't VLIEGEND BLAADJE. UffciiNTiic \ieiiws- S en Ailverlcnüclioilc VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Mooi) t Pilote Veilii OEGILIA. „Nut en Genoegen." No. 289. Woensdag 24 November 1875 Dercle Jaargang. Verschijnt DINSDAG EK VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mtjls. Naar Oost-lnatk Eiken Donderdag, 's avonds (f.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 November 1875. De vereeniging Gaudinm Inter Nos" hield 11. Zondagavond haar aan gekondigde voorstelling in Tivoli. Tot zeer veel genoegen der talrijk aan wezige leden, werden beide stukken verdienstelijk afgespeeld. De goede stemming en herhaalde toejuichingen waren zeker geen onverdiende hulde. Een bal besloot het genoegen van dezen avond. De hafmechunicus David Tobias Bamberg, Ikl a. s. Vrijdagavond in Tivoli een voorstelling geven, 't Pu bliek, dut de toeren van genoemden heer mocht willen bewonderen, raden wij, deze enkele gelegenheid niet te laten voorbijgaan. (Zie verder achter staande advertentie). JDe minister van marine is voor nemens een wetsontwerp tot verbe tering der pensioenen in te dienen. Het daartoe strekkende ontwerp is in behandeling en zal wellicht nog ia den loop van dit jaar de Kamer bereiken. Naar men verneemt, kan bin nen kort te gemoet gezien worden een wetsontwerp omtrent de afschaffing der lijfstraffen bij de zeemacht. No pens hare opheffing heeft reeds mon deling overleg plaats gehad met den advocaat-fiscaal voor 's Konings zee- en landmacht en met den minister van justitie. Uit een hier ontvangen opgave omtrent de verliezen, door het korps mariniers, ten gevolge der diensten in Atchin, blijkt, dat 147 overleden zijn, waaronder 1 officier en 132 mariniers. Met de nog dit jaar vertrek kende twee stoomschepen voor de stoomvaart-maatschappijNederland" zullen 28 eerste en tweede luitenants van het leger hier te lande, naar Java vertrekken, om aldaar tijdelijk gedetacheerd te worden. Het op Onrust bij Texel ver ongelukte schip is waarschijnlijk de Maria," gez. Petherick, van Tangan- rog naar Amsterdam. Uit Borkum wordt het volgende medegedeeld over de schipbreuk van eeu Holl. schoener. Te 9 uur in den ochtendstond strandde dit vaartuig op de Brouwersplaat, slechts 150 schreden van 't strand. Te 12 ure bood het schip nog weerstand aan de golven, die haar schuim tot aan de toppen der masten wierpen. De 6 man der equipage waren op het achterdeel van het schip gevlucht, waar zij handenwringend en in ver twijfeling zich aan het een of ander tonw of houtwerk vastklemden. Een kwartier later viel de groote mast, waarna de bemanning, langs het dek kruipend, zich naar het voorste ge deelte van 't schip begaf. Nauwe lijks daar gekomen, brak ook de an dere mast. In doodsangst trachtten de ongelukkigen, op hnn bnik en met de handen zich vasthoudende, op de kajuit te komen. Een die een betere plaats scheen te zoeken, kroop van 't eene eind naar 't andere, ter wijl een stortzee hem van 't dak van de kajuit wel 10 voet ver over boord slingerde. Na eenige min. spoelde een andere baar de kajuit met de 5 overige personen ook over boord. Een geweldige golf wierp de kajuit met de 5 menschen een paar maal ondersteboven, en weder waren 3 man verloren. De beide overgeblevenen zochten zich op# de balken te redden. Zij dreven zoo een eind het strand langs, waar «ij waarschijnlijk, door andere balken verpletterd, den dood gevonden hebben. Volgens gerucht is het Duitsche stoomschip »Fried. Krupp," van Vlis- singen bestemd naar Odessa, ten ge volge van den