't VLIEGEND BLAADJE. Algemm Nieuws- 1§r en Advertentiebode Zaterdag 16 Januari 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Dankbetuiging. Ds. A. H. W. BRANDT, No. 200. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. JANUARI. Zaterdag 16, Zondag 17, Maandag 18, Dinsdag 19, Woensdag 20, Donderdag 21, Vrijdag 22. Opgang der Zon, Zaterdag 16 Jan. 8 uur 4 minuten. Ondergang, 's avonds 4 u. 16 m. Volle Maan Donderdag 21 Januari. In 't onmeet'lijk ruim. der schepping, Heerscht eene eeuw'ge werkzaamheid. Door dat pogen, door dat trachten Wordt de ontwikk'ling uitgebreid, Al wat groeit en leeft op aarde, Al wat zweeft in hooger lucht, Alles spant zich tot den arbeid, Voelt de prikk'ling van die zucht. B. Klijn. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indiê: Via Brindisi 21 Jan. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Jan. 1875. Z. M. heeft benoemd tot 2e lui tenants bij de dd. Artillerie Schutterij alhier, de heeren P. J. Lupgens, thans sergeant en Gr. T. van Oterendorp, thans korporaal. Het, gezelschap Ernst en Scherts hield gisterenavond zijne tweede bui tengewone vergadering in dit seizoen, De beide opgevoerde tooneelstukken verwierven den bijval der talrijk aan wezige leden. Een geanimeerd bal besloot deze vergadering. Ten aanhoore van een groote menigte werd Antje AkkermanWoens- dag door het Prov. Hof in N.-Holland, overeenkomstig de conclusie van haren verdediger, Mr. W. H. K. Mouthaan vrijgesproken. De Mariquintia, welke op 19 December 11. te Katwijk aan Zee aan strand gezet was en den 4n Januari verkocht werd aan den Heer Conijn, van Egmond aan Zee, voor de .som van f 1749, is den 8n dezer op zeer eenvoudige wijze, niettegen staande het schip hoog op 't strand stond, afgebracht. Het afbrengen kostte niet meer dan drie uren tijds. Woensdagmiddag had in het Park te Amsterdam, de plechtige uit reiking aan generaal van Swieten plaats van den gouden beker, welken een 350tal personen van alle rich tingen, als blijk van hulde voor zijne waardige leiding der tweede expeditie naar Atchin, hem wenschten aan te bieden. Toen de generaal binnengetreden en met levendige blijken van belang stelling begroet was, richtte een dei- ontwerpers van het plan, de heer J. G. Gleichman, tot hem het woord en verklaarde hem de beteekenis van het huldeblijk, als te zijn voortgesproten uit de diepgevoelde behoefte tot waar deering van de krachtige en tevens menschlievende handelingen van den generaal in Atchin, die op de roepstem des konings bereidwillig zijn rust had opgeofferd ten bate van het vaderland. Het fraaie kunstwerk is vervaardigd van 20 karaats goud en geheel ont worpen en uitgevoerd door de firma As. Bonebakker Zoon, hofleveran ciers van Z. M. den koning te Am sterdam. De beker is eigenlijk geen beker, maar een ornement-vaas, waarop aan den eenen kant het Rijkswapen aangebracht is en aan den anderen kant het wapen van generaal van Swieten, met de Mil. W. 0. De vaas is gesloten met een deksel, 't welk het beeld vau de Nederlaudsche Maagd (met den leeuw en het vaandel) en de spreuk »Parcere subjcctis Debellare superbus" draagt. Rechts van het beeld staat: »Atjeh," links >1873— 1874." Het geheel rustfop eenjpalis- sanderhouten voet met vier georna menteerde gouden leeuwenpooten. Bij het geschenk behoort een album van paarsch fluweel met goud ge monteerd, waarop in 't midden het monogram van den generaal, bevat tende de sierlijk uitgevoerde opdracht en de namen der deelnemers. Dit is het werk van Antonie Grevenstuk, calligraaph te Amsterdam. De opdracht luidt: »Aan