't VLIEaEND BLAADJE. Algemeene Vieuws- en Adrertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag" 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 25-Jaie EcMvranipt i\o. 237. Woensdag 26 Mei 1875. Derde Jaargang. Ad verten tiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 Mei 1875. Heden is alhier uit eene sloot het lijk opgehaald van een 60-jarige vrouw, woonachtig in deze gemeente, welk lijk reeds in staat van ontbin ding verkeerde. Zr. Ms. raderstoomschip »Bromo" vertrekt den 5n Juni naar Atchin. Vrijdag is de wet ter voorzie ning tegen hondsdolheid met 40 te gen 15 stemmen door de 2e Kamer aangenomen. Na een ongesteldheid van slechts weinige dagen overleed Zaterdagmor gen te 's Hage jhr. mr. C. v. Fo- reest v. Heilo, gedurende vele jaren en laatst sedert 20 Sept. 1870 lid van de Tweede Kamer. In het dis trict Alkmaar zal zijn gemis zeer worden gevoeldhij was als een lief dadig en werkzaam man geëerd. Hij was lid van onderscheidene polderbe sturen en waterschappen. Zijn rede voeringen getuigden steeds van groot redenaarstalent. De overledene was ridder der Orde van de Nederland- sche Leeuw. Vrijdagavond hebben in de Willemskazerne te Utrecht twee on- dero&oioren twist met elkander ge kregen, ten gevolge waarvan de een den ander met een geweerschot in de borst zoodanig heeft verwond, dat de kogel in den rug uitkwam. De getroffene was dadelijkjeen lijk, waarop de dader trachtte door een schot op zichzelven te lossen, zich ook van het leven te berooven. Hij trof zich zoo, dat hem het schouderblad uit elkander gerukt is, maar de wonde is niet doodelijk. Hij is voorloopig in het hospitaal opgenomen. De verslagene, een oppassend jong- mensch, genaamd P. Hellegers, was de zoon van een onzer plaatsgenooten. Heden wordt te Utrecht het stof felijk- overschot van den vermoorde met militaire eer ter aarde be steld. Welwillend is voor deze plech tigheid de muziek van de dd. schut terij aldaar ter beschikking gesteld. De toestand van den moordenaar is redelijk; hij zal waarschijnlijk wel spoedig hersteld zijn. Zondag heeft in 's rijks hospitaal te Utrecht de gerechtelijke lijkschou wing plaats gehad van den zoo nood lottig omgekomen sergeant Hellegers. Daarbij waren tegenwoordig drie of ficieren-commissarissen bijgestaan door twee officieren van gezondheid en twee gegradueerden van het ba- taillon, die onder eede hebben ver klaard dat de vermoorde werkelijk de sergeant H. was voorts is ook door dien raad reeds gehoord geworden de beklaagde, Kleian. De beklaagde heeft bij het ondergane verhoor alles ont kend. Maandagmorgen te 9 ure is in de Willemskazerne het onderzoek der nadere feiten voortgezet door dezelfde commissie, waarbij de bij het ongeval aanwezige militairen, onder eede getuigenis omtrent deze betreu renswaardige zaak hebben afgelegd. van onvoorzichtig heid, is de heer.H. A. G., bazarhouder te Harderwijk, door een jongeling, die zich voor 't Indisch leger wilde verbinden en een bij dien heer ge- kochten revolver wilde beproeven, doodgeschoten. Het wapen was door den heer G. zelf vooraf geladen. Uit Atchin zijn goede tijdingen ontvangen. Vreeselijk was een tijd lang het sterftecijfer; van een com pagnie van 125 man bleef slechts 19 man over. Jn de laatste dagen echter is er een gunstige verandering ge komen, en het laat zich aanzien, dat de gezondheidstoestand alleszins be vredigend blijven zal, als de ^Qgding niet in qualiteit achteruit gaat3 maal in de week krijgen de troepen tegenwoordig aardappelen met zeer goede groenten, 2 maal per week varkensvleesch, waarmee een krachtige