storm in het kanaal gezonken. Men schrijft uit Vlissingen Zondagmiddag is tusschen Duin kerken en Nieuwpoort de Belgische loodskotter No. 2 verongelukt. Of de geheele bemanning gered is, is nog onbekend. Zekey is het, dat eenige te Adinkerke aan t Te Harderwijk heeft zekere T., soldaat bij het koloniaal werfdepot, buiten de Zeepoort, een einde aan zijn leven gemaakt, door zich tot tweemalen toe met een revolver in de borst te schieten. Hij heeft de^daad gepleegd uit wanhoop over het ver lies van een voor hem betrekkelijk groote som gelds, bij het kaartspel, iu de kazerne. Een 50-tal werklieden aan de spoorwegwerken van Zaandam—Am sterdam hebben 't werk gestaakt; zij verlangden meer loondoch men heeft hen in tegenwoordigheid van den commissaris van politie betaald en andere werklieden ontboden, die Zaterdag aan het werk zijn ge gaan. Betreffende den moord op den boschwachter te Stein gepleegd, ver neemt de »N. Rott. Ct." uit Maas- stricht de volgende bijzonderheden: Bij geneeskundig onderzoek is geble ken, dat de verslagene eerst een schot op zekeren afstand moet hebben ont vangen, terwijl een wond aan het hoofd schijnt aan teduiden, dat de dader, na ziju slachtoffer eerst neder- geschoten te liebbeu, daarna door het plaatsen van den geweerloop op het hoofd, hem verder heeft afgemaakt. Drie personen, als verdacht van den moord te hebben gepleegd, zijn reeds in hechtenis genomen. Een treurig ongeval heeft j. 1. Zaterdag tegen middernacht nabij 's Hage plaats gehad. Een 75-jarig man, Johannes Pont, wonende aan den Schenkweg, wilde zijn dochter, Helena Pont, huisvrouw van David Roerade, die daar in de Yan Limburg-Stirumstraat woont huiswaarts geleiden. Door de duis ternis misleid, vielen beiden in de Schenk en verloren het leven. Wel snelden eenige mannen van het Rijn- spoorwegpersoneeldie onder hun werk het hulpgeschreeuw hoorden, dadelijk toe, doch toen zij de plaats des onheilsnaderden, vonden zij slechts lijken. Deze zijn onder politie-toezicht naar de stad vervoerd. In verschillende streken van ons land, vooral in Friesland, Over- ijsel en Noord-Brabant, heeft men zeer veel last van den hoogen water stand, door de aanhoudende westen winden veroorzaakt. Het water be dekt de velden uren in het rond. De spoorwegdijken in eerstgenoemde pro vinciën zijn als door zeeën omgeven. Zekere J. B., van Oostkapelle op Walcheren, is in hechtenis ge nomen wegens het uitgeven van pa pieren tienguldenstukken. Het was' hem werkelijk reeds gelukt zulk een papieren tientje voor een echt te doen doorgaan; men zij dus op zijn hoede. In de gemeente Gees, onder Oosterhesselen, overkwam Donderdag een der achtenswaardigste ingezete nen, Rudolf Schoemaker, een aller droevigst onheil. Toen hij zich met zijn wagen naar den Esch begaf, ge raakten de paarden op hol en werd hij van den wagen geslingerd en ver moedelijk door de hollende dieren overredajjr^|Althan8 men vond hem later, op den|(wegÉiggen. Levenloos werd- hg weder binuen zijn woning gebracht'Qïij zijn vreeselijk ontstelde kinderen.' In het bekende Duitsche tijd schrift »Daheim" wordt medegedeeld, dat er in de heelkunde een nieuwe methode bestaat om gezwellen, enz. g te nemen. Men windt om het voorwerp, dat verwijderd moet wor den, een dunne platiuadraad, die tus schen de polen van een krachtige galvanische keten geplaatst en daar door gloeiend gemaakt wordt. Dit nu zou door een Amerikaan, George Rqbifison, ook toegepast zijn om boomen te vellen. Als een zoodanig gloeiend gemaakte platinadraad in een heen- en weergaande