't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- M en Adverlentielioile VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. dinsdag'ÏÏTrijdag. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. uebkhout c„. nieuwstijdingen. 288ste Staats-Loterij. 25-jarip Ecltweeiii Burgerkring Harmonie. iVo, 264.ZalerdaR 28 Augustus 1»75.Derde Jaar gans- Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. AUGUSTUS—SEPTEMBER. Zaterdag 2S, Zondag 29, Maandag 30, Dinsdag 31, Woensdag 1, Donderdag 2, Vrijdag 3. Opgang der Zon, Zaterdag 28 Aug. 5 uur 5 minuten. Ondergang, 's avonds 6 u. 56 m. Nieuwe Maan Dinsdag 31 Augs. Geleerdheid staat gelijk met goud, Eu wordt als heel iets groots beschouwd Maar al de waarde die zij heeft, Is 't geeu er 't recht gebruik aan geeft. W. Bildeedijk. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. HELDER, 27 Augustus 1875. Ruim 800 personen uit; deze gemeente maakten jl. Woensdag ge bruik van den volkstrein naar 's Hage en Rotterdam. Eerst des nachts ten 12.30 u. keerde de trein hier terug. Woensdag a. s. zal alhier een goedkoope volkstrein aankomen van Rotterdam, Schiedam, Delft, 's Hage en Leiden. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje zal door de leden der onderoffi- ciersvereeniging »Bellona" met hunne dames op Zaterdag 4 Sept. in Musis Sacrum een feestelijke bijeenkomst worden gehouden. Morgenavond zal, naar wij ver nemen, de nieuwe winkel der werk- lieden-vereeniging»door orde en spaarzaamheid tot welvaart," in de Koningstraat alhier, worden geopend. Het zoo gunstig bekende mu ziekkorps van het 7 de regement in fanterie, onder directie van den ka pelmeester Sonneman, bevindt zich sedert eenige dagen in deze gemeente tot het geven van eenige concerten, enz.en verschaft aan onze plaats- genooten een wezenlijk muzikaal ge not. Hedenmorgen maakte het hier garnizoen houdende battaillon infan terie een militaire promenademet genoemd muziekkorps aan het hoofd. Door den Commissaris desKo- nings van Noord-Holland is bepaald dat de jacht op klein wild in die provincie dit jaar zal geopend worden op Zaterdag 4 September a. s. met zonsopgang; dat de korte jacht da gelijks met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Woensdagochtend werden aan den Kruisweg te Haarlem, dicht bij de rails, de verminkte en ge scheurde overblijfselen gevonden van een manspersoon. Tot bij Halfweg vond men bier en daar op de rails stukken van kleederen en andere sporen van een ongeluk, dat moest hebben plaats gehad. Men veronder stelt dat een polderwerker getracht heeft op den in beweging zijnden laatsten trein van Amsterdam naar Haarlem te springen, en zoodoende is meegesleurd. Woensdagnamiddag, omstreeks half twee, stonden honderden op de Prinsengracht over het Gerechtshof te Amsterdam, om getuige te zijn van een drama, dat opeen schip, in deze gracht liggende, werd afgespeeld. Een schipper, die aan boord zijne vrouw mishandelde en zijn kind in het water wierp dat gelukkig gered werd had zich zoo gepos teerd, dat het der aangerukte politie, versterkt door onderscheiden veld wachters, die uit het Paleis van Ju stitie waren toegesneld, ontzaglijk veel moeite kostte den woedenden man meester te worden. Na herhaalde vergeefsche pogingen, gelukte dit en werd de schipper in arrest gebracht. Dinsdag werden weder een 6tal deserteurs van Harderwijk naar Arn hem gebracht, ten einde voor den krijgsraad aldaar terecht te staan. In weerwil dat er te Harderwijk ge middeld ruim 600 man garnizoen houden, zijn er betrekkelijk weinig zieken. Uit Harderwijk meldt men aan de»Prov. Ov. Ct." De verademing, teweeggebracht door