. Op het hulpgeschrei spoedde zich dadelijk de heer D. K.een oud zeeman,' vader' van een talrijk kroost, naar de plek van het onheil, begaf zich te water, en mocht de zelfvoldoening smaken van deze 5 personen, met behulp van een paar mannen, die aan of bij den wal stonden, allen van een wissen dood te redden. Zooals het. wel meer bij zulke dingen gaat, meldden zich da delijk eenige personen bij de Politie als redders aan, om hunne belooning te ontvangen, De heer K. echter die reeds vroeger een drenkeling heeft gered, zonder van eenige belooning te willen weten, begaf zidh onmid- delijk naar huis en v wilde ook nu volstrekt geene ruchtbaarheid aan zijn edele daad geven. Hij zal het ons echter niet euvel duiden, dat wij zijn naam voluit noemen. Het «Han delsblad" verneemt nog, dat een der personen, een jong meisje, in reeds bewusteloozen toestand uit het rijtuig werd gehaald, doch door de goede zorgen van den apotheker de Bruyn, op de Raamgracht, weder tot bewustzijn werd gebracht. Het »Hbl," verneemt nog verder hierom trent: Bij het oprijden van de brug bij de Raamgracht braken de stren gen het paard geraakte los, de vi gelante liep op een wiel draaiende achteruit tegen een boom en viel al draaiende met hare boomen vooruit, schuins in den modder met de twee wielen van denzelfden kant. Yan de andere wielen lag één totaal on der water, en stak er een tegen den wal een weinig uit. Het andere portier lag voor het grootste deel in den modder en van de kap der vigelante was slechts weinig zichtbaar. De heer D. Kuiper, woonachtig op het Rusland, snelde, door geschreeuw en misbaar opmerkzaam gemaakt naar de plaats, en moediger dan de personen die hard schreeuwden maar niets deden, sprong hij van den wal op het stukje kap, dat zichtbaar was. Een timmerman, Dirk Mol, begaf zich te water, en hield, tegen den wal staande, een wiel vast, om het omslaan van de vigelante te beletten. Kuiper sloeg het venster van het bo venliggende portier stuk, en haalde achtereenvolgens de vier vrouwen uit het rijtuig, trok ze over de kap en plaatste ze in een schuitje, dat ter plaatse aanwezig was. Het kind, dat hij niet wist dat zich in de vigelante bevond, redde hij later door een toe val, daar hij het greep met eenige der kussens, die uit het portier dreven. Zondagmorgen omstreeks elf ure begaf een drietal kinderen, een knaapje van elf, een van vijf, en een meisje van acht jaren, zich buiten weten hunner ouders iu het duin bij Overveen, hetwelk aan hun woningen grenst. Al spoedig verdwaalden zij evenwel en waren tegen het vallen van den avond nog niet thuis. Alle pogingen, door de beangste ouders in het werk gesteld om hen terug te vinden, mislukten, j Den avond en nacht door!werd er gezocht, maar te vergeefs, zpöd'at men de kin deren verloren waande, daar zij stellig door angst, vermoeidheid, honger en koude zouden zijn bezweken, Maan dagmorgen ongeveer; half aeht uur werd evenwel het drietal, dat den langen, guren winternacht onder re gen- en sneeuwbuien in de duinen had doorgebracht, door twee inwo ners van Zandvoort, Keur en Mole naar, in beklagenswaardigen toestand in de nabijheid van d'at&fprp ontdekt. Met de meeste menschiliê^indheid wer den zij van het noodigd'voorzien en in den middag door hup betrekkingen afgehaald. Naar tmen verneemt, is bij Schoorl een. menschenarm door de zee op het strand geworpen, waar door de vrees voor ongelukken in de Noordzee, door de hevige stormen van de laatste dagén veroorzaakt, meer en meer bevestigd wordt. Woensdagmorgen werd uit de Egelantiersgracht bij de Baangracht te Amsterdam het