't VLIEGEND BLAADJE. llffciiiedif Nieuws- H eu Advertenliebode No. 285. Woensdag 10 November 18/5 Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs I Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. IMrip EcMverfflipE EEN WERKSTER. Kindermeisje, Tweede Meid. BUFFETJUFFROUW Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 November 1875. Omtrent den toestand van H. M. de Koningin verneemt de »N. R. Ct." dat de nacht van Zaterdag op Zondag onrustig werd doorgebracht, tengevolge van slapeloosheid. Maar al is het gevaar, waarin de door luchtige zieke verkeert, nog niet ge heel geweken, er is toch eenige voor uitgang ten goede merkbaar. Zondagavond 11 uur. In den toestand van H. M. de Koningin is geen groote verandering gekomen. De koorts is weer minder hevig geweest, maar toch blijft de ziekte zorgelijk. De afgeloopen nacht was weder onrustig. De algemeene toestand is echter niet verergerd. De onzekerheid, die er Zondag ochtend alhier bestond, of er wer kelijk een schip op de Noorderhaaks was vergaan, een bericht, dat door vijf uit zee komende sloepen werd aangebrachtis helaas in een treurige zekerheid veranderd. Zondagmiddag zag men op Onrust een groot wrak zitten. Onze vletterlieden, die daar heen waren geroeid, konden het wrak door de hooge branding niet berei ken, maar zagen dat het een gedeelte van een voorschip was, waarop geen naam was te zien. Vermoedelijk is de geheeie bemanning bij "die ramp omgekomen. Op de Haaks zijn eenige mandjes gevonden, waarin lijnzaad. Vermoe delijk was het een Italiaansch schip met lijnzaad. De vier kolonialen, welke voor 4 weken geleden met een vlet alhier van wal zijn gestoken, met het doel om te deserteeren, zijn hedenmorgen ten 10 ure alhier door een Noorsch schip weder aangebracht, hetwelk hen in de Noordzee heeft opgenomen. Bewoners der Vijzelstraat wor den gedurende een paar dagen op vreemde wijze verontrust. In een woning, aan het eind der straat gele gen, geschieden zonderlinge dingen. Een onzichtbare macht schijnt het huis te belegeren, dat nu en dan ge troffen wordt door steenen of andere voorwerpen, die de glazen breken of personen kwetsen. »Daar spookt het," is de meening van velen, die nu angstig dat huis vermijden. Wij voor ons twijfelen niet, of dat schijnbare vreemde zal spoedig door eene of andere omstandigheid opgehelderd worden en de schuldigen hieraan de welverdiende straf zeker niet ont gaan. Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan van het gezelschap, gaf het Jongelings-collegie »Nut en Genoe gen" Zondagavond in Tivoli een buitengewone tooneelvoorstelling, bij welke gelegenheid de kinderen uit het Algemeen Weeshuis alhier wer den uitgenoodigd, en welke door het bestuur van het gezelschap bovendien nog werden onthaald. Naar wij vernemen, zal door het muziekkorps der dd. art. Schut terij alhier in den loop dezer maand het eerste winter-concert worden ge geven in het lokaal Musis Sacrura. Tot opluistering van dit concert heb ben ook eenige heeren musici en dillettanten welwillend hunne mede werking toegezegd. Met genoegen lazen wij in »'t Handelsblad" van 6 Nov. dat het nieuwe ballet »Aladin," opgevoerd in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, wat het schilderwerk betreft, voor een deel vervaardigd is door den heer J. C. Maandag, onzen vroe- geren plaatsgenoot. De Engelsche stoomboot Porth, van Londen naar Rotterdam, is gis teren op de West bij Maassluis ge strand. Het schip is spoedig door gebroken, en de bemanning heeft zich een tijdlang in het want moeten bergen. Later