't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- M en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 25S. Zaterdag 7 Augustus 1575. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. 25Jarip EcMvemipi Voor k Leden der Hervorade Kerk. Ds. D. RIJNDERS, »Ontwaakt bij Tijds." Een gehuwd Persoon Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. AUGUSTUS. Zaterdag 7, Zondag 8, Maandag 9, Dinsdag 10, Woensdag 11, Donderdag 12, Vrijdag 13. Opgang der Zon, Zaterdag 7 Aug. 4 nur 31 minuten. Ondergang, 's avonds 7 u. 39 m. Eerste Kwartier Maandag 9 Augustus. Ik bid u, houd steeds goede wacht, Zie toe, dat gij uw jaren acht. Dat gij uw korte dagen meet! Wat haast verloopt, dient wel besteed. J. Cats. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Augustus 1875. Woensdag is op plechtige wijze de eerste hoeksteen gelegd van de nieuw te bouwen R. C. kerk alhier. Vóór deze plechtigheid werd in het bestaande kerkgebouw een pontificale mis gevierd. Daarna ging men naar het geheel met vlaggen getooide ter rein, voor de kerk bestemd, alwaar reeds een groote massa belangstellen den en nieuwsgierigen zich had verzameld. Z WEw. pastoor Brinkman hield een plechtige feestrede en legde, met het gebruikelijk ceremonieel, den eersten hoeksteen. Daarna werd het »Te Deum" van Neukomm, door de koorzangers, onder medewerking van voortreffelijk uitgevoerd, hetwelk de plechtigheid van het feest zeer verhoogde. Burgemeester en Wethouders, ver scheiden leden van den raad, alsook eenige hooge militaire en marineau- toriteiten, benevens verschillende gees telijken uit naburige gemeenten, woonden dit feest bij, hetwelk in weerwil van de ontzettende massa men- schen, in de beste orde afliep. De redactie van de Indiër" heeft onderstaand telegram ontvan gen: >Samarang, 18 Juni. Gisteravond bekende de Europeesche fuselier La- german, gewezen grenadier bij het leger in Holland, op zijn sterfbed, dat hij de moordenaar van mevrouw van der Kouwen was." Zij voegt er verder bij: »Het gis teren door ons uit Samarang ontvan gen telegram dat zekere fuselier La- german, vroeger in de gelederen in Nederland gediend hebbende, op zijn sterfbed bekend heeft mevrouw Van der Kouwen te hebben vermoord, zal zeker in het moederland veel sensatie en grooten indruk gemaakt hebben. Wij wachten nadere bijzonderheden maar kunnen voorshands mededeelen, dat de overledene vele aanwijzingen gedaan en onderscheiden ophelderin gen gegeven heeft." Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat gemelde Lagerman zich werkelijk als milicien-plaatsvervanger hier ter stede (den Haag) met groot verlof bevond ten tijde van den moord. De man stond wegens plichtverzuim en dronkenschap zeer ongunstig bekend. Hij heeft, naar men meent, een tijd lang samengewoond met den beken den De Jong. Welke strekking de aanwijzingen hebben, door hem ge daan, en de onderscheidene ophel deringen, door hem gegeven, waar van de Indiër" spreekt, weet men echter niet. Vaderland." Van een geloofwaardige en be trouwbare zijde ontving het »Bat. Handelsblad" de volgende berichten van het oorlogstooneel uit Atjeh: »Door het nemen en bezetten van Geviel en Lamtaboe in het zuiden is het cordon gesloten. Bij Getjiel verloren wij den dapperen Von Ende. De bijzonderheden van die krijgsbe drijven zullen u uit de couranten wel bekend zijn. Wij hebben nu een prachtige en sterke positie, welke zelfs voor een vijand, van beter vuurwapens voorzien dan de Atchinees, blijken zou onneembaar te zijn. De Atchi- neezen schijnen dit dan ook wel in te zien, omdat tot nog toe elke krachtige poging om ons te ver drijven slechts een voornemen is