het vertrek van 400 man suppletie-troepen op 21 de zer, is van korten duur geweest, daar in de laatste 2 dagen ongeveer 200 nieuwe manschappen (meest allen vreemdelingen) zijn aangenomen. Het is te voorzien, dat binnen weinige dagen de kazerne alhier weer over bevolkt zal zijn, hetgeen minder gun stig is voor de gezondheid en het verblijf alles behalve aangenaam maakt. Het aantal desertiën neemt toe, naarmate het verblijf dier vreem delingen van langen duur is. Moch ten er geen stoomschepen beschik baar zijn, dan ware het wenschelyk dat weer van zeilschepen werd gebruik gemaakt, zooals vroeger altijd ge beurde. Op de Oudescbans te Amsterdam ging het Zaterdagavond tusschen 11 en 1 uur na middernacht levendig toe. Een timmermansbaas, die daar zijn werkplaats heeft, had reeds ge durende eenige weken aan het mee- rendeel zijner dertig werklieden geen loon uitbetaald en toen Zaterdagavond eindelijk tot betaling van het achter stallige zou worden overgegaan, had de baas het hazenpad gekozen. Van daar een oploop voor de werkplaats en een vereeniging van de terecht ontevredenen daar binnen. Tusschen- komst der politie was noodig om de teleurgestelde, verontwaardigde tim merlieden tot bedaren te brengen. Door de zorgen der politie werd de werkplaats ontruimd en gesloten. Bij een koopman in kruideniers waren te Franeker is dezer dagen een brutale diefstal met inbraak bij nacht gepleegd; ofschoon het ontvreemde niet van groote waarde was, heeft de bestolene toch een niet onbelangrijk nadeel geleden. De dief heeft de geld- lade nagezien, die echter slechts eenige centen bevatte, en een kistje sigaren meegenomen, maar tevens de bal dadigheid gehad de kranen der vaatjes met sterken drank open te zetten, zoodat de winkel den volgenden morgen onder jenever en brandewijn stond. De vermoedelijke dader is reeds in verzekerde bewaring. Bij een hoogloopenden twist tusschen een minnend paartje te 's Hage, wilde de vader van het meisje zijne dochter te hulp komen. Dit kostte hem een vinger, die hem door den vrijer werd afgebeten. Op Fijenoord is een 19-jarig jonkman van een in vollen gang zijnde locomotief afgesprongen en op de rails gevallen, waar hij door de locomo tief als het ware door midden werd gesneden. Vrijdag heeft te 's Hage een vrouw met een der kinderen haren man met een ander kind achterge laten, en is met de noorderzon ver trokken, na een en ander meegeno men te hebben, wat de moeite des meenemens waard' was. Om haar tocht voortebereidèn, had zij haren man Vrijdags verzocht haar besten japon uit de bank van leening te lossen, opdat zij Zondag met hem naar Scheveningen, zou kunnen gaan. Bij de opvoering van »De reis om de wereld in 80 dagen", in de groote steden van het buitenland, was een olifant een der groote aantrek kelijkheden van het stuk. Bij de opvoering van dit stuk te Rotterdam, door Albregt van Ollefen, werd de levende olifant door een van papier vervangen, Te Amsterdam, waar het spectakelstuk gedurende de kermis zal worden ten tooneele gebracht, zal een onvervalschte olifant, in levenden lijve, de hem toebedeelde rol vervullen. Een korendrager te Zwolle, nog geen jaar geleden voor de eerste maal gehuwd, is reeds vader van drie wet tige dochters, die zijne vrouw Dinsdag ter wereld bracht. Moeder en kin deren zijn welvarende. Men schrijft uit Vlissingen, dd. 25 Aug. Het huwelijk tusschen den grijsaard van 73 en het meisje van ongeveer 20 jaar, waarvan we vroeger gewag maakten, is heden voltrokken. De voorspelde vaardigheid" is, dank zij de goede politiemaatregelen, achter wege gebleven. De grap heeft zich bepaald: tot het bijeenkomen van