't VLIEGEND BLAADJE. Alffciiiffiit' Vieiiws-1 en Advwlenlifliode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën. 50-JariiB HowelpmraiM 1 JV. 283 Woensdag 3 November 1875. Derde Jaargang. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: tan twee reddiugsbooten met de noo- dige toestellen eu personeel, is naar zijne vaste destinatie voorde Noord- Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. J kust in zee vertrokken. Vooral in dit late seizoen zal liet voor velen nog in zee zijnde en te wachten sche pen zeer welkom en voor de zeeva renden in 't algemeen van groot belang zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 November 1875. Het Nederl. barkschip «Vijf Vrienden," van Rotterdam naar Riga, is Zondag jl. alhier op de Noorder- Haaks gestrand, doch gisteren met assistentie afgebracht en hier binnen Zr. Ms. schroefstoomschepen Zilveren Kruis, Leeuwarden en Cor- nelis Dirks," uitmakende het oefe- nings-escader, ouder bevel van den kapt. t./z. W. C. Klis, zijn gisteren namiddag van hier naar zee vertrok ken. Met het wachtschip Kortenaer" werden de gebruikelijke saluutschoten gewisseld. Daar het fort Kijkduin, nabij deze gemeente moet worden veranderd en vergroot en het minder doelmatig is, dat een, ruim 40 meters hooge, toren midden in een fort of verde digingswerk staat, waar hij eerst tot mikpunt voor het ver dragend ge schut des vijands kan dienen, en in stortende, de beweging in het fort zeer kan belemmeren, schijnt men plan té hebben, den vuurtoren, thans in dat fort staande, af te breken en een nieuwen ijzeren toren buiten de verdedigingswerken te plaatsen. De voorbereidende werkzaamheden zijn daartoe aangevangen met het be palen van het geschiktste punt voor de verplaatsing van dat, voor de zee vaart zoo hoogst nuttige," kustlicht. Die plaats zal waarschijnlijk zóó ge kozen worden, dat de stand van het licht ten opzichte van de strekking der zeegaten zooveel mogelijk dezelfde blijft. Wij vestigen de bijzondere aan dacht onzer lezers op de vermelde postgemeenschap, die met Oost-lndië over Napels tot stand is gekomen. Acht dagen na vertrek van een stoomschip der Maatschappij Neder land" van hier, kunnen nog brieven uit Nederland verzonden worden, die over land naar Napels worden ge bracht en daar aan boord van het stoomschip komen. Donderdagnamiddag is een der treinen, die zand aanvoeren voor de spoorwegbaan van Zaandam naar Am sterdam, nabij het station Koog-Zaan dijk gederailleerd. Een der arbeiders, die met dien trein vervoerd werden, heeft verwondingen aan het hoofd bekomen. De schade aan locomotief en zandwagens moet nog al aanzien lek zijn. Jl. Zondag werden voor het front der geheele art. instr. compagnie te Schoonhoven, op plechtige wijze de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift van wege Z. M. den Ko ning uitgereikt aan den sergeant majoor A. J. W. Vliek, wegens het redden van een kind uit het water, op 4 Juli jl. Onder het aantal schepen, ver moedelijk in den laatsten tijd op de kusten van Engeland vergaan, be hoort het koftjalkschip »Anna Ma- grita," kapitein A. Veldkamp, van Groningen. De stuurman JBakker, oud 27 jaar, de kapitein met diens broeder, oud 14 jaar, en een matroos vonden den dood in de golven. Het te Einden nie^*" ebouwde vuurschip »BorkummerrJ oorzien Van hoogerhand zijn de ge meentebesturen aangeschreven, om nauwgezet de hand te houden aan de opvolging der wettelijke bepalin gen, omtrent het begraven van lijken, daar meermalen lijken van personen later worden begraven dan de wet toelaat, zelfs in gevallen dat besmet telijke ziekte oorzaak van den dood was. Het Paleis van Justitie" geeft