't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen» Nieuws- |t en Ailverieiilielioile No. 241. Woensdag 9 Juni 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. ie „Wilhelm I." Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indiè Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Juni 1875. Naar wij van goederhand ver nemen, zal alhier dit jaar een buiten gewone schietwedstrijd plaats vinden, waaraan deel zullen nemen de ver schillende vrijkorpsen uit de provincie Noord- en Zuid-Holland. Zondagmiddag is de boeren hofstede, bewoond door de Wed. T. Noot, in het Koegras, onder deze gemeente, door brand vernield. Van den inboedel is niets gered kunnen wordeneen kalf is mede in de vlam men omgekomen. De brand schijnt in den schoorsteen te zijn ontstaan en zich zoo aan het rieten dak te hebben medegedeeld. Huis en inboedel was tegen brand schade verzekerd. Zaterdag jl. heeft een man te Huisduinen zich door ophanging van het leven beroofd. De oorzaak, die tot deze wanhopige daad aanleiding heeft gegeven, is onbekend. Den lln dezer zal alhier aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden" overgaan een detache ment suppletie-troepen, sterk 175 mi litairen, waaronder 8 onderofficieren. Het bevel over dat detachement zal worden gevoerd door den van verlof naar Indië terugkeerenden kapitein der infanterie F. de Lannoy, terwijl als medegeleiders zijn aangewezen de 2e luits. H. W. Mortier, van de in fanterie en Jhr. C. I. H. Meijer, van de kavallerie; de laatste vergezeld van zijne echtgenoot. Zr. Ms. stoomschip »Bromo' vertrekt heden van hier, via Suez, naar Atchin. Gisterenavond werd door een koopman aan de Znidstraat alhier een marinier op heeter daad op diefstal betrapt van een stuk gemaakte klee ding. Spoedig gegrepen werd hij on- middelijk aan de politie overgeleverd. Tegen een vronw te Burg op Texel is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van arsenicum aan een veldwachtersvrouw, die zich wegens huiselijke onaangenaamheden daarmede van het leven beroofd heeft. 's Konings aerste kok heeft van Z. M. een gouden horloge gekregen, als bewijs van bijzondere tevreden heid. Men meldt uit Rotterdam, dat bij verschillende huiszoekingen ten huize van den bekenden herbergier zaken zijn gevonden, die grond gaven tot voorloopige inhechtenishouding, ter zake van den moord op mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode gepleegd. Hij was tijdens den moord kellner in het Scheveningsche badhotel en zgn vrouw vroeger dienstbode bij mevr. van der Kouwen. Zij woonden nu sedert eenige maanden op het Haag- sche Veer te Rotterdam, doch waren van plan die stad weder te verlaten, toen zij gearresteerd werden. Het Vaderland" voegt er nog bij dat de vronw van den Rotterdam- schen herbergier en de bewoonster van het huis in de Jacob-Catsstraat te 's Hage, waar de vorige week een huiszoeking plaats vond, zusters zgn. Is het» Vaderland goed ingelicht, dan is een derde zuster, eenigen tijd na den moord, met een bloedverwant van mevr. van der Kouwen naar Noord.- Amerika vertrokken. Eenige dagen geleden vluchtte een zekere M., geëmploieerde aan het goederenbureel van den Rijnspoorweg, heimelijk uit Amsterdam, een aan zienlijk tekort in de kas achterlatende. Hij nam de wijk naar Londen, doch keerde van daar spoedig terug, om te Rotterdam een onderhoud te hebben met zijn vrouw. Nauwelijks daar ter stede aangekomen, werd hij gearres teerd. De indijking der Lauwerzee tusschen Groningen en Friesland wordt thans met kracht aangevat. Bij de inpoldering zgn nu ruim 700 man aan het werk, meest Noordbra- banters, Zeeuwen en Hollanders. Reeds ongeveer 500 meter dijk is gereed. Men hoopt dezen zomer nog met den dijk klaar te komen. De arbeiders huizen in ruim 100 keeten en een 15tal schuitjes. Men heeft plan aldaar een polderschool op te richten. Aan het station te Groningen zgn een paar waggons met een aan zienlijke hoeveelheid stroo verbrand. De schade zal wel f 12.000 beloopen. Te Ambt-Almelo is een dolle hond losgebroken en heeft eenige andere honden gebeten. Deze zijn afgemaakt. Het gemeente-bestuur heeft bevolen de honden vastte