't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene leuws- en AdvertaitieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Geen Crediet No. 255. Woensdag 28 Juli 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regél meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Hartelijk Vaarwel «Nut en Genoegen." «Ernst en Scherts." knappe Waschvrouw, Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50! NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Juli 1875. De heer C. Diependaal, sedert 16 jaar pastoor bij de oad-Catholieke gemeente alhier, is door den aarts bisschop van Utrecht benoemd tot bisschop van Deventer. Zijne gemeente zal daardoor een moeielijk te herstel len verlies ondergaan. Pastoor Die pendaal was voor haar een leeraar en voorganger niet alleen, hij was haar een leidsman en vader. Innemend, vriendelijk en nederig van karakter, toonde hij een christenleeraar in den volsten zin van het woord te zijn. Het raderstoomschip »Valk" wordt buiten dienst gesteld en de kommandant van dien bodemde kapt -luit. t. z. A. Dronkers, eervol van het bevel ontheven en op non- fictiviteit gesteld. Er zullen pogingen gedaan worden om het in 1808 op de kust van Terschelling gestrande en thans diep in het zand liggende Engelsche oorlogschip Flora" óp te graven. De heer S. heeft het vóór den tijd van tien jaren van de regeering ge kocht. Men wil, dat het schip groote geldsommen bevat, maar in elk geval is het aan koperen geschut, bouten, enz. wel honderd duizend gulden waard. Om de onkosten van het op graven te 'dekken, zal f20,000 ge leend worden tegen 50 pCt. van de winst. Uit Bloemendaal schrijft men: Op Zondag 25 dezer reden omstreeks den middag twee (volgens algemeen gerucht beschonken) huzaren van het in Haarlem in garnizoen liggende regiment, ieder met nog een paard aan de hand, in dolle vaart over den straatweg te Bloemendaal, met het gevolg, dat door een hunner, voor het huis van den heer Warnsinck aldaar twee uit de R. K. kerk komende vrouwen werden overreden. De eene bekwam daarbij belangrijke kneuzin gen, de andere, die op het punt stond haar 25-jarig huwelijksfeest te vieren, overleed, helaaskort daarna aan de bekomen verwondingen. De dader viel later zelf van zijn paard en werd gevankelijk naar Haar lem getransporteerd, terwijl de voort hollende paarden op de Kleverlaan werden gegrepen. Te Leeuwarden is in de koek kraam van de wed. Prins op de ker mis brand ontstaan door het omval len eener petroleumlamp. Van de kraam of haar inhoud is nagenoeg niets behouden. Gelukkig slaagde men er in de kraam dadelijk omver te halen en de andere kramen voor schade te bewaren. De schade wordt begroot op p. m, f800. Te Nistelrode nabij Veghel is de bliksem geslagen in de woning van den landbouwer Jan van der Hei den terwijl deze juist bezig was vuur aan te leggen. Van der Heiden werd bewusteloos neergeworpen, en toen hij weer tot zich zeiven kwam, stond zijn huis reeds in volle vlam. Het huis is totaal afgebrand, doch »het vee werd gered. De schade bedraagt p. m. f8000. Alleen het huis was verzekerd. Over het leven der zwaluwen deelt een landbouwer uit eigen aan schouwing 't volgende mede: uis hadden voor eenige jaren een paar zwaluwen tegenover mijn venster onder een dakgoot haar nest gebouwd. In den zomer des vorigen jaars gebeurde 't nu, dat vier jonge zwaluwen, die pas eenige dagen oud konden zijn, 't zij wegens ont waakte levenslust, of de met voedsel aanvliegende ouders tegemoet komend, met de vleugels begonnen te slaan, waarbij een jong uit het nauwe nest viel en vrij in de lucht zwevend, met een poot aan den rand van het nest bleef hangen. De ouders vlogen met angstkreten rondom het nest, maar wisten niet, hoe zij het in gevaar zwevend zwaluwtje zouden helpen. Het deed mij leed; ik liet