zijn verontwaardiging te kennen, dat in de hoofdstad van ons land, waar bedelen strafbaar is gesteld, zelfs een deel der politiemacht, de nacktwachts, bij kermis en nieuwjaar om fooien rondloopt, dat niets -minder is dan bedelen, en thans aan de huizen rond gaat om seen turfje." Te Hooru had Zaterdag een treurig-ongeval plaats. Een jongman viel boven van een heistelling af, waarmede gewerkt wordt voor het op te richten moddergemaal. De dood volgde onmiddelijk. Vrijdag jl. had aan boord van de stoomboot Koningin", varende tusschen Nijmegen en Rotterdam, ter hoogte van Varik, op de rivier de Waal, een outzettend ongeluk plaats. Terwijl de machine in volle werking was, had de machinist, hij het aan zetten eener schroef, de onvoorzich tigheid zich te ver te wagen, met het noodlottig gevolg, dat hem de rechter arm als't ware werd afgehouwen. Te Zalt-Bommel gearriveerd, is de lijder terstond van boord gehaald en per brancard naar het gasthuis vervoerd, alwaar hem de arm geamputeerd werd. Te Vlissingen is Vrijdagavond een werkman, die een boodschap op de mailboot moest doen, bij het over gaan der sluis in het water gevallen en verdronken, door de slechte ver lichting der terreinen rondom de sluis. Te Zwolle heeft zich Vrijdag de heer v. P.behoorende tot een der eerste familiën in den lande en een aanzienlijke betrekking beklee- dende,van het leven beroofd. Hy was sedert eenigen tijd aan zwaar moedigheid lijdende. Het »Vad." bespreekt de spaar banken en wijst er op, hoe voor 100 jaren in Europa nog geen enkele spaarbank bestond. De eerste eigenlijke spaarbank werd in 1778 in de vrije stad Hamburg opgericht en volgens het merkwaardig rapport, bij de we reldtentoonstelling te Weenen uitge bracht, werd toen het totaal der in- leggelden in de verschillende Europ. staten (met uitzondering van Rus land en Turkije) op 5 milliards 200 millioen francs geschat. In Italië heeft zich het opmerkelijk verschijn sel voorgedaan, dat de bestuurders van de bestaande spaarbanken zich voor het ontwerp tot invoeriiig van postspaarbanken verklaarden. De wet door de Ital. kamers in April aange nomen, bevat onder anderen de vol gende bepaling. De stortingen mogen niet zijn van minder dan 1 franc, met 2000 fraucs als maximum. De intrest, door het rijk te voldoen, wordt jaarlijks bepaald door den minister van financiën met dien voor handel en nijverheid. Stortingen boven 2000 francs dragen geen rente. Terugbe taling der stortingen geschiedt bin nen de volgende termijnen voor som men onder 100 fr. binnen 10 dagen, voor sommen tusschen 100 eu 200 fr. binnen 20 dagen, voor sommen tusschen 200 en 1000 fr. binnen een maand, voor sommen tusschen, 1000 en 2000 fr. binnen twee maanden. De inlegger kan zonder bijkomende kosten de terugbetaling vorderen ook van een ander postkantoor dan dat van inleg. Elk livret verjaart met 80 jaren. Het staat op naam, met vol doende aanduidingen van den identi teit des persoons. In geval van ver lies kunnen duplikaten worden afge geven. Behoudens oppositie van ou ders, voogden of echtgenoot, kunnen ook aan minderjarigen of gehuwde vrouwen livretteu worden uitgereikt. Te Enschedé kwamen Vrijdag avond een paar Duiischers uit Gronau die in de winkels waren kochten en betaalden met daalders. Een dei- winkeliers bemerkte dat dit geld valsch was. Hij deed aangifte, de politie deed onderzoek, de beide personen, broeder en zuster, werden opgespoord zij bleken in 't bezit te zijn van meer- derevalsche thalerstu^ken, terwijl het uitkwamdat zij in een 20-tal wiukels 23 valsche daalders hadden uitgege ven. De burgemeester heeft dadelijk bevel tot aanhouding verleend, en