t VLIEGEND BLAADJE Algemeent Nieuws- fjf eu Adratenliebode No. 266 Zaterdag k September 1575. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. j scheepsvolk, zonder middel van ver Geen Afschaffer. 288ste Staats-Loterij. 30-Jarip Kchtvereenigiitt Advertentiën. Dankbetuiging Voor ie Leien der Hervormfle M. Evangelisatie-Lokaal, G. A. H O O G, «Ontwaakt bij Tijds." Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. SEPTEMBER. Zaterdag 4, Zondag 5, Maandag 6, Dinsdag 7, Woensdag 8, Donderdag 9, Vrijdag 10. Opgang der Zon, Zaterdag 4 Sept. 5 uur 16 miDuten. Ondergang, 's avonds 6 u. 40 m. Dinsdag 7 September le Kwartier. De kennis van zich-zelf is de eenige (overvloed. De wijsheid is en blijft het allerhoogste goed. De wetenschap is meer dan scepter te En blijft onwrikbaar staan, daar tro nen ommekeeren. W. van Haren. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooat-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 September 1875. Morgenmiddag arriveert hier een transport kolonialen, groot 400 man, welke per »Conrad" naarlndië zullen vertrekken. Het transport kolonialen, Woensdag alhier aangebracht per Prinses Ama- lia," blijft hier in het fort Erfprins, tot er weder plaats is te Harderwijk. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat op 's Rijks marine werf alhier, even als vroeger, des Don derdagsmiddags, van af half twee ure, weder gelegenheid bestaat om kin deren gratis te laten vaccineeren. Op Dinsdag 7 dezer en volgende dagen zal voor het Prov. gerechts hof in deze provincie terecht staan H. H. E. Ostendorf, geboren te Wes- terkappel, (in Pruisen)gefailleerd sigarenkoopman, wonende alhier en A. E. Koekoek, huisvrouw van H. H. E. Ostendorf, geboren te Amster dam. Beiden zijn beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk en mede plichtigheid daaraan32 getuigen zijn gedagvaard. Voor den lsten beschuldigde is als verdediger benoemd de heer mr. Mesritsz en door de 2de gekozen de heer mr. Benjamins. Over het ongeluk, Maandag te Deventer voorgevallen, wordt aan het Handelsblad" nader het volgende bericht Maandagochtend rukte het 2e bat. van het 8e reg. infanterie met eenige cavallerie uit, tot het uitvoeren van een manoeuvre in het vuur. De troe pen namen stelling aan twee brug gen over het kanaal naar Almelo. Een half uur later naderde een vij andelijke macht, die door enkele man schappen en vlaggen aangeduid werd, en bestormde een der bruggen. De bataillons-kommandant had. zich bij den aanvaller begeven en liet de stormmarsch slaan, toen de tamboer onmiddelijk naast hem op 40 passen van de brug dood neerzeeg, getrof fen door een geweerkogel. Aan on voorzichtigheid kon hier bjjna niet gedacht worden, daar voor het uit rukken nog op bevel van den majoor een tweede nauwkeurige inspectie over patronen en tasschen gehouden werd. Het vermoeden bestaat dat aan moedwil moet gedacht worden en dat het niet de bedoeling kan geweest zijn den tamboer, maar wel den ma joor te treffen, die zich vlak bij den tamboer bevond. Een streng onder zoek is ingesteld, terwijl eenige man schappen voor het lijk, hetwelk in een kist geplaatst was, een eed moesten afleggen. Noch het een, noch het ander heeft tot eenig resultaat geleid. De krijgsraad heeft vonnis ge veld in zake de oneerlijke tamboers te Ylissingen. Een hunner, de hoofd aanlegger, is veroordeeld tot 2 jaren celstraf, wegens diefstal, poging tot diefstal, oplichting, poging van op lichting, valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken er van, het maken van valsche handteeke- ning en misbruik van vertrouwen. Twee andere jeugdige tamboers zijn wegens medeplichtigheid aan die mis drijven tot 18 maanden celstraf ver oordeeld. Te Maastricht heeft zich