een ladder brengen en legde 't arme vogeltje weder in het nest. In dit jaar keerde het zwaluwenpaar terug, en om een ongeval, als dat van 't vorig jaar te voorkomen, verhoogde het rondom den rand van het nest 3 duim, waar door het gevaar voor het uitvallen der jongen verminderd en tevens de in wendige ruimte vermeerderd werd." In Neckar-Steinach, in het Hessische, woonde jaren geleden een arm gezin met twee dochters. Een dezer liet zich voor eenige jaren over reden haar Amerika te verhuizenzij huwde daar en het ging er haar zoo goed, dat zij haren mau naar Neckar- Steinach zond, om hare zuster af te halen. Hij vertelde haar zooveel goeds van zijn nieuw vaderland, dat zij met goedvinden van hare ouders tot de reis besloot. Er werd voor haar plaats genomen op een schip, de dag van vertrek was aangebroken, doch op eens weigerde het meisje bepaald de reis mede te maken. Ze had, zeide zij, een ontzettenden droom gehad; ze droomde, dat ze op het schip was, midden in zee, en dat het schip in brand geraakte. Alle pogin gen om de vlammen te bedwingen waren vruchteloosde passagiers sprongen in wanhoop in zee en ver dronken niemand werd gered. Dat alles had het meisje zoo duidelijk gezien, zeide zij, dat ze, wat men ook zeide, niet te bewegen was mede te gaan; haar zwager vertrok dan ook alleen. Het schip, waarmede haar zwager de reis maakte, was de >Austria"; men weet dat dit schip verbrandde en dat eenige honderden passagiers in de vlammen of in de golven om kwamen. Eenige jaren later gaf het meisje toch gehoor aan een uitnoodiging van hare zuster, en vertrok naar Amerika. Tegen het einde van het vorige jaar was zij er in geslaagd, door hard werken een klein vermogen bijeen te brengen. Toen zij nu in brieven van huis de tijding kreeg, dat hare ouders niet meer konden werken en gebrek leden, aarzelde zij niet haren plicht te vervullen. Ze pakte haar klein vermogen bijeen, hare zuster voegde er iets bij, en zoo vertrok zij naar hare geboorteplaats, om de gebrekkige oudjes te gaan verzorgen. Deze hadden reeds bericht ontvangen dat zij komen zou maar zij kwam niet. De trouwe dochter had de reis gemaakt op dè Schiller" en behoorde niet tot de weinigen die gered werden Te Kevelaar is- het onweder ge slagen in een Walenkëet, waar 5 a 6 personen schuilden. Drie werden on- middelijk gedood; Te Wemb sloeg het bij een land bouwer in, 2 personen waren oogen- blikkelijk dooden een derde is hersteld. Terzelider tijd is daar alles verhageld. Volgens een Spaansch spreek woord zijp er vier personen noodig om een »goed slaadje" te maken. Een verkwister voor olie, een gierig aard voor azijn, een advocaat voor zout en een gek om alles door elkaar te roeren. Bij Dantzig worden schietoefe ningen gehouden. Het is er op de boerenerven zeer gevaarlijk geworden. Onder anderen was een vrouw aan het pannekoeken bakken, toen een kogel het aanstaand gebak uit de pan meenam. Te Zabelsdorf bij Berlijn ge raakten voor eenige dagen twee jon gens van 12' tot 15 jaar bij het spelen aan het vechten. Een der jon gens, 15 jaar oud, liep naar huis en liet zijn knikkers in den steek. Toen hjj, op aanraden zijner moeder, die nu terug ging halen, deed een der jongens,Rosenberg geheeten,den voor slag hem te verdrinken. De anderen vonden dit goed. ZS grepen hem nu en hielden hem zoolang in het water tot hij dood was, bonden toen eén steen aaA'het lijk en lieten het in het riet aan den kant van het meer zinken. De 4-jarige zuster van het ongelukkige kind op een afstand wat er gebeurde en vertelde het haar moeder. De jongens zijn gevat, Te Parijs heeft zich weder iemand van de Julikolom gestort. De por tier en een agent, die argwaan koes terden, waren hem gevolgd, maarte laat boven gekomen. John Macarthy, passagier aan boord van de »Thale of Fife," een Engelsche