lijk opgehaald van een vrouw, 't welk rreeds ongeveer 16 dagen daar oüder een schuit was verborgen gebleven... Dinsdagnamiddag is in de Maas onder Kralingen drijvende gevonden het lijk van een man, omstreegs 50 jaren oud. Dinsdagnacht is brand ontstaan in de Asserstoomboot, te Zwolle lig gende. De oorzaak was, dat de tur ven in de machinekamer hadden vuur gevat. Door tijdig aangebrachte hulp is het gevaar bij tijds voorkomen. De kapitein dier stoomboot bekwam ernstige brandwonden aan de voeten. Te Oudenbosch wilde een werk man in de beetwortelsuikerfabriek der firma Daverfeld, Rinck Co., terwijl alles in vollen gang was, een losge schoten drijfriem weder op zijn plaats brengen en haakte daarbij met zijn kleeren aan het wiel. Eer men kon stoppen, was de ongelukkige met ijzingwekkende snelheid een 20tal keeren in het rond geslingerd en te gen balken en palen verbrijzeld. De ongelukkige laat een weduwe en drie jeugdige kinderen na, voor welke de liefdadigheid wordt ingeroepén. In de vorige week werd in de sociëteitde Harmonie" te Groningen een zekere heer S. met een aanzien lijke meerderheid van stemmen gede-r balloteerd. De statuten van genoemde vereeniging laten echter de studen ten der hoogeschool zonder ballotage toe. De heer S. maakte hiervan ge bruik, door zich bij den rector mag nificus als student te laten inschrij ven, en is nu lid der sociëteit geworden. Het stoomschip «MongoP'isin de nabijheid van Hongkong totaal verongelukt. De kapitein en vijftien man der equipage zijn verdronken. Volgens bericht uit Valparaiso, van 1 Nov. is het stoomschip «Delfina" te Punta L'eonis verongelukt. Ne gentien personen zijn daarbij omge komen. De «Delfina" kwam van Natal en was met kopererts naar Guayaean bestemd. Het verlies van zoovele menschenlevens werd veroor zaakt doordien de booten, op het oogenblik dat men ze voor de red ding noodig had, zich in een onvol doenden toestand bevonden. Te Frankfort heeft een kap persjongen 14 clr.gnons aan verschil lende eigenaressen ontvreemd. Geen der dames heeft een aanklacht inge diend. Volgens het Noord-Ame'wkaansch «Landmansblad" is aldaar een fabriek opgericht ter vervaardiging van gom- elastieke schoenen voor paarden, ter vervanging van hoefijzersze worden vervaardigd in 16 verschillende groot ten, om altijd pa-ssende te kunnen bekomenze worden gemakkelijk af- en aangedaan, zoodat ze in de weide en op stal niet gebruikt behoeven te worden. De prijs is wel 1/3 duurder dan het tot heden gebruikelijke ijzeren hoefbeslag, maar daarentegen wegen ze 40 pCt. lichter, zijn duurzamer en minder nadeelig voor de hoeven. Men telegrafeert uit New-York van DinsdagEen groote brand in het gedeelte van Boston, waar voor namelijk de handel gevestigd is, heeft een schade van een millioen dollars veroorzaakt. Vooral te Arcachon, in Frank rijk, heeft de laatste storm groote verwoestingen aangericht. Behalve van het vergaan van schepen, wordt meer, in het bijzonder melding ge maakt van de groote verliezen, door de eigenaars van oesterputten geleden; zij zouden niet minder dan een millioen francs Te Moulins heeft de executie van Caillet, veroordeeld van zpn vrouw en zijn schoonmoeder. Ondanks re gen en sneeuw was er een groote menigte op de been. De veroordeelde behield tot aan de laatste oogenblik- ken zijn gewone bedaardheid. Uit den omtrek van Napels wordt gemeld, dat te Isola opnieuw schokken van aardbeving zijn waar genomen. De inwoners van Sora bjjengen den nacht aanhoudend op straat door In het nabijgelegen dorp La Posta, zijn tien huizen ingestort, waarbij een aantal personen werden gewond. Ook te Potenza heeft men twee, ofschoon slechts lichte schokken gevoeld. HELDERSCHE MOPPEN. Eeu heer, uifc do verte, tegen eenige jongens, bezig zijnde appelen te stelen. „Komt eens bier jongens, ik zal je eens wat vertellen." 