ge bleven. Verleden maand zagen zy een groote kring om de maandit gewoon natuurverschijnsel werd na tuurlijk door de hoofden en de pries ters geëxploiteerd; het was Moham med en Toean Allah, die hun een teeken tot volhouden en krachtige voortzetting van den oorlog gaven. Door spionnen kregen wij dan ook bericht, dat zij een aanval op ons zouden doen en dat wel op den 27n April jl. Werkelijk was er den 26n April in de nabijheid van sommige onzer posten een groote oploop van volk, hetgeen dadelijk aanleiding gaf tot versterking der bezettingen van de bedreigde punten. Het is echter niet tot een aanval gekomen; jammer genoeg, want zij zouden door ons vuur zeer zeker verpletterd zijn ge worden. Het verblijf in den Kraton wordt van dag tot dag beter en aan genamer. Wij hebben een zeer goede muziek, welke zich viermaal 's weeks laat hooren. Gelukkig worden de ver liezen, door evacuatie en door andere omstandigheden veroorzaakt, spoedig of liever dadelijk door het Departe ment van Oorlog hersteld, voor welke maatregelen men werkelijk allen lof verdient. De westzijde van de Karong Dahroe, van den noordelijken ingang van den Kraton tot aan den schei dingsmuur, gelegen binnen den Kra ton, ter hoogte van het huis van ge neraal Pel, wordt ingedijkt om de hospitalen en magazijnen tegen over stroomingen te beveiligen. Aan de wegen binnen den Kraton wordt met kracht gewerkt, hetgeen veel zal bij dragen om den gezondheidstoestand te bevorderen; want bij een eenigs- zins hevigen regen veranderen de wegen hier dadelijk in modderpoelen en hebben, daar de bodem uit klei grond bestaat, dan dagen nooaig om weder op te drogen. Wanneer de wegen echter behoor lijk zullen zijn opgehoogd met puin en grint, zal men zich ten minste binnen den Kraton droogvoet» kun nen bewegen. Ook met het opruimen der bamboe-doeri op de wallen van den Kraton, die daar een ondoordring baar gordijn vormen en de frissche berglucht tegenhouden, is men be gonnen. Het hospitaal licht in het westerfront van den kraton en be slaat ongeveer een zesde van zijn oppervlakte. Tien ruime, open lood sen of barakken, elk met een ruimte voor p. m. 75 zieken, zijn op ou derlingen aftand van 10 meter van elkander geplaatst, met uitzondering van twee dezer loodsen, die eenigs- zins verder verwijderd zijn en met de twee uiterste zalen een rechten hoek vormen. De zieken zijn voorzien van een ijzeren nacht leger, met bultzak en een wollen deken, benevens van al die kleine geriefelijkheden, welke in een garni- zoens-hospitaal verstrekt worden. De officieren liggen in kamers van 36 vierk. m. oppervlakte met planken vloer en omwanding van katjang. Alles is even huiselijk ingerichtmen 1 vindt er een ijzeren ledekant met bultzak en klamboe, een schutsel een waachtafel, spiegel, knaapje, een luiaard- en een gewonen stoel, kort om, men kan het niet beter wenschen. Het eten, zoowel van de officieren als van de minderen is van de beste qualiteit en wordt zindelijk en sma kelijk toebereid. De geneeskundige behandeling", zoo eindigt de bericht gever, is uitmuntend] en boven allen lof verheven." Dinsdagochtend is het stoom schip »Stad Middelburg", met 105 passagiers uit Sheerness komende, bij het binnenstoomen der haven te Ylissingen tegen een stoombagger- molen aangevaren, ten gevolge waar van het baggervaartuig onmiddelyk is gezonken de bemanning is nog gelukkig gered. Het sehoenerschip »Emily," ka pitein Qnickly, van Dordt naar Mid- lesbro met spooryzers, is, Woensdag morgen van Hellevoetsluis vertrek kende, by Schouwen lek geworden en gezonken. De bemanning is gered. Een met verlof te Amsterdam aanwezige soldaat, van het