't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Nieuws- f| en AdrerteiitieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 243. Woensdag 16 Juni 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. aan H. II. Geabonneerdeii buiten deze gemeente. Wegens de vele moeite en kosten, verbonden aan bet incasseeren van Abonnementsgelden buiten deze ge meente, zal 't Vliegend Blaadje van af 1 Juli, niet anders dan tegen VOORUITBETALING van bet Kwar taal verzonden worden. H. II. Geabon neerden gelieven ons dus het bedrag van bet 2e en 3e Kwartaal voor 1 Juli a. s. in Postzegels of Postwis sels over te maken, ten einde geen vertraging in de toezending te on dervinden. DE UITGEVERS. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Juni 1875. Zelden was het getal aanvragen om plaatsen voor tenten, kramen, caroussels of schommels zoo groot als thans voor de aanstaande Kermis alhier. Wanneer de liefhebbers van kermisgenot een goed gevulde geld beurs disponibel hebben, zal het hun in de kermisdagen niet aan gelegen heid tot uitspanning ontbreken. Wij noemen slechts de heeren Albrecht v. Ollefen, Boas, Judels Bouwmeester, Stoete Nieuwenhuis als schouwburg-directiënBlanus, Dassie, Hidi-Hassan als paardenspel len Basch's cagliostro-théatreBam- berg, Spriet als goochelaars; cosmo- rama's van Xaflaire, Mulder, Dogger, enz.; café-concerts van Vogel, Kop pen enz.poffertjes-, wafel-, eier en zuurkramen in massa. De echtge noot van den bekenden palingkoopman Dirk Visser komt voor de 50ste maal onze kermis bezoeken. Voorts is nog plaatsing verzocht voor dikke- en schoone dames, weegmachines, enz. Bij beschikking van 11 Juni 1875, no. 76, 12de afdeeling, is aan S. P. Kuyper en C. P. Dekker, han delende onder de firma Hooglant v. Herwerden, te Nieuwediep, gemeente Helder, tot wederopzegging, vergun ning verleend voor een stoomsleep- dienst op de Zuiderzee, en in de zeegaten en havens van Noord-Hol land en Friesland. Heden Dinsdag zal voor het Hof van Noord-Holland, zooals men onlangs mededeelde, de zaak van de valsche munters behandeld worden. De beschuldigden zijn 5 in getal. De eerste, Willem Bolhoven, is de- geen, die de zilveren nationale gang bare muntspecie h^eft nagemaakt. Ten dien einde drukte hij in 2 gipsvor- men een echt muntstuk af, plaatste daarna die beide jvormen tegen el kander, met een touw omwoeld, en maakte dan daarin een gaatje, om de gesmolten specie van een compositie lepel in de vormen te gieten. Nadat die specie gestold was, nam hij het nagemaakte muntstuk uit de vor men, vijlde de randen eerst wat af, om ze daarna met schuurpapier te schuren, terwijl het plat van de munt met sigarenasch gewreven werd ter bevordering van de kleur. In het najaar van 1878 was de besch. met de vervaardiging er van begon nen; maakte hjj toen slechts kwart jes, later vervaardigde hij halve gul dens, guldenstukken en rijksdaalders. Uit één lepel kon hij 6 kwartjes ma ken of 4 halve guldens of 8 guldens of P/a rijksdaalder. Zijn makker, Johan Tophoff, onlangs in de gevan genis overleden, bracht in den be ginne het geld in omloop, terwijl beiden de opbrengst deelden; later namen ook de vrouwen van beide personen en de neef van Bolhoven ijverig aan het verspreiden der val sche muntstukken deel. In Januari 1875 werden de vier beschuldigden in hechtenis genomen, de vrouw van Bolhoven in een winkel, waar door haar een valsche rijksdaalder werd uitgegevenBolhoven en Tophoff den zelfden dag in de woning van B. bij hunne terugkomst uit Haarlem, al waar T. 15 stuks valsche rijksdaal ders had uitgegeven, De besch. heb ben allen de hun ten laste gelegde feiten hekend. Door het Openbaar Min. zijn 104 getuigen gedagvaard. Als advocaten zullen optreden, voor den ln besch., W. Bolhoven, Mr. W. H. K. Mouthaan, voor de vrouw, Mr. J. W. Tydeman Jr., voor de wed. van Tophoff, Mr. D. Mesritz, allen toegevoegd, en