vrij willig in arrest begeven de persoon H.die voor 14 dagen zijn buur man O. moedwillig door een geweer schot gedood heeft. Daarentegen wordt door de justitie ijverig opge spoord iemand uit het Pruisisch dorp Zusterzeel, die zijn vrouw vermoord en naar Nederlandsch grondgebied de vlucht genomen heeft. Een 12-jarig meisje te Rijswijk, tien dagen geleden door een dollen hond in het oor gebeten, is aan honds dolheid bezweken. De landbouwer P. v. V., raads lid te Kralingen, is door den slag van een paard in levensgevaarlijken toestand gebraeht. Naar men mededeelt, zullen in de volgende maand naar het kerkhof te Ginneken worden overgebracht de overblijfselen van onderofficieren en soldaten, gesneuveld op de citadel van Antwerpen. Door het omvallen van een pe troleumlampje heeft een dienstmeisje te Heerenveen, dat Maandagavond op haar bed zat te werken, deerlijke brandwonden bekomen. Een jongman te Utrecht, die in ondertrouw was, heeft, nadat hij met zijne familie en vrienden eerst een huwelijksfeest gevierd had, hei melijk zijn bruid verlaten, zonder dat tot heden eenig spoor van hem ontdekt is kunnen worden. Dinsdagavond is, met uitzonde ring der machinisten, het geheele personeel der machinekamer van de mailboot »Stad Middelburg" van boord geloopen, maar, op verzoek van den kommandant, door de politie te Ylis singen opgespoord en teruggebracht. Naar men zegt is ontevredenheid over het voedsel oorzaak van het voorge vallene. Zaterdagnacht moest op de Mid- landlijn een trein van Morecambe Bay naar Bradford stoppen, omdat het achterlicht uit was. Terwijl hij daartoe aan het station te Kildwick stil stond, liep de Schotsche expres- trein op hem in. 5 personen werden daardoor gedood en een 40 tal min of meer zwaar gewond. De expres- trein had geen doodeu of gewonden. De »Imparcial" geeft de vol gende voorstelling van het voorge vallene met het Nederlandsche schoe nerschip »PIaiaden." Laatstleden Za terdag kwam de Pleiaden de haven van Gibraltar binnen en constateerde de kapitein, dat hij door Spaansche zeeroovers geplunderd was. Toen het schip slechts 10 mijlen van land ver wijderd was, werd het aangeklampt door een barkje met 7 zeelieden be mand, die aan de equipage van het schoenerschip vruchten en groenten trachtten te verkoopen. De kapitein weigerde, doch nauwelijks was deze weigering uitgesproken, of zes der Spanjaarden sprongen met revolvers en sabels gewapend aan boord van den schoener en dreigden ieder, die verzet pleegde, te vermoorden. Het dediging, vluchtte in de masten, met uitzondering van den kapitein, die op het dek bleef en 't stuurrad ter hand nam. Een der zeeroovers sprong op hem aan, zette hem de tromp van zijn revolver op de borst en som meerde hem een deel der lading af te staan, anders zou hij neergescho ten worden. De kapitein bood een half vat meel, dat een deel van zijn eigen provisie uitmaakte, aan, en gaf den matrozen, die nog in het wand zaten, bevel op het dek te komen. De stuurman opende de bottelarij om hetgeen de kapitein had aangeboden te geven, maar de zeeroovers braken het voorluik openvermeesterden acht vaten meel en noodzaakten de matrozen van den schoener die aan boord van de sloep te brengen, onder bedreiging van hen anders te zullen doodschieten. De kapitein heeft de juistheid dezer feiten beëedigd. Een ander Spaansch blad, de Epoca, zegt naar aanleiding van dit voorval: »Dit misdrijf is gepleegd door dat soort bandieten die, als zij te land werken, personen oplichten of ver moorden om er een losgeld voor te krijgen; ter zee schromen zij niet buitenlandsche vaartuigen aan te val len. Een gestrenge ^afstraffing wordt onvermijdelijk." Op de.Helsingborg", een der stoombooten die tusschen Kopenhagen en de