een massa volk, veel gejoel en ge schreeuw van het plebs en nijdige blikken vande bruid. Van een party schapen, die te Groningen door de Poelestraat werden geleid, is er een door een der spiegel ruiten van den juwelier den heer B. Oving gesprongen, tengevolge waar van die ruit is verbrijzeld en de .daar achter uitgestalde goederen over den grond werden verspreid. Uit Overijsel meldt men, dat het verschil der hooiprijzen in 't vo rige jaar en thans opmerkelijk is. Kamper-eilandsch hooi wordt tjians druk verhandeld tot pm. f 28iu 't vorige jaar pm. f 16Mastenbroeker binnenhooi thans pm. f24; 't vorige jaar pm. f 12, alles per 500 KG. De werkstaking in Noord-Wa- les, die reeds maanden geduurd heeft en waaraan 12.000 werklieden deel nemen, zal nu ook spoedig geëindigd zijn. Werkgevers en werknemers hebben de zaak in handen gesteld van een raad van verzoening, uit patroons en werklieden bestaande. De beslissing wordt eerstdaags verwacht. Blijkens de officiëele berichten, thans over de ramp in het Nahedal ontvangen, zijn door de wolkbreuk van 4 dezer te Kirn 26 menschen omgekomen. Er zijn 5 huizen weg gespoeld, 20 hebben zoo geleden, dat de overheid ze veiligheidshalve liet afbreken. Evenals na zeker tijdsverloop dezelfde modes, zij het dan ook eenigs- zins gewijzigd, terugkeeren, is dit mede het geval met dwaze namen voor modekleuren, hoe weinig smaak vol zij mogen klinken, zegt »De Huisvrouw." Zoo werden een halve eeuw geleden te Parijs sommige kleur- schakeeringen aangeduid met de na men Modder-van-Parys,Wonder lamp," »Pad-in-Min," Onderdrukte zucht," en Verschrikte Muis", en verleden jaar had men de nieuwe en voor oningewijden totaal onbegrijpe lijke namen van »Rozenasch," »Lon- densche rook," »Maanlicht-op-het- water," enz. Te Elberfeld is Zaterdag een vreeeelyke moord gepleegd. Reeds meermalen had een slotenmaker een zijner slechte werklieden gedreigd, dat hij hem zyu loon niet meer zou uitbetalen, als hij het waagde nog eens dronken in de fabriek te komen. Zaterdag werd eindelijk aan die be dreiging gevolg gegeven, maar nau welijks had de patroon den man af gewezen, of hij viel dood neder. De werkman had hem met een pistool in de borst geschoten. Ook in Duitschland schijnen sommige legerkommandanten te veel van hun manschappen te vergen. In de buurt van Breslau zyu op ééu marsch zes man doodgebleven. De verontwaardiging is algemeen. Kapitein Webb, de zwemmer, is Dinsdagnamiddag om één uur te Dover in zee gegaan, om naar de Fransche kust te zwemmen. Het weder was en hield zich uitstekend. Tot vier uur in den namiddag werd kapt. Webb uit Dover gezien. Hij was toen ongeveer zes mijlen van de kust verwijderd. Om middernacht van Dinsdag op Woensdag was de kapitein op 14 mijlen afstands van Dover. Hij wordt vergezeld door eenige stoom- booten met belangstellenden en met een loods, Torns genaamd, die de richting aangeeft. HELDERSCHE MOPPEN. „Is dat niet een uitmuntende drank?" Deze vraag werd door den waard van een nieuw Bcijersch bierhuis te A. aan eeu zijner begunstigers gericht, waarop deze het navolgende antwoord gaf: „Ja, dat gaat nog al. Het water zou sterk genoeg zijn, indien er maar wat meer bier onder was." Een eenvoudige boer werd door zijn landheer, bij wien hij de pacht kwam betalen, uitgenoodigd dien dag zijn gast te wezen. Er waren ook eenige logé's op het kasteel. Na het diner werd er wat muziek gemaakt, waaronder ook eeDige quartetten waren. Den volgenden ochtend zag een der gasten den boer op het land aan het werk en vroeg hem: „Wel, hoe is het u gisteren bevallen Waren de quartetten niet overheerlijk?" „Ja, dat kan ik u niet