't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Mmm en Advertentiebode Woensdag 17 Februari 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Brief van Jut aan Jal. Advertentiën. fatsoenlijk Jongeling, l\o. 209. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Febr. 1875. Zondagavond jl. ten 6 ure, brak aan de Hoofdgracht alhier, brand uit in het bovenhuis, bewoond door den heer L.welke zich in den beginne vrij ernstig liet aanzien. Door spoedige en doeltreffende hulp van de marine spuiten en de inmiddels toegeschoten brandweer, was men den brand echter spoedig meester, die zich dan ook alleen heeft bepaald tot een gedeelte van genoemd bovenhuis. De schade, door het water veroorzaakt, moet evenwel nog al belangrijk zijn. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Naar wij vernemen, zal ter ge legenheid van 's Konings verjaardag, op a. s. Vrijdag, door het garnizoen en de d-d. Artillerie-Schutterij alhier, een groote parade worden gehouden. Het bericht, door de >Held. en Nieuwed. Crt." medegedeeld, als zoude het pas opgerichte muziekkorps dei- Schutterij bij die gelegenheid zich voor het eerst laten hooren, kunnen wij met zekerheid tegenspreken. Blijkens een Zaterdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram' van den gouv.-generaal van Nederlandsch Indië heeft de mi litaire en civiele bevelhebber in At- chin, kolonel Pel, den 8n dezer het aan de Indische regeering 4 Februari vijf versterkingen en "Lampret, beoosten Langkroek, ge nomen en bezet. Twee licht gewon den. Gezondheid niet verbeterd. Cholera meestal met doodelijken af loop. Volgens bericht is Iman Pager Ajer gesneuveld. In den nacht van 12 op 13 dezer, is de Deensche brik Flens burg," van La Plata met een lading koffie en cacao naar Hamburg bestemd, achter den Hoorn op Texel vefzeild geraakt, waarschijnlijk tengevolge van den plotseling opgekomen nlist. Door adsistentie van Urker visschers sjouwers van hier en Texel, is men er in geslaagd, het schip, na 't grootste deel der lading gelost te hebben, af en hier binnen te brengen, 't Schip moet eenige lekkage bekomen, doch overigens weinig geleden hebben, De fuselier Roghair heeft bij Atchin door een schot de beide oogen verloren. Ook voor hem is, evenals voor luit. Comfurius, een inschrijving geopend, om hem zijne verdere levens dagen eenigszins dragelijker te maken. Twee maatschappijen zullen in de volgende maand wedijveren in de reehtstreeksche stoomvaart van Rot terdam op Java: de Rotterdamsche Lloyd, vroeger Steam Navigation Company, en de Star Ball Line. Eerstgenoemde maatschappij zal hare booten van Vlissingen doen vertrek ken. De sergeant, die te Alkmaar eenigen tijd pogingen heeft aange wend om personen voor het Indische leger aan te werven, is vertrokken zonder er zelfs een te engageeren. Een twee- of drietal, door hem voor- loopig aangenomen, werden óf te Haarlem- afgekeurd óf konden niet in dienst worden toegelaten wegens ongunstige antecedenten. Men meldt uit Utrecht. Da gelijks passeeren hier vreemdelingen, vooral Belgen, op hun doortocht naar Harderwijk. Zij zijn bestemd voor het N. Ind. leger. De aangewor- venen, allen in blauwe kielen ge kleed, zijn meestal oud-soldaten. De edelaardige onbekende wel doener der Maatschappij van Welda digheid heeft wederom een bewijs gegeven van buitengewoon weldadige belangstelling in de stichting van generaal van den Bosch. Schonk bij voor ongeveer 10 jaren een som van f25.000, om daarmee tegemoet te komen in de kosten der stichting van zes groote boerderijen, na dien tijd ontving het bestuur in de jaren 1867, 1870 en 1871 van denzelfden weldoener onderscheidene giften tot een