de beide induviduen naar het huis van arrest te Almelo doen overbrengen, terwijl te Gronau bericht van 't een en ander is gegeven. Men hoopt tot de outdekking van een complot val sche monters te zijn gekomen. Twee »heeren", die bij gelegen heid der Tielsche kermis te Gelder- malsen drie dagen in 't logement van den heer v. A. hadden gelogeerd en er nog al grove verteringen hadden gemaakt, zijn 's nachts heimelyk ver- vertrokken door zich langs een touw ladder, gefabriceerd uit hun bedde- lakens, op straat te laten nederzakken. Men stelle zich de verbazing van den bedrogen hotelhouder voor. Te Londen zal dezen winter een zweminrichting van warm water geo pend worden. De 50,000 gallons wa ter, welke het bevat, worden op een temperatuur van omstreeks 80 graden gehouden. De correctioneele kamer van het gerechtshof te Dautzig heeft in de afgeloopen week een jonge dame van 19 jaar, behoorende tot een der achtenswaardigste familiën dier stad, tot 8 dagen gevangenisstraf veroor deeld, wegens verregaande onvoor zichtigheid, die den dood van een der huisgenooten had veroorzaakt. Zij had des avonds te 97s uur de klep der kachelpijp toegedraaid, terwijl de kachel eerst des namiddags te 5ys uur was gevuld. Er had zich daardoor een groote hoeveelheid stiklucht ont wikkeld in de slaapkamer van een harer vriendinnen, die ten huize der ouders van de jonge dame logeerde en ten gevolge daarvan het leven had ver loren. Twee Fransche vélocipedisten zijn. te WeeDen aangekomen, die in den korten tijd van twaalf dagen den afstand tusschen Parijs en de Oos- tenrijksche hoofdstad hebben afgelegd. De Hongaarsche luitenant, die eeuige maanden geleden hetzelfde waagstuk te paard ondernam, heeft voor ziju tocht veertien dagen noodig gehad. Te Petersburg zijn den 28 Octo- ber de losse bruggen over de Newa weggenomen wegens het drijfys. Uit Liberia zijn de berichten over den toestand van den jeugdigen staat op de westkust van Afrika treurig. De inlanders hebben aan den kolonisten te Kaap Palmas groote schade toegebracht, ofschoon zij dooi de troepen der republiek zijn terug gedreven. De kolonisten lijden zeer groot gebrek en in alle landen wordt thans hulp voor hen gevraagd in geld, kleederen, benoodigdheden voor zieken en gewonden. EEN GEVONDEN ATTEST. Waardste Heer! ontvang mijn dank, 'k Kan u nooit naar «aarde roemeD, 5k AVO met stamelende klank U alleen de redder noemen Van de meB3chheid zonder haar. Van de baardelooze heerea. 'k Noem aw* balsem wouderbaar, Vrij moogt gij dit adverteercu. Ook papa vindt o, mijnheer, Even als uw balsem edel, Met verrukking merkt hij weer Een'ge stoppels op zijn schedel. Na 't gebruik van een flacon Werd dit resultaat verkregen. Zon 'k de balsem van Mindon Dan niet roemen als een zegen? Ook mij helpt hij excellent, 'k Had paa twee flacons genomen Of mijn baard groeit reeds patent; 'k Voel al weer twee haartjes komen. Dat maakt bijna drie dozijn 'k Zie al reeds het tijdstip naken. Dat 'k een tweede Ezou schijn. Moge ik eens dat voorrecht smaken 1 Als ik in den spiegel zie, Tel ik aan de linkerzijde Van mijn bovenlip er drie. Ieder haartje maakt mijn blijde, Maar nu merk ik, waarde Heer, Dat wij niet meer kunnen smeeren, Ook pa heeft geen balsem meer. Wil terstond dus envoijccrcn, 'k Zond per post reeds het bedrag; U ontvangt, dit kan niet falen, 't Geld nog dezen zelfden dag Van Uw dienaar P. VAN KALEN. van JAN KOENDERT VEEN en CORNELIA SCHELL1NGER. Heden vieren, tot der-Kinde-1 ren algemeene vreugde onze dier bare ouders hun 50-jarig Huwe lijksfeest. Hartelijk danken wij den Allerhoogsten hun zoolang i I ons midden te mogen zien. ft Nieuwediep, 6 November 