Zijne Excellentie J. van Swieten, Luitenant-Generaal, Adju dant in buitengewonen dienst van Z. M. den koning, Lid van den Raad vau State, Grootkruis der Militaire Willemsorde, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, Militair Opper bevelhebber, tevens Civiel Regeerings- Commissaris van de 2e expeditie tegen Atjeh »Den wakkeren grijsaard, die bereid was toen het vaderland hem riep; den moedigen krijgsman, den beleid- vollen legerbevelhebber, den trouwen dienaar van den staat, den Verwinnaar van Atjeh's Kraton, wordt dit blijk van hulde eerbiedig opgedragen door zijne dankbare medeburgers." 13 Ja nuari 1875." Het »D. v. Z.-H." bevat het volgende verhaal: Stelt u voor le zers, een werkman, die 15 gulden in de week verdient; alleen des Zondags is hij te huis en kan hij bij zijn gezin doorbrengen, maar de drank- lust verteert hem en hij buigt zich voor dien duivel. Hij drinkt en drinkt altijdwoedend, gelijk hij is, is hij voor al zijn huisgenooten ongenaak baar hij zoekt twist met zijn vrouw, kan zijn gram niet halen en wreekt zich op het huisraad: twee kleine [kinderen, een van 2 jaar en een van 8, zijn te huis; het kleintje zit op den grond bij de kachel; in zijn woede slaat de vader den pot ko kend* heete soep het feestmaal van de geheele week die op de kachel staat, naar den grond. De inhoud stort op het arm twee jarig wicht neder, dat de drank woede des vaders mogelijk met den dood zal bekoopen. Maar de onverlaat merkt het niet eens; hij strompelt naar zijn leger en slaapt daar den slaap van een gezond werkzaam mensch. Tegen 7 uur des avonds moet hij weer op het werk zijn, maar zijn vrouw waagt het niet hem te doen ontwaken. Een buurvrouw brengt het waagstuk ten uitvoer, maar toen hij goed en wel ontwaakt, heeft de snoodaard nog den onbeschaamderi moed, eerst eten te vragen, eten, ter wijl vrouw en kinderen door zijn toe doen niets haddenBuurvrouw geeft hem eten en hij waggelt naar de fabriek, in volslagen onbewustheid van den ellendigen staat, waarin hij de zijnen achterliet. Wij voegen hier niets bij dan dat het bovenstanude het waarachtig verhaal is van een feit, dat te 's Hagejl. Zondag plaats had. Welke straf verdient die man, die mogelijk, 'met zijn 15 gulden 's weeks, nog wel klaagt over de slechte dure tijden en over de achterstelling van den werkman? Eenig -drukwerk, op den 14n Dec. te Leiden per post verzonden naar het dorp Lith, Noord-Brabant, kwam daar den 5n Jan. terug bij den afzender met het opschrift: »not known in Leith, Scotland." Te Borgerhout zal op 24 dezer een groote wedstrijd in welsprekend heid plaats hebben, waaaraan alle liefhebbers uit Noord- en Zuid-Ne derland kuunen deelnemen; toonefel- spelers van beroep zijn buitengesloten. Er zijn tien prijzen uitgeloofd. Men meldt uit Enschédé vau 12 Jan. Een der fabrikanten al hier wilde de laatste uitbetaling aan zijn werkvolk doen met Pruisisch geld; zij waren daarmede niet tevre den en staakten het werk, waarop de uitbetaling in Hollaudsch geld ge beurde. Wanordelijkheden hebben er gelukkig niet plaats gehad, en het is thans te hopen dat alle fabrikanten steeds zullen blijven inzien, dat huu werkvolk recht heeft op betaling in Hollandsch geld, te meer daar zij steeds na staking toegeven. Op merkwaardige wijze is het grootste deel der bemanning van het schip sGwenissa," van Iquiqne naar Glasgow bestemd, gered. Gedurende een vliegenden storm stootte het schip bij Bonmahon, aan de Iersche kust, op een rif en brak midden door. Het gedeelte waarop de equipage zich be vond, dreef naar den wal, en daar door werden