't VLIEGEND BLAADJE. Algenim Mmm en AdvcrtentieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 199. Woensdag 13 Januari 1875 Derde Jaargang. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. 286ste Staats-Loterij. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. v Naar Oost-Indiè Via Brindisi 14 Jan. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Jan. 1875. De nieuw gebouwde vrijmetse laars-loge, Willem Frederik Karei, in de Koningstraat, is Zaterdagavond jl. door de leden en verschillende afge vaardigden, op feestelijke wijze in gewijd. Het werkend personeel der ver- eeniging »Gaudium ïnter Nos" gaf Zondagavond in Tivoli een tooneel- voorstellingten behoeve eener weduwe met 4 kinderen. Een woord van lof wordt gebracht aan de werkende le den, voor de goede opvatting hunner rollen, en aan het talrijke publiek, dat de uitvoering ondersteunde. Te meer daar dezen winter reeds meerma len een beroep op de liefdadigheid onzer plaatsgenooten gedaan werd. Wij vernemen dat ook door de jon- gelings-Vereenigiug »Nut en Genoe gen" binnen kort voor een weduwe een voorstelling zal gegeven worden. Het stoomschip Voorwaarts" vertrekt den 13n Februari weder van hjer naar Batavia. Ook aan de hier bestaande vereeniging »Het Kruis voor Krijgs verrichtingen," heeft generaal van Swieten een brief van dankbetuiging, voor een hem aangeboden adres van hulde gericht. Daarin zegt o. a. de generaal, na gewaagd te hebben van de moeielijkheden, welke te overwin nen waren: Daardoor is vaste voet op Sumatra's Noordkust verkregen, en ik ben er zeker van, dat de oud-Hollandscbe standvastigheid en volharding zullen weten te voltooien, wat aan de ge- heele onderwerping nog ontbreekt. Reeds wappert de Nederlandsche vlag van vier en twintig kustplaatsen van het voormalige rijk van Atchin en erkent de vreemde handelaar dat daar nooit zooveel veiligheid werd ge noten. Het moeielijkste is volbracht en het nog ontbrekende zal spoedig volgen." Naar men verneemt is de vol gende verandering bij de Marine op til: de vice-admiraals Wichers en Gregory zullen met 1 Mei a. s. ver vangen worden door den schout-bij nacht Brutel de la Rivière en kapi tein t/z. Yan Rees, respectievelijk te Amsterdam en Nieuwediep. In den Haag loopt het gerucht dat de justitie eindelijk er in geslaagd zou zijn, de moordenaars van mevr. de wed. v. d. Kouwen op het spoor te komen. Men mompelt aldaar, dat de ouders van de vermoorde dienst maagd in arrest zouden zijn genomen en dat deze zich door een reis naar de Kaap aan de aandacht van de justitie hadden weten te onttrekken; nu onlangs gerepatrieerd zijnde, zou den zij gearresteerd zijn geworden. »N. Z. Ct." Te Amsterdam is Woensdag avond de trommel van de brieven bus aan de Westerkerk gestolenden volgenden dag is de trommel met gebroken slot op de Schans gevon den, met opengescheurde brieven en briefkaarten. De »Friescke Ct." houdt de volgende lijkrede op wijlen het ijs: »Het was prachtig ijs't Was er zoo stil ingekomen, dat het wel vlak en hard moest zijn. Een dankbaar ge bruik werd gemaakt van de gelegen heid tot schaatsenrijden en vooral door het jonge volkje, dat een onschatbare Kerstvacantie had om zich te oefenen in de nationale gymnastiek. Een goede winter, dat is een winter met sterk en hard ijs vormt een geheel geslacht van flinke schaatsen rijders. Wat zijn er onder de tegen woordige goede rijders niet velen, die in- den winter van '39 hun sporen op het ijs hebben verdiend! Voor het houden van tochtjes of het houden van hardrijderijen, is het nog geen winter geweesthoe glad en hard het ijs ook ware, het ijs was niet sterk genoeg en als men niet kan vertrou wen op hetgeen men onder de voeten heeft, dan is er de aardigheid af. In- tussclien waren alle preparatieven reeds gemaakt. De herbergiers hadden ontzaglijke hoeveelheden dranks en ververschingen ingeslagende winke liers hadden den petroleum in prijs verhoogdsterke deerns, met van le venslust stralende oogen, hadden den slysfeint" naar baas smid