gezamenlijk bedrag van f 20.000, zonder aangewezen bestemming. In 1873 volgde een geschenk van f8000, met aanwijzing dat daaruit zou vol daan worden de annuïteit, jaarlijks verschuldigd aan de Rotterdamsche hypotheekbank. Thans is te Frede- riksoord de toezegging ontvangen van een gift van f 8000, met bepaling dat deze som behoort aangewend te worden voor hetzelfde doel als in 1873. De huzaren, die tijdens de werk staking te Almelo gedetacheerd waren, zijn Vrijdagochtend weder naar De venter terruggekeerd. Men schrijft uit NeuzenDins dagavond jl. werd een geweerschot op de machinisten, die met den reizigerstrein van 5 ure uit Neu zen gekomen waren, op het oogen- blik, dat de trein begon te vertragen, om in het station van Puers aan te komen. De misdadiger had zich ver scholen in een boschje en de machi nisten zagen hem op hen aanleggen. Een der machinisten werd licht aan de wang gekwetst. De politie werd onmiddelijk verwittigd en snelde ter plaatse van waar het schot gelost was. Zij vond de indrukken der voetstap pen, alsook de plaats, waar de mis dadiger zijn geweer had neêrgezet. Ondanks de vlijtigste onderzoekingen heeft zij nog geen licht in de zaak ontdekt, Ruim vier jaren geleden liet zich een welgesteld burger te Leeu warden voor een som van flOOOaf- koopen, om zijn buurman niet te doen vervolgen wegens een door deze in drift gepleegde mishandeling aan een zijner huisgenootende mishandeling was overigens van geen ernstigen aard en liet geen gevölgen achter. De zaak gaf indertijd veel stof tof gesprek en de ingezetene, die de f 1000 had tot zich genomen, werd er nog me nigmaal om gehekeld. Een week geleden had zich de publieke opinie ten zijnen aanzien weder alles behalve gunstig geopenbaard. Hij schijnt daardoor eindelijk tot goed besef van het verkeerde zijner handeling te zijn gekomen en heeft nu de genoemde f 1000 met de inmiddels bijgekomen rente van f 200 aan den burgemees ter ter hand gesteld, om die som on der de verschillende armen der stad te verdeelen. Donderdag namiddag had in de nabijheid van het fort Crevecoeur het volgend ongeluk plaatsEen 23tal kanonniers, aldaar werkzaam, zouden naar 's Hertogenbosch terugkeeren, en namen tot dat einde met den of ficier plaats in een schuitje. Aan de sluis gekomen, sloeg het schuitje om, zoodat allen te water geraakten. Met moeite werden zij gered, doch te 's Bosch aangekomen, waren hun de kleederen aan het lpf gevroren. Niet tegenstaande onmiddelijk maatrege len werden genomen om verdere na- deelige gevolgen te voorkomen, zijn reeds eenige manschappen naar het hospitaal moeten worden vervoerd. Vrijdagmiddag is aan de diamant slijperij op het Nieuwe Tuinpad bui ten de Raam barrière te Amsterdam een 14jarige knaap tusschen een der spillen van de machine geraakt. Zijn beide beenen zijn tot aan de knieën verbrijzeld en zijn linkerarm, waar mede hij tusschen een ander rad kwam, is afgedraaidhij was onmid delijk een lijk. Een weinig later ontving een andere knaap in dezelfde fabriek belangrijke kneuzingen. Te Rotterdam is een vrouw, die eenigszins beschonken was, in hare kamer te dicht bij het vuur ge komen, in brand geraakt en tengevolge daarvan verbrand. Het lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. In het Blauwstraatje te Amster dam is een zoogenaamd arme vrouw gestorven, die f80Q inschrijving op de spaarbank nalaat, benevens f30 in een zilveren knipje. Te Zutfen is een man overleden, die wekelijks f 1.50 en 40 turven van de diaconie trok, terwijl hij met zijn vier kinderen zeer armoedig leefde. Hij was drie dagen voor zijn dood naar het gasthuis overgebracht en toen hij aan dr. v. Z. de sleutels van