voor den 4den bekl.M. Bolhoven, Mr. Ph. A. Haas Az. Men schrijft fan Texel, dd. 13 Juni. Ten gevolge van het onstui mige weer en den buitengewoon hoogen waterstand, heeft de bedijking van den polder »het Noorden," op Texel zeer groote schade geleden men begroot haar op pl. m. f 20.000. Het is te hopen, dat de natuur verder in plaats van tegen, mede zal werken, om dien nuttigen arbeid tot een goed einde te brengen, niet alleen voor de aannemers maar ook omdat ons eiland dan spoediger met 800 hectaren best bouwland vergroot zal zijn. Uit verscheidene oorden van ons land ontvangt men berichten om trent den hevigen storm, die de vo rige week heeft gewoed en waardoor op enkele plaatsen schade aan ge bouwen, boomen, etc. is toegebracht. Te Moerdijk zijn verschillende sche pen van hunne ankers geslagentwee vaartuigen kwamen met elkander in botsing, waardoor een van beiden, een zandaak, zonk. De schipper redde zich door nog bijtijds in de mast te klimmen. Een stoomboot van Groningen en 't beurtschip van Almelo op Gro ningen zijn in het Hoendiep in bot sing gekomen. Het laatste zonk da delijk; de schipper had nog even tijd om zichzelf en zijn geld te redden. De stoomboot is zwaar beschadigd. Een schipper te Zwolle sloeg over boord. Daar hij slechts een arm heeft, zou hij bepaald verdronken zijn, indien zijn knecht hem niet had gered. Te Deventer waren 3 kinderen door hunne ouders, die kermis moes ten houden, alleen te huis gelaten. Het oudste, 9 jaar oud, viel in slaap. Een der jongere rukt de petroleum lamp omver, en de inhoud daarvan loopt, vlammende, over de kleeren van het slapende kind. Wel scho ten op het angstgeschrei der kleinen de buren toe, maar te laat om het ongelukkige slachtoffer van der ou deren onvoorzichtigheid te redden, 't Was reeds zóó gebrand, dat men niet denkt het in 't leven te kunnen behouden. Te Hellevoetsluis zijn door den zwaren wind Zaterdag de zeven in aanbouw zijnde overdekkingskappen voor de monitors weggewaaid. Van Urk komen de gunstigste berichten omtrent de ansjovisvangst. Het gansche eiland vaart er wel bij. 't Is den Urkers van harte gegund. In het Politieblad" wordt de opsporing en aanhouding verzocht van een persoon »oud ongeveer 40 jaren, lang ongeveer 8 meter." Dit mannetje zal moeite hebben aan de politie te ontkomen. Een vrouw te Heitersheim ging onlangs 's avonds bedaard naar huis, toen een meikever haar plotseling in 't oog vloog en bij de eerste poging om het beest snel te verwijderen, de stekels van zijn pooten nog steeds die per inboorde, zoodat bij het met ge weld wegrukken ook het hoorn vlies van 't oog scheurde en de vrouw er dadelijk blind aan werd. Een treurig ongeval had voor weinige dagen in de nabijheid van Delden plaats. Terwijl zekere boe renvrouw bezig was haar bord met melkpap te gebruiken, slikte zij eenige glasscherfjes door, hetgeen binnen korten tijd en na vreeselijke be nauwdheden haar dood ten gevolge had. Doordien het jongste kind de zuigflesch aan stukken had geworpen, waren er ongemerkt eenige stukjes in de melk geraakt. Zelden had een ontsnapping op zonderlinger en onbeschaamder wijze plaats, dan onlangs uit de staats gevangenis te Sing-Sing in New- York. Vier misdadigers wisten de trouwens niet te groote waakzaam heid der beambten te verschalken en uit de gevangenis te geraken. Zij sprongen op een langzaam rijdenden goederentrein, overrompelden met be hulp van hunne revolvers den machi nist en den stoker, haakten de loco motief van de overige wagens los, en voort ging het nuEen eind verder trof den heeren passagiers het onge luk, dat het deksel van den cylinder sprong, zoodat de locomotief bleef staan. Nu lieten zij den locomotief in den steek en zetten te voet hunne vlucht voort, voorzien van de klee- dingstukken, welke zij den machinist en stoker afgenomen hadden. Tot dusver heeft men nog geen spoor ontdekt van dit klaverblad