stoomboot, 3 April van Melbourne naar Liverpool vertrokken, deelt het volgende mede: De boot was met 22 koppen bemand en had 51 passagiers aan boord. Onder hen bevond zich zekere Macdeau, medium van professie, na een reis door Au stralië naar Engeland terugkeerende. Gedurende de eerste dagen der reis ging alles goed, maar weldra kwam het medium op den inval, aan de passagiers en het scheepsvolk, zonder onderscheid, een séance" aan te bie den op het dek. Het geschiedde en een aantal passagiers en matrozen waren zoo getroffen, door hetgeen- zij hoorden en zagen, dat zij volko men geloovigen werden, en de séances volgden elkander nu snel op. De spiritisten vormden weldra een vaste groep, bestaande uit negen matrozen en negentien passagiers. Onvermoeid predikte het medium zijne leer, on derrichtte hen in alles wat tot de prac- tische toepassing behoorde, verklaarde de manifestatiën, enz. enz,, en de op gewondenheid nam hand over hand toe. Eindelijk raakten de spiritisten derwijze verbijsterd, dat zij tot het besluit kwamen, zich hoe eer hoe beter van het aardsche omhulsel te ont doen, en de nacht van 20 Mei werd bestemd om zich gezamenlijk in zee te storten. Ten 10 uren sprong het medium het eerst over boord en zes passagiers, Henry Daniëls, Samuel Dauce, Peter Ronalds, Charles en Philip Dowesbroeders, en James Coluber, volgden zonder aarzelen zijn noodlottig voorbeeld. Anderen, maar minder vastberaden, zouden denzelf den weg gegaan zijn, want men zag hen overal rondwaren, toen de ka pitein, van het gebeurde onderricht, met een revolver in de hand op het dek kwam, en allen beval stand te houden, onder bedreiging van wie zich bewoog, te zullen neerschieten. Zonderling verschijnselZij die daar langs de verschansing liepen met het doel den dood te zoeken, beefden te rug voor de bedreiging van het le ven beroofd te zullen worden. De kapitein bracht hen nu verder tot bezinning en gebood vervolgens dat ieder zich rustig ter plaatse zou be geven waar hij behoorde. Aldus ge schiedde het. Er was verder gedurende de reis van geen spiritistische séances of manifestatiën sprake meer. De 7 slachtoffers waren reddeloos ver loren, maar hunne even verbijsterde geestverwanten waren door hunnen vreeselijken dood gered. HELDERSCHE MOPPEN. Iemand in de stad nam een jongen boer in dienst en zeide tot hem: „Zoo en zooveel loon zult ge hebbcu en als ge n goed gedraagt alle jaren een geschenk; ook wil ik n kleeden." De boer, buiten zich zei ven van vreugde, dat hij zulk een heerlijken dienst gevonden had, trok met vreugde de liverei aan. Den volgenden morgen kwam hij niet te voorschijn-. Het duurde den heer te lang en hij riep hem: „Hier ben ik!" riep de knecht uit zijn bed. Eindelijk verloor de heer zijn geduld; hij liep naar hem toe, en toen hij hem nog heel bedaard te bed vond liggen, wilde hij hem met den stok er uit jagen. „Wel, mijnheer 1" mi de boer, „zijn wij niet overeengekomen, dat u mij kltedeu zondt Ik -lig hier en wacht al lang op u." BURGEMEESTERLIJKE UITSPRAAK. De koe van een dorpsburgemeester had die van een boer gesfooten. De boer bracht zijne klacht voor den dorpsburgemeester, zeggende: „mijne koe heeft de uwe dood gestooten, wat ben ik ver plicht u daarvoor te geven?" „Gij koopt mij een andere en betaalt twintig thaler boete." „Neen," antwoordde de boer daarop, „ik heb mij versproken, uwe koe heeft de mijne gedood, maar ik ben te vreden als gij mij slechts een andere geeft."„Wat!"riep de dorpsburgemeester, „mijne koeP dat is een ander ding. Uwe koe had de mijne nit den weg moeten gaan." Huismiddeltjes. (Uit de nagelaten papieren van een wonderdocter.) 