BIJVOEGSEL behoorende bij 't VLIEGEND BLAADJE van Zaterdag 30 October 1875. WEEKKALENDER. OCTOBER-NOVEMBER. Zaterdag 30, Zondag 31, Maandag 1, Dinsdag 2, Woensdag 3, Donderdag 4, Vrijdag 5. Opgang der Zon, Zaterdag 30 Oct. 6 uur 52 minuten. Ondergang, 's avonds 4 u. 34 m. Zaterdag 6 Nov. Eerste Kwartier. De nienschen weten veel, maar moeten niet ver beten, Dat ze in dat veie toch nog maar heel weinig weten, En dat voorzeker zij de wijssten zijn te heeten, Die weten, dat ze weinig weten, En die dat niet vergeten. Dr. E. Lanrillard. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 October 1875. Bij beschikking van den Minis ter van Marine is de gouden me daille ter geheele grootte, voor vijftig jaren eerlij keu en trouwen dienst, toe gekend aan den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren A. J. van Eeken, den bootsman B. H. Gellee en den matroos le klasse J. Schouten. Het vischseizoen voor schelvisch en kabeljauw zet zich hier bijzonder goed in; er wordt zeer veel schelvisch, ook reeds enkele kabeljauwen ge vangen. De schelvisch is zeldzaam groot van stuk. Er zijn visschers die 200 stuks aanbrachten. De prijs is f 65 't groot honderd. Te Texel is op 26 Oct. door het R. C. Parochiaal Kerkbestuur, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteedHet bouwen eener kerk met toren en pastorie te De Cocksdorp, onder beheer van den heer IJ. Bijvoets Cz., architect te Amsterdam. Laagste inschrijver de heer L. van der Ploeg te Zierikzee, voor de som van f 20.980. Door de Tweede Kamer is Dins dag de spoorwegwet aangenomen met 68 tegen 5 stemmen. De volgende nieuwe spoorlijnen zullen alsnu worden gebouwd: 1. Zwolle naar Almelo. 2. Dordrecht langs Gorinchem en Tiel naar Eist. 3. Amersfoort langs Rhenen naar Nijmegen. 4. De Zaanstreek langs Pnrmerend en Hoorn naar Enkhuizen. 5. Stavoren langs Hindeloopen en Sneek naar Leeuwarden. 6. Nijmegen naar Venlo langs den linker-Maasoever. 7. Rotterdam of Schiedam langs Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland. 8. Zwaluwe naar 's Hertogenbosch. 9. Groningen naar Delfzijl. Voor den dienst in Ned. Indië zijn benoodigd 10 onderwijzers dei- Se klasse, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte van be kwaamheid als hoofd of als hulpon derwijzer en van een aanteekening voor een vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De voorwaarden staan vermeld in de »Staats-Courant." Men schrijft uit Maassluis, dd. 26 October. Kapt. Brongers, voerende het Ned. schip Zwaluw," aanboord hebbende de equipage van het Noord- duitsche schip s>Margretha," alhier binnengekomen, rapporteert: 21 Oct. 's morgens op 54° 35/ N.Br. en 5° 12/ O. lengte, storm van Z. Z. O. Zee ge weldig hoog. Noordduitsch kofschip »Margretha," kapt. Ihlen, van Gees- temunde met noodvlag in top bemer kende, hebben wij dadelijk ons schip daarheen gewend. Wij vernamen van denkapitein, dat zijn schip in zin kenden staat was. De verschrikkelijk hooge zee liet niet toe om de boot uit te zetten, en daar de bemanning van voornoemd kofschip reeds afge mat was en elke vertraging den toe stand verergerde, besloten wij van ons schip een reddingboei te laten drijven, die na herhaalde pogingen door de bemanning der »Margretha" werd gevischt. Eerst werd nu de matroos daaraan bevestigd en kwam behouden bij ons aan boord, toen de stuurman en daarna de kapitein. Alle drie, de geheele bemanning uitma kende kwamen bewusteloos aan boord, doch herstelden spoedig door verwar ming. Zondag jl. heeft de justitie een onderzoek in loco gedaan naar den dood van een vrouw te Steenwijker- wold, die in den nacht van den 19n op den 20n dezer is bevallen, en ter stond, althans kort na de bevalling, is overleden. Zij heeft geneeskun dige hulp gehad, maar was bijgestaan door een buurvrouw, die, hoezeer daartoe onbevoegd, dat werk meer bij de hand schijnt gehad te hebben. Het kind is welvarende. Eergisternacht heeft het in en om Utrecht zoo hard gevroren, dat op enkele wateren een ijslaagje ge zien werd. Te Harderwijk heeft een Pool, S., die dienst wilde wilde nemen, maar afgekeurd werd, zich met een revol ver twee kogels door de borst gejaagd. Hij is op een brancard naar de zie kenzaal gebrachthij is zwaar ge wond, maar alle hoop om hem in 't leven te behouden, is nog niet ver loren. Zondagavond is de dienstmaagd van den heer v. D. te Utrecht men denkt door te snel de trappen af te loopen daarvan afgevallen en onmiddelijk overledenmen vond de ongelukkige levenloos in den winkel liggen. De verslagenheid is zoowel voor hare naastbestaanden als bij de familie waar zij diende, zeer groot, daar de ongelukkige een arbeidzame en trouwe dienstmaagd was. In de vorige week zijn in de gemeente Tubbergen twee kolonialen gearresteerd. Op zeer bescheiden toon verklaarden zij aan den burgemeester, dat zij waren verdwaald en dat hij hen zeer zou verplichten door hen weer terecht te brengen. Ter voldoening aan dat verzoek werden de beide Fransche heeren geboeid naar Almelo gebracht, om van daar verder naar Harderwijk te wor den getransporteerd. Eenige dagen geleden werd op een buitengoed te Denekamp een jeugdig dienstmeisje des nachtsin haar slaapvertrek door twee manspersonen aangerand. Het meisje, zeer angstig, herkende hen en is ongekleed uit een raam gesprongen, van een hoogte van pl. m. 7l/a meter. Zij heeft zich begeven naar den rijksveldwachter Bros, die, zoo men verneemt, pro cesverbaal heeft opgemaakt en aan den heer officier van justitie Op sommige plaatsen in Enge land zijn de overstroomingen ver minderd; op andere punten wast het water nog steeds. Het spoorwegver keer is hier en daar gestremd. In Rusland heeft het tusschen Tula en Kursk verleden week zóo gesneeuwd, dat de trein, die te Mos- kau moest aankomen, tien uur te laat het station bereikte. Een goe derentrein bleef in de sneeuw steken. De Amerikanen hebben het zoover gebracht, dat zij hun perziken naar Engeland kunnen zenden en deze daar in goeden staat aankomen. Wanneer dit ook gelukt met andere vruchten, die zeer teer zijn, is den fruithandel een nieuwe weg geopend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 3