heeft de reddingboot van Maassluis hen met levensgevaar weten te redden. Men schrijft oiit Vlissingen, 7 November: Gisterennamiddag is verongelukt op de Domburgsche rassen, een schoe ner, naam en vlag onbekend de equi page is waarschijnlijk omgekomen. Ook bij het fort Rammekens is een roeiboot, waarin 12 personen, die èen loods naar een stoomboot moesten overbrengen omgeslagen, doch allen zijn met groote krachtsin spanning van de zijde der stoomboot gered en behouden aan wal gezet. Men meldt uit Maassluis, aan de »N. Rott. Ct." Vrijdag heeft op een ter reede lig gend barkschip tusschen matrozen en den 2n stuurman een vechtpartij plaats gehad. Laatstgenoemde is aan het hoofd deerlijk gewondna ge neeskundig behandeld te zijn, is hij naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd. Het te Veendam te huis behoo- rende schip Zwerver," kapt. Prins, op weg naar Memel, is in de Noord zee gezonken, doch het volk gered en in Noorwegen aangebracht. De schilder d. B., werkzaam aan de zoldering der kerk te Valk oog, onder St. Maarten, is bij het verlaten der stelling door een mis stap van den ladder gevallen en was onmiddelijk een lijk. Er wordt gewezen op een nieuwe inventie van geestige industriëelen, die zich gehaast hebben de gouden tienguldenstukken in carton en ver guld papier zoo netjes na te maken, dat men ze voor echt aanziet. Deze namaaksels zijn wel niet zoo gevaar lijk als de imitaties van bankbiljetten, aangezien men, deze papieren gouden Willems in handen nemende, dadelijk bemerkt, dat ze niet wichtig zijn; maar toch is bij een uitbetaling in goudgeld de proef genomen, of ie mand daarmede te bedriegen was, en werkelijk de ontvanger van het geld stak het nagemaakte stuk met de goudstukken op, een bewijs, $at met deze fraaie uitvinding bedrog te plegen is. Men meent het publiek daarom een dienst te bewijzen, met hierop te wijzen, alsmede op de wen- schelijkheid om het in de wandeling komen van zulke stukken zooveel mo gelijk te helpen voorkomen. De bekende directeur van 't Amerikaansch paardenspel, Mijers, die met zijn ambulant paardenspel, zijn optochten en zijn olifanten furore maakte, gaat thans een groot cirque openen in de lokalen van de Ma- gasins reünies te Parijs, welke hij voor 1.200.000 fr. inricht. De Noorsche bark »Poussin," kapt. Adder Hansen, zeilde den 6en Oetober van Gefle naar Engeland, met een lading ijzer en hout. Op den 19den stak een heftige storm op, ter wijl de zee schrikkelijk hoog liep; de golven richtten op het dek de grootste verwoesting aaneen deel van de opperlast werd weggeslagen en aan het casco werd zeer groote schade teweeggebracht. Ten einde het schip voor zinken te behoeden, moest er onophoudelijk gepompt wor den. Te middernacht werd de laatste pomp onklaar; maar gelukkigerwijze werd het weder wat kalmer, ofschoon het schip op de heftigste wijze rolde. In den middag van den volgenden dag kwam een smak in het gezicht, en ofschoon kapitein Hansen de be manning overreed had om de nood vlag neer te halen, besloten de ma trozen toch, toen de smak naderbij kwam, het schip te verlaten. »De geheeie bemanning," dus schrijft de kapitein, bracht de bagage in gereed heid, die aan boord van de smak werd overgebracht, en wel met be hulp van de boot van laatstgenoemd vaartuig. Ik werd aan mijn lot overgelaten. Aangezien ik liet in strijd achtte met mijn plicht het schip te verlaten, vooral omdat ik zag dat het zonder groot gevaar kon bin nengebracht worden, zette ik koers naar hei Westen, in de hoop Grims- by te bereiken. Van