't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Nieuws- en AdverlentieMe flo. 215. Woensdag 10 Maart 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel mefO 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Een fonrfl voor de Armen. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten dgel gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdag-én der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDIN GEN. HELDEB, 9 Maart 1875. Het vertrek van de stoomsche pen Prinses Amalia en Prins Hen drik," van de Maatschappij Neder land," is op 30 April en 15 Mei Z. M. heeft tot belooning der schepelingen bij de marine, die zich hebben onderscheiden in den oorlog met Atchin, benoemd tot ridder dei- Militaire Willemsorde 4 kl. den adel borst le kl. M. Smits, en zoo in Indië als in Nederland, eervol doen vermelden den adelborst le kl. W. H. Hofstede, den bootsman F. Lut- tenberg, den mach.-leerling le kl. A. C. Tönjes, den kwartiermeester T. A. Krijger, den matroos le kl. J. N. van Zwam en den vuurstoker 3e kl. H. E. M. Braakensiek. Onder de Indische berichten, loopende tot 30 Jan. leest men: Yan den militairen tevens civielen bevelhebber te Atchin, is onder dag- teekening van 15 dezer een telegram ontvangen, luidende: 13 Jan. Punt bezet bij Atchin-rl- vier, noordwaarts van Missigit Long- battahtegenstand gering, geen ver liezen. Konvooien worden sedert niet meer verontrust. Yeel volk van XXYI en XXII moekims in omtrek van Longbattah en Loong te zamen. Berichten spreken van beraamden aanval op Longbattah en Penadjang, maar niet beproefd. Gezondheidstoestand sedert Jan. minder gunstig, 17 cholera-gevallen tot heden. Koortsen heviger. Luit.- kwartiermeester Vitringa 10 dezer overleden aan dysenterie." Aan een bij het legerbestuur van genoemden bevelhebber ontvangen telegram van dezelfde dagteekening wordt nog het volgende ontleend: 11 Jan. Aanval op missigit Long battah afgeslagen, daarbij gewond officier van gezondheid J. C. P. Kats. Kolonne Romswinckel met mariniers uitgerukt tot dekking van een kon vooi naar de missigit. Wij bekwamen twee gesneuvelden en vijf gewonden. 12 Jan. Bericht ontvangen, vijand in grooten getale in XXVI moekims vereenigd is, wil missigit heroveren verlies van den vijand op 31 Decem ber 230 dooden. Yan Soerabaya wordt gemeld, dat door slecht weer en overlading een prauw, van Madoera komende, daar ter reede is omgeslagen. Van de 60 opvarenden zijn 32 verdronken. In het Bat. Hbl." wordt de aan dacht gevestigd op de wenschelijkheid, dat allen zooveel mogelijk de Ne- derlandsche maildiensten bevoordee- len. Het ontstaan van drie onder nemingen voor een stoomvaart tus- schen Nederland en Java getuigt van het ontwaken van een beteren geest in Nederland. Het besef van eeni- gen, dat de oud-Hollandsche veer kracht en ondernemingsgeest tot nieu wen luister behooren te komen komen kunnen, verdient niet alléén levendig te zijn bij, maar heeft ook recht op den steun van allen. Het groote Zendingsfeest zal dit jaar op Woensdag 7 Juli gehou den worden op Boekenrode, bij Haar lem, welke buitenplaats even als vroe ger, daartoe welwillend is beschikbaar gesteld. De uniform der Amsterdamsche politie-agenten zal geheel worden veranderd. Een kleine nette helm zal de thans in gebruik zijnde képi en schako vervangen. Langzamer hand zullen dan de jassen en het schoeisel wijziging ondergaan en de mantel, die des winters gedragen wordt, voor een overjas plaats maken. Om de armoededoor deze strenge kou zoo nijpend geworden,, eenigszins te lenigen, hadden te Aals meer vier heeren het voornemen op gevat Zaterdag tegen een entree van f 0.49 voordrachten te houden, waar van de geheele opbrengst tot bovenge noemd doel zou aangewend worden. Hunne moeite werd schitterend be loond door een opkomst van 20 