't VLIEGEND BLAADJE. Algeiii» Xieuws- lt en Advertentieliode No. 301 Woensdag 5 Januari 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HEEDER EN OMSTREKEN. dinsdagThwoag. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. berkhout 4 Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Advertentiën. Dankbetuiging. ANNA PAULOWNA. DIENSTMEID, KEUKENMEID. (linken JONGEN, Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekk. te Schagerbrug. W. METS Tz.te Texel. Bij wien Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Eenige geabonneerden buiten deze gemeente welke ons bet abonne mentsgeld (50 Centen) nog niet toe zonden, gelieven dit alsnog te doen vóór den lOden dezer, per postwis sel of in postzegels. Bij niet ontvangst op dien tijd wordt over bet bedrag met 5 Gents ver booging, ter gedeeltelijke vergoeding van kosten, gedisponeerd. DE UITGEVERS. Vertrekdagen der Mails. N aar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 4 Januari v*i. Gisterenmorgen is alhï^ met militaire honneurs ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den in de vorige week overleden officier van gezondheid le klasse bij de M Nnne W. Ruiach. Het stafmuziekkorps der Marine voerde langs den weg eenige schoone treurmarschèn uit, terwijl van het wachtschip eenige minuut- schoten werden gelost. Een groote menigte was bij deze plechtigheid