negen van de twaalf man gered. De overigen verdronken. Het stoomschip Cortes, uit Londen komende, is op 16 Dec. in dè golf van Gascogne vergaan; 24 personen zijn verdronken, 4 gered. Ook te Valencia is Koning Al- phonsus XII recht feestelijk ontvan gen. Het eerst werd hij daar begroet door den kommandant van eenFransch oorlogschip. Z. M. was hierdoor blijk baar getroffen en gaf den komman dant, in antwoord op diens toespraak, 'de verzekering, dat hij aan Frank rijk veel te danken had en veel van het land hield. Gedurende zeven jaren van mijn ballingschap dus ging Alphonsus voort heb ik daar een tweede vaderland gevonden en het doet mg veel genoegen hier door u te worden verwelkomd. De Mëxicaansche Regeering moet van plan zijn aan de Yereen. Staten een strook grondgebied af te staan, 't welk door bandieten onveilig wordt gemaakt. Een schoone aan winst Een Engelsch oorlogschip, in West-Indië gestationeerd, is naar Santiago gezonden, ten einde een on derzoek in te stellen naar de om standigheden der opbrenging van den Engelschen schooner »Eclipse," welke de Engelsche vlag voerde. H. M. Ranovalomanjaka, bij de gratie Gods en door den wil des volks Koningin van Madagascar," heeft den 2n October 1874 eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin gelast wordt dat alle slaven, sedert 1865 ingevoerd, in vrijheid zullen gesteld worden. Dit geschiedt overeenkomstig een tractaat met »H. M.'s betrekkingen over de Zeeën" dat wil zeggen: de Engelsche regeering. De vrijgelatenen zullen naar eigen verkiezing het ei land mogen verlaten of er big ven. Gelijk onlangs een schip met zalmeieren van Glasgow naar Nieuw-Zeeland vertrokken is, zoo zeilt weldra de »Tintern Abby uit met een lading levende vogels. Niet minder dan 1130 stuks worden naar dat eiland overgevoerd om de bewo ners te helpen in het vangen van de insecten, die den oog3t vernielen Laatstleden Donderdag is de dierentemmer Bidel, wiens menagerie is opgericht achter het Chateau d'Eau te Parijs, op het punt geweest van door zgne leeuwen verslonden te worden. Naar gewoonte was hij in het groote hok gegaan, waarin onder zijn zweep drie leeuwen, twee hyenas, twee bee- ren, een jakhals, een schaap en een olifant bij elkander waren. Plotse ling deed de zwarte beer een aanval op een leeuw, voor wien hij eigen lijk groote vrees heeft, en stiet een woest gebrul uit. De leeuw sprong in een oogwenk op den beer en een schrikkelijke worsteling begon. Bidel wilde tusschen beiden komen en de beide strijdenden scheiden; hij greep den beer bij het nekvel en haalde hem werkelijk uit de klauwen van den leeuw, maar deze gaf den temmer een slag met zijn klauw, die de hand ontvleeschde en het rechter been boven de knie openreet. Het hok was vol bloed, de beeren begon nen het bloed te lekken en, zegt Bidel, vonden er smaak in. Waar schijnlijk zouden zij het verschrikke lijk gevecht hebben voortgezet, wan neer de dierentemmer niet op hen was afgegaan en ze door stokslagen gedwongen had te gaan liggen. Als hij een oogenblik geweifeld had, was hg verscheurd. Het publiek verkeerde in den groot sten angst, maar werd door Bidel ge rust gesteld, die zich liet verbinden en daarna weer voor 't publiek optrad. JANUARI OF LOUWMAAND. Eeen onderwijzer vroeg eens een jongen: „En lioe uocmt men Januari ook wel meer?" De jongen, waarschijnlijk denkende nan Januari 1875, gaf ten antwoord„Mistmaand," meester. 286ste Staats-Loterij. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. 