t VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws-11 en AdrertentieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaai» 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 40-Jarip Ecltverenüi 37vs-Jarip No. 269. Woensdag 15 September 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. f10 belooning voor Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 September 1875. Begunstigd door het heerlijkste zomerweder, heeft van af Zondag het concours plaats door de Weerbaar- heidsvereenigingen en d.d. Schutte rden uit de provinciën Noord- en Zuid-Holland. Na aankomst van den trein 12.23 Zondagmiddag, werden de vreemdelingen verwelkomd door een krachtige toespraak van den heer Mr. D. P. H. Aberson, majoor-kom mand. van 't Vrijkorps en de Schutterij alhier, en werd hun vervolgens de eerewijn aangeboden. Daarna had een optocht door de gemeente plaats; bij afwisseling deed zich de muziek van de Kon. Ned. Marine en van de Schutterij hooren. Vele ingezetenen hadden door 't uitsteken van vlaggen blijken gegeven van hunne sympathie. Bij den Polderweg gekomen, scheidden de muziekkorpsen zich af en trokken de schutters naar het schietterrein in het fort Dirks, waar zjj, na het ge bruik van eenige ververschingen, den wedstrijd begonnen op 100 passen. 's Avonds waren de zalen van Tivoli en Musis Sacrum ruim bezet door de feestvierenden. In het eerste lokaal tooneelvoorstelling door de heeren Boas, Judels en Louis Bouwmeester en in laatstgenoemd groot concert der zangvereeniging >Cecilia." Maandag hervatting van den wed strijd, waarbij zich 's namiddags de muziek der schutterij liet hooren. 's Avonds vuurwerk in Tivoli en in dit lokaal alsook in Musis Sacrum bal. Heden, den laatsten dag der wed strijd, zijn nog schutters aangekomen, om aan den wedstrijd op 300 passen deel te nemen. Dezen avond zullen de prijzen aan de overwinnaars uit gereikt worden in Musis Sacrum. Yoor zoover de uitslag op heden bekend is, deelen wij hieronder mede Behaalde punten op 100 pas. Prijs 1 en 2. F. Meerens, artt.-vrijkorps en F. Sant, van Willem Teil, kampschieten, beiden 51 punten. Prijs 3, 3a en 4. Bijloo, Schiedam, J. Zwaan, id., en P. J. Lupgons, van Willem Teil, kampschieten elk met 49 punten. Prijs 5. P. Óetclmans, artt.-vrijk. 48 punten. Prijs 6, 7, 8 en 9. S. Schel- linger, Sociëteit Mars, C. Quast, artt.-vrijk., von Oterendorp, officier der Schutterij, en van der Ven, Willem Teil, kampschieten, elk met 47 punten. Behaalde prijzen op 200 passen le prijs, twee compotten met zilver ge monteerd, L. van Dijke, weerbaarheid Schie dam, 53 punten. 2e prijs, lepelkistje met zilveren theelepeltjes, P. J. v. d. Grient, weerbaarheid Rotterdam, 52 punten. 3c prijs, zilveren couvert, J. C. Oosterhout, id. id. 52 punten. 4e prijs, Chineesche tafel, H. J. Valkenburg, id. id., 52 punten. Prijs 4a, voorsnijder en vork, Balet, serg. schutterij Rotterdam, 51 punten. 5e prijs, omberdoos, P. A. Teltzer, Oranje Nassau 's Hage, 51 punten. 6e prijs, rooktafel, A. J. L. Sörensen, serg. mariniers, 51 punten. 7e prijs, olie- en azijnstel, A. Vijgeboom, Schiedam, 49 punten. 8e prijs, peper- en zoutstel, K. v. Dijke, id., 49 punten. 9e prijs, twee bloem potten, W. W. Verduin, weerbaarheid Rot terdam, 49 punten. 10 prijs, koel kan. J. H. de Lange, id. Vlaardingen, 49 punten. 11e prijs, Thermometer, J. M. den Boer, id. id. 49 punten. Op 300 pas is nog niet afgeloopen. Iu het volgende no. deelen wij den ver deren uitslag mede. Uit de gracht bij 's Rijks werf is opgehaald het lijk van een Kor poraal der Mariniers, die gisteravond vermoedelijk door dronkenschap te water is geraakt. Wegens overbevolking te Har derwijk, zullen Donderdag a. s. hier tijdelijk in garnizoen komen in het fort Kijkduin, 400 man kolonialen. Zondagavond is te Schagen een spoorweg-arbeider onder de trein ge raakt, met het noodlottig gevolg, dat de man aan de bekomen verwondin gen kort daarna