't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene \ienws- en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaai» 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 12'A-Jarip Ecltmrips No. 239. Woensdag 2 Juni 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van-15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Dankbetuiging. .DIENSTBODE, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooat-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Juni 1875. Blijkens een bij liet dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie was de gezondheidstoestand in Atckininhet laatst weder ongunstiger. Aan den gen.-maj. Pel is, tot herstel van ge zondheid, een verlof van drie maan den naar Buitenzorg verleend. Hij wordt tijdelijk door den kol. Wichers van Kerchem vervangen. - De toestand van Z. K. H. prins Alexander is in de laatste dagen aanmerkelijk beterend. Z. K. H. was lijdende aan pleuris en heeft in de vorige week werkelijk in gevaar ver keerd. - Gelijk dat meermalen plaats heeft met de leerlingen der Leidsche kweekschool v/d. zeevaart, brachten, naar de »L. Ct." meldt, ook jl. Dinsdag de jongens, onder geleide van een der onderwijzers, een bezoek,"aan het ma ritiem museum te 's Gravenhage, in het gebouw van het Ministerie van Marine. Terugkomende over het Bin nenhof, vernamen zij dat daar de Tweede Kamer, waar 's lands wetten worden gemaakt", vergaderde en kreeg hun geleider het aardige denk beeld den toekomstigen janmaat ook daar eens een kijkje te gunnen. De noodige bevelen omtrent houding en gedrag werden gegeven, en de jongens gingen ademloos de trap op naar de publieke tribune, vervuld van ver wachting in het denkbeeld daar de hooge regeering des lands werkzaam te zullen zien. Toen zij daar toekeken, werden zij algemeen opgemerkt en door de Kamerleden Fabius en Nier- strasz in de koffiekamer ontvangen en getrakteerd op broodjes met chocolade. Met een lekkeren sigaar werd deze aardige, geïmproviseerde1 receptie be sloten. Men kan nagaan hoeveel geluk dit ongedachte buitenkansje den jongens verschafte. Als een bewijs hoe nijpend het gebrek aan bemanning voor onze oorlogsvloot is, diene, dat voor het oorlogsraderstoomschip s> Merapi", te Fijenoord gebouwd en 5 Juni reeds naar Indie moetende vertrekken, nu nog 8 vuurstokers ontbreken. Men stelt nog altijd pogingen in het werk om die door aanwerving te bekomen. Een van de laatste, misschien wel de laatste onzer landgenooten, die deelnamen aan den vermaarden zeeslag voor Algiers in 1817, namelijk Willem van den Bok, gegageerd ma troos, is Vrijdag te 's-Bosch in den hoogen ouderdom van 83 jaren over leden hij bevond zich tijdens dien zeeslag als matroos aan boord bij Baron van de Capelle op het fregat »Melampus." Te Dordrecht heeft Zaterdag voormiddag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen waren daar aan het spelen in de nabijheid van een groote kist, waarin een orgel van een der aldaar staande draaimo lens wordt geborgen. Het öjarig zoontje van G. Koopman bevond zich aan de voorzijde en een paar andere kinderen aan de achterzijde der kist* toen deze, vermoedelijk door het duwen er tegen, omviel en terecht kwam op het hoofd van dat öjarig jongentje, hetwelk als het ware ver- morseld werd. Het bloed spatte er aan weerszijden uit, zoodat 't knaapje dan ook korte oogenblikken daarna overleed. Op Bronbeek stierf den 25n Mei in het invalidenhuis een 46jarig man, Julius Disteli, een Zwitser, die eervol in het Indisch leger gediend, zich steeds als een oppassend en be kwaam man getoond had, en, naar uit zijn papieren gebleken is, vroeger officier in Zwitserschen en later in Romeinschen dienst was geweest. Tel kens was hij van soldaat opgeklommen en ook in Indië had hij het reeds