'Een jongen. „Dankje, mijnheer, zeg het maar aan anderen, wij kleine jongens mogen talles nog niet weten." In een klein stadje maakten sinds onheugelijke jaren de inwoners van het platte dak van het stadhuis gebruik, om hun goed teHrogen. Een nieuwe burgemeester liet bekend maken, dat voortaan niemand meer op het dak van het raadhuis mocht te drogen hangen, dan de leden van den gemeenteraad. „Jan, kom eens hier," zeide de schoenmaker Pregel tot zijn zoon, „ik heb een woord met u te spreken, een ernstig woord. Zie, Jan, gij zijt nu dertien jaar oud en gij gaat in uw veertiende. Gij hebt zeven jaar op de duurste school van de stad gegaan en moet nu een ambacht kiezen. Jan, ik wil u niet dwingen, gij hebt vrije keus gij zijt oud genoeg om te weten wat gij wilt cu waar gij zin in bebt, daarom nog eens, ik wil u tot niets dwingen, gij kunt zelf kiezen, maar wat gij kiest moet gij blijven. Jan, bedenk u nu goed en zeg dan vrij uit wat gij worden \vilt, maar, dat zeg ik u, als gij geen schoenmaker wordt, sla' ik u de beenon kapot." Burgerlijke Stand. Helder. Van 1518 December 1874. ONDERTROUWD: P. C. Steilberg, stuurman ter koopvaardij en H. J. Burger. GEHUWD: J. Vegtel en G. Sevenhuijsen. K. Grcven en H. van Kampen. BEVALLENA. Zoon geb. Staa, Z. M. Gcrsen geb, Zeeman, Z. J. M. Scheer geb. de Wit, D. A. C. Roetman geb. Dijker, D. E. Vergragt geb. Maas, D. J. A. E. S. Muunik geb. Stikkel, D. J. de Roos geb. Graafl', D. OVERLEDENN. Bakker, Pz.55 j. C. Buitendijk, 66 j. S. Kleinkramer, lm. P. Leenstra, 17 d. P. van der Wooning, 20 j. B. A. Valkenburg, 7 j. L. Hoop, 10 w. M. van der Plaat, bijna 11 m. van MEINDERT KOLDER en DIEUWERTJE VISSER. Nieuwediep20 December 1874.f Ondertrouwd P. C. STEILBERG en' H. J. BURGER. Helder17 December 1874. Getrouwd: J. VEGTEL en G. SEVENHUIJSEN, die tevens hun hartelijken dank be tuigen, ook namens wederzijdsche Betrekkingen, voor de vele blijken van belangstelling, hij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Helder16 December 1874. Bevallen van een doöden Zoon ADRIANA HOOGERDUIN, geliefde Echtgenoote van W. SCHAAP. Helder17 December 1874. Tót mijne diepe droefheid overleed heden, na een langdurig en geduldig lijden, voorzien van de Heilige Sacra menten der stervenden, mijn geliefde Zoon PETRUSin den ouderdom van twintig jaren en vijf maanden. Nieuwediep15 December 1874. Mede namens Zusters en Broeders Wed. W. van der WOONING, Metselaar. Heden overleed, tot onze diepo droefheid, ons eenigst Zoontje NEE LIS van der PLAATin den ouder dom van 11 maanden. 17 December 1874. L. van der PLAAT. M. van der PLAAT, Vlens. De ondergeteekenden zeggen, zoowel binnen als buiten deze gemeente, bij dezen hun hartelijken dank, voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hunne 45jarige Echt- vereeniging. Helder17 December 1874. P. SMIT. G. SMIT—Houtkoop. De ondergete.ekende brengt zijnen oprechten DANK aan de WelEd. Heeren BÖOMSMA en BITTER, voor hunnen onvermoeiden ijver en be langstellende hulp, gedurende de be valling aan zijue Echtgenoote bewe zen, welke Heeren ik naast God haar leven verschuldigd ben. Ook aan Mejuffrouw STOEL en aan allen, welke mijne Echtgenoote in hare be nauwde oogenblikken hebben bijge staan. God geve dat het hnn allen welga. Helder17 December 1874. W. SCHAAP.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1