werf-de- pot te Harderwijk, poogde Maandag middag, alvorens naar zijn garnizoen terug te keeren, zijne vrouw dood ■fco schieten. Hij wérd daarin duinr ter hulp snellende buren verhinderd en later door de militaire macht in hechtenis "genomen. J. B., nit Winkel, is gevankelijk naar Alkmaar gebracht, omdat hij zijn schoonvader te Noordscharwoude had willen vermoorden. Eenige da gen te voren had hij zyne vrouw om het leven willen brengen. Zy was daarom met hare kinderen naar haar vader gegaan. In de Plantage te Amsterdam heeft een cavallerist, Zondagavond omstreeks 11 uren, een burger deer lijk met de sabel aan het hoofd verwond. De dader is gearresteerd. Yan een zevental personen, bij een der werken op Feijenoord werk zaam aan een stoomheitoestel, had Woensdag een werkman, herkom stig uit Yeere, de onvoorzichtigheid van onder een reeds opgeheschen heipaal door te gaan, toen juist door een onvoorzien toeval dö reep, waar aan de paal bevestigd was, brak, met het noodlottig gevolg, dat deze op het hoofd van den 24-jarigen werk man nederviel, die onmiddelyk dood nederzeeg, terwijl ook de heibaas eenigszins, doch zonder letsel te be komen, aan den schouder werd ge troffen. Te Nieuwe-Pekela heeft een koopman op zeer beslissende wijze een afschuwelijke weddenschap verloren. Hy nam aan 25 glazen jenever te drinken"; hij het 14e was hij zijn weddenschap kwijt want hy bleef onmiddelyk dood. Een opzichter in de porcelein- en aardewerk-fabrieken te Maastricht heeft zich waarschijnlijk dronken op de rails van de Grand Central nabij de stad te slapen gelegd, en toen heeft een goederen-trein hem door midden gereden Te Antwerpen is uitspraak ge daan in een strafgeding dat veel op zien baarde. Wegens ontduiking van belasting op suiker, en bedrog ten nadeele van de schatkist, zijn 31 per sonen veroordeeld: een tot 6 gevan genisstraffen, elk van 3 jaar maanden, benevens 1000 fr. boete; een tot 6 zulke straffen, elk van jaar en 4 maanden, benevens 1000 fr. boetedrie, ieder tot 3 jaren op sluiting en 26 fr. boete; een tot fr. boetetienieder tot 3 jaar en 26 fr.vijftien, ieder tot drie ge vangenisstraffen, elk van 3 jaar en 26 fr. boete; alles onverminderd de betaling van het viervoud der ont doken belasting, die eenige mili oenen bedraagt. In de eerste dagen van Mei werd graaf Faina, oud 70 jaren, bijna voor de poort van Viterbo, door roovers opgelicht, naar het gebergte gevoerd en zijn losgeld bepaald op 100,000 fr. Toen dat geld niet be taald werd, werd hy doodgeschoten door een van hen, den jongen Sassara. De roovers hebben steeds bij zich een jongen, die als beul dienst doet en zoo jong is, dat hy volgens de wet niet ter dood kan worden veroordeeld. Het hof te Yiterbo heeft nn na een week pleitens, waardoor de ge moederen der bevolking niet weinig in beweging gehouden werden, vonnis geveld tegen deze bende. De aan zetter tot den moord, het eigenlijk hoofd der bende, Guerine Cargania, is ter dood veroordeeld. Sassara Gi- ovani, de moordenaar, is veroordeeld tot altijddurenden dwangarbeid, omdat hy op het tijdstip van den moord nog geen 21 jaar oud was. De overige leden dér bende zijn tot" verschillende straffen veroordeeld. Nauwelijks was 't vonnis geveld of Sassara sprong als een wild beest over het traliehek, dat om de bank der aangeklaagden staat, om zich op Picci te werpen, die de bende heeft aangegeven. De openbare macht heeft echter zijn aanslag ver hinderd. Burgerlijke Stand. Helder. Van 36 Augustus 1875. ONDERTROUWD: D. Mulder, zeeman, en W. Roos. M. J. Koens, scheepstimmerman, en J. Meijer. A. Huisken, scheepstimmerman, en G. Hagenaar. GEHUWD: J. C. Deelder en A. Zwaan. W. Waterman en D. Pot. T. C. Bakker en D. Govers. BEVALLENM. Rezel geb. Plaatsman Z. OVERLEDEN: R. Helder 5 j. en 8 m. G. Kamp 6 m. L. Rietdijk 24 j. van JAN Jz. BUIJS en ELIZABETH P. BRUIN. Helder, 8 Augustus 1875. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het „Vliegend Blaadje." In uw blad van Woensdag 4 Augustus 11. is 't onjuiste bericht opgenomen, dat het „Te Deum", bij gelegenheid van het eerste steen leggen der R. C. kerk, zou opgeluisterd worden door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine. Dat korps zal zich voorzeker nooit laten ge bruiken om eenig kerkelijk feest, van welke secte ook, op te lnisteren, terwijl het echter aan ieder van het korps i£ vrijgelaten, buiten dienst en in burgerkleeding, zijne talenten ten beste te geven. Op die wijze werd dan ook door eenigeu bij het „Te Deum" geassisteerd. Uw Dienstwillige, W. L. WECKESSER, Kapelmeester van genoemd Stafmuziekkorps. 288ste Staats-Loterij. 4e Klasse. 2e Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 314 f25.000. No. 18552 f5000. No. 4017 f1500. Nos. 2781, 5405 en 9105 elk f1000. No. 15032 f400. Nos. 2812 en 6692 elk f200. Nos. 826, 6761, 10366, 11229, 13455 en 18848 elk f 100. 3e Lijst. No. 4734 f1500. No. 4359 f 1000. Nos 3988 en 5342 elk f 400. No. 1807 f200. Nos. 7433 en 11835 elk f 100. 4e klasBe. No. 3781 f2000. HELDERSCHE MOPPEN. DE TERUGGEROEPEN ACTEER. Het is dikwerf de gewoonte, om tooneelkun- stenaars, wanneer zij in hun spel bijzonder uitge munt hebben, na den afloop van bet stuk, terug te roepen, om nogmaals de buide der aanschou- wers te ontvangen. Een spotvogel met iemand daarover sprekende, verhaalde, dat zeker zeer middelmatig acteur deze eer mede te beurt was gevallen. „Wat," zeide de ander, „hij terugge roepen dat is niet mogelijk." „Ik verzeker het u," hernam de eerste, „maar het was in het koffiehuis, waar hy vergoten had ts betalen." HOLLANDSCHE DUKATEN. Het is bekend, dat, waar men ook verlangt te reizen, de Hollandsche dukaten, bij uitzondering, niet alleen gangbaar, maar zelfi zeer gewild zijn. Zeker Eranschman, eens mot een Hollander op reis zijnda, en over beide landen sprekende, voerda zijnen reisgenoot onder anderen toe: „Uwe taal gaat immers niet verder dan uw landl" „Dat is A zoo," hernam do andere, „maar onze dukaten jaren en 4 maanden, benevens 1000 gaan door de gcheole wereld.' Ondertrouwd MICHIEL JOHANNES KOENS en JOHANNA MEIJER. Helder, den 5n Augustus 1875. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd A. HUISKEN en G. HAGENAAR. Helder, 5 Augustus 1875. Algemeene kennisgeving. Getrouwd Jacobus Cornelis Deelder en Aagje Zwaan. Helder, 5 Augustus 1875. Strekkende tot eenige en algemeene kennisgeving. Evangelisatie-Lokaal, ZONDAG den 8n AUGUSTUS a. s., s morgens om 10 uur, D. Y. Spreker: de WelEerw. Heer Predikant te Alkmaar. Als een bewijs dat ware verdienste ook gewaardeerd e n be loond wordt, diene het volgende: Aan den Scheepskok VELD- HUIJZENwerd op 29 Juli jl. de gouden Medaille ter halver groote uitgereikt. Een man zooals hij, die ten volle blijkt bedreven te zijn in alles wat de edele kookkunst betreft, maakt ten volle aanspraak op deze welverdiende hulde." Willemsoord, 1 Augustus '75. J. BAL. J. M. v. d. MOOLEN. A. C. v. KAMPEN. IJ. IJSSENBEEK. W. H. HAANE. J. M. de MUNCK. YEREENIGING ALGEMEENE VERGADERING op Zondag den 8 Augustus 1875, des namiddags tusschen 4 en 5 uur, in het lokaal KONINGSKROON. Een getrouwe opkomst wordt ver wacht. NAMENS HET BESTUUR. biedt zich aan voor loop- of pakhuis- werk of andere dergelijke betrekking. Informatiën by BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1