gestuurd, met »de redens", »scherp slijpen en goed nakijken," was het wacht woord. Met goede redens kon Maaike haren Cioris afwachten en zou betSjoukje, die er zoo vast op staat en er zoo kant heenrijdt, gemakkelijker vallen uit te zien naar den rechten Jozef." O, die ijsgeschiedenissen weten wat! Er worden in Friesland veel meer liefdes-verbintenissen aangeknoopt op bet ijs dan in de danszaal, 't lijkt er niet naar! Jongens, die zich aan geen blauwtje wagen, vragen toch licht het voorwerp hunner stille genegenheid, om »op te leggen;" bij weigering trekt men zich dat niet aan, vragen staat vrij" en »'t weigeren er bij." Een streep door de rekening van hen, die zich reeds een hemel van genot hadden voorgesteld van dezen winter. Zaterdag ochtend tracteerde ons op een sneenwstorm en in den namiddag van dien dag trad de dooi in. Niet minder dan een vijftigtal hardrijdergen moesten in de volgende dagen plaats hebbenalles voorbij Duizende guldens, bestemd voor prij zen en voor de bestrijding der feest- kosten, blijven in kas, schoone en leelijke toespraken in den tascb, dui zenden bezoeken van familie over en weer worden tot nader geschorst; de schaatsen met kaarsvet iuge- smeerd*(en naar den zolder gebracht, en men tracht zoo goed als het kan den winter zonder winter te door worstelen. Londen heeft zijn «IJsbeeren- club," maar Utrecht ook. Drie per sonen, waaronder twee leerlingeu der H. B. school, baden nog voortdurend in de zwemschool aan den Krommen Rijn. Tijdens de vorst moest voor de liefhebbers een bijt gehouwen worden Te Doesburg is door de justitie uit Zutfeu onderzoek gedaan naar een aldaar gepleegden manslag op zekeren Hent Rutten, beter bekend onderden naam van Heintje Wijs heid, pakjesdrager en bode bij de diligences en wagens. Dinsdagmiddag was bij bezig met het lossen van een vracht turf in de Veerpoortstraat, toen hij telkens gesard werd door jongens, die hem met sneeuwballen wierpen en daardoor niet weinig in zijn werk belemmerden. Toen hij eindelijk hier over ging klagen bij den heer O. meubelmaker, wiens knechts naar het schijnt met de jongens gemeene zaak hadden gemaakt, werd hij vrij onzacht de trappen afgeworpen en kwam met zijn hoofd op den grond terecht. In geheel bewusteloozen toestand werd hij bij zijne vrouw thuis gebracht, waar hij binnen 48 uren bezweek. Men zegt, dat het lijk is geopend en dat de schedel was gebarsten. De mazelen heerschen thans te Kampen in erge mate. Men be rekent het aantal aangetaste perso nen op meer dan 1000. De stads- bewaarschool voor armen en minver mogenden is dan ook tijdelijk geslo ten. Het R. C. liefdegesticht wordt door slechts weinige kinderen bezocht, terwijl er in den regel omstreeks 300 school gaan. Alphonsus XII is Zaterdag te Barcelona aangekomen, waar hij dooi de autoriteiten en de bevolking recht hartelijk is ontvangen. Overal waren triomfbogen opgericht. Den 17n December 11. beeft in de hoofdstad van Japan weer een geweldige brand ge^ped. Duizend huizen werden in de ascli gelegd. In een gemeente van het ar rondissement Orleans, is in den nacht van 31 Dec. 1874, een vrouw bevallen van een zoon. Drie dagen later, in het jaar onzes Heeren 1875 heeft dezelfde vrouw op nieuw een dochter ter wereld gebracht, zoodat deze twee lingen volgens de registers van den burgelijken stand een jaar zullen ver schillen. De Londensche zakkenrollers hebben een uitbreiding aan hun vak gegeven, waardoor vooral de dames in 't winterseizoen bedreigd worden. Zij zijn belust geworden op het bont, waarmee de mantels omzet zijn. Op een gunstig oogenblik komen zij met een scherp mes achter de dames, snij den den benedenrand in 't midden door en scheuren dan met beide han den zooveel bont weg als mogelijk is. In Noorwegen is den ln dezer een wet in werking getreden, waarbij aan Noorweegsche schepen de ver plichting wordt opgelegd om in ge val van aanzeiling met een ander schip aan dit laatste alle mogelijke hulp te verleeneu en niet door te zeilen zonder vooraf aan hetzelve