havens van Malmoë varen, heeft een groot ongeluk plaats gehad. Er waren twee honderd passagiers aan boord, toen de ketel sprong. De eerste machinist en een passagier werden gedood, en verscheiden reizi gers gebrand door den stoom en het kokende water. Door de Engelsche bladen wordt wederom een groote zeeramp vermeld, namelijk het verbranden van de Au rora in volle zee, op hare tehuis- reis van Adelaide, in Australië gelukkig werden de opvarenden allen gered door de Melmerly en met dien bodem naar Engeland overgebracht; toen de Aurora, een driemastschip, door den laatsten verlaten werd, stond zij in lichtlaaie vlamen lagen reeds twee masten overboord. 'kBen nooit dronken 'k heb plaiaier! 'k Drink geen sterken drank, wel bier, Hola, hei! 'k Drink, betaal en ik ben vrij. Lekker biertje, 'k zal je proeven, 'k Drink me zalig, rond en dik, 'k Laat de afschaffers wurmen, snoeven Doekjes voor 't bloeien, dat zeg ik. 't Bier is gezond, En dan een kikkertje om 't bier aftezetten, Is niet te bont. Kom nog een proefje, steeds vroolijk en blij, 'k Drink op het heil van de afschafferij I 's Avonds is 't vergadering, Meeting of hoe heet zoo'n ding Hola, heil Gaat wat voor de lui op zij, 'k Laat die heertjes redeneeren. Over 't volk en sterken drank, 'k Moet voor niemand mij geneeren, 'k Heb nog lust en geld goddank! Och! zonder zorg Kan ik nog iedere knijp passceren, 'k Hou van geen borg: Dus maar vooruit met een lustige zin. De eene knijp uit en de and're weer in. Vraagt mijn vrouw waar ga je heen 'k Zeg dan naar de knijp met een Hola, hei! Och, mijn kind! daar kent men mij, 'k Laat de vrouw maar kak'len, keffen, 'k Drink me een roes op mijn gemak, Dat kan 't vrouwtje niet beseffen, 'k Heb de wijsheid in mijn zakl Q Die vrouwenpraat Heb ik steeds in den wind geslagen, 't Geeft me geen baat 'k Zit bij mijn bier met een lied of de kaart; Dat is mijn lust en zoo blijft mijn aard. Spreekt men soms van Mac-Mahon Of die vont ook drinken kon: Hola, heil Tuig het ied're Franschman vrij Wat zijn hand'len heeft gegeven Dau weer nucht'ren, dau weer klaar, Laat hij alle menschen leven, En de proevers volgen maar. Maar het is vast. Jij had een stuk in je korpuB gedronken, Gocheme gast! Nuchteren slaat er geen vijand mij dood, Dronken val ik net als jij in de goot. Praat men van den Duitschen vorst Och, zwijg stil, dan krijg ik dorst. Hola, heil Kom jongensschik een beetje bij Zoo die arme Duitsche schapen Zonder bier of brandewijn, In de kou te laten slapen, Even als een dronken zwijn. Hé, oude Pruis! Wees gij verstandig zoek met mij de vrede, Of 't wordt niet pluis. Geef aan mijn Natie een schnaps drie of vier Maar, maak je standjes, kom dan maar niet hier. Spreekt men mij van naam of eer, 'k Denk aan Dibbeta en aan Keer; Hola, hei! 't Onderwijs is in de ly. Jongens krakeelen en schreeuwen en ronken, 't Zij om een knikker of wat het hem doet, Maar kijk, al ben ik misschien driekwart dronken Dibbets en Keer schelden zatlm om een hoed. Schoolmecstersjool, Mogelijk waren zij beiden besissert Roem voor de school? 'Ga naar Frascati, drink het zamen maar af, 'k Lach om den hoed en ik lach om de straf. 'k Lach om de wereld zoo als ze is, Als ik maar mijn dronk niet mis. Hola, hei! Ik schop die warboel maar op zij, Spanje heeft nu toch een koning Rusland zwaait wat met zijn knoet Nap heeft nu pardie vrij woning, Luxemburg krijgt jeugdig bloed. Schenk nog eens in] Laat ginder maar de kanonnetjes knallen, "Wie het ook win Mij deert geen kogel, want ik drink mijn glas Net of 't in Spanje geen oorlog meer was. Gij, die mij hier hoort en ziet, Och 'k ben toch zoo slecht nog niet, Hola, hei! Luistert maar gerust naar mij. 