leggen. Inde »DaileyNews" komt een advertentie voor, van den volgenden inhoud De stoomboot »König Wilhelm" kan gemakkelijk worden afgebracht. Indien een maatschappij geneigd is in onderhandeling te treden, gelieve zij zich aan te melden bij Dirk Groen P.Jz. te Hoogkarspel, Holland. Onlangs werd in een raadsver gadering op zeker eiland een wethou der geïnterpelleerd over den onwet- tigen verkoop van gemeentehooi. Onze wethouder viel den interpel- lant terstond in de rede, met de woordenschei er maer uut over dat gemientehooi, ik hew er mien buuk al vol van." Men meldt uit New-York van Vrijdag 4 Juni: Er is een werkstaking ontstaan onder de werklieden in de kolenmijnen ven Schuychil in Pensylvanië. De werkstakers hebben brand gesticht en zich tegen de openbare macht verzet, waarbij dooden en gewonden vielen. Er zijn troepen heen ge zonden om de orde te herstellen. Onder de 296.000 man der nieuwe lichting in Frankrijk zijn, volgens een rapport van den minis ter van oorlog, meer dan 25.000 jongelieden, die wegens lichaamsge breken, kwijnende gezondheid, enz., ongeschikt voor den militairen dienst zijn. De Times" deelt mede, dat de proefnemingen metHolme's signalen voor schipbreuken en ongelukken op zee, in de vorige week op de Theems gedaan, veel beloven. De signalen ontbrandden geregeld, wanneer zij het water bereikten en gaven 20 a 30 minuten lang licht. Volgens het oordeel van hen, die de proeven na men, zullen zij zeer geschikt zijn om een vast punt in zee aan te duiden, om de aanwezigheid van een redding boei aan te wijzen, enz. Het volgende verhaal geeft een duidelijk begrip van het doel dezer signalen. Den 7 Aug. 11., des avonds om half tien, bij donkere lucht, harden wind en hooge zee, viel van het schip »Bos- phorus" een man, John Row, van Plymouth, van den kluiverboom over boord. Kapitein Gillon, op het achter dek staande, hoorde zijn stem en wierp, op het geluid af, een signaal van Holme in zee, dat dadelijk helder licht verspreidde. Het schip liep toen 11 mijlen in 't uur en was natuurlijk, voor het stil gehouden kon worden en voor er een boot uitgezet was, op aanmerkelijken afstand van den on gelukkige, maar daar het licht de plaats aanduidde, waar hij was, vond men hem en was hij na verloop van 25 minuten weer aan boord. Zonder dat licht zou het een onmogelijkheid zgn geweest hem met zulk een hoog gaande zee in zulk een duisternis te reddenvreemd genoeg hadden noch de drenkeling, noch de 8 man, die in de boot waren, iets gezien van de reddingboeien, riemen, rasters, enz. die ook overboord geworpen waren. Kapitein Gillon zag het licht nog 43 minuten, nadat het in 't water ge worpen was, en op een afstand van 3 mijlen. Volgens »The Academy" is de landmeter Bond, in Engelsch Indië, bij het doen van opmetingen in het presidentschap Madras, er in geslaagd een paar wilde menschen" te van gen. Deze soort van meBschen leven in de bosschen van westelijk Ghat; ze zijn zeer schuw. Komen ze een enkele maal in de dorpen om hun honig, was of sandelhout tegen rijst tabak, betel enz. in te ruilen, dan maken zij dat ze zoo spoedig moge lijk wegkomen. De man en de vrouw zgn onge veer even groot, namelijk vier voet zes duim. Hun uiterlijk is een argu ment voor Darwin's theorie 2e heb ben een rond hoofd met wollig haar, laag, terugwijkend voorhoofd en een scherp uitstekenden kin, een en ander vooral doet hen veel op apen gelij ken. De mond is klein, eivormig en steekt ongeveer een duim voor den neus uit. De armen zgn zoo lang, dat ze tot de knieën reiken. De bee- nen zijn kort en gebogen, de rug is sterk ingedrukt. Hun vingers zgn zóó krom, dat ze niet recht kunnen gebogen worden. De handen zgn dik en, evenals de voeten, met een zware huid bedekt. De man is donkerbruin, de vrouw geelachtig van kleur. Zij heeft lang zwart haar. Deze wilde menschen" leven in bergen en bosschenze sla pen waar de nacht hen vindt, 't liefst tusschen twee rotsen of in ho len. Soms eten zij vleesch, meestal echter voeden ze zich met wortelen en honig. Zij aanbidden een soort van boschgoden. Deze zonderlinge volksstam, waarvan tot dusverjmaar weinig met zekerheid bekend was, bestaat