erwtensoep wordt gemaakt of eeu ander flink maal wordt bereidversch brood wordt geregeld verstrekt, en eerstdaags zal er ook ijs zijn. Dat alles heeft men vooral te danken aan den vroegeren chef der administratie, den overste De Jong. Op bevel van de rechtbank te Hoorn is voor eenige dagen op het R. K. kerkhof te Bovencarspel, tot het doen eener lijkschouwing, opge graven het lijk van een kind, dat den 7den Mei door een rijtuig van den diligencedienst tusschen Hoorn en Enkhuizen is overreden. Heden Diüsdag zal voor het Hof in Noord-Holland terecht staan een 33jarig man uit Hilversum, die den 22n Febr. jl. te uur 's na middags, toen hij wegens dronken schap en ongeregeldheden op den openbaren weg, in een hok van het gemeentehuis aldaar opgesloten was, tweemalen het stroo heeft in brand gestoken. Bij de ontdekking stond de brits reeds in vlam en was de zoldering geblakerd. De beschuldigde staat nu terecht wegens brandstich ting, waarbij het te voorzien was dat menschenlevens in gevaar zouden komen. Het gemeentehuis wordt namelijk door den bode en zijn gezin bewoond en er bevond zich nog een ander persoon in hechtenis. Als ver dediger is hem toegevoegd mr.Mesritz. Zondagmorgen heeft zekere J. H., hovenier, aan de Varkenmarkt te Gorinchem woonachtig, zijne vrouw bij hare tehuiskomst van een der morgen-godsdienstoefeningen, in een aanval van waanzin gruwelijk mis handeld, en haar met een metalen blaaspijp eenige bloedende hoofdwon den toegebrachtindien de onge lukkige vrouw niet door twee krach tige zonen en eenige buren tijdig was ontzet, zoude zij voorzeker het slachtoffer zijn geworden der woede van haren waanzinnigen echtgenoot. Onmiddelijk onder strenge bewaking der politie gesteld, is hij eenige uren later, onder sterk geleide, voorloopig naar het stedelijk gasthuis overge bracht. Allervreemdst is het ver schijnsel te noemen, dat hij den vo- rigen nacht, te bed liggende, nage noeg een drieponds tarwebrood als 't ware verslonden heeft, Op de Bredasche kermis is een draaimolen," toen juist een toer met ruim 150 personen zou beginnen, in gestort, zoodat alles dooreen kwam te liggen. Gelukkig maar vreemd genoeg, heeft niemand ernstig letsel bekomen. Te Hoarsteeg, nabij 's Herto genbosch, heeft Donderdag een felle brand gewoed, waardoor vijf arbeiders woningen in de asch gelegd zijn.. Te Westerbork is een meisje, dat schapen hoedde, door het bran dend veen bijna geheel verkoold. De bekende oplichter Roger staat thans te Weenen terecht wegens poging om de Oostenrijksche Post administratie op te lichten, door voor te geven dat hij juweelen per post had verzonden, in brieven, die later bleken steentjes te bevatten. Men zal zich herinneren, dat deze persoon den Nederlandschen Staat op dezelfde wijze trachtte te bedriegen. De Times" merkt op, dat hoe onwetend of hardnekkjg de Ameri kanen ook op het punt van vrijen handel mogen zijn, zij? het gewone instinct van goede kooplieden hebben, dat het van het grootste belang is geen schulden te hebben. De schul denlast, dien de oorlog hun had op gelegd, is thans reeds met een vierde verminderd. Engeland had in 1817 840 millioen schuld en heeft daarvan in al dien tijd ongeveer 100 mill. afgelost. De strooptochtenj en gevechten aan de Mexikaansche grenzen duren voort en het schijnt, dat de Mexi kaansche autoriteiten de hand niet willen leenen om de schuldigen te straffen. De bevolking vaa Zweden is in het afgeloopen jaar met 43.587 zielen vermeerderd. Uit IJsland komen treurige berichten. De geweldige aschregen, die sedert Kerstmis aanhoudend heeft gewoed, heeft