personen, zoodat onder al die armen te verdeelen valt de somma van f 10. Uit Gorinchem meldt men van Vrijdag: Heden voormiddag zou al hier een 78jarige weduwe, in het Gasthuis overleden, ter aarde besteld worden. Yrienden en bekenden, die den begrafenisstoet zouden uitmaken, waren reeds in het sterfhuis bijeen gekomen en nog maar weinige oo- genblikken, of de overledene zou naar hare laatste rustplaats worden gedra gen, toen de commissaris van politie in het gasthuis verscheen, die de voorgenomen plechtigheid schorste, daar op last der justitie een visum repertum moest worden gehouden, in verband meteen nog juist intijds ontdekte moedwillige mishandeling, op de oude ziel eenige weken voor haren dood, met een ijzeren kachel- pook gepleegd, door zekere vrouw S., welke bereids in handen der justitie is. Door gepaste maatregelen was het gerechtelijk onderzoek spoedig afgeloopen en kon de begrafenis voortgang hebben, nadat de kist door den commissaris van politie was ver- Te Selzaete heeft bij gelegen heid der kermis een weduwnaar met 4 kinderen zijne beminde, waarmede hij aan den dans in een herberg deel nam onder den dans met een dolkmes verschillende zware,' maar gelukkig niet doodelijke wonden toegebracht. De dader, laatst buitengewoon op zichter bij de stichting van een ma rine-gebouw te Neuzen en Welters genaamd, is' voortvluchtig. De ver wonde, op wier leven het blijkbaar gemunt was, is naar hare ouders tp Neuzen gebracht. Door den brigadier-majoor der rijks veld wacht te Deventer, is dezer dagen tegen een ingezeten dier plaats proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van lijnmeel, hetwelk met gemalen krijt vermengd was. Zaterdagmorgen is van Gro ningen een gezelschap van 23 perso nen, via Rotterdam vertrokken, om zich in Amerika, staat Michigan, te vestigen. Twee Amerikaansche bur gers, die den winter te Groningen hadden doorgebracht, vergezelden hen. Onder de 190 zeilschepen, welke volgens mededeeling van het Bureau >Veritas" in Januari 11. verongelukt zijn, bevond zich 1 Nederlandsch. In die maand vergingen 18 stoom- booten, waarvan geen onder Neder- landsche vlag. Het bericht, dat het gouverne ment van Britsch-Indië zich wapent, als ware er een oorlog ophanden, wordt uit Engeland tegengesproken. :buite-' In de stad Baskir, I.end'door haar naftabronnen, is op den ln Januari van dit jaar zulk een kolos sale massa sneeuw gevallen, dat zij er geheel onder bedolven was. Da gen verliepen, eer de bewoners der stad in staslt waren, zich een weg uit hunne huizen te banen. Meer dan 100 lijken van bevroren lieden wer den gevonden, vele bewoners werden vermist, die waarschijnlijk een ho- peloozen strijd met de buitengewone hoeveelheid sneeuw zullen moeten voeren. Omstreeks dertig jaren geleden werd in Frankrijk een jong meisje dood in haar bed gevonden, door vergif om 't leven gebracht; ze was verloofd met een jong mensch en men beweerde dat haar zuster op den zelfden persoon verliefd was. Er viel dus achterdocht op deze en zij werd dadelijk gevangen genomen, verhoord en toen ter dood veroordeeldzonder een enkele klacht te uiten, beklom ze met vasten tred 't schavot. Ieder had medelijden met den Yader, die aan de hevigste smarten ten prooi was. Door den dood zijner dochters kreeg hij eenig vermogen, dat zijne kinderen geërfd hadden, doch niets kon hem troosten. Yeertien dagen geleden stierf hij, maar beleed vooraf aan zijnen biechtvader, dat hij zelf de moordenaar zijner oudste dochter was; hij had het vermoeden op zijn tweede kind laten vallen, ten einde het geld meester te worden. De dochter had geweten wie de moorde naar was, maar liever dan haar vader aan het wrekend gerecht over te le veren, had ze zich opgeofferd. Te Wellesley, in den Noord- Amerikaanschen Staat Massachusetts, zal eerlang iets