't VLIEGEND BLAADJE. Algeiueene Nieuws- M en Adverteuiieliode Vrijdag 25 December 1874. Tweede Jaargang. ïry, VOOR DEN Oplaag HELDER EN OMSTREKEN. 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Ds. G. A. HOOG, H. J. HËIJMES. H. J. HEIJNES. niet verkocht wordt; No. 194 jZEHNT, i. STEIN, z., en voor de est, worden ikelen der voorradig. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG Uitgevers BERKHOUT Co. a cliëntelles Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. „DECEMBER 1874-JANÜARI1875. 5 Oas, 25, Zondag 27, Maandag 28, Dinsdag 29, Woensdag 30, Donderdag vangi, Vrgdag 1. Opgang der Zon, Zaterdag 26 Dec. zich met 8 uur 12 minuten. Ondergang, 's avonds 3 u. 49 m. Kwartier Woensdag 30 Dec. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 31 Dec. 's avonds 6.50. *ts, Boek- Co., te e van Heer orden. ,kken sters, vaar- de on- er NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Dec. 1874. In de Dinsdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad, is tot gemeente-bouwmeester alhier be noemd, de heer N. J. Leijer, thans opzichter op 's Rijks werf te Willems oord. Tot gemeente-bode is benoemd de heer C. Dienaar, thans hoofd-agent van politie. Zr. Ms. stoomkanonneerboot »De Ever", alhier liggende, onder bevel van den luitenant t/z. Ie kl. F. K. Engelbrecht, zal aan de noor delijke zeeplaatsen en aan de eilan den beoosten Texel een bezoek bren gen, ten einde vrijwilligers voor t de zeemacht aan te werven. Men leest in de »Java-Bode": Het nieuwe eu prachtige stoom schip Voorwaarts" van de Maat schappij s> Nederland" heeft een bui tengewoon voorspoedige reis gemaakt. Als altijd roemen de passagiers den flinken kommandant, den heer Graadt van Roggen. Naar wij vernemen, heeft de Voor waarts" bij het ingaan van het Suez- kanaal een verbreeding van 3 voet aan het gewone roer gehangen, waar door het schip perfect stuurde en niet sen enkele maal aan den grond raakte, ^e tocht door het Suez-kanaal werd rolbracht in 17 uren stoomens. (De jeheele reis, met inbegrip van Sout- ïampton, Port-Saïd en 2 dagen te ?adang in 38 dagen 23x/8 uur.) De heer Graadt van Roggen is bij zonder gelukkig geweest op de reizen, die hij vroeger als kommandant van het stoomschip »Conrad" deed. Bij de tweede reis van dien stoomer ver trok hij uit het Nieuwediep naar zee jden 24 Augustus 1872 en lfeerde van jde vijfde reis aldaar terug den 24n April 1874. De stoomer had dus vier aizen volbracht in 20 maanden en roerde in dien tijd over 511 passa giers der le klasse, 88 der 2de, 1057 mderofficieren en mindere militairen, fce zamen 1656 Europeanen, benevens >0 Chineezen. Van het jaar 1758 tot heden is door het gemeentebestuur van Alk- naar nauwkeurig aangeteekend de ïoeveelheid kaas, op de wekelijksche narkten aldaar aangevoerddaaruit dijkt, dat het meest werd aangevoerd p 19 Dec. 1856, namelijk 210.897 i.'ilogr. Dit cijfer is echter jl. Vrij- overschreden alstoen werd aan gevoerd de aanzienlijke hoeveelheid au 966 stapelswegende 247.269 ilogr. De handel was vlug; de ïarkt begon des morgens te 10 ure u des nachts omstreeks half een werd e laatste stapel gewogende markt ep in de beste orde af. j Het hof van Noord-Holland 'heeft; gisteren Meijer veroordeeld tot 3n tuchthuisstraf voor den tijd van jaren. Het heeft aangenomen, dat de dood van den verslagene een in direct gevolg is geweest van de ver wonding door Meijer dezen toegebracht Daar het gebleken was, dat de besch. niet den wil had gehad zijn zoon te doodeu, paste het Hof verzachtende omstandighéden toe. Het O. M. had 5 jaren tuchthuisstraf geëisclit.