geheele streken zoo volkomen verwoest, dat de bewoners met hunne have en vee andere woonplaatsen hebben moeten zoeken. Onder de passagiers op het ver ongelukte stoomschip Schiller" be vond zich ook Dr. Susanna Dimock, van Boston, een der voornaamste onder de vrouwelijke docters van den jongsten tijd. Ze werd in 1848 in Maryland geborenop achttien jarigen leeftijd bezocht zij het hospitaal voor vrouwen en kinderen te Boston en bleef daar twee jaren onder leiding van Dr. Lucy Sewell. Later studeerde zij in Zurich en behaalde daar in 1871 met lof den doctoralen graad. In Boston teruggekeerd, werd zij in wonend geneesheer van het vrouwen hospitaal en in die betrekking muntte zij vooral door heelkundige bekwaam heden uit, zoodat zij vele belangrgke operatiën met uitmuntenden uitslag verrichtte. Niettegenstaande hare jeugd, werd zij onder de beste opera teurs gerekend. Na een vierjarige werkzaamheid, ondernam zij een ont span ningsreis naar Europa, welke helaas! zulk een treurig einde nam. Aan het vergaan van de Schil ler" is nog een treffend voorval ver bonden. Een Amerikaansche dame toefde sedert eenige weken met hare vier kinderen in een hotel te Frank fort en wachtte de komst van haren man. "Volgens zijne brieven had hij een plaats op de Schiller genomen, en toen dan ook de tijding van de schipbreuk kwam, kon de vrouw niet twijfelen aan het ontzettend verlies, dat haar getroffen had, te meer nog daar de naam van haren man op de telegraphisch medegedeelde lijst van passagiers voorkwam, On beschrijfelijk was echter hare vreugde en verrassing, toen zij den volgenden dag een telegram ontving, waarbij haar echtgenoot mededeelde dat hij verhinderd was geworden met de Schiller te vertrekken en de reis met een ander stoomschip zou onderne men. De beroemde Portage bridge over de rivier de Genessee, 60 mijlen ten oosten van Buffalo van den Erie spoorweg, is in den nacht van 6 Mei verbrand. Deze brug was de grootste houten brug der wereld en een van de beste werken der Amerikaansche ingenieurs. De Genessee stroomt door een diepe kloof,, welker wanden 500 voet hoog zijn. Over dezen afgrond werd een brug geslagen van 800 voet lang en 234 voet hoog, welke 180.000 dollars kostte. Een waterval van 68 voet stelt zich onder de brug. De spoorwegmaatschappij zal onmiddelijk een ijzeren brug over de bergkloof laten slaan. Hevige branden hebben in Pen- sylvanië (Amerika) gewoed. De ste den Osceola en Hontzdale zijn ge deeltelijk verwoest. Men begroot de schade op 2.000.000 doll. Sedert overoude tijden dient het beeld der lelie tot versiering van kerkgebouwen. Overal in de gothische bouwkunst komt de lelie, zoowel in- als uitwendig, voor; in den regel kroont zij de spitsen der hemelhooge torens van kloosterkerk en dom. Gewoonlijk beschouwt men haar als symbool van reinheid en schoon heid, ja zelfs van de godheid, maar de oorspronkelijke gedachte was een andere, welke bijna vergeten is. De meeste volken der oudheid namelijk hadden een week van zeven dagen, met zes dagen van werk en een dag van rust. Van deze omstandigheid zou de lelie de uitdrukking in chris- telijken zin zijn, want binnen in de bloemkroon staan de zes spoedig ver welkende stofdragers en in het mid den daarvan, als gekroonde vorst, do stamper, welke het zaad der toekomst in zich bevat. Zoo behooren ook de zes dagen van werk aan het aardsche, maar de zevende is aan het het eeuwige gewijd. HELDERSCHE MOPPEN. Een Yankee heeft een goedkoop middel uitge vonden oui in den kost te gaan. Een der kost gangers biologeert de overigen en gebruikt een degelijken maaltijd en de gebiologccrden worden verzadigd door de sympathie. Een Atsjien-Liecl voor 't Nederland- sclie volk. Wijze Uit de dochter van Madame Angot. (Refrein: Vlug en vaardig). 