eenige meubelstukken had overhan digd, vond men onder allerlei lompen en oude papieren, obligatiën, munt en bankbiljetten, gouden en zilveren voorwerpen, bedde- en linnengoed, en in oude toegespijkerde koffers, een waarde van f 4500. Te Utrecht is door de politie een meisje gearresteerd, dat zich aan diefstal van parapluies had schuldig gemaakt. Nadat zij zich geruimen tijd op behendige wijze aan alle op sporing had weten te onttrekken, heeft de politie haar eindelijk op een achterkamertje ontdekt. Is de bruidegom bij trouwplech tigheid gewoon zijn bruid af te halen, te Heteren had het omgekeerde plaats; het bruidje kwam anderhalf uur ver, om den bruidegom in 't voorbijgaan naar het huwelijksaltaar te voeren. In het Beiersche Hoogland is sinds eenige dagen buitengewoon veel sneeuw gevallen, zoodat honderde mannen aan het werk zijn, om zoo veel mogelijk de toegangen open te houden. Verscheidene dorpen zijn voor een geruimen tijd van alle ge- schap afgesneden, zonder voor uitzicht op hulp. Den 16n Januari zijn te Las Palmas, op de Kanarische eilanden, 3 moordenaars terecht gesteld. Reeds drie dagen te voren werd de beul, zekere Ramon Lopez, in verzekerde bewaring gehouden, opdat hij niet zou wegloopen of zich aan drank te buiten gaan. De beul, die reeds twintig jaar een toelage van 850 gl geniet, had in Teneriffe nog slechts een misdadiger geëxecuteerd. Sedert de terechtstelling stierven twee zusters van een der moordenaars, Mazzo geheetende moeder van een tweede, Santana genaamd, is krank zinnig geworden, en de rechter, de griffier, alsmede drie priesters en vele anderen zijn ongesteld. Het treurige schouwspel moet dus die personen wel hevig hebben geschokt. Er worden zooveel juweelen gestolen in den omtrek van Windso'r, dat de voorraad er haast moet op raken. Kort nadat een aanval ge daan was op de diamanten van Mevr. van de Weijer, werd een groote voorraad juweelen, horloges en andere kostbaarheden van Lord Ellenborough in hetzelfde district ontvreemd. Een Engelsch blad geeft den raad, als er nog kostbaarheden voorhanden zijn, die maar vast ingepakt en wel ge reed te leggen, want de tijd van die ven is kostbaar, en 't is toch zoo goed als zeker, dat de waarden weg gehaald zullen worden, zoodra de die ven de handen weer een weinig vrij krijgen, 't Is opmerkelijk, dat zij 't bij voorkeur gemunt hebben op een district, dat door de politie met meer dan gewone zorg bewaakt wordt, en waar zij met zekerheid verwacht worden. De moderne inbreker gevoelt zich dan ook nergens zoo veilig als onder de oogen der mannen van den gerechte. Hadden de eigenaars van kostbaarheden maar half zooveel ge voel van zekerheid als zij die ze weg kapen, dan zouden ze een gerust leven leiden. Gedurende eenigen tijd werden de bewoners van een huis in de avenue de Chotsy te Parijs, des nachts gewekt door een geluid, dat veel overeenkomst had met het galoppeeren van een paard. Geen der bewoners durfde er evenwel over spreken, totdat ein delijk een, die een neef had, welke de Pruisen onder de oogen had gezien," deze er op afstuurde. Nu bleek, dat inderdaad een bewoner van het be hekste huis in zijn hemd op een zwart paard op de binnenplaats rond reed het spook zelf besefte er niets van. Hij is soldaat geweest en in den jongsten oorlog ter nauwernood den dood ontkomen door te vluchten op een paard, dat zijn meester verloren had. De ongelukkige werd ook ge wond sedert eenigen tijd is zijn wond weder opengegaan en even lang lijdt hij aan verstandsverbijstering. Hij wordt 's nachts eensklaps wakker met de gedachte, dat de vijand hem op de hielen zit en zet zich te paard. Als hij dood af is, gaat hij weer