^ Aan het Handelsblad" meldt men, dat het bericht in het »Vad." als zouden te Vlissingen voorwerpen zijn gevonden, die aan de weduwe vau der Kouwen hebben toebehoord, geheel ongegrond is. Uit Katwijk meldt men, dd. 20 Dec.: Gisterenmiddag ongeveer 3 uur strandde hier de Noorsche brik »Ma~ riquihna," geladen met hout. Maje stueus was het om te zien hoe het groote schip, op de eerste bank stoo- tende, zijn mast en tuigage verloor, toen deze gekapt over boord stortten en het schip in een oogwenk alzoo van gedaante veranderde. De red dingboot, bemand met 11 personen, met den hr. A. van Duijn Jbz., oud gezagvoerder, aan het hoofd, ging lijnrecht op het schip af, en na veel moeite en stoornis kwam zij terug met de geheele bemanning, bestaande uit den kapitein, zijne dochter en ze ven koppen. Onmiddelijk werden zij door den burgemeester-strand vonder opgenomen en in het Loge ment uitmuntend verpleegd. De man schappen werden bij den warmen kachel ontvangen en van droge kleederen, enz. voorzien en zijn heden reeds gedirigeerd naar hun consul te Amsterdam. Drie maanden geleden werd het schip bevracht te Friederichstadt en was bestemd voor Amsterdam; het heeft al dien tijd op zee gezwalkt en dat met al die stormen, die men ge had heeft! Het schip was dan Ook reeds als verloren beschouwd, diuvhoe ook, nu voor de assurantie nog een verrassing. Verder was het mogelijk bij vloed het schip over de banken te krijgen en licht het bij eb volko men op het droge, zoodat alles be hoorlijk kan geborgen worden. Zondagavond is in een danshuis te Haarlem, het Vredenrijk genaamd, twist ontstaan tusschen huzaren en burgers. De brigadier v. K. werd door een sabelhouw aan het hoofd en een steek in den arm gewond en wordt verpleegd in de infirmerie. Het bezoek van dat Vredenrijk is aan militairen verboden. Een wagenmaker te 's Heeren- hoek, met zijn vrouw van een con cert terugkeerende, bemerkte dat er tijdens zijn afwezigheid was ingebro ken. Bij onderzoek bleek, dat er on geveer f 1000 aan baiïkbilletten en contanten waren ontvreemd/ Zondagavond heeft zich te En schede door ophanging van het leven beroofd zekere B.die werkzaam is geweest op de fabriek van de hh. Scholten, doch uit hun dienst ontsla gen was en zich in den laatsten tijd zeer woest en onhandelbaar gedroeg, in zijn woning alles stuk sloeg en andere onbehoorlijke daden pleegde. Zondag kwam zijn vrouw zich deswege beklagen en liet de burge meester hem ontbieden, doch hij ver scheen niet. Een half uur later had hij zich vau het leven beroofd. Een en ander schrijft men toe aan ver standsverbijstering. Men meldt uit Grave, van 20 Dec.De buren van een zekere vrouw D. vonden deze hedenmorgen dood te bed of liever op lompen liggen. In de woning werd noch geld noch voedsel gevonden. Daar zij met be delen in haar onderhoud trachtte te voorzien en zij in de laatste dagen niet te voorschijn was gekomen, is 't zoo goed als zeker, dat zij van hon ger en gebrek is omgekomen. Men schrijft uit Roermond, aau de »N. Rott. Ct. In de afgeloopen week is het aan eenige Rijksambtenaren gelukt, in het naburige Maasbracht op de rivier de Maas een boot aan te halen, waarin niet minder dan 1300 kilo zout wuren geborgen, die men frauduleus trachtte uit te voeren. Van de drie smokkelaars, die on middelijk op de vlucht giugen, slaag den twee er in te ontkomen de derde echter viel na eenige worsteling in handen van de ambtenaren en werd in arrest genomen. Het is dan ook aan de ijverige zorgen van dezelfde ambtenaren te danken geweest, dat in de maand October 11. een aanhouding heeft plaats gehad, waarbij meer dan 1000 kilogram zout in handen der admi nistratie vielen. In berichten uit I Jsland wordt gemeldt, dat de stad ReVkiavik dezer dagen in groote opschudding ver keerde, wegens een daar ontdekten kindermoord. Sedert honderd jaren was daar geen geval van dien aard voorgekomen. Men meldt uit Baltimore, van 3 Dec.: De reusachtige brug, han gende over het meer Roland, langs de spoorwegliju Northern Central, op een afstand van 6 mijlen dezer stad, is gisteren ingestort, onder het ge wicht van 2 reizigerstreinen. Een