'k Laat de afschaffers koning kraaien, 'k Luister naar mijn eigen ik, ,k Zie hem wel eens dronken zwaaien, Toch ook van geen koffiedik. Ik drink mijn bier, En ook een kikker om 't niet te verleeren, Voor mijn plaisier! Als gij mij andermaal dronken hier ziet, 'k Lach dan weer met u en 'k zing weer mijn lied d. R. Burgerlijke Stand. Helder. Van 31 Augustus3 September 1875. ONDERTROUWD: J. P. Nielsen, zeeman en L. de Vries. J. Huijben, werkman en M. Bur- lage, wed. J. Oeljee. A. van der Plas, tim merman en J. van Groningen, wed. J. van der Plas. J. Lover, werkman en W. H. van Borkulo. GEHUWD: G. E. Vink en M. Wcssel. D. Zon en N. Bros. J. Lastdrager en P. Zweerus. G. C. Boogh en G. Metzelaar. BEVALLENP. Gomes geb. Janssen, D. M. H. Breetveld geb. van Stelten, D. M. de Langen Wendels geb. Folmer, Z. J. Warnar geb. Bonifacius, D. J. E. Otzen geb. Koks, Z. OVERLEDENH. Jannette geb. yan Schelven, 33 j. M. Muller, 32 j. A. Steilberg geb. Zuidewind, 69 j. Ambtshalve ingesehreven 5. 5e Klasae. 9e Lijst. Pryzen van f 100 en daarboven. Nos. 5142,14123,15941 en 18044 elk f 1000. Nos. 3309, 6740, 10504 en 19400 elk f400. Nos. 8502, 12602 en 18656 elk f200. Nos. 305, 1426, 2088, 5219, 6565, 9515, 9678, 10092, 15468,16509 en 19835 elk f 100. 10e Lijst. Noa. 9610, 11373,13547 en 18705 elk f 1000. 1962, 2951 en 15788 elk f400. Nos. 97, 1480, 3300, 5082, 7227, 12038, 14906,17997 en 19246 elk f200. Nos. 619,8149 11255,16621,18358,18963 en 19323 elk f 100. 11e Lijst. No, 1110 f 5000. Nos. 13761 13820 en 15334 elk f 1000. Nos. 14953 en 19062 elk f 400. Nos. 3349 8893 13348 en 20080 elk f200. Nos. 786 902 5582 5695 7685 8573 10179 11289 19111 20552 en 20776 elk f100. HELDERSCHE MOPPEN. Mevrouw A.„Wat zijn dat allerliefste kinderen Mevrouw B.: „Het zijn tweelingen, mevrouw. Mevrouw A.: (zich tot een der meisjes wendend) „Hoe oud zijt gij, liefste?" Het meisje: „Tien jaar, mevrouw." Mevrouw A.: (tot het andere meisje) „En gij Jongentje, wil je dat briefje eens aan papa geven en vragen of ik het geld kan ontvangen? Pa heeft het zoo druk, mijnheer, hy is bezig met alles in te pakken; we gaan van nacht stilletjes weg. Onlangs werd eeu jongeu te Mena, in den straat Iowa, door den bliksem getroffen. Do rug van zijn nieuwen jas was geheel opengescheurd, doch verder letsel bekwam hij niet, dan, nadat hij te huis kwam, zijn zuinige vader hem voor 't aeheuren van zijn jas geducht afranselde. van JAN Az. YOS en JANNETJE ABBENES. Helder, 4 September 1875. Uit naam|der Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Getrouwd J. LASTDRAGER en P. ZWEERUS. Helder, 2 September 1875. Getrouwd GIJSBERTUS CORNELIS BOOGH en GERBRECHT METZELAAR. Helder, 2 Sept. 1375. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter R. KRAMER, geliefde Ecbtgenoote van P. de COCK. Helder, 2 September 1875. Heden overleed, na een smartelijk lijden van 8 dagen, mijn geliefde echtgenoot MARTINUS MULLER, in den ouderdom van 31 jaren, mij nalatende drie hinderen, te jong om dit zware verlies te beseffen. Helder, 28 Aug. 1875. Wed. MULLER—Yijzelaar. aan de Wel Ed. Heeren Doctoren BAKKER en BOOMSMA, benevens aan Mejuffrouw BUT, voor de lief derijke en zorgvuldige behandeling van mijne ecbtgenoote, bij bare ver lossing bewezen, welke zich dagen lang zoo kommervol liet aanzien, docb hunne zorgen nopen mij om langs dezen weg openlijk mijnen dank te brengen. T. OZENGA en Ecbtgenoote. ZONDAG den 5n SEPTEMBER a. s., 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker: de WelEerw. Heer Predikant te Haarlem. Vereeniging* ALGEMEENE VERGADERING op ZONDAG den 5den SEPTEMBER 1875, des namiddags tusscban 4 en 5 uur, in bet lokaal Koningskroon." Een getrouwe opkomst wordt ver wacht. Namens het Bestuur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1