hunnen naam, de haven alwaar zij te huis behooren, alsmede de plaats van waar zij komen en die werwaarts zij bestemd zijn, medegedeeld te heb ben. Overtreding van dit voorschrift wordt met boete en gevangenis, in sommige gevallen zelfs met tuchthuis De passagiers van den trein van Halle naar Tliüringen waren voor eenige dagen ooggetuigen van een zeer verschrikkelijk schouwspel, waar van de afloop nog treuriger had kun nen zijn. Midden op den spoorweg bevond zich een kudde schapen, die door den machinist eerst toen het te laat was werd opgemerkt. Stoppen was niet meer mogelijk, de schapen weken niet van hun plaats en zoo geraaktèn een vijftigtal van hen oti der den trein, die zich weldra te midden van een verward mengsel van wol, vleesch en beenderen een weg baande. Aan bijna alle wagons be vonden zich stukken rookend en tril lend vleesch en bloed. Hoogst ge lukkig, maar bijna onbegrijpelijk is het, dat de trein door dien vormloo- zen klomp niet van de rails is ge raakt; ware dat gebeurd, de ramp zou zeker grooter geweest zijnvoor de passagiers waren het hagelijke oo- genblikken, die zij in de wagons doorbrachten. Bij het onderzoek, dat omtrent de zaak is ingesteld, is ge bleken dat de schaapherder doof ge bleven is voor de waarschuwingen van den baanwachter, die hem op het gevaar voor zijn kudde en den naderenden trein wees. Sedert 1 Jan. is in geheel De nemarken de handel in lucifers met fosforuskoppen verboden. Voortaan znllen slechts de zoogenaamde Zweed- sche lucifers, »utan svafvel og fosfor," mogen gebezigd worden. De Figaro" verhaalt de won derbaarlijke daden van een een goud eter, die eenigen tijd geleden, toen er sprake wa3 van den man die een vork had ingeslikt, de weddingschap aannam om 120 francs in te slikken. De weddingschap werd inderdaad uit gevoerd en achtereenvolgens verdwe nen in 's mans keelgat vijf stukken van 20 francs en twee van 10 francs. Men begrijpt welk een effect die vreemde spijs maakte: in een zeer zorgelijkeu toestand werd de man naar het hospitaal gedragen, waar hij, na eenige weken ernstig ziek te hebben gelegen, 110 francs kwijt raakte en met dezen in zijn zak en de overige 10 francs nog altijd in de maag naar huis gezonden werd. Een paar da gen later werd de goud-eter door een vreeselijke hoestbui overvallen. Een abces in de keel brak door met het gevolg dat ook liet laatste geldstuk te voorschijn kwam. De Italiaansehe bark »Pace," was dezer dagen van Santander in zee gestoken, werd echter door een heftigen storm terug geslagen en an kerde in de naburige baai van San- dinero. Door het breken van de an kerkettingen werd het schip op een rif geworpen, waar het weldra de masten verloor en eindelijk uiteen sloeg. Op het strand stond een groote menigte aan te zien hoe de ongeluk kige bemanning, uit 11 man be staande, zich aan de stukken van het wrak vastklemde. Eindelijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld en wel door de bemanning der Duitsche kanonneerbooten Nau tilus" en »Albatros," gesteund door een twaalftal Franschen van de post- stoomboot »Ville du Brest." Zij be gaven zich onder leiding vau kapitein Zembsck, van een der kanonneer booten, voorzien van zwemgordels en aan elkander verbonden, naar het rif. Deze keten van brave mannen drong zoover door de branding heen, dat de voorsten moesten zwemmen. Zoo dra nu een der bijna levenlooze schip breukelingen op de golven aanspoelden grepen zij het lichaam en brachten het aan wal, waar de dokter van de Nautilus" gereed stond. Op deze wijze werden vier manschappen met den kapitein geredde overigen kwa men om, en onder hen een knaap, de zoon van den kapitein, die van uitputting bezweek, kort nadat hg aan wal gebracht was. Terwijl Franschen en Duitschers dus hand aan hand, alle veeten ver getende, hun leven waagden, verge noegde zich de bemanning van het in de haven liggend Spaanseh oor logschip »Leon" met toekijken. In Ure heeft men tot heden nog een rechtspleging op eigen handje, welke reeds lang heeft