slechts uit enkele famüiën en staat op het pnntvan uitsterven. Uit Zuid-Rusland wordt mel ding gemaakt van 't volgende eigen aardige duel. Twee rijke jongelui van goede familie, die langen tijd in vriendschappelijke betrekking hadden gestaan, geraakten in twist middelen zich een nieuw bestaan te verschaffen. De trekking van 't lot had plaats, en weinige dagen daarop 'trok de verliezer, nadat hij zijne zaken geregeld en zijn geheel ver mogen voor verschillende doeleinden had weggeschonken, te voet zonder een kopek in den zak, zijn woon plaats uit, om door hetbekleeden van een plaats als onderwijzer in de buurt zich de middelen te verschaffen om naar Amerika te vertrekken, waar hij een nieuw bestaan hoopt te ver krijgen. Over de schipbreuk vau de „Schiller" wordt door-een der geredde passagiers medegedeeld: „In den beginne ging de reis zeer goed. Eenige dagen uitgezonderd was het weder goed, alleen den 2a Mei hing er zulk een zware mist op zee, dat alle berekeningen omtrent den loop van het schip en waar men zich bevond, onmogelijk werden. Van toen af aan, tot aan den dag van het Ongeluk, den 7n Mei, werden de gewone berekeningen steeds gemaakt en de resultaten, als altijd in de kajuit aangeplakt en zoo den passagiers bekend gemaakt. Uit het enkele gereddescheepspapier blijkt, dat den 7n Mei het schip 344 mijlen af gelegd had. De boot voer steeds onder volle stoom eH hoewel men volgens de berekeningen nauwkeurig wist, dat men zich in de nabijheid van het land bevond, heeft men toch vóór het aanvaren op Bishop's Koek het dieplood niet uit geworpen. Op het laatste oogenblik slechts stopten do machines, doch de gang van de boot was zoo sterk, dat men met volle vaart op de scherpe klippen liep. De reddings- en signaal-toestellen waren in den slechtsten toestand. Toen het schip vastzat, snelden alle zich op het dek bevindende mannen naar de kajuiten en wekten hunne familieu en vrienden. De scheeps-oflicicxen verschenen ter stond en gaven den verschrikt wakker geworden passagiers den raad rustig in de k^jait te blijven, „daar de zaak niets te beduiden had", hierop werd de tweede kajuit van buiten gesloten en de aldus opgesloten passagiers bleven daar uren lang in een onzeker en verschrikkelijk hopen en wachten. Eindelijk deden eenige mannen de denr springen en alles liep op het dek. Ilier hecrschte een verschrikkelijke verwarring, de manschappen liepen radeloos heen en weer, en niettegenstaande allo aangewende pogingen, was het onmogelijk do ruim schoots voorhanden groote booten vlot te maken, daar de touwen, evenals de klossen waarin zij liepen, met een dikke laag olieverf waren bestreken en de booten zelf in hunne liggers vastgekleefd zaten, Zelfs de kanonnen konden geen noodschoten lossen en slechts na veel moeite gelukte het cén schot'te doen. Alleen de twee kleine booten, die tot gebruik van den kapitein en de manschappen dienen, konden nedergelaten worden en natuurlijk snelde ieder daarheen. Ook de passagier, die dit verhaalt; Riedcrer genaamd, die zijn vronw en eenig kind, een jongen van C jaar, aan zich vast gebonden had, deed zijn best in een boot te komen, doch het gelukte hem niet. Gedurende do eerste 14 uur was de zee zeer rustig eu het zou gemak kelijk geweost zijn, alle passagiers en manschapen in de booten te redden, indien deze dadelijk los gemaakt waren. Riederer beschuldigde deu kapi tein o. a., ('at hij slechts beoogde een Engelsch stoomschip, dat de „Schiller" één dag vooruit was, in te halen en zoodoende een eigenlijke p a r force jacht op dit schip maakte. Terwyl op het schip radeloosheid en verwarring heerschte, werd de zee tegen 12 ure onrustig, de eene stort vloed na den anderen liep over het schip, alles met zich medeslepende en in de diepte der zee begravende. Riederer zag door zulk een stortvloed zijn vronw en kind wegrukken, ook hij stortte in de diepte, doch, dank zij de twee zwemgordels, waarmede hij zich voorzien had, kwam hij spoedig weer boven, Nog ongeveer 5 minuten zag hij het schip, daaarna verdween het on zag hij niets meer dan brokstukken van het schip drijven. Eerst greep hy een plank, daarna een kist en eindelijk