van vieren bestaande uit een straatroover, twee inbrekers en een veroordeelde wegens bigamie. Op den Oostenrijkschen Ru- dolfs-spoorweg reisde onlangs een gezin, waarvan de kinderen met de gouvernante, door gebrek aan plaats, in een afzonderlijke coupé zaten. De conducteur, belast met het ophalen der plaatskaarten, kwam eindelijk ook aan deze coupé. Bij het openrukken van het portier was het hem alsof er iets uit den wagen viel. De gou vernante zag de verschillende plaids en doeken na, en bevond dat die allen voltallig waren. Tot haar schrik bespeurde zij evenwel, dat het jongste kind, twee jaren oud, ontbrak. De trein werd onmiddelijk tot staan ge bracht, en nadat men een eind weegs teruggereden had, vond men het kind volkomen ongedeerd op den rand van een dam liggen, waarvan de steile helling in het riviertje de Enns voerde. Het kind werd bewaakt door een hond. In de laatste tijden is herhaal delijk gebleken, dat men in de om streken van Dantzig de boerinnen alles kan wijsmaken. Op verschillende dorpen toch hebben zij de kinderen met geweld uit de school gehaald, op grond dat de regeering ze aan Rusland had verkocht en de Russen op de grenzen gereed stonden om ze te halen. Thans echter heeft zich een dergelijk geval voorgedaan in de omstreken van Thorn. Daar heette het, dat de keizer in een kaartspel met den Turkschen gezant 10000 Pruisische kinderen aan den sultan had verloren en deze een Moorsche legermacht had afgezonden om ze in ontvangst te nemen. Te vergeefs trachtten de onderwijzers de gemoe deren tot bedaren te brengen, daar de verbitterde vrouwen hun verweten, dat zij zich voor 5 thaler per kind hadden laten omkoopen om de school jeugd aan de vreemdelingen af te leveren. De Doopsgezinden in Rusland zijn van het dragen van wapenen vrijgesteld en behoeven slechts deel te nemen aan de werkzaamheden in de marine-arsenalen, bij brandcom- mando's en bij boschwerken. Boven dien zullen zij, opdat de mogelijkheid voor hen blijve bestaan gemeenschap pelijke godsdienstoefeningen te hou den, binnen het Nieuw-Russische grondgebied tot groepen vereenigd worden. Hun diensttijd zal even lang als die der andere miliciens duren. Bij een brand in de Katholieke kerk te Bolyoke zijn meer dan hon derd menschen omgekomen. De oor zaak van 't ongeval was, dat het kleed van een Mariabeeld vlam vatte. De kerk had slechts een kleinen uitgang, op welken bovendien ook de beide zijgalerijen uitkwamen. Door het dringen der menschenmassa, die van drie zijden toestroomde, ontstond een vaste, onbeweeglijke hoopdie als een prop de deur vulde en 't vluchten onmogelijk maakte. De gezagvoerder van het te New-York aangekomen stoomschip State of Georgia," rapporteert 5 Juni een boot te hebben opgevischt met 5 man, behoorende tot het stoomschip Vicksburg," kapt. Bennett, van de Dominion-lijn. De »Vicksburg" ver liet Quebec op den 27n Mei met 28 passagiers en 60 man equipage. Zjj werd door het ijs ingesloten en zonk op 1 Juni. De opgevischte boot en twee andere met 40 personen, werden met goed gevolg te water gelaten, doch des nachts dreven zij van el kander weg; van die twee booten is later niets vernomen. De 5 geredde personen verklaren, dat kapt. Bennett en 40 anderen met het stoomschip zijn vergaan. De Engelschman Hol turn heeft als athleet iets nieuws, misschien iets onnavolgbaars uitgedacht, dat bij zijne voorstellingen in de voornaamste steden van Frankrijk en thans in Duitschland ieders verbazing opwekt. De kanonkogel is het voorwerp zij ner verrichtingen. Hij speelt met kogels van zelfs 50 pond, alsof het leeren ballen waren, werpt ze door elkaar, tot zelfs twee verdiepingen hoog en vangt ze op, nn eens op handen en armen, dan weder op den nekalles zoo bliksemsnel, dat het voor 't oog gaat schemeren. De ontzetting, waarmede men de toeren gadeslaat, stijgt ten top, wanneer Holtum den zwaarsten kogel uit een