geschieden, waarvan men tot nu toe in het land der Yan kees nog niet had gehoord en iets loffelijks bovendien. Het vadzige leven van zoo menige jonge Lady, die slechts in de wereld schijnt ge komen te zijn om zich aan haar toilet te wijden, begint ten laatste de fat soenlijke en degelijke lieden te ver drieten. Verstandige jonge Ameri kanen trouwen veel liever met meisjes uit het buitenland dan met hunne landgenooten, die, en gros genomen, eigenlijk tot niets deugen en volstrekt niet weten wat een huisvrouw of een moeder wezen moet. Te Wellesley dan zal een inrichting voor onderwijs worden geopend, waar, gelijk het prospectus zegt, de meisjes niet tot salon-juffers, maar tot goed onder richte, degelijke, voor het echtelijke en practische leven geschikte huis vrouwen" zullen worden opgeleid. Te Norwich, in Engeland, woont een kapper, die een mechanischen haarschuier gebruikt. Als men in zijne inrichting komt, ziet men een grooten hond op zijn gemak opeen matras liggen. De kapper snijdt de haren van den bezoeker en brengt daarna even een kleine schel in be weging. Onmiddelijk springt de hond op en loopt vlug langs de trap naar boven. Dadelijk begint nu de schuier zijn werk, dat op de gemakkelijkste en gelijkmatigste wijze volvoerd wordt; dank zij den hond. Het beest is namelijk op de bovenverdieping in een groot wiel gekropen, dat daar door den schuier iu beweging brengt. Als zijne taak afgeloopen is, komt het verstandige dier op het geluid der schel weer den ze er genoeg van. Wettelijke scheiding was echter noodzakelijk, omdat er drie kinderen uit het hu welijk waren gesproten en de rech ter dus had te bepalen, of de vrouw dan wel de man de kinderen bij zich zou behouden. De man wilde er 2 bij zich hebben en de vrouw ook. De rechter gaf daarop het volgende Salomo-oordeelblijft bij elkander, totdat er een vierde kind is, dan neemt ge ieder twee kinderen en ge gaat zonder echtscheiding eenvoudig van elkander af. Die raad werd opgevolgd. Een paar jaar later in formeerde de rechter, hoe de zaak stond. »Och," antwoordde de echt genoot, »wij hebben nu vijf kinderen in plaats van vier en dezelfde moeie- lijkheid van vroeger doet zich voor." »Dan maar weer wachten," was het antwoord van den wijzen rechter. Te Parijs is een zakkenroller gearresteerd, die den eerbiedwaardi- digen leeftijd van 80 jaar heeft be reikt. Aan het station van den Lyon- schen spoorweg te Parijs, is een kist bezorgd aan het adres van Z. M. Nasr-ed-Din, Shah van Perzië. De, kist bevat vrouwenhoeden voor de 50 wettige vrouwen van Zijne Ma jesteit. Iemand had in zijn kelder een heerlijk vat bier liggen, waarop hij bijzonder gesteld was, zoodat hij tot zijn leedwezen merkte, dat zijn dienst boden er wel eens van dronken. Weet gij ook middel vroeg, hij op zekeren dag aan zijn docter om een vat bier te beschermen tegen de aanvallen van mijn dienstpersoneel? Zeker, en zelfs een uitstekend. En dat is? Dat gij er een vat voortreffelijken wijn naast plaatst, want dan drinken zij den wijn en laten het bier onaangeroerd. Voor een vrederechter te Parijs verscheen een paar, man en vrouw, met verzoek om echtscheiding. 10 jaren waren ze gehuwd en nu had 287ste Staats-Loterij. Prijzen van f100 en daarboven. 2e Klasse, le Lijst. No. 6601 f5000. No. 7520 f1500. Nos. 19509 en 20870 elk f1000. No. 15457 f400. Nos. 10516 en 20069 elk f200. Nos. 441, 3481, 7339, 8346, 9317 en 19435 elk f100. 