beweging wordt gebracht, dringt hij met even veel gemak door het hardste bout, als een zijden draaad door een stuk boter. Men kan er planken mede zagen, zoo dun als men verkiest. Bij de bewerking gaat geen hout verlo- Alleen de oppervlakte onder gaat een geringe verkoling. Het werk zou zoo snel gaan, dat in denzelfden tijd tienmaal meer verricht kan wor den, dan waartoe anders een mensch in staat is. Kapitein Ch. Law, gezagvoerder van het Engelsche schip »Constance" deelt eenige bijzon derheden mede over een muiterij op ziju schip op 20 Oct. jl. Het schip ging met 285 passa giers en 53 man vau Antwerpen naar Philadelphia. Na een in het begin voorspoedige reis kreeg het schip in den nacht van 12 op 13 Oct. door een hevigen storm groote averij. On der anderen sprongen bijna alle wa tervaten en de eerste kok, tegelijk proviandmeester, zag zich genoodzaakt de uitdeeling van het water drie da gen lang op een flesch per ,hoofd te beperkentoen hij nu zag, dat hij daarmede niet zou uitkomen, ver minderde hij het rantsoen water op een halve flesch per man en per dag. Daarover ontstond muiterij onder de passagiers, die op _zulk een bloedigen strijd uitliep, dat zoowel van de pas sagiers als van de bemanning talrijke doodeu vielen en velen gewond wer den. Toen zich nu in de verte een schip vertoonde, heesch de kapitein ongemerkt de noodvlag. Het nade rende schip was het Amerikaansche pantserfregat »Colorado" kapitein P. Granguist. De kapitein van dit schip zond een boot met gewapende man schappen nit, die de muiters boeiden, waarop de Constance naar St. Louis werd gesleept. Het getal dooden be droeg 66, dat der gewonden 75; daar onder waren van de bemanning 15 dooden en 12 gewonden en van de passagiers 51 dooden en 63 gewon den 171 passagiers werden in boeien bestudeeren, toen de dokter hem nog een laatste bezoek bracht. >Wat leest gij daar?" vroeg deze. »Uwe rekening." »Zoo? Zijt gij er niet tevreden over?" »0, bijzonder. Ik heb daar juist uitgerekend, dat ik in mijne woon plaats voor deze som vijf jaren in bed bad moeten liggendaarom ben ik big, dat ik in Amsterdam ziek ben geworden, waar ik er met vier weken ben afgekomen." HELDERSCHE MOPPEN Een slecht acteur kreeg in eeu koffiehuis twist met iemand, die hem ongunstig beoordeelde. De actenr ging heen. De andere duwde hem toe: „Ik zal je iets doen, dat je nog nooit gebeurd is." Hij liet hem gaan en eenige oogenblikken later door den knecht terugroepen. Een millionair, die een verkwistende broeder had, maakte hot volgeude testament: „Mijn ge heele vermogen vermaak ik aan mijn broeder. Daar ik echter weet dat hij een verkwister is, en het er dns zeker zon doorbrengen, mag het hem eerst na zijn dood uitgekeerd worden. Een bedelaar te Berlijn kwam onlangs een kapitein tegen cn vroeg liem een aalmoes. „Heer kapitein," bad de bedelaar, „om Gods wil een kleine aalmoes voor hem, wieu gij onlangs het leven reddet. Kent gij mij niet meer?" „Neen," zeide de kapitein, den bedelaar aan ziende. „Wie zijt gij, en hoe heb ik n liet leven gered „Heer kapitein," hernam de bedelaar, „ik stond onder u tijdens den slag van Wcissenburg: toen gij u uit de voeten maaktet, was ik de eerste die uw voorbeeld volgde." Burgerlijke Stand. Helder. Van i923 November 1875. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENa. Bielsma geb. Steggerda Z. H. Lastdrager geb. Thomas D. T. Bosman geb. Visser Z. G. Wissekerke geb. Schagen D. P. 