1. Vooruit nu, Hollandsch zonen, Wij gaan naar Atsjien toe! De kerels, die daar wonen, Die zijn hun leven moê! Nog willen zij niet bukken, Daar in dat peperland, Maar 't zal en moet gelukken Voor d' eer van Nederland! Een zoon van het Smaragden-eiland, (Ierland) op zekeren dag met een zak aardappelen naar de markt rydende en ziende dat zijn pnard moede begon te worden, steeg af, nam den zak aardap pelen op de schouders en stapte weder op den wagen, zeggende: „dat het beter was dat hij den zak droeg, omdat hij minder vermoeid was dan het arme dier." Laat ze praten, Die granaten In wat peperkorrels zien! Die bij 't fniezen Moed verliezen, Zijn geen mannen voor Atsjien (met fniesgeluid). 2. De Kraton is genomen, Maar dat is niet genoeg! Eerst moesten wij nog komen, Als d' Atsjinees ons vroeg! Hij zendt een invitatie, En wij, wij nemen 't aan, En zullen met veel statie, Ook eens naar Atsjien gaan Laat ze praten, Die granaten In wat peperkorrels zien! Die bij 't fniezen Moed verliezen, Zijn geen mannen voor Atsjien 3. De Koning roept te wapen, En wij zijn 't dralen moê! Vooruit dan, Hollandsch knapen Wij gaan naar Atsjien toe! Wie Nederland wil tarten, Krijgt niet zoo ligt zijn zin Moed woont daar in de harten, Dat pép'ren w' Atsjien in! Laat ze praten, Die granaten In wat peperkorrels zien Die bij 't fniezen Moed verliezen, Zijn geen mannen voor Atsjien. Overgenomen uit het »Utr. Dagbl. Vragen. Als iemand „zijn weg vervolgt," ver onderstelt men dat de w eg voor hem op de vlucht gaat? „Hoe dik is een gedragslijnAls een (lok „afloopt" houdt zij dan'uit eigen beweging stil? Als een gerechtszaak „nog hangende" waar hangt zij dan aan? Vastberadenheid. Een dame, die van haren man scheidde, veranderde van godsdienstop de vraag waarom zij dit deed, antwoordde zij„om zijn gezelschap in deze en in de toekomende wereld te vermijden." Burgerlijke Stand. Helder. Van 21—25 Mei 1875. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: J. "Walker en M. C. C. J. Florijn. BEVALLENT. Lagrange geb. Vos Z. G. Kramer Z. H. de Man Z. L. Former geb. BoDsclaar Z. S. Vregat geb. van der Plaat D. A. C. Ham geb. Evers D. E. G. E. Grim- ijser geb. Spigt Z. J. Kok geb. Jansen D. M. Boll geb. Edcius Z. OVERLEDEN: G. Klooster geb. Dekker 39 j. W. J. Meijer 28 j. T. Griek 73 j. van PIETER KRAAK MAARTJE STAALTJES. Wieringen, 26 Mei 1875. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Getrouwd JOHN WALKER en MARIA CORNELIA CATHARINA JOHANNA FLORIJN. Nieuwediep, 22 Mei 1875. Den 24n Mei, des jaars 1875, is i te Helder geboren, ADOLPH NICO- LAAS, zoon van G. J. BOLL, en M. BOLL, geb. Edcius. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, R. G. SETTEUR-Saurbeek. Helder, 24 Mei 1875. Op den 22 Mei jl. ontving ik de treurige tijding, dat mijn geliefden Zoon PETRUS, Sergeant bij het korps Mineurs en Sappeurs, in den nog jeugdigen leeftijd van 27 jaren op een allernoodlottigste wijze zijn leven verloor. Allen die den overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. P. A. HELLEGERS. Helder, 25 Mei 1875. Heden overleed, na een kortstondig en geduldig lijden van slechts 6 dagen, onze geliefde moeder en behuwd- moeder, TRIJNTJE GRIEKin den ouderdom van 73 jaar en 5 maanden. Allen die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Helder, 22 Mei 1875. C. MARCHAND. E. C. MARCHAND, geb. Griek. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1