is overleden. Men verzoekt ons te melden, dat de vaccinatie voor kinderen, op 's Rijks werf, voortaan zal plaats heb ben op Donderdag en Vrijdag des namiddags ten half-twee nur. Het raadsel van den moord van mevr Yan der Kou wen en haar dienstbode is dan eindelijk opgelost. Na een tijdsverloop van bijna drie jaar is het der justitie gelukt de ware daders van dit gruwelijk misdrijf in handen te kragen. Mocht men al schouderophalend over de laatste arres tatie van Jut en zijn huisvrouw te Rotterdam elkander hebben aange zien, na hetgeen er was voorafgegaan, we kunnen thans met zekerheid me- dedeelen, dat beiden een volledige bekentenis van schuld hebben afge legd. Reeds op 16 Augustus is de vrouw, door de wroegingen van haar geweten, genoopt de waarheid mede te deelen. Men hield dit alles ge heim om de zaak verder des te beter te kunnen onderzoeken. Woensdag heeft eindelijk ook Jut bekend, en j het belang der justitie vordert geen langere- geheimhouding, welko wij tot heden meenden in acht te moeten nemen. De verdachte en zijn vrouw, die vroeger dienstbode was geweest bij mevrouw van der Kouwen en daar nog dikwijls aan huis kwam, hadden plan met elkander in het huwelijk te treden, doch de noodige fondsen .om een huishouden op te zetten ont braken. Sedert geruimen tijd was door hen het plan gevormd om zich op de wijze, waarop dit geschied is, van de gelden en waarden van hun slachtoffer mees ter te maken. Eindelijk op den avond van den 13 December zijn deze aan staande echtelieden, na vooraf bij iemand een onderrok te hebben ge haald, te zamen naar de woning aan de Bocht van Guinea gegaan. Daar gekomen, begaven zij zich naar de keuken, waar de dienstbode door Jut werd aangevallen. Op het roepen van mevr. v. d. K., wie daar was, heeft de aanstaande vrouw van Jut geantwoord: »ik ben het," zich naar boven begeven en aan mevrouw verteld dat de meid een zenuwtoeval had. Mevrouw ging op dat bericht ijlings naar beneden, en daar werd zij het tweede slachtoffer van den dolk van Jut, dien hij tot het plegen der misdaad vooraf te Rotterdam had gekocht. De opgaven der verdach ten sluiten volkomen met hetgeen na den moord in de woning is waar genomen. Yolgens hun zeggen heb ben zij, en zij alleen, de misdaad ge pleegd. Na den moord hebben zij alle gel den, effecten en voorwerpen van gelds waarde, die zij konden vinden, in den onderrok geborgen en zijn daarmede gegaan naar de woning van een der bloedverwanten van mevr. van der K.bij wie zijne vrouw toen diende; hetzelfde familielid, dat des morgens bij de ontdekking van de afschuwelijke misdaad het eerst de woning der verslagene binnentrad. En van daar werd het gestolene naar het huis van Juts moeder vervoerd. Alleen van het contante geld werd gebruik gemaakt. De moordenaars en dieven zagen de tegen andere per sonen loopende instructie kalm aan en huwden tegen of in Maart, waarna ze zich met hun buit over Engeland naar New-York begaven. Een gestolen Hollandsch effect ad f200 werd vernietigd; vandaar dat noch de coupons, noch later de talon er van werd aangeboden aan het ad ministratiekantoor, door hetwelk het was uitgegeven. De Amerikaansche obligatiën wer den te New-York te gelde gemaakt, doch de Oostenrjjksche en andere kon men daar niet aan den man brengen. Zoo ging het rusteloos echtpaar van daar eerst naar de Kaap de Goede Hoop, waar het eenigen tijd bleef, en van hier naar Enge land, waar een paar Oostenrijksche effecten werden verkochtde persoon evenwel, door wiens tusschenkomst dit plaats had, begreep dat de zaak niet zuiver was, en bedreigde Jut met een aanklacht bij de politie, zoo hij hem niet een vrij aanzienlijk gelds bedrag uitkeerde. Daardoor angstig geworden, vernietigde de moordenaar en dief alle andere effecten en vol deed aan den gedanen eisch. Men besloot toen naar het vaderland terug te keerente Rotterdam werden de nog in hun bezit zynde dollars te gelde gemaakt en