tot sergeant-majoor gebracht. Is deze levensloop op zichzelf raadselachtig, nog vreemder klinkt het dat de man, die zijn leven te Bronbeek wenschte te slijten, te Zurich 100.000 francs behalve hypotheken en andere bezit tingen nalaat. Voorwaar: een ro mantisch figuur! Woensdag jl. is voor het hof te Groningen behandeld de zaak van twee veldwachters, genaamd Dodcjema en Begeman, die, naar het gerucht wilde, in December ll. een Duitscher, dien zij over de grenzen moesten brengen, hadden doodgeslagen. De ambtenaar van het openbaar minis terie heeft schuldigverklaring gere- quireerd, van Doddema aan manslag en zijné veroordeeling deswege tot tuchthuisstraf van 20 jarenvan Be geman aan het als agent in de uit oefening zijner bediening zonder grond toebrengen van slagen, stoo- ten of wonden en zijne veroordeeling deswege tot gevangenisstraf van 10 maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan en tot betaling eener geld boete van f 100, met solidaire ver oordeeling in de kosten. Morgen, Woensdag, uitspraak. Naar men wil weten, zijn er weder valsche bankbiljetten te Brus sel in omloop gebracht; thans echter vermoedt men de daders te hebben gevat. Te Spa namelijk namen de zer dagen drie piek pockets hun in trek in het Hotel de Portugal, waar zij een vreemdeling 125 francs, be nevens een zilveren horloge ontstalen. Door de politie vervolgd, gingen zij per rijtuig naar Pepinster en per spoor naar Verviers, alwaar zij werden ge arresteerd en gevangen gezet. Men vond bij hen voor een bedrag van 140.000 francs aan valsche bankbil jetten. Zaterdag stak de Noordpool expeditie in zee, die door Engeland is uitgerust. Zeker zijn nooit schepen naar de noorderstreken vertrokken, die met meer zorg en kennis van zaken voor den gevaarlijken tocht waren gereed gemaakt. Vrijdagmiddag ten 2.15 ging kapt. Boyton te Boulogne te water, om ten tweeden male te beproeven het kanaal over te zwemmen. Het eerste doel van zijn reis was Kaap Grisnez en van daar naar Fojkestone. De wind was vrij hevig en de zee onstuimig, maar de moedige zwem mer liet zich niet afschrikken. Tegen den wind werkte hij zich met zijn pagaai vooruit en bereikte, 8 uur na zijn vertrek, Audresselles, half weg Grisnez, waar hij eenige rust nam en later zijn tocht naar Grisnez voortzette. In den morgen van Vrij dag verliet hij ten 3 uur de Fran- sche kust en kwam, Zaterdagmorgen, ten 2Y2 uur, zwemmende te Folkes- tone aan, na dus ongeveer 24 uren- in het water te hebben doorgebracht Te Boulogne door een' talrijke me nigte uitgeleide gedaan, werd hij te Folkestone met gejuich ontvan gen. In Klein-Azië hebben voor eenige weken hevige aardbevingen plaats gehad, waarbij een menigte huizen zijn verwoest en een groot aantal menschen het leven hebben verloren. Hongarije is in het bezit van een rooverhoofdman, die onder de Calabrische roovers van vroeger of later tijd zijn gelijke zoekt. Rosza San dor is sinds tal van jaren de schrik van sommige strekenaan listige be hendigheid paart hij vermetele dap perheid. Als over eenige jaren de smaak voor de edele roovers-littera- tuur nog niet heeft opgehouden te bestaan, zal zeker menig schrijver een tuiltje vlechten van de wreede en bloeddorstige, maar niettemin roma neske daden van Sandor, en het den lezer aanbieden onder een of anderen weiluidenden titel, als.: Rosza Sandor, of de zevenmaal ter dood veroordeelde bandiet." Of hij nu juist zevenma len ter dood veroordeeld is, durven wij niet verzekeren, maar zeker toch eenige malen, en zonderling genoeg is telkens de doodstraf veranderd in kerkerstraf, waarvan hij dan wist te ontkomen, om zijn oud beroep, weder voort te zetten. Zoo ia het ook voor eenige maander. gegaan. Toen men hem weer in handen kréég, werd de doodstraf weer