hoogte van dertig voet op den nek laat vallen, waarbij hij echter niet in het minst gedeerd wordt. Uit de verrichtingen blijkt, dat hij met zeld zame lichaamskracht moet begaafd zijn. Dat alles is nog het merkwaardigste niet. Het belangwekkendste is het opvangen van een kogel uit het ge schut. Het kanon wordt voor de oogen van het publiek met een ge wone patroon geladen, daarop de ko gel, van 12 tot 15 pond zwaar, in den loop gedaan en het stuk gericht. Dit laatste schijnt er voor hem bijzon der op aan te komen, althans hij wijdt er alle aandacht aan. Het geschut wordt tweemaal afgevuurdbeide keeren veroorzaakt het een hevigen knal en braakt de loop een sterken vuurstraal en kruitdamp uit. Bij het eerste schot plaatst Holtum zich op ongeveer 40 voet afstands vóór een houten schutting en laat vlak boven zijn hoofd door den kogel een doel treffen, waarbij de schutting in splin ters vliegt. Den tweeden keer vangt hij op kleiner afstand van het geschut den kogel zelf. Hij draagt daarbij wel dikke handschoenen, maar nie mand zal hem die op dat oogenblik misgunnen. Te Hamburg zijn 600 Menno nieten uit Odessa aangekomen, op reis naar Noord-Amerika, om zich zelfs aan den gewijzigden verplichten krijgsdienst te onttrekken. De Gros-Kanizsar Dampbad maatschappij keert over 1873-74 een dividend uit, hierin bestaande, dat de gelukkige aandeelhouder gratis een dampbad mag nemen. »'t Dividend," merkt een Hongaarsch humoristisch blad op, »is klein maar rein!" HELDERSCHE MOPPEN. WAT DE VERBEELDING AL NIET DOEN KAN. „Ik stik, zoo heet is het in deze kamer van 't hotel," riep in een stikdonkeren nacht een hoog beschaafde dame haar echtvriend toe. „Ik bid u, doe het venster open." De echtvriend tast zuch tend naar het venster rond. „Ik kan 't niet open- krijgen I" zegt hij. Zij begint te huilen. Hij slaat in zijn wanhoop een ruit stuk en roept„Nu hebt ge lucht." „De hemel zij dank Eduard I" lispelt zij en slaapt vroolijk in. Den volgenden morgen bescheen de opgaande zou een verbrijzelde ruit in een hoskbuffet. LICHT EN WATER. Bij een uitvoering van „de Schepping" van Haydn, vlamden bij de woorden„Daar zij licht I" plotseling 300 gasvlammen in de concertzaal op. Een liefhebber vond dit zoo origineel, dat hij voorstelde, om, tot het teweeg brengen van gelijk effect, bij de opvoering van het oratorium „Noach," de zaal onder water te zetten. „Doctor,", zeide iemand tot een geneesheer, „mijne dochter heeft vau morgen een aanval gehad en vrist een half uur lang niets van hetgeen zij deed." „O," gaf de arts ten antwoord, „maak n daarover niet. ongerust. Velen blijven al hun leven in dezen toostand." Burgerlijke Stand. Helder. Van 11—15 Juni 1875. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: G. de Bruin en L. G. van Gisteren. BEVALLEN: J. Heeneman geb. Veltenaar,D. A. Smit geb. Prins, D. T. Kok geb. Groet, D. G. de Gaat geb. Kramer, D. S. M. Evers geb. Delbousaen, Z. A. C. L. Broeckman geb. Voges, Z. K. Post geb. Flens, Z. P. Elout geb. Lemoine, Z. J. C. Molenaar geb. Overkamp, Z. J. C. Polle geb. Bouchier, Z. A. Heinstman geb. Bras, Z. F. J. Goudswaardt geb. Prins, Z. OVERLEDEN: J. E. M. Fritz, 1G d. E. Dehansez. 4 d. M. de Goedo, 9 m. A. Sterker, 2 m. N. Goudswaard geb. Bijl, 43 j. N. P. Bruul, 3 j. en 11 m. M. C. ter Beek, 3 j. A. N. Boll, 20 d. Levenloos aangegeven 1. De oplossingen van de beide raadsels voor de jeugd, in ons vorig nommer, zijn: WILHELM PIETERMAN. 243 goede oplossingen zijn ingekomen. De prijs is bij loting ten deel gevallen aan den Jongeheer J. HOOGENBOSCH. Getrouwd GERRIT DE BRUIN en LEONARDA CATHARINA YAN GISTEREN van Harderwijk. Nieuwediep, 14 Juni 1875. Die mede, ook namens wederzijdsclie betrekkingen, hunnen har telgken DANK betuigen, voor de vele be wijzen van belangstelling, ondervon- d t bij de voltrekking van bun Hu- 'ik.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1