ontzettend noodgeschreeuvv steeg op uit de beide treinen, waarna alles onder het water verdween. Het getal der slachtoffers moet overgroot zijn, want de beide treinen waren met reizigers opgestopt. Te Neunhausen in het groot hertogdom Luxemburg heeft een in een stal losgebroken ponyhengst twee mannen zulke ernstige verwon dingen toegebracht, dat beiden kor ten tijd daarna bezweken zijn. Het woedende dier is eindelijk doodge schoten. Er is reeds melding gemaakt van de veroordeeling van zestien per sonen, die behoord hebben tot een bende moordenaars, welke Ravenna, in Italië, jaren achtereen onveilig maakte, en uit de feiten, die bij het proces aan het licht kwamen, blijkt dat het vonnis, waarbij zij tot dwang arbeid van verschillendeu duur ver oordeeld worden, volstrekt niet te streng is. In zeventien jaren hadden zij ontelbare misdaden en dertien moorden bedreven. De bende, die eerst uit twaalf, eindelijk uit dertig personen bestond, noemde zich een »Vereeniging tot onderling hulpbe toon" en maakte onder dien dekman tel van hare bijeenkomsten geen ge heim. Onlangs begaf zich te Parijs zekere Oiotilde D., oud 19 jaren, des avonds naar een harer kennissen, die op den boulevard Menilmontant een kamer op de derde verdieping be woonde. In het vuur van een he- vigen twist, welke tusschen beiden ontstaan was, opende de bezoekster het venster en sprong er eensklaps uit. Op dit oogenblik waaide het echter vrij sterk en de wind blies de rokken van het meisje zoodanig op, dat zij haar tot valscherm dienden en zij zachtjes, zonder zich in 't minst te bezeeren, op de sneeuw terecht kwam. Ten einde zich aan de onbescheiden nieuwsgierigheid der voorbijgangers te onttrekken, vluchtte zij in een rijtuig en liet zich terstond naar huis brongen. INGEZONDEN. EEN CHRISTELIJKE SCHOOL. Meei' dan drie weken zijn reeds vcrloopen, sedert ons bericht van 16 Nov. verscheen. Wel ontvingen we blijken van sympathie; doeh, om persoonlijk voor de oprichting eener Christelijke school voor lager onderwijs alhier te zorgen, deed zich niemand voor. Ons derhalve is, naar hetgeen we schreven, die nood opgelegd. Ondanks de moeite daaraan verbonden, zijn we ten volle bereid dien goeden last op te nemenwijl een Christ. school, om het heil der kinderen en des volks, ous een levenskwestie i3. De God des hemels, de Almachtige, zegene slechts onze po gingen. Die school zal dan wezen niet een kerke- lijke, maar een gereformeerde, geopend voor allerlei kinderen. Op dien godsdienstigen grondslag gevestigd, moet zij toch ook kunnen wedijveren met het openbaar onderwijs; en aan vankelijk dient het gebouw, opgetrokken in het midden onzer woonplaats, aau minstens twee honderd kinderen plaats te verschaffen. Fondsen om zelf die school te stichten hebben wc niet. Ook wij zullen echter doen wat we kunnen. Maar daarom dan komen we nu tot alle ware christenen en christinnen, en tot alle nog waarlijk christelijk gezinden, om giften daarvoor. Tot u dus, Rijken en evenzeer tot u, Armen! Vaders, Moeders en Grootouders, in den naam uwer eigene kinderen en kleinkinderen, wier eeuwig heil het geldt, kohïen we tot n om uwe gaven vopr een christelijke, school! Geeft ze naar nw vermögGfiTinilddndig/tlIjmoedlgen, opdat uw christelijke liefde cn ijver in deze blijken moge, zendt dan uwe gaven, of kennisgeving van uwe bereidwilligheid, aan een der onderstaande adressen, ons sparende het (altoos ietwat afper sende) komen er om aan uwe woningen. Onlangs had Spurgeon te Londen 14,000 a 16,000 pond sterling noodig voor zijne christelijke stichtingen. Na de bekendmaking daarvan kwam er een heer, die alleen 10,000 pond (f 120,000) gaf. Nog slechts eenige weken geleden meldden onze couranten, dat in Haarlem een gift van f 60,000 voor 't christel. onderwijs ontvangen was. Doch zooveel hebben wij niet noodig. Met de betrekkelijk geringe