uitgesproken, maar weer veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Nu loopt het gerucht, dat hij wer kelijk nogmaals ontsnapt is. In de gevangenis toonde hij zich geweldig bedrukt, ten slotte werd hij zóo vroom, dat hij een biechtvader verlangde, maar toen deze in den persoon van een Franciscaner monnik kwam, moet hij hem gekneveld en in zijn pries tergewaad ontkomen zijn. Zoo althans wil het gerucht. In vorige eeuwen waren zon derlinge gebruiken aan de orde van den dag, maar zoo vermakelijk en dwaas als in sommige plaatsen van Frankrijk zal men er wel zelden aan treffen. In Poitou bijv. moesten de pachters hunnen heer jaarlijks op een met 4 ossen bespannen wagen een winterkoninkje aanbieden,hetwelk met een groot koord vastgebonden was. Aan de abdis van Remiremont moest elk jaar op St. Jan een scho tel vol sneeuw gebracht wordenals die er niet was, ontving de abtdij een paar witte stieren. Op andere plaatsen moest men eens in het jaar den heer het gezicht voorhouden, om van hem een genadigen oorveeg of een knip voor den neus te mogen ontvangen. In een plaatsje in den omtrek van Parijs was een pachter verplicht zich dronken aan te stellen, een boeren dans uit te voeren en liedjes te zin gen voor de oogen van de vrouw van den heer. Bij Machniou waren de pachters der visscherij verplicht jaarlijks eens voor den eigenaar een dans uit te voeren, welke men nog nooit gezien had, en een lied te zin gen, dat men nog nooit gehoord had, op een eveneens onbekende wijze. Den 26 Mei heeft in een win kel van chemicaliën te Boston eene ontploffing plaats gehad, waardoor het huis vernield, eenige belendende gebouwen erg beschadigd, 5 personen gedood en 17 anderen gewond werden. Een correspondent van de ,.Hour" op Thitai, vermeldt de bui tengewone ongelukken, die de man schappen van een Engelsch schip op de vaart van Nieuw-Zuid-Wales naar San Franciseo troffen. Het schip, de „Airey Foree," van Liverpool, een nieuw ijzeren schip van 1025 ton, strandde den 17n Januari op een koraalrif bij de Gambrin-eilanden kapitein en manschappen waren ver plicht het schip te verlaten. Een schooner uit Thitai nam hen uit de booten op, bracht hen naar Thitai en korten tijd daarop werden zij dooi den consul aldaar op een Amerikaansch schip, de „Margaret Crochard" naar San Franciseo gezonden. Dit schip sloeg bij een storm omveertien personen werden gered, waarvan 7 tot de Airey Force behoorden. De geredden zwierven vier dagen op zee, voor zij land bereikten en leefden alleen van oranje-appelen, die een deel der scheepslading uitmaakten. De weinigen, die van de bemanning der Airey Force zijn overgebleven, waaronder ook de kapitein, een jong mensch van 21 jaar, behoort, hebben zich nu ten derdemale naar San Fran ciseo op weg begeven. Op welke wijze de huisvaders in China, die met een talrijk kroost gezegend zijn, zich van hun kinde ren ontdoen, lezen wij in het werk van den graaf de Beauvoir„Voyage autour du monde." Op een wande ling door de zoogenaamde dooden- stad van Kanton kwamen wij op een vuile plaats, waar wij een mand be merkten, die zich bewoog. Na de stof, waarin de mand genaaid was, doorgesneden te hebben, vonden wij een zieltogend half bevroren kind. Terwijl dit kind in onze armen ster vende was, hoorden wij in een nabij- zijnd bosehje eveneens kindergeschrei en vonden een ander kind, blauw van koude en met den dood wor stelende; zijn ledematen waren gebroken, hetzij met opzet, hetzij het bij het wegwerpen was geschied. Op een wandeling, van nauwelijks 500 meter vonden wij niet minder dan 7 zulke arme stervende wezens, eenigen met uitslag bedekt, anderen met messteeken verwond en allen half bevroren. De heer Guillemin, een Fransch zendeling, deelde ons later mede, dat geen armoede, schaamte