daarvoor genomen een inschrjjving op het Grootboek der Nationale Werk. Schuld ten be drage van f23.000. Dit feit was het eerste, dat de ac tiviteit der justitie te Rotterdam aan leiding gaf tot een tweede onder zoek, hetwelk zulke goede gevolgen heeft gehad en waarvoor haar de warmsten dank moet worden toege bracht. En wanneer het publiek zich in gissingen verdiept over de bekente nis van den koloniaal L. in Oost- Indië, over de beschuldigingen tegen anderen ingebracht, het zij ons ver gund deze opmerking te maken, waar toe wij overgaan, na door zeer Be voegde raadslieden te zijn ingelicht: men eische toch vóór den tijd niet te veel publiciteitover die bekente nis kan ook eenmaal het volle, zelfs thans niet ondenkbare volle licht op gaan; verlangt de justitie publiciteit, de middelen staan haar daartoe alles zins ten dienste, maar zij alleen is in staat te beoordeelen of bekend making wenschelijk is. Daarom dan ook ten slotte een woord van dank aan den ijver der ambtenaren, in deze werkzaam ge- eens, span maar in! Ik moet weg!" Op de bemerking, dat hij den vol genden morgen no. 1 was, zeide hij: »Zet er dan den anderen maar voor!" De geachte varkensvriend was ver plicht naar Tilburg te loopen, waar zijn paard en kar stond, en had menig ^sigaartje" gerookt eer hij weder ter bestemming was. Zoo zijn er! De politie te Rotterdam heeft in de afgeloopen week 5 mannen en een vrouw gearresteerd, die sedert ge- ruimen tijd een winstgevende industrie dreven met nagemaakte gezegelde stukken, waarmede zij op de kantoren en ook bij particulieren collecteerden, nu eens ten behoeve van eenen brand, die in een dorp ergens in Bohemen of Frankrijk (niet) had gewoed, dan weder voor een overstrooming, die nog in het verschiet is, of wel ging de vrouw der bende, die zeer schoon van uiterlijk is, in het zwart gekleed als weduwe rond, om aalmoezen in te zamelen, ten einde naar hare familie in Amerika te gaan. Op die wijze schijnen zij België, Frankrijk, Dnitsch- land en Engeland, benevens verschil lende plaatsen van ons land te hebben bezocht. Te Jary-sur-Marne, in Frankrijk, heeft een vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Een luchtreiziger had een opstijging aangekondigd, waarbij hij zijn 8jarig zoontje zou medenemen. Alles was voor de luchtreis gereed, en de ballon lag nog aan een enkel koord vast, toen de knaap, die reeds in het bootje was geklommen, op het denkbeeld kwam alleen den tocht te ondernemen. Hij nam zijn mes, sneed het koord stuk, en in een oogwenk was de ballon met den jongen uit de oogen der ontstelde toeschouwers en van den wanhopigen vader ver dwenen. Wat er van den knaap te recht is gekomen, is nog niet bekend. »Vaderland." De Brusselsche correspondent van de »Amst. Ct." deelt het vol gende mede: De Nederlandsche Mi nister van Financiën is bij deurwaar ders- exploit opgeëischt, binnen acht dagen zestig millioen gulden te be talen aan de familie Dubois, als te ruggave van de nalatenschap, met de rente, van Jacques Dubois, die om streeks 1730 te Batavia is overleden Ik heb nog niet vernomen, dat dit bagatelletje betaald isuwe regeering mag dus op hare hoede wezen. In een Zondag jl. gehouden vergadering van erfgenamen werd verklaard, dat die regeering onverwijld in rechten zal vervolgd worden Voor eenigen tijd kwam een boer uit een naburig dorp met varkens te Tilburg ter markt, en daar hij nog nooit met het spoor had gereden, nam hij een kaartje naar Breda. Be halve zijne groote verwondering, die hij in vreemde bewoordingen te kennen gaf, over den snellen en vluggen overtocht, ging de varkens- boer de stad in en wandelde zoo lang, tot dat de laatste trein naar Tilburg vertrokken was. Aan het station Breda eindelijk terugkomende, zeide hij tot een spoorbeambte: »Zeg er Burgerlijke Stand. Helder. Van 1014 September 1875. ONDERTROUWD: J. de Man, werkman en G. Lak. GEHUWDJ. J. H. Sauerbeek en J. E. Sanrbeek. BEVALLENS. Eliveld