't VLIEGEND BLAADJE. Algciiiefiic Meiiws VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. laiMienst per StooiinlMtsctappij :\o. 271. Woensdag 22 September S.SV'5. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. TROONREDE: „Nederland." Advertentiën. GO- )on mes- puik fÉS, Iker Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. ertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië llken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 September 1875. De bevolking dezer gemeente in korte dagen belangrijk toege ven, vooreerst met een aantal ilderjongens, voor de verbetering r kustbatterijbun aantal zal, naar en verzekert, tot 250 a 300 man orden uitgebreidvervolgens de 450 ilonialen, die tgdelijk in het fort ijkduiu zijn gekazerneerd; en de smanning van het oefeilingseskader, de vorige week hier binnengevallen, en kan zich voorstellen, dat het ier niet aan drukte en levendigheid ïtbreekt, en dat winkeliers en ne- ngdoenden, en niet het minst de erbergiers, goede zaken maken. De ilonialen, meerendeels Franschen en eigen, brengen de gemeente nog al ms in opschudding. Zr. Ms. ramschip Stier," lig- ende alhier, wordt met uit. dezer niten dienst gesteld. De »N. Rott. Ct." verneemt, at bij de departementen van Oorlog in Marine het voornemen bestaat elooningen en eereteekenen toe te ennen aan mindere geëmplooieerden lij de land- en zeemacht, bij 12, 24 en >6jarigen eerlijkon en onafgebroken lienst. Het doel zou zijn, voor hen iie geen aanspraak op pensioen [Qnnen maken, een prikkel te hebben om 's rijks dienst niet lichtvaardig te verlaten. r— Bij hetgeen zij reeds van Jut mededeelde, voegt de »P. Nbr. Ct." nog deze bijzonderheden Zooals hij zich in Vught en te's Bosch deed kennen, was hij zeer mild met zijn geld, dat hij op zoo'n vree- «elijke wijze had verkregen. Knechts en bedienden, die hem kleine dien- bewezen, werden daarvoor steeds met een halven gulden, soms een galden beloond. Yoor een boodschap Daar 's Bosch betaalde hij gewoon- een rijksdaalder, Werklieden, die het een of ander in" zijn huis kwamen verrichten, werden gul op drank ont haald en gingen zelden zonder een goede fooi de deur uit. »Op zekeren dag vroeg een buur vrouw van Jut aan diens vrouw, of zij, die immers uit den Haag kwam, niets hoorde van den moord op mevr. van der Kou wen, waarover de dag bladen zooveel schreven. Niets," antwoordde vrouw Jut, »wij waren toen niet in den Haag." Daarop ging zij binnen en heeft nooit meer een woord met de buur vrouw gewisseld, terwijl het huis werd opgezegd en de moordenaars vertrok ken. »Naar men ons verhaalt, oefenden lig on zijn vrouw zich meermalen in den tuin in het schieten op daar ge plaatste beelden, terwijl zijn honden geleerd werden na het schot op het geraakte voorwerp aan te vallen. »Die honden waren ook de schrik van ieder, die hij Jut een boodschap af te geven of iets in zijn huis te ver richten had. Nauwelijks was de deur open, of men werd door een paat bulhonden zeer onvriendelijk aange blaft." In de sRott. Ct." wordt mede gedeeld Bijna op hetzelfde oogen- blik, waarop de volledige bekentenis van Jut bekend werd, maakte de po litie zich te 's Hage ook weer meester De Jong. Hg had zich schuldig gemaakt aan overtreding van de verordening tegen de open bare dronkenschap. Hij had zich be dronken van blijdschap en liet zich nu gaarne opbrengen, ten bewijze aan het publiek, hoe verheugd hij was. De »N. A. Ct." herinnert naar aanleiding van vragen, die haar ge daan zijn omtrent de wijze, waarop men aan de Jong, Behagel en Ver- lind een blijk van belangstelling zou kunnen gevenaan de aanbieding van een door vrijwillige bijdragen saamgebracht kapitaal, naar zij meent van f 5000, aan een Winterswgkschen koopman, die preventieve hechtenis ondergaan had, als ten onrechte ver dacht van brandstichting en wiens zaak daardoor geheel verloopen was. Naar men verneemt, zal heden Dinsdag, bij het Hoog Milita"fr Ge rechtshof de zaak worden bepleit van den sergeant Kleian van het bataillon mineurs en sappeurs, be schuldigd van moedwiliigen manslag. Men schrijft uit Zutphen Naar men uit goede bron ver neemt, is Woensdag, bij de vooraf gaande inspectie voor de gehouden manoeuvre der infanterie, gebleken, dat een soldaat twee scherpe patro nen in zijn broekzak verborgen had. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De min. van oorlog heeft de aandacht der korpskommandanten ge vestigd op de vrijgevigheid, waarmede sommige miliciens, weinige maanden na hunne aanstelling tot korporaal, worden bevorderd tot milicien-serge ant. Zulke bevorderingen strekken ten nadeele van den dienst. In af wachting van een nader uit te vaar dige regeling betreffende het gewich tige onderwerp der vorming van mi litiekader, wordt daarom bepaald, dat voortaan aan een milicien eerst dan de graad van sergeant mag worden verleend, wanneer bij, althans wat practische bruikbaarheid betreft, ge acht kan worden gelijk te staan met den vrijwillig dienenden militair, die tot sergeant wordt bevorderd. Men meldt uit Alphen van 18 Augustus aan de »N. R. Ct.": Vijf personen alhier, die in olie gebakken schol gegeten hadden, zijn allen be denkelijk ongesteld geworden. Een hunner is gistermorgen na hevig bra ken en bloedontlasting gestorven. Een diefstal te plegen in een politie-bureel, terwijl de politie er aanwezig is, behoort zeker niet tot de dagelijks voorkomende gevallen. Een dergelijk feit is te Kuilenburg dezer dagen gebeurd. Terwijl toch een veldwachter met twee nachtwachts zich in 't politie-bureau bevonden, om daar waakzaam te zijn, werd een op de tafel liggend zilveren hor loge, toebehoorende aan eerstgemelde daarvan verwijderd. Het vermoeden bestaat dat een sigarenmaker, thans afwezig, zich aan deze ontvreemding zou hebben schuldig gemaakt. Uit Oud-Pekela wordt bericht, dat de galjoot Godolvus Bernardus, gezagvoerder R. G. Timmer, op reis naar Nantes met man en muis is vergaan. Aan een paard van den bouw man Noordhoek te Schiebroekis Vrijdagnacht de tong uitgesneden. Omtrent den dader wordt niets ge meld. Te Doesburg werd 's avonds door eenige jongens een vlieger op gelaten met een rooden lampion aan den staart. Velen verkochten heel wat wijsheid over dat nieuwe lucht verschijnsel" en werden braaf uitge lachen, toen de aard er van nader be kend werd. Te Nieuwvliet •mi kind van 1 jaar verbrand. De ouders, veld- arbeiders, hadden deu kleine toever trouwd aan de zorg van een tweetal kinderendie onder de wieg een vuurtje aanlegden, waardoor de wieg en het kind een prooi der vlammen werden. Men meldt uit'Heerenveen, van 17 Sept. Gisterenavond had op het buitengoed Klein Jaehtlust te Oranje woud een zeer bedroevend geval plaats ten huize van den heer mr. P. He ringa Cats. Terwijl de dienstboden onderling in de keuken zaten, werd D.Garretten, uit Zutfen afkomstig, oud 24 jaren, door de meiden geplaagd. Hij had verkeering met een harer eu zou dientengevolge met 1 November van daar vertrekken. Door dit pla gen men zeide 'hem, dat hij nog een ander meisje beminde ontstak hij zoo in drift, dat hij een mes uit een naastbijzijnd vertrek haalde en daarmede het meisje, waarmee hij verkeering had aangeknoopt, zooda nig aan de keel verwondde, dat zij kort daarna bezweek. Het ongeluk kig slachtoffer is een eenige dochter, oud 30 jaar, genaamd Yna Bakker, uit Leeuwarden. Toen de misdadiger zich aanmeldde als moordenaar, was zij nog niet bezwoken. Hij is ge boeid vervoerd naar de gevange nis alhier. Nog in deu laten avond heeft de justitie de plaats des on- heils bezocht. Graaf von Vetter heeft, naar