13e Lijst. Nos. 4802, 8061, 9024, 10006, 11994, 14273, 15177 en 19843 elk f1000. Nos. 1179 en 12615 elk f400. Nos. 7583, 12280, 13961, 19745 en 20963 elk f200. Nos. 188, 962, 6243, 8974, 9620, 9863. 13308, 14837 en 17835 elk f 100. 14e Lijst. No. 926 fSO.OOOl No. 10299 f 1500. Nos. 10330 en 10475 elk f1000. Nos. 6157, 7195, 9117, 10477, 10608 en 19708 elk f400. Nos, 8007, 8341, 15762 en 15991 elk f200. Nos. 533, 2706, 4542, 9616, 9697, 13409, 13837 en 14670 elk f 100. 15e Lijst. No. 18142 f 15.000. Nos. 1634, 4608,5658,9013,9364,11965, 12322, 14472, 15153 en 16222 elk f400. Nos. 909, 7241, 18611 en 19714 elk f200. Nos 2073, 2100,2271, 4843, 5207, 7166, 15793, 16688, 19294, en 19781 elk f 100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 1215 Januari 1875. ONDERTROUWDJ. de Reus, stoker, en A* Bruin. A. C. Schorsij, timmerman, en B. Last drager, weduwe C. J. Bommel. J. F. W. Uk- kerman, zeeman, en W. J. Goes. C. a. King, stoker, weduwnaar van A. V. W. J. G. Akkerman, en J. M. de Kat, weduwe C. P. Comelissen. GEHUWDII. C. Kerklingh en A. Mooij. H. Bak en J. Reineri. BEVALLENA. Lcijen geb. Kooij Z. II. Sant geb. Kool D. G. Selderbcck geb. Heij- denrijk Z. J. Slot geb. van 't Iloff D. II. M. Smit geb. Markus Z. II. L. Bakker geb. Smit D. A. C. Dunselman geb. Hoogcnbosch Z. OVERLEDENA. Brands geb. Rab 49 j. C. W esseling 2 m. J. F. Tcrziek 29 j. Levenloos aangegeven 1. HELDERSCHE MOPPEN. EEN BRIEFSCHRIJVER. Iemand ontving onlangs een zeer beleedigeuden brief. Terstond antwoordde hij den schiijvcr: „Uw brief waarin ik zoo grievend belecdigd werd, heb ik ongelezen in de kachel ge stopt." Ondertrouwd A. C. SCHORSIJ B. LASTDRAGER. Weduwe vau O. J. Bommel. Heldqr, 14 Januari 1875. Algemeëne kennisgeving. EEN EXAMEN. Op een plattclauds schoolexamen, werd een der leerlingen gevraagd, of bij wel wist hoe de vrou vau Hugo de Groot had gehcetcn. „Wel zeker, was het antwoord, „juffrouw de Groot." Getrouwd H. O. KERKLINGH, Weduwnaar van H. Jorissen, en A. MOOIJ. Helder, 14 Januari 1875. Voorspoedig bevallen van eer dooden Zoon C. KWISTde Bruijn. Helder13 Januari 1875. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken DANK, voor de uitmun tende hulpvaardigheid van de Heeren Doctoren BITTER en HAREMAKER en verdere menschenvriendeu, aan zijn Echtgenoote bewezen. Naast God mag bij aan die heeren het leven zijner Echtgenoote danken. A. J. KWIST. De ondergeteekende gevoelt zich gedrongen, zijn welgemeenden dank te betuigen aan vrienden en bekenden, voor de blijken van belangstelling, betoond bij het overlijden en het ter- aarde bestellen van het stoffelijk over schot zijner geliefde Echtgenoote AAFJE SOK; inzonderheid aan de leden der Vëreeniging Ontwaakt bij Tijdsvoor hunne belanglooze hulp, mg hierin bewezeu. 15 Januari 1875. C. PRINS. Evangelisatie lokaal, Zondag 17 Januari, 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker: Predikant bg de Herv. Kerk te Amsterdam. BOERSCII. Een boer met een wagen, waarop varkeus ge laden waren, naar de stad rijdende, werd door een dronken landlooper gevraagd, of hij mcê mocht rijden. „Neen," sprak de hoer, „er kunnen geen zwijnen meer op." NOODIGE BEPALING. Onlangs was op zeker dorp een hardrijderij op schaatsen aangekondigd. Onder aan het billet stond met groote letters„Wanneer op den be paalden tijd het ijs is weggedooid, zal deze hard rijderij geen voortgang hebben." DONDERDAG 21 .JANUARI 1875, LEZIITG van Mejuffr. ELIZE BAART. (Leerling van Mej. Mina Kriiseman). Aanvang 8 uur. TOEGANG-KAARTEN a f 1.— te verkrijgen aan het lokaal. TEKSTBOEKJES zijn na afloop der lezing a f0.50 te koop.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1