bestaan. In geval een zaak dringend is, b. wanneer een reiziger geen tijd heeft den geregelden loop van een gerech telijk onderzoek af te wachten, be geeft zich de Burgemeester met hem op de plaats waar de streek een aan vang neemt, verzamelt daar de eerste zeven burgers welke voorbijkomen in een kring, en draagt hen de zaak voor. Aan hunne beslissing moeten zich de beide partijen onvoorwaar delijk onderwerpen, appèl is niet toe gestaan en het wezenlijk gerecht heeft de uitspraak alleen in te schrijven. Het is uit den aard der zaak zeer goed, dat deze gemeente-rechtbanken niet dan over kleine zaken bevoegd zijn te oordeelen en geen boosdoe ners te berechten hebben. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Naar aanleiding van Z. M. besluit, heeft zijn Exc. dc lieer Minister van Marino, inet ingaug van 1 Januari jl.de verschillende maandgelden der Bedienden le en 2o klasse bij 's Rijks Marine Hospitaal alhier vorhoogd, respectievelijk met f5.3.en 2.per maand. Ecre daarvoor aan dien Minister. Mocht Z. Ex. nn nog kunnen goed vinden, de gunstige bepalingen, voor de ge huwden onder die bedienden, van toepassing to maken, zooals die reeds zeer lang voor dezelfde cathegorie bij het Dept. van Oorlog bestaan en geen bezwaar voor 's Rijks schatkist uitmaken, dan zou de Minister van Marine de kroon zetten op zijne goede bedoelingen en daardoor allicht hot oncompleot hij opgemeld dienstpersoneel, spoedig door actieve en valide personen worden aange vuld. Thans ziet het er onder dat personeel, te dien opzichte, al zeer treurig uit. Burgerlijke Stand. Helder. Van 812 Januari 1875. ONDERTROUWD: C. Dekker, schipper en R. Kok. J. P. Caron, bootsman en C. Kikkert, weduwe van C. Tol. GEHUWD: Geene. BEVALLENJ. II. van Gijn geb. Jansseu, Z. E. van Rijn geb. Moojen, D. H. S. M. Visser geb. Lutz Z.A. Bierman geb. Bakker, Z. R. van der Wiele geb. Dalmeijer, Z. E. H. J. van Essen, D. W. Breet geb. Eenhor6t D. OVERLEDEN: D. J. Heeres, ld. A. Bood geb. Stuurman, 60 j. G. Bobeldijk, 82 j. M. Collct geb. Schattelijn, 49 j. L. A. Ilart- sinck, 3 w. E. M. Marx, 4 j. W. Koole, 2 j. en 4 m. A. Prins geb. Sok, 35 j. II. J. Leijer, 2 j. G. Strikker, 4 j. en 6 m. Prijzen yan f 100 en daarboven. 5e Klasse.. 12e Lijst. No. 3501 f1500. Nos. 9745, 10691 en 16787 elk f1000. No. 16340 f400. Nos. 3389, 6937, 18164, en 19817 elk f200. Nos. 1820, 3915, 5209, 5704, 5965,10667, 11477, 14326, 16601 en 19840 elk f 100. HELDERSCHE MOPPEN. Een lieer trad onlangs eeu omnibus binnen en vond op de plaats tegenover hem een gesluierde dame, die, naar hij meende waar te nemen, er jong en niet onaardig uitzag. Iu deu loop van het gesprek, dat hij zoo gelukkig geweest was aan te kuoopen, vroeg bij„Waarom draagt u wal een «luier?" „Om mij tegen dc blikken der mannen te beschermen," was het antwoord. „Maar :t is juist ons grootste genot een schoon gezicht te kunneu bewonderen." „Zeker, zoolang men niet gehuwd is." „Nu, ik ben niet gehuwd," sprak hy zonder aarzelen. „Inderdaad?" vroeg zij, sloeg den sluier op en 't was zijne schoonmoeder. Men-vreest dat hij er niet van zal opkomen. EEN BELEEFDE DIENSTBODE. Mevrouw R. had hare meid vergunning ge geven een middag uit te gaan, mits zij vast beloofde, dat zij 's avonds om tien uur thuis zon wezen, daar mevrouw geheel alleeu was, omdat mijnheer uit de stad ging. To vergeefs wachtte zij des avonds op de terugkomst van de meid, maar wie er kwam, Bet niet! Eerst den volgenden morgen kreeg mevronw eenig bericht, een telegram, luidende„Kon niet thuis komen; zij wilden mij niet laten gaan; had zoo'n dol pleizicr; kom denkelijk morgen. Een koster gaf op zekeren Zondag den predikant eeu briefje, waarop te lezen stond„Dankzegging voor III kraamvrouwen. Toen de leeraar zoo verre gevorderd was, dankte hy, tot groote ver bazing van zijn auditorium, dat uit 60 a 70 per sonen bestond, voor 111 kraamvrouwen, die zoo gelukkig waren geweest weer nuar het bedehuis te mogcu opgaan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1