men uit Stuttgart meldt, op de jacht zijn zoon met een onmiddelijk doo- dend schot getroffen. Het grootste stuk geschut der wereld, 't eerste 81-tons-kanon, is thans te Woolwich in positie gebracht om beproefd ie worden. Het moet, bij zijn gewone lading, een projectiel van ruim 600 kilo tot op een afstand van twee uren gaans kunnen voort- werpen. Weldra (zoo meldt de Globe) zal echter ook deze »Woolwichgiant" niet meer de grootste wezen van zijne soort. Te Elswick moet men op 'fc oogen- genblik bezig zijn met 't vervaardi gen van een 100-tons-kanon voor de Italiaansche Regeeringen van Krupp wordt verzekerd, dat hij voornemens is iets nog verbazender af te leveren. Gisteren is de zitting der Staten- Generaal door Z. M. den Koning geopend met de volgende Mijne Heeren! Met genoegen bevind ik mij op nieuw in uw midden, om u, als ver tegenwoordigers van het Nederland- sche volk, tot hervatting uwer werk zaamheden uit te noodigen. Mijne verstandhouding met de vreemde mogendheden is bij voort during zeer vriendschappelijk. De landman mag zich in een goe den oogst verheugen, de gezondheids toestand is over het algemeen zeer gunstig. In handel en nijverheid wordt, in een groot deel der beschaafde wereld, eenigea stilstand waargenomeneven wel toont de ruime opbrengst van de gewone rijks-middelen, dat Ne derland daaronder betrekkelijk weinig lijdt. De plichtsbetrachting der zee- en landmacht geeft mij stof tot tevre denheid beide deelen onzer krijgs macht in Indië toonen zich ten volle berekend voor hetgeen daar van haar wordt gevorderd. Bij het vele goede, dat wij met dankbaarheid mogen-gadeslaan, kan toch de dringende behoefte aan ver beteringen, tot welke uwe medewer king noodig is, niet worden voorbij gezien. Op de tijdelijke regeling van het muntwezen, behoort een eindregeling te volgen, wijziging zoowel van de suikerbelasting, iu verband met een nieuwe overeenkomst, als van andere belastingenwaaronder het tarief van invoerrechten zal worden voor gesteld. Met de herziening onzer wetboe ken zal worden voortgegaan, wanneer de aanhangige ontwerpen omtrent de rechterlijke macht uwe goedkeuring hebben verworven. De vermeerdering der middelen van verkeer gaat mij zeer ter harte. Van uwe belangstellende overweging mij ner voorstellen betreffende den aan leg en de exploitatie van nieuwe spoorwegen, houd ik mij overtuigd. Andere openbare werken mogen niet uit het oog worden verloren; met den bouw van een rijksmuseum in de hoofdstad moet worden aange vangen. Het hooger onderwijs is aan de bestaande reglementen ontwassen, de regeling van het militair onderwijs eischt herziening, ieder andere tak van dat volksbelang behoeft onze ge stadige zorg. Beschikbaarstelling van middelen zal u worden gevraagd om de werken van het vestingstelsel krachtig voort te zetten, die arbeid moet gepaard gaan met voorziening in de behoefte der levende strijdkrachten, in de eerste plaats met verbetering der wetten op de militie en schutterijen. Maatregelen zijn voorbereid tot verbetering van het leger in Indië en van het lot der militairen aldaar. Is de toestand der Oost-Indische bezittingen over het algemeen gunstig, mijne aandacht blijft gevestigd op versterking van het gezag en ont wikkeling van de welvaart in die gewesten, bescherming van den in lander is de taak van het bestuur, ook in die onderhoorigheden, waar het Nederlandsch gezag tot nog toe de oude misbruiken niet kon verwijderen. Hoewel de oorlog in Atchin nog niet tot een bevredigende uitkomst voerde, vertrouw ik dat de krachtige pogingen, aldaar aangewend, weldra dit doel zullen bereiken. De geldelijke toestand van Suriname is niet vooruitgaande, de landbouw van de kolonie zal ondersteuning behoeven. De handel van, Cura9.ao ondervind den'invloed van de moeielijkheden, ontstaan