som van 8 a 9 duizend gulden zijn wij gered. Voor een plaats als de onze, zoo groot en zoo welvarend, wel een betrekkelijk geringe som Met blijdschap zullen de oudergeteekenden uwe liefdegaven voor dit christelijk werk ontvangen en met de aanvangsletters uwer namen er keunis van geven in dit blad. Eu mocht ook (hetwelk wij nauw'lijks kunnen gelooven) de school na twee jaren niet zijn tot stand gekomen, alsdan kan ieder zijne giften terug ontvangen met den intrest er bij. Helder, 16 December '74. J. J. de VISSER, Predikant, President der Hulpvereen. voor Geref. schooloudorwijs. Adressen: J. J. de VISSER, Predikant. G. TICHELMAN, Ontvanger aan de Commereie-sluis. 286ste Staats-Loterij. 5de Klasse. 2e Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 8126 f 100.000. Nos. 4763, 5162, 11120 en 20322 elk f1000. Nos. 8922 en 15939 elk f 400. Nos. 1769, 17470 en 18589 elk f200. Nos. 901, 2340,4242,6647, 8327, 10954, 11640, 13024, 14841, 16775, 18179 en 20809 elk 100. 3e Lijst. Nos. 7162 en 12865 elk f 1000. Nos. 4647 en 5001 elk f400. Nos. 5306, 16524 en 17384 elk f200. Nos. 1897, 2860, 9366, 10301, 10721,12774,15792 en 19613 elk f100. HELDERSCHE MOPPEN. Een luconiek man hoorde eens dnt Rubens met cén enkele penseelstreek een lachend kinder gezichtje in een weenend wist te veranderen. „Ï9 dat nn zoo'n kunst?" vraugde hij droog weg, „dat doe ik thuis bij mijne kinderen met één oorveeg." Een oude Frausche dame, wier zoon naar de Zwarte zee moest, gaf hem bij het afscheid, onder andere moederlijke vermaningen, ook deze mee, van zich niet in die zee te baden, want zij wilde hem niet graag als een neger terug- Burgerlijke Stand. Hélder. Van 2224 December 1874. Ondertrouwd Geene. Gehuwd J. Willemse en T. Bruin. P. J. Jochmann en C. M. Le Fevre. N. Bommel en E. Koning. B. A. Straug en A. M. E. Gilardi. S. Walters en A. M. Eijgenliuis. Bevallen K. de Boer geb. Mole naar D. M. A. J. van Deinum geb. Munnik D. A. C. Smeets geb. Knip D. M. Steeman geb. de Bel Z. M. C. Fiorani geb. Smit D. C. Volmul- lergeb. Pinxter Z.S. Beukers geb. Buddingh D. A. Koorn Z. N. Breet geb. London'D. Y; Scbong geb. Genet D. S. Meijer geb. Sclior- sij Z. Overleden: G. de Yroome, 4 m. A. de Jong, 4 j. eu 10 m,. D. S. Schorsij geb. Knaap, 70 j. A. Damrn geb. Everbard, 38 j. en 11 m. P. van Veen, 3 m. J. vau den Berg, 51 j. H. P. de Groot, 10 w. M. Kooper geb. Schutter, 60 j. W. F. Drager, 6 w. K. Lastdrager, 29 j. Bevallen van een Meisje S.''BEUKERS, geb. BUDDINGH. Nieuwediep23 December 1874. Bevallen van een welgeschapen Zoon, 3. MEIJER—SCHORSIJ. Nieuwediep23 December 1874. LOKAAL voor Evangelisatie. Eerste Kerstdag', 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker, Predikant te Haarlem. Tweede Kerstdag', 's morgens om 10 uur, Spreker, de WelEerw. Heer Zondag' den 27 December, 's morgens om 10 uur, Spreker de WelEerw. Héér Op beide feestdagen des namiddags om 4 uur, zal bij den KERSTBOOM met 400 Kinderen van Helder en Huisduinenin genoemd lokaal lret Kerstfeest gevierd worden. Toegang- kaarten zijn aan 't lokaal verkrijgbaar. BET BESTUUR. Wij berichten door deze aan onze geachte begunstigers, dat in onzen WINKEL in de Spoorstraat, op den eersten Kerstdag in dien aan de Zuidstraat echter WEL. Gebrs. RIESSELMANN. De diplomaat F. verzoekt bij deze geene commentaries meer te houden over zijne Soirees, want, hoewel zij in zeker opzicht een eenigszins ofSciëel karakter dragen, zijn zij in andere opzichten zeer par ticulier, en als zoodanig kan men zich nooit gemankeerd gevoelen, wanneer men niet genoodigd wordt. F. De ondergeteekende maakt hetj geëerde pu bliek bekend, dat de aangekondigde BILJART-PARTIJ op den 2n Kerstdag, is uitg'esteld en op veler verzoek alsnu zal plaats hebben op Zondag' 27 December, des avonds ten 6x/3 uur. D. STEEMAN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1