't Is lentemaand sinds een'ge dagen, Hoewol geen zoele lentezucht Nog bloesemgeur spreidt door de lucht; Maar, door de kille wintervlagen, Het water, tot kristal verhardt, En kommer, leed, gebrek en smart Zich op het nijpendst doen gevoelen. Het werk staat stil van menigeen, Lang is de wintervoorraad heen; De vorst spot met het eêlst bedoelen Van hem, die werk zoekt om liet brood Te winnen in den hoogen nood. De winter doet thans velen lijden; Wie zou dus met zijn overvloed, Den arme in zyn tegenspoed Niet gaarne van zijn kruis bevrijden? O, gij, gezegenden der aard, Als ge aan uw goed verwarmden haard Geniet, wat God u heeft gegeven, Denkt aan den naaste die geen vuur, Geen brood heeft in hot eigen uur En van de koude zit te beven. Wacht niet, tot men om hulp u vraagt, Tot men n dringend 't lijden klaagt, Maar zoskt hen op, die stil daar lijden, Weerhouden door hun eergevoel. Draalt niet, het is een odcl doel, Zich aan het weldoen toe te wijden. Vraagt niet angstvallig, waar men schreit, Wat kerk of godsdienst men belijdt, Maar houdt behoefte alleen voor oogen. Dc nood is hoog bij menigeen, Er wordt ontzettend veel geleêu: Elk helpe dus naar zijn vermogen. Welaan, tot goed doen u vereend, Wie urmen geeft, heeft God geleend 1 W. M. Tz. (Bovenstaande regelen, voor het vorig num mer ontvangcD, zijn wegens plaatsgebrek tot heden blijven liggeu.) HELDERSCHE MOPPEN. „Wat vervliegt toch die tijd!" riep oulangs een vrouw, wier man naar zee was, „nog vijftig weken, dan is mijn man al een jaar weg." DE SLIMME IER. Zekere Ier, een kok paling ziende toebereiden, welke zich nog bewoog, nadat dc ingewanden er reeds waren uitgenomen, riep op een deftigon toon uit: „Het is toch maar zeker, dat van alle dieren, die ik ooit gezien heb, ecu paling het langst leeft na den dood." VEILIG BEROEP. Een docter, die zich altijd bijzonder ergerde, wanneer men met doctoren of hunne kunst den spot dreef, verdedigde zich eens op een dergelijke spotternij en riep met zeker zelfbewustzijn uit: „Ik tart een ieder, dien ik ooit als arts bediende, uit, mij van onbedrevenheid of verzuim te beschul digen!" „Dit kunt gij veilig doen," hernam een der bijstanders, „gij weet, de-dooden klappen niet." Burgerlijke Stand. Helder. Van 5—9 Maart 1875. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geeno. BEVALLEN: M. Tabcliug geb. Schorsij, Z. G. Puimbroek geb. Gocdhardt, D. M. Ma kelaar geb. Kater, D. A. Noot geb. Noot, Z. J. Snijder geb. Hoogevecn, 2 Z. A. M. Hopmans geb. Boom, Z. A. Buik geb. Vader, Z. J. Kruger geb. Brcet, D. OVERLEDEN: L. Verhagen; 60 j. J. S. C. van den Hoogeu, 19 D. M. Lastdrager, 6 in. C. Verschoor, 46 j. A. Koning, 17 j. H. Heldering, 4 m. Levenloos aangegeven 1. Heden trof mij de zwaarste slag mijns levens, daar het Gode behaagde, mij mijn geliefden echtgenoot en der kin deren zorgdragenden vader C. VER SCHOOR, in den ouderdom van 46 jaren, door den dood te ontnemen, mij nalatende 6 kinderen, waarvan 3 nog in zeer jeugdigen leeftijd. Helder4 Maart 1875. N. VERSCHOOR, geb. van Dam. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn jongste lieveling MA ART JE, in den aan valligen leeftijd van 6 maanden. Deze slag treft mij op nieuw zwaarnog waren de wonden niet geheeld, veroorzaakt door den dood van mijn echtgenoot en zoontje, doch ik hoop Gode te zwijgen en in zijn heiligen wil te berusten. Nieuioediep5 Maart 1875. Wed. B. LASTDRAGER, geb. de Klerk. Heden trof ons ouderhart een zware slag, door het overlijden van onzen veel belovenden zoon ADRI- AAN, in den jeugdigen leeftijd van ruim 17 jaren. Allen, die een ouder hart bezitten, kunnen beseffen hoe smartelijk ons dit verlies, treft. Nieuwediep5 Maart 1875. R. KONING. G. KONING, geb. Boon. Mede uit naam der Kinderen. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van mijn geliefden echtgenoot, betuig ik door deze mijn liartelijken en welgemeen- den dank. Wed. H. SMIT, geb. Nas. Helder9 Maart 1875. Een ieder wordt ge waarschuwd g e e n e gelden of goederen te crediteeren aan MARIA WAT JON, huisvrouw van Jacobus de Visser, zullende dezelve door hem niet worden voldaan. Helder8 Maart 1875. Jb. de VISSER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1