of vooroordeel de oorzaak dezer bar- baarsche handelingen is, maar alleen tegenzin in de vermeerdering van de leden des huisgezins. De zendelingen doen evenwel hierin veel goeds, ook gaan vier mannen iederen morgen uit en brengen de alsdan gevonden kinderen in het kinder-hospitaal. In ééne week worden daar somtijds meer dan 250 kinderen ingebracht, die meestal stervende zijn, dewijl inen aan die kinderen nog dikwijls sterken drank ingeeft.. Ongeveer 90 percent behooren tot het vrouwelijk geslacht. HELDERSCHE MOPPEN. DE JUISTE OORZAAK. Men verwonderde zich eens, dat een zekere dame zooveel vrijers had, daar zij noch schoon, noch verstandig was. „Ja.," hervatte iemand, „daarentegen is zij rijk eu ziekelijk." Voor een der gerechtshoven te New-York ont stond er een scherpe woordenstrijd tusschen den procureur generaal en Dr. Warren, die door hem verhoord werd. Procureur generaal. „Een geneesheer moet zijn oordeel over een ziekte kunnen uitspreken, zonder een misslag te begaan." Dr. Warren. „Dat moet ook een advocaat kunnen doen." Procureur generaal. „Maar de misslagen van een geneesheer liggen zes voet oncler den grond begraven." Dr. Warren. „En die van' een advocaat, raak even hoog boven den grond opgehangen." Do bekende natuurkundige Darwin werd onlangs vastgezet door zijn nichtje, een kind van twaalf jaar, die hem met een hoog ernstig gezicht vraagde: „Een kat heeft iets dat men bij geen ander dier kan vinden, weet gij ook wat dat is, oom Na lang nadenken gaf hij het op, en toen zeide het ondeugende nichtje„Wel, oom, jonge katjes." Burgerlijke Stand. Helder. Van 28 Mei—1 Juni 1875. ONDERTROUWD: M. de Klerk, metselaar en A. Buisman. GEHUWD: Geene. BEVALLENG. Driossen geb. van der Linden, D. H. Grunwald geb. Schrijver, D. A. E. Beentjes geb. Ivrugcr, D. C. G. van Kampen geb. ter Beek. Z. M. J. Meijer geb. de Roos, D. E. Boll geb. Schagen, D. OVERLEDEN: J, Abeln, 4 j. M. A, Latjes, 9 m. V. Abbenes geb. Koppen, 76 j. C. J. Vntter 7 u. B. Stijger geb. WesthofT, 64 j. P. Bontes, 5 d. C. Gelhuljsen 47 j. van ADAM LANGENBERG en MARTHA MARIA BUIS. Helder, 2 Juni 1875. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen D.ochter, A. E. KRIJGER, liefde echtgenoote van G. BEENTJES. Nieuwedeep, 28 Mei 1875. Voorspoedig bevallen van een dochter, L. SCHRIJVER, geliefde echtgenoote van I. GRUNWALD. Nieuwediep, 26 Mei 1875. Heden ontsliep zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, mijne hartelijk geliefde echtgenoote BERNARDINA WESTHOFF, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Nieuwediep, 28 Mei 1875. H. STIJGER. Mede uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen. Heden overleed, na een korte on gesteldheid, mijn geliefde echtgenoot de Heer C. GELHUIZEN, in den ouderdom van ruim 47 jaren. Nieuwediep, 29 Mei 1875. Wed. J. C. GELHUIZEN, geb. Klazen. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt door deze zijnen oprechten en welge meend en DANK aan allen, die iets hebben bijgedragen of terzijde hebben gestaan bij het afsterven van zijn Zoontje op 21 April en bij het af sterven van zijne Echtgenoote op den 10 Mei. In zulke omstandigheden heeft men hulp noodig, welke ik zoo ruimschoots heb mogen ondervinden. K. RIJK. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ondervonden bij het over lijden van hun geliefd kind, betuigen ondergeteekenden hunnen innigen dank. Helder, 31 Mei 1875. J. A. LEURING, en Echtgenoote. Wordt gevraagd: een geschikte DIENSTBODE, van goede getuigen voor zien, met half Juni of vroe ger in een klein gezin. Wasch buitens huis en genegen om mede te gaan naar een andere plaats, voor vast of tijdelijk. Adres BERKHOUT Co. teji Gevraagd: een tegen hoog loon. Adres BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1