den scheepstrap, waarop hij zich nederzette cn op deze wijze iuim 8 uren voortdreef, vervolgd door zeevogels, die in hem een welkome buit meenden te zien en alleen door zijn geschreeuw bemerkten, dat hij nog leefde cn dan wegvlogen. Eindelijk kwam er redding opdagen. Eenige vis- schers naderden in een bootje en namen hem bijna geheel bewusteloos op. Maar nu er Groen zoo licht van spreekt, Meen ik, dat er geen kwaad in steekt Ook nog eens mee te praten. Waar niemand eenig licht in zag, Waar reeds do Britten jaar en dag Hun geld en tijd verspillen. Zon 't zeer gemak'lijk kunnen gaan, Althans zoo doet ons Groen verstaan, Wanneer man 't slechts zou willen. Ik schort mijn oordeel op, mijnheer 1 Volbrengt ge 't plan, dan, op mijn eer, Zag ik het nimmer sterker; En wie 'k ook zeggen hoor voortaan, Dat er geen wonderen bestaan, Noem 'k u als wonderwerker. HELDERSCHE MOPPEN. Een rechter zeide tot een bcrncliten dief, die met veel moeite inbraak had gepleegd„Dat heeft n wel veel werk gekost De dief antwoordde „Welnu, werken is geen schande!" In een Noord-Amerikaanschc stad werden aan een grondeigenaar voor zijua stem, bij de eerst volgende verkiezing van afgevaardigden, zoo veel zilveren dollars geboden, als een kiesbiljet konden bedekken. De kiezer verzocht eenigen tijd van beraad en deu volgenden morgen verklaarde hij in het voorstel genoegen te zullen nemen, mits men de dollars allen naast elkander op hunnen kant plaatste. Burgerlijke Stand. Helder. van 4—8 Juni 1875. Ondertrouwd: C. Lastdrager, werk man en H. Thomas. Gehuwd; Geene. Bevallen: M. Oudkerk geb. Co- kenno Z. F. J. Koorir geb. Zoetelief D. - M. Eelman geb. Hemelrijk D. T. Vroon geb. Kok D. J. C. H. Vries geb. Sonstral Z. A. E. Struijs geb. Schietekatte D. M. C. Smit b. Kater D. F. Putman geb. van Oosten D. W. C. Westers geb. Goede Z. J. W. Burkunk geb. Bras penning Z. J. J. Bouman geb. Kuntz Z. E. C. Mooij geb. Schrie- ver, D. Overleden H. R. Collet, 3 m. J. Stoll, lj. C. Bregman, 39 j. T. J. Konijn, 3 j. C. F. W. Kirchuer, 67 j. M, Held geb de Neeff, 53 j. Levenloos aangegeven 2. Voorspoedig bevallen van een Zoon, J. W. BURKUNK— Braspenning. Helder, 6 Juni 1875. Bevallen van een welgeschapen Dochter, A. E. SCHIETEKATTE, geliefde Echtgenoote van B. M. STRUIJS. Nienwediep, 5 Juni 1875. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon J. RANgeliefde echtgenoote van G. de ROOS. Burg op Texel, 5 Juni 1875. gestaan, geraakten in twist wegens een actrice, aan wie beiden het hof "Drot fllWfiR]1 maakten, en zouden hun zaak met een duel beslechten. Beide mede dingers hadden herhaalde malen be wijzen van persoonlijken moed gege ven, beiden waren met het hanteeren der wapenen vertrouwd, beiden waren jong en levenslustig. Zij kwamen eindelijk overeen het duel niet met pistolen of degen, maar door het lot uit te maken. Hg, die van twee stroohalmen de kleinste trok, zon niet verplicht zijn door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken maar hg zou zijn positie in de maat schappij, zijn woonplaats en zgn ver mogen laten varen, om geheel zonder De Wilhelm I, aan Helder's strand, Werd menigmaal reeds in de krant Besproken, 't Zon niet baten, Dacht elk, wat men er aan mocht doen; Nu echter komt een zeek'ie Groen Op eens heel anders praten. In „Dailey News" toch adverteert Die heer, dat, als men 't slechts begeert, Hij kans weet om te slagen Als men met hem slechts contracteert, Denkt hij, dat 't zaakje links marcheert, Misschien in luttel dagen. 3k Schreef van de boot ook wel eens wat, Maar nam mij voor, zoolang ze er zat, De zaak blauw blauw te laten; Zondagochtend overleed zacht en kalm, na een lijden van 5 maanden, mijn geliefde echtgenoote M A R- TIJNTJE de NEEFF, in den ouderdom van 53 jaar en 8 maanden. Zij die de overledene van nabij gekend hebben, zullen kunnen be seffen wat wij in haar verliezen. Nieuwediep, 6 Juni 1875. H. A. HELD. F. A. HELD. Al degene die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den ondergeteekende, worden verzocht hiervan opgave of betaling te doen op Yrijdag 11 Juni a. s. G. OUDKERK, Binnenhaven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1