uit de herhaalde onlusten in de republiek Venezuela, ik vlei mij, dat de onderhandelingen, om die be zwaren uit den weg te ruimen, zullen slagen. Ik reken op uwe bereidvaardigheid, om tot bevordering van 'slands be langen ijverig mede te werken. Moge Gods onmisbare zegen uwen arbeid ondersteunen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. De Voorzitter sluit, nadat de leden der commissie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd, de vereenigde zitting. HELDERSCHE MOPPEN. „Overal komt toch al concurrentie in," zei Santje tot kaar buurvrouw Antjc, „de "Vliegende Blaadjes worden ook al nagemaakt." Iemand koekt bij een koopiuau iu „oudroest" ecu jachtgeweer. Tehuis kooiende, bemerkte hij echter, dat de loop von het geweer krom stond cn ijlde daarom terstond naar den koopman terug. „Gy hebt mij misleid," riep hij tot dezen„waarom mij niet te zeggen, dat 't geweer onbruikbaar was?" „Onbruikbaar? zei de koopman, „'t mocht wat! Integendeel, je hebt een extra koopje gedaan, man! Het geweer isnitmuntond geschikt om er meê om een boekje to schieten. Had ik 't geweten, dan had ik een paar gulden meer gevraagd." Een Alchimist (een soort van menschen, die zich verbeelden goud te kunnen maken) wendde zich tot Leo X, met het verzoek, om voor zijne hoogst belangrijke uitvinding een belooning te ontvangen. De Paus, een beschermer van weten schappen en nutte kunsten, scheen aanvankelijk het verzoekschrift welwillend in te zien, eu reed3 vleide zich dc gelukzoeker met aanzien en groot heid. Ontboden zijnde, om de gehoopte belooniDg te ontvangen, stelde de Pans hem een groote ledige geldbeurs ter hand, en voegde er bij: „Mijn vriendvermits gij de kunst verstaat, van goud te maken, mecDde ik, dat ge niets anders noodig hadt dan een henrs, oin het te bewaren." De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per stoom schip Prinses Amalia," geschiedt voor drukwerken den 1 October a. s., na aankomst van den trein ten 10.58 uur des avonds. Voor brieven den 2 October, na aankomst van den trein ten 9.47 uur des morgens. De Directeur van het Postkantoor, HERWEIJER. Burgerlijke Stand. Helder. Van 1721 September 1875. ONDERTROUWD: H. Knop, holmeester en J. B. Steffens. H. F. Vrijdag, spoorarbeider, weduwnaar van T. van der Kamp en M. Sender- ïnan, weduwe van A. P. Jnng. GEHUWD: Gcene. BEVALLENJ. Brnin geb. IJsenga, D. A. Krijnen geb. Snip, Z. D. van Vliet geb. Koningstein, Z. L. H. H. Bruijnzecl geb. Schooneman, Z. G. Andersson geb. Selderbeek, Z. M. G. Smit geb. Hoogheid, D. J. Kuijkea, D. M. Huvers geb. Giunekens, D. J. M. Krap geb. Poesenou, D. T. Trap geb. Schorsij, D. OVERLEDEN: C. J. Kruithoff, 4 m. A. J. Smit, 3 m. W. F. Beukenkamp, llm. J. Houtkoop, 7 m. Levenloos aangegeven 1. Ondertrouwd H. KNOP en J. B. STEFFENS. Nieuwediep, 17 September 1875. Bevallen van een welgeschapen Zoon D. van VLIET, geb. Koning- steijn. Nieuwediep, 18 September 1875. Heden overleed, na een smartelijk lijden van 5 dagen, onze eenigste lieveling WILLEM FRANSISCUS. Slechts 11 maanden mochten wij ons in zijn bezit verheugen. Hoe zwaar ons dit verlies treft door de afwe zigheid van mijn echtgenoot, zullen zij beseffen, die ons van nabij kennen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Nieuwediep, 19 September 1875. W. J. BEUKEKAMP, geb. Kerkhof. Mede uit naam van Grootmoeders en verdere Familie. Den 22 Augustus 1875 overleed te Nyland in Zweden, tot mijne difepe droefheid, mijn geliefde zoon J. G. ASMUS, in den jeugdigen leeftijd van circa 22 jaren. Allen die den overledene gekend hebben, zullen dit voor mij zoo smar telijk verlies, kunnen beseffen. Helder, 18 September 1875. Wed. J. A. F. ASMUS, geb. Amelünc». Mede uit naam mijner Kinderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1