geb. Alleen, Z. C. Bruin geb. Bregman, D. A. H. Hagenaar geb. Evers, Z. M. Snclten geb. Deen, Z. M. J. Levering geb. Buddingh, Z. H. de Ruiter geb. Groot, D. C. F. Rappoldt geb. Schutte, Z. C. J. Wondergem geb. van Zwijndrecht, D. A. Grooff geb. Hom, Z. R. W. van Zweden geb. Hillenius, Z. C. A. Butter geb. Hulst, D. A. van Driel geb. de Rover, Z. W. Remert geb. Zewald, Z. C. C. Kroonstuiver geb: Scbook, Z. S. Kleerekoper geb. Wessels, D. A. Kooger geb. Liphuijsen, D. 9VERLEDENH. B. Puinbroek, 47 j. S. Ozinga, 14 d. J. G. van Strijen, 7 w. van G. D. HAGENAAR en A. K. VELTMAN. Nieuwediep, 13 Sept. 1875. Uit naam hunner dankbare Kin deren, Behuwd- en Kleinkinderen. van P. VERSCHUUR en A. H. RUIJGH. Nieuwediep, 14 September 1875. Eenige en algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, C. C. KROONSTUIVER, geb. Schoor. Nieuwediep, 12 September 1875. Bevallen van een Dochter, SARA COHEN WESSELS, geliefde echt- genoote van J. KLEEREKOPER Jz. Helder, 12 September 1875. De ondergeteekende, de SLACHTERIJ over gedaan hebbende aan haar Zoon, bedankt hij deze beleef delijk voor het zooveel jaren genoten vertrouwen en beveelt haar opvolger in de gunst van het geachte publiek aan. Wed. L. KROON. FLIK: Wel Flok, jij, die altijd zooveel te ver tellen hebt over dit en dat, en altijd klaagt dat hier zoo weinig te genieten valt, ben je nu al eens op het schietterrein bij de scherpschutters geweest? FLOK: Dat zon 'k meenen. Van hier schoten ze goed, dat moet ik zeggenmaar die heeren van buiten, hedaar was er een van de weerbaarheid uit Hoorn geloof ik, die schoot op 600 passen met 5 schoteu ook 5 witte rozen. FLIK: Dat is sterk, maar ik zal je nog wat anders vertellen. Ik was milicien en lag in garnizoen te 's Hertogonboschonze schiet oefeningen hadden plaats op de Vnghtorheide. 'k Wil mij zelf niet roemen, maar was een van de beste schutters en schoot natnurlijk op 800 passen. Eens op een keer, ik had 5 patronen te verschieten, ging mijn schot door het hart van de witte roos. De soldaat, die in den observatiepost zat, wees bet aan en wilde bet gat beplakken, maar ik riep wacht maar! tot ze alle 5 gedaan zijn; nn volgden de 4 anderen, eu toen wij gingen zien waar ze zaten, bleek het dat er maar een gat was; alle 5 schoten waren op 800 pas door het hnrt van de witte roos en het zelfde gat gegaan. Wat zeg jo daarvan? FLOK: 'k Wil volstrekt niet zeggen dat ge 't liegt, maar dat ik het niet geloof moet je mij niet kwalijk nemen. De ondergeteekende, zich refereerende aan bovenstaande, hooptdoor een prompte en civiele bediening zich hetzelfde vertrouwen waardig te ma ken, dat zijne Moeder zoo ruimschoots heeft genoten. Nieuwediep, 9 September 1875. P. KROON. hem, die de daders weet aan te wijzen welke twee Lammeren op onmensche- lijke wijze met een ijzerdraad de bekken hebben gekneveld. J. ROODT. HELDERSCHE MOPPEN. Een ond vrouwtje wilde haar zoon, die bawaarder in de gevangenis was, bezoeken. De portier liet baar echter niet toe en zeide,,'t Spijt me wel, moedertje, maar je mag cr niet binnen, want sedert een paar dogen is hier in huis de typhns uitgebroken." „En hebben ze den schurk nog niet weer kunnen pakken?" vroeg het vrouwtje nieuwsgierig. OP DE CATECHISATIE. Meester: „Zeg eens, Japie, waarom trouwde Jacob met de beide dochters van Laban?" Japie: „Omdat zijn middelen het hem veroor loofden, meester." D,efene'die ?atTda® middag een zak Aard- appelen van den Ka naalkant bij de R. C. Kerk heeft weggenomen, wordt in zijn belang verzocht dezelve terug te bezorgen bij J. DIJKER, Koningstraat, zul lende de zaak anders vervolgd worden. Ter voorkoming van Vervolgiogs-K o s t e n, worden de Belasting schuldigen in den Hoofdelijken Om slag aangemaand het verschuldigde binnen ACHT DAGEN na heden aan te zuiveren. Helder, den 14 September 1875. De Gemeente-Ontvanger DE VEIJE VAN BUUREN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1