'k Stel een massa wondermidd'len Hier te boek voor 't nageslacht. Middelen die nimmer falen, Waar men veilig hnlp van wacht, 'k Voelde mij er toe gedrongen, Die racepten voor mijn dood Op te teek'nen! Raadpleegt, lijders, Vrij mijn boek dus in den nood. Wordt gij nu en dan in 't leven Eens door pijn en smart geplaagd, Gaat niet daad'lijk geld vermorsen, Want ik noem 3t den Heer geklaagd. Dat men zooveel hocus poens In de kranten adverteert En voor grof geld niets dan lorren 't Menschdom aan de ribben smeert. Malz-extract zal u niets baten, Geen Rob Boyvean Lafecteur, Noch een pil van Hogg, Bmyt daarom Heel dat zoodje buiten denr. Hollowaij met zalf en pillen, Bellockool, ja, weet ik veel; Niets dan rommel Revalenta Is slechts linz' en boonenmeel. Kool en lak en alles larie, Maar wat ik geef is patent. Lejzers, lees nu met attentie, Want wat ik geef kost geen cent. 'k Durf n bepaald verzeek'ren, Ieder lyder komt weer klaar En wordt, als hij 't mag beleven, Zeker meer dan honderd jaar. Hebt gij last van wintervoeten, Trekt de kous nit, ga terstond 't Veld in en loop veertien dagen Zacht in de brandnetels rond. Hoofdpijn kan men 't best genezen Door een kost'loos medicijn: Men moet op de rails gaan leggen By het nad'ren van een trein. Wilt gij ook het middel kennen, Dat de rhumatiek geneest, Neem dan krokodillentranen Opgelost in prnikengeost. Heeschheid zal men 't best verdrijven Door flink met een roggestaart 't Keelgat op en neer te ragen, Wijl dit niït veel pijn u baart. Voor de koorts is 't beste middel, Dat men in wat slakkenbloed Voorloop vaH Chineesche schimmen Negen waken koken doet. Hebt gij tandpijn? ochl eilieve, Neemt den mond met melk slechts vol En schudt 't hoofd zoo heen en weder Tot die melk tot boter stoll'. Voor likdoorns en eksteroogen Wordt onfeilbaar aangewend, Wat tihetuur van doove kolen: 't Helpt voorzeker excellent. 'k Kan zwartgalligen genezen, Overal in elk gewest. Leze men slechts 't Vliegend Blaadje, 't Werkt perfect: probatnm e9t. Burgerlijke Stand. Helder. Van 23—27 Juli 1875. Ondertrouwd J. C. Deelder, tim merman en A. Zwaan. W. Wa terman, werkman en D. Pot. T. O. Bakker, timmerman en D. Govers. Getrouwd Geene. Bevallen: J. Stutterheim geb. Thomasz, D. M. Hessing geb. Rus- temeijer, Z. M. Snel geb. Bethle- hem, D. K. de Jong geb. Glazer, Z. M. Bonselaar geb. Heeres, Z. A. Roos geb. Beltman, Z. C. P. Hoelandt geb. Wonderigem, Z. Overleden: J. Bomhoff, 3 m. V. Meeuwsen, 3 j. J. H. Stijgers, 18 d. A. Bakker, 5 m. P. Holleman, 20 d. Levenloos aangegeven 1. Bevallen van een Dochter, welke kort na de geboorte overleed, J. GOTTSCHE, geliefde Ecbtgenoote van C. VAN DER VEER. Helder, 24.Juli 1875. Heden overleed te Crooswijk, bij Rotterdam, na voorzien te zijn van. de Heilige Sacramenten der Sterven den, zeer zacht en kalm, onze waarde moeder en behuwd-moeder MARIA BIT, laatst weduwe van GERARDUS PREDERIK KUIPER, in den ouder dom van 74 jaren en 4 maanden. Helder, 26 Juli 1875. Uit aller naam, A. C. GOMES. N. GOMES—Kuiper. H. J. E. van de WATERING. A. C. van de WATERING-Kuiper. A. C. VIS, geb. Hin. Eenige kennisgeving. aan Vrienden en Bekenden bij ons vertrek naar Amsterdam. J. P. RUGER en Echtgenoot». Dankbetuiging aan de Heeren Doctoren OUDEN HOVEN, HAREMAKER en BAK KER, benevens aanMej. BUT, voor de zorgvolle en liefderijke behande ling aan mijne vrouw, bij en na hare hoogst moeielijke verlossing zoo ruim schoots bewezen. W. LIGTERINGEN. VERGADERING den 28 JULI, des avonds ten 8 ure in het gewone lokaal. HET BESTUUR. GEWONE VERGADERING op Vrijdag 30 Juli a. s., desavondsten 8 ure, in het gewone lokaal. HET BESTUUR. te verieenen aan de Equi page van het Noord-Duit- sehe stoomschip ESSEN, zonder voorkennis van des- zelfs Kapitein of zijn Car gadoors VAN GIJN Co. Er biedt zich aan: een tot het gereedmaken der wasch aau huis, tegen den minst mogelijken prijs. Adres Bureau dezer Courant.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1