naar bed, maar herinnert zich den vol genden morgen niets meer van het gebeurde. De Londensche Pall Mali Ga- zette" ontving een depêche uit Shan- gaï, dd. 10 Februari, waarin gemeld wordt, dat men in China vreest voor een burgeroorlog. liet gewoonlijk gaat, werd over de overledene gesproken, toen een uit hun midden zeide: „Ja, baker heeft het altijd wel gezegd, dat zij geen blijvertje zou zijn." De oplossing van de meetkundige aardigheid, voorkomende in No. 207, is als volgt: Waarde Jul 'k ben reeds een jaar Niet bij u geweest, En word niets van u gewaar; 'k Ben daarom bevreesd Dat gij ziek of dood moet zijn, Want 't heeft, beste maat Daarvan, dunkt mij, allen schijn. 'k Vraag dus, hoe 't u gaat Meld mij dit eens binnen kort, Maak mij ook bekend, Of de haven grooter wordt, 'k Ben nieuwsgierig, vent. Is het drijvend dok reeds klaar, Bij den steenen dam 'k Hoorde, meen 'k, verleden jaar, Dat het spoedig kwam. Zit de Wilhelm nog op strand, Of, is zij reeds heen Naar het groote Brittenland? Schrijf mij dat met een. Is het Vrijkorps nog in bloei. Schiet men ook nog schijf? Jul, je weet toch, dat ik gloei Voor het krijgsbedrijf. Is de leng en kabeljauw Altijd nog zoo duur? Vriendlief meld mij dat eens gauw, 'k Snak naar visch elk uur. Is de baak op Onrust klaar, Die tot toevluchtoord Dienen moet iu doodsgevaar? 'k Heb daarvan gehoord. En berieht mij ook eens, vriend, Of het algemeen Met crematie is gediend In uw streek? 'k Wed neen! 'k Zie uw antwoord te gemoet, Wacht niet lang daarmee; Jul! ontvang mijn vriendegroet, 'k Wensch u heil en vrêe. Nu moet 'k sluiten, 't wordt al laat, 'k Was haast in den dut. Wees nogmaals gegroet dan, maat, Van uw hartvriend JUT. Burgerlijke Stand. Helder. Van 1216 Februari 1875. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLENA. Bosch geb. Blikkeahorst, Z. N. J. Aeijelts geb. Adama, Z. A. Karma geb. Namink, D. J. Brouwer geb. Rijkers, Z. E. Kerseboom geb. Veeustra, Z. R. Blom geb. Vos, D. M. W. Dorlijn geb. Azaert, D. C. van den Hoogen geb. Krul, Z. OVERLEDEN: A. Groen, 15 j. G. de Vroome, 7 m. J. Herpers, 25 j. J. M. Sterkeuburg, 20 j. M. Smeets, 6 j. A. T. Baks, 39 j. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 3. Bevallen van een welgeschapen Zoon, C. KRUL, geliefde Echt- genoote van S. C. van den HOOGEN. Helder14 Februari 1875. HELDERSCHE MOPPEN. „Wij hebben," zeide een abt, terwijl hij zich behaaglijk om don mond likte, „een heerlijken kalkoen gegeten, 't Was een knaap 1 wel twee pond zwaarder dan in den regel, sn moddervet. Daarbij was hij naar de knust gekookt en geheel met truffels opgevuld. Nu, wij hebben er dan ook niets dan de goed afgekloven beentjes van laten liggen." „Met uw hoevelen waart gij dan wel?" vroeg eon toehoorder. „Wel," ant woordde de abt, „met ons beiden." „Hoe slechts met uw beiden?" „Wel zeker," zeide de lekkerbek, „met ons beiden, de kalkoen en ik." Bevallen van een ZoonELISA- BETH YEENSTRA, geliefde Echt- genoote van CORNELIS KERSEBOOM. Helder13 Februari 1875. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons eenigst kindje GRIETJE, in den jeugdigen leeftijd van 7 maanden. Nieuwediep11 Februari 1875. A. de YROOME, en Echtgenoote. „De ouderdom nadert met snelle schreden," zei een jongen, die pruimen in den tuin van een ouden buurman stal en den eigenaar met een dikken knuppel in de hand zag komen aanstrom pelen. Na het overlijden van een oude dame van 90 jaren, kwam men condoleantia-visites maken. Zooals Wordt gevraagd: een geschikt voor Kantoor- en Pakhuis- werk. Men adresseere zich met franco brieven, onder lett. A., Bureau dezer Courant.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1