zeggen, mijn beste mijnheer," antwoordde het boertje, „ik heb ze bij mijn weten niet ge proefd, maar de koteletten waren zoo lekker, als ik ze nog nooit in mijn leven gegeten had." De heer M., redacteur van een der voornaamste bladen nit Parijs, verscheen onlangs met een tus- schentijd van veertien dagen voor de rechtbank. De eerste keer als klagerhij was in den nacht door drie kerels aangsvallen geworden en had een hunner gegrepen, dien men vonuisde. De tweede keer als aangeklaagde; hij had bij een daël als getuige gediend. De procureur der republiek neemt het woord op (eorste zaak) met warmte„Ja, mijne heeren, men moet de spierkracht, de tegenwoordigheid van geest bezitten van den heer M., een algemeen geacht mun, die een eervolle positie in de maat schappij iuueemt, om het hoofd te durven bieden aan drie ellendige straatroovers," onz. Veertien dagen later (tweede zaak) zegt dezelfde procureur der republiek met minachting: „Wat zal ik u zeggen van den beklaagde M., mijne heeren? Wij zijn er aan gewoon hem hier te zien.' 5e Klasse. 5e Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. Nos. 2323, 2838, 12275 en 201G9 elk f 1000. Nos. 2237, 6945,14430, 17906, 20049, en 20854 elk f400. Nos. 644 en 11548 elk f200. Nos. 577,3772,4688,4782, 7260, 8356, 9529, 15237, 16681, 16718, 17901, 19668 en 20351 elk f100. 6e Lijst. Nos. 9278 en 16819 elk f1000. Nos. 239, 1485, 3553, 4440 en 13965 elk f400. Nos. 2897, 5265, 11023 en 13379 elk f200. Nos. 1808, 3203, 4367, 4411,4768,4984, 6156, 6358, 7729, 13690, 15469, 18324, 20191 en 20633 elk f 100. 7e Lijst. Nos. 2526 12912 13271 13821 en 14261 elk f 1000. - Nos. 6356 10370 10935 10962 16946 en 20993 elk f400. Nos. 474 6085 9865 13291 en 18858 elk f200. Nos. 2685 4629 7862 8244 8291 9665 11837 12294 14442 15840 17917 19025 en 20737 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 24—27 Augustus 1875. ONDERTROUWD: P. Ivroon, slachter en H Horstman. G. Kouseband, vaurstoker en E. Lastdrager. GEHUWDM. Marchand en J. J. Verhage. BEVALLEN: M. E. E. G. de Visser geb. Watjon, Z. W. Janzen geh. Kikkert, Z. J. G. Broekhuizen geb. van Haasschot, Z. A. E. Langkemper geb. van der Poll, D. A. Slijker- mau geb. Stokman, D. C. M. van Duijn geh. Duijvetter, D. A. de Jong geh. ten Caat, D. J. Harmsen Z. OVERLEDEN: M. de Vries, 76 j. T. van Westerop, 51 j. F. D. Domeijer, 34 j. A. H. Schceu, 15 j. J. de Ring, 83 j. j. Wentel, 66 j. S. Zwart, 6 m. C. Lagerwey, 12 w. W. Star, bijna 6 m. Advertentiën. oseao^«j«a»KCOoaoao, VAN M. FORTUIN en T. de YROOME. Nieuwediep, 29 Augustus 1875. Hunne dankbare kinderen. Ondertrouwd GERRIT KOUSEBAND en ELIZABETH LASTDRAGER. Nieuwediep, 26 Augustus 1875. Ondertrouwd: P. KROON en H. HORSTMAN. Helder, 26 Augustus 1875. Geen Receptie. Bevallen van een welgeschapen Zoon, JACOBA GRIETJE HAAS SCHOT, geliefde echtgenoot van KLAAS BROEKHUIZEN. Helder, 24 Aug. '75. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, Wed. P. DIJKER—Kaan. Helder, 26 Augustus 1875. Wij brengen door deze onzen har- telijken dank aan familie, vrienden en bekenden, voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij bet overlijden van ons geliefd kind. M. E. de GRAUW. A. de GRAUW, geb. de Heer. Een overzicht van lÉIBBr ^en strÜd tegen de hb, DE VISSER en DE GROOT, tevens m'n antwoord op bun laatste scbryven in »'t Vliegend Blaadje," vindt ieder belangstel lende in de brochure (ter perse) ge titeld: „Neutraliteit, enz." 25 Aug. 1875. J. F. BERK, Hoofdonderwijzer. GEWONE VERGADERING op Dinsdag 31 Augustus 1875, 's avonds ten 8 ure, in bet lokaal Tivoli. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1