1875. M Uit naam hunner dankbare KinderenBehuwd- en H Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. HELDERSCHE MOPPEN. STRIJD TEGEN VERZOEKING. „Vermijd het kwaad, broeder," sprak een Ame rikaanse!) methodistenprediker tot een vrijdenker, „en ontvlied de verzoeking. Zie, eeus stond ik voor een schoenmakerswinkel en bewonderde een paar prachtige laarzendie voor de deur hingenDe booze geest fluisterde mij in, ze weg te nemen, maai' ik weerstond hem; ik nam slechts een paar simpele schoenen van een galden of zes, zeven, want ik was gedachtig aan de woorden van den apostel: „het moet ons genoeg zijn eenvoudige spijze eu bescheiden kleeding tot onze bedekking te hebben." DIENSTBODEN? E#n meid komt haar dienst preseuteeren in een burger huishouding. De juffrouw noemt haar de bezigheden op, die zij dikwijls to verrichten heeft en besluit eindelijk met do woorden: „Tweemaal in de week, Dinsdags en Zaterdags, gaat gij met mij naar de markt 1" „Heel goed, juffrouwmaar neem mij niet kwalijk, wie van ons zal de mand dragen 289ste Staats-Loterij. Prijzen van 100 en daarboven. 2e Klasse. Ie Lijst. Nos. 4883 en 19783 elk f1500. No. 15576 f1000. Nos. 636 en 16222 elk f 400. No. 1128 f200. Nos. 5546 10318 14846 en 18429 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 29 Óctobcr2 November 1875. ONDERTROUWD: M. Kikkert, werkman en T. Kraft, wedawe van J. F. Bork. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: L. Beek geb. Rijn veld, D. N. Wigbout geb. Tijseu, Z. C. Meeuwsen geb. Bom, Z. M. Oostendorp geb. Veldt, Z. M. J. Brems geb. Zits D. P. Geervliet geb. Postina, Z. M. T. Deeldcr geb. Brandt, Z. M. Boon geb. Vroom, D. G van Getsen geb Kikkert, Z. M. C. Paulus geb. Stellcmau, Z. A. Dol geb. Pinxster, Z. G. Ahrend geb. Makelaar, Z. G. Spigt geb. Bras, D. N. Kcrsting geb. Vermeij, Z. OVERLEDEN: A. H. Seheij, 45 j. K. van der Ben geb. Kalis, 38 j. F, J. Siraonis, 2m. H. Momink, 58 j. M. van der Weide geb. Hogeweg, 35 j. A. F. Veldcrs, 43 j. Heden mogen wij het onschat-f j baar voorrecht genieten, dat onze j geliefde Moeder en Behuwd moeder GIJSBERTII4 SELIJN. geb. BOS, jte Utrecht, haar 95sten Verjaar-i gdag* viert. Nieuwediep, 1 November 1875. f G. KROEB. F. KROEB, geb. Seltjn. L. ZACHARIASSEN. JP. ZACHARIASSEN, geb. Skltjn.; Mede uit naam der Kleinkinderen. Bevallen van een weiges» Zoon, NEELTJE VERMEIJ, geliefde echtgenoote van F. KERSTING. Nieuwediep, 31 October 1875. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortston dige ongesteldheid, mijn geliefde echt genoote KAATJE KALES, in den ouderdom van ruim 38 jaren. Allen die de overledene gekend hebben, kunnen weten wat ik in haar verlies. Nieuwediep, 30 October 1875. A. van der BEN. Algemeene kennisgevlag. Heden overleed, na een ko rtstondig lijden, mijn geliefde echtgenoote MARIA HOGEWEG, in den ouder dom van ruim 35 jaren. Nieuwediep, 1 November 1875. G. E. van der WEIDE. Strekkende deze tot Heden ontving ik de treurige tij ding, dat mijn geliefde zoon PIE- TER CORNÈLIS, den 10 December 1874 te Batavia is overleden, in den ouderdom van 33 jaren. Nieuwediep, 31 October 1875. Wed. C. KIKKERT, Rijkers. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kort doch smartelijk lijden van 2 dagen, in den ouderdom van 45 jaar, mijn ge liefde echtgenoot A H. SCHEIJ,met wien ik slechts 5 maanden in den echt mocht verbonden zijn. H(^e zwaar mij dit verlies treft, zullen allen be seffen, die den overledene van nabij gekend hebben. Nieuwediep, 29 October 1875. Wed. A. H. SCHEÏJ, geb. Elizabeth Sophia van TeIJLINGEN. Mede uit naam der verdere Fanliiie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1