't Hart geb. Batenburg, Z. J. J. Hooger- werf geb. de Boer D. P. E. Gazan geb. Meeuwsen D. T. Bais geb. Breet D. G. Dekker geb. Wessel Z. G. R. Drager geb. de Roos Z. OVERLEDEN: A. Krijnen geb. Dekker 32 j. A. de Graaf geb. van Rijn 36 j. J. C. F. Schorsij 34 j. A. J. C. Kruger 8 m. van Huizen en Erven, gehouden in het lokaal »Musis Sacrum," op 22 November 1875. No. 1. Twee Huizen en Erven in de eerste Vroonslmat alhier, kooper de heer J. Hoo- genbosch qq. voor f2045. 2. Twee Huizen en Erven aan de Molen gracht alhier, kooper de lieer J. Hoogen- boBch qq. voor f 2245. 3. Een Huis eu Erf in de Oude Kerkstraat alhier, koopers da heeren A. Bels en P. de Waard voor f 810. 4. Een Huis en Erf aan de Krommesteeg alhier, kooper de heer C. Mulders voor f 642. Advertentie». Bevallen van een Zoon P. E. MEEUWSEN, geliefde Echtgenoote van M. GAZAN. Nieuwedlep, 20 November 1875. GOED AF. Een koopman, die voor zaken naar Amsterdam was ge- gegaan, werd aldaar ziek en moest de hulp van een dokter inroepen. Na ongeveer 4 weken was hij we der beter en verzocht den geneesheer om zijn rekening. Deze was, volgens Amsterdamsche gewoonte, behoorlijk gepeperd, en,&e herstelde patiënt zat haar juist te Hedenmorgen ontsliep, na een kort stondig doch smartelijk lijden, mijn geliefde echtgenoote ANTJE van RIJN, in den nóg jeugdigen leeftijd van 36 jaren, Ba een gelukkige echt- vereeniging van 9 jaar en 8 maanden, mij nalatende een dochtertje, te jong om dit smartelijk verlies te beseffen. Zwaar treft mij dit verlies, maar ik hoop iu den wil van den Algoede te rusten. Helder, 20 November 1ÊS75. H. F. de GRAAF, Mede uit naam der Familie. J. J. MANHEIM, Koopman in Goud en Zilver te Alkmaar, welke deze gemeente reeds 54 jaren bezoekt, viertheden te Alkmaar het 50-jarig' jubelfeest als LID der Maatschappij V. W.Afd. ATXMXaiI.- Niecwkdiep» 24 November 1875. zal Bij zijn vertrek naar West-Indien, roept de on- dergeteekende aan alle Vrienden en Bekenden een hartelijk VAARWEL toe. F. W. G. NIEÜWLAND, 2e Luitenant. LET WEL! Een ieder wordt G E W A A R- I S C H U W D geen Geld of Goed' af te geven aan C. BORN, zonder voorkennis van den ondergeteekende, zullende die schulden in geen gevai door hem worden voldaan. E. MEEUWSEN. Aangezien ik jl. Zon- dag woorden heb gehad met ADRIANUS GERSSEN, over de Advertentie, betreffende de Verkoop van Hollandsche Bokking bij de wed. R. G. van ASSENverzoek ik echter verschoond te big ven van de vermoe dens, als zoude ik de inzender zijn, daar ik er hoegenaamd niets van a' weet. PAULUS BOSCH Jr. Nieuwediep, 23 Nov. 1875. REPETITIE op Donder dagavond a. s., in liet ge wone lokaal. VERGADERING op Woensdag 2. November 1875, des avonds ten 71/ ure precies, in het gewone lokaal. Getrouwe opkomst wordt dringenc verzocht. Punten van behandeling 1. Rekening en verautwoording. 2. Bestuurs-verkiezing. HET BESTUUR. V ereeniging' „Ontwaakt bij Tijds." ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 28 November 1S75, schen 3 en 4 ure, in het loka»| Koningskroon." Een getrouwe opkomst wordt ver- j wacht. Een knappe Tweede MEIBl wordt gevraagd. Adres BERKHOUT Co. Er wordt gevraagd: een I fatsoenlijk Dienstmeisje. Adres Jn. HARGE, Kouingstraat| tegen over de Koningskroon." II,. In een klein gezin verlangt! men een nette en zindelijke! Dienstbode. Adres Bureau dezer Courant. "V Men verlangt: een fatsoenlijke Dienstbode, niet beueden de 25 jaren. Informatie» bij de Uitgevers dezerl Men vraagt voor twee j&Se dagen in de week, MEISJE, bekwaam fn hei Stijven en Strijken! Adres aan het Bnreau van dit blaciT

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1