boord der smak informeerde men mij, dat ik mij op 25 mijlen N. O. van het Lemon and Over vuurschip bevond. De wind stak op nieuw op, zoodat de visscher- lieden hun vlag heschen en trachtten mij door deze en andere middelen te bewegen het ontredderde schip te ver laten maar ik vervolgde mijn koers naar 't Westen en met veel krachts inspanning slaagde ik er in een paar zeilen bij te zetten, terwijl ik ook de vuren ontstak. In den loop van den nacht had ik veel met rukwin den te kampen, terwijl het weer lichtte en regende, 't Was een ver schrikkelijke nacht. De zee liep nog hoog en het schip kreeg veel water over, daar het zeer diep lag. De hut was vol water, dat door het rollen van het schip met een vreeselijk ge weld heen en weer bewogen werd en alles te pletter sloeg. Ik was bijna geheel uitgeput door aan het roer te staan, daar het schip slecht stuurde, en verschillende malen zakte ik door uitputting in elkander, maar na een wijle kwam ik weer tot mg zei ven, en bleef W. N. W. sturen." De manmoedige kapitein kreeg ten laatste loon naar werken, doordien hij het vuur van Spurn in 't oog kreeg, en spoedig daarna kwam hem de be manning van een Hullschen kotter te hulp, om den Humber tot Grimsby op te sturen. Er moet hart in een man zitten om, door zijne matrozen verlaten, gedurende een woesten nacht en in een lek schip rond te drijven op een stormaehtigen Oceaan en des niettemin vertrouwen te blijven stel len in zijn zeemanschap, hetgeen trouwens ten volle gerechtvaardigd was, zooals bleek door het schip in veilige haven te brengen. Audalusië werd verontrust door een bende booswichten, die zich mees ter maakten van leden van rijke fa- miliën, voor welke zij dan eeu enorm losgeld eischten. Een der beruchtsten, Terron, is dezer dagen door de gen darmen <foodgeschoten, op 't oogen- blik dat hij uit hunne handen zou zijn ontsnapt. Omtrent hem, die An- dalusië van zijn schrik heeft bevrijd, leest men het volgende. Hij was rechter in een der kleine steden van Audalusië; de roovers lichtten zijn eenig dochtertje, een kind van 14 jaar, op en eischten 3000 duro's los geld. De rechter kon dit geld niet bijeenbrengen, en na verloop van 3 maanden zonden de ellendelingen het kind terug, na het eerst de beide ooren te hebben afgesneden. Het kind stierf spoedig, tengevolge der mishandelingen, die het in die drie maanden had ondergaan. De ontroostbare vader legde zijne betrekking neer en verkreeg van de regeering zooveel ondersteuning, dat hij zich geheel kon wijden aan de vervolging dier onverlaten. Hij heeft buitengewone volmacht, en overal waar hij komt is de burgerwacht tot zijne beschikking. Hij is een zeer verstandig man, vol energie, trotseert elk oogenblik den dood, ja schijnt dien zelfs te zoeken. Tot dusverre heeft hij het land reeds van 32 dier booswichten verlost; de inwoners koesteren een diepen eerbied voor hem, daar door zijn wilskracht het land weder tot herademing komt. Twee ambtenaren van politie in België zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van oneerlijke practijken, die in betrekking staan tot de aan wervingen voor het leger in Ned. Indië. De een behoort te Schaer- beekde andere te Molenbeek-St. Jan te huis. In het arsenaal te Toulouse is een vat buskruit gesprongen; 4 werk lieden werden gedood, verscheidenen gewond. Te Bergeijk is een man, ten ge volge van het nuttigen van een stuk te heet vleesch, plotseling doodgeble- FLIKZeg een9, Flok, weet je geen nieuws FLOK: Ja maat, 't spookt hier tegenwoordig. FLIKWat je zegtWel, wat gebeurt er dan FLOK: Ze gooien met steenkolen al de ruiten van een huis in. FLIKDat is goed tegen den winter, want dan zal men wel brandstof gebruiken kunnen. FLOKNeen, ik denk dat het Sint Nicolaas is, die zich op die wijze in 't strooien oefent, om ons later op wat beters te tracteeren. HELDERSCHE MOPPEN. Een Schotsch dorps-geestelijke zog op zekeren Zondagmiddag zijn eigen vrouw midden onder de preek slapen. Die trof hem zoozeer, dat hij ter stond deu vloed van zijn wel wat eentoonige welsprekendheid weerhield en zijn gade met een scherpe eu heldere stem toeriep: „Suzannal" Zij opende terstond haar oogen en ooren, even als allen, 't zij slapeuden of wakenden, die in de kerk zaten. Suzanna vervolgdo de prediker ik heb u niet getrouwd om uw geld, want dat bezat gij niet 1 lk heb u niet getrouwd om uw schoonheid, gelijk de gemeente zien kan. Indien gij nu ook geen geloof hebt en geeu oor voorde talc Kanaiins, dan heb ik al zeer dom gehandeld door u te trouwen. Suzanna's slaaplust was voor dien middag totaal geweken. Fritsje: „Moeder, de meester heeft beloofd dat hij ons van daag de zoneclips zoh laten zien." Moeder: (bezorgd) „Dat is goed, lieveling; maar wees voorzichtig, kom er toch niet te dicht bij." „Schei uit, of ik lach mij dood!" zei een man, die geen kittelen kon velen, tegen den beul, toen deze hem den strop om den hals deed. Burgerlijke Stand. Helder. Van 59 November 1875. ONDERTROUWD N Dekker, timmerman, we duwnaar van M. Dekkers, en F. Hoelandt. J. Baas, schilder, en W. J. Huisken. GEHUWD Geene. BEVALLEN: T. van der Struijs geb. Bakker Z. M. Funke geb. Kreiner D. J. E. Dienst geb. Kramer Z. J. van den Brink geb. Borst Z. A. G. Limonard geb. Roelofs Z. T. Willemse geb. Bruin D. J. C. Schulmaijcr geb. Grave9teijn Z. J. C. Steffens geb. van Twisk Z. E. Oosten geb. Buijs D. OVERLEDENP. van Trigt 61 j. J. C. van Brederode 3 m. J. Zoet 3 j. A. E. Brouwer 5 j. en 8 m. L. Huisman 20 j. Levenloos aangegeven 1, Ambtshalve ingeschreven 3. van H. VAN HOPPEN en S. WINKEL. Nieuwediep, 6 November 1875. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Ondertrouwd Jacobus Baas en Willemina Joliaiina Hoisken. Helder, 5 November 1875. Bevallen van een Zoon, JOH ANNA ELIZABETH KRAMER, geliefde J. DIENST. Nieuwediep, 5 November 1875. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter E. OOSTEN-BUIJS. Nieuwediep, 7 November 1875. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons geliefd zoontje JANTJEin den aanvalligen leeftijd van 3 jaren, diep betreurd door zijne onders en verdere familie. Nieuwediep, 5 November 1875. M. C. ZOET. G. ZOET, geb. Buijs. Heden overleed, na een kortston dig, doch smartelijk lijden, mijn ge achte vriend LAMBÈRTUS HUIS MAN, van Schagen, in den ouderdom van 20 jaar. Nieuwediep, 8 November 1875. JACOB BLEEKER. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij de viering onzer Dertig-jarige Echtvereeniging, betuigen wij aan Familie, Vrienden en Bekenden onzen hartelijken en welgemeenden dank. Nieuwediep, 8 November 1875. M. van den BERGEN. A. D. van den BERGEN, geb. den Hollander. Men verlangt zoo spoedig mogelijk, voor 2 dagen in de week, Informatiën bij de Uitgevers dezer. Mejuffrouw de Wed. S. I. GROEN, Hoofdgracht, K 23, vraagt ten spoedigste een Mevr. OP TEN NOORT, vraagt een om dadelijk in dienst te treden. In het Hotel Bellevue wordt gevraagd: een bekwame Loon 90 gulden per jaar. In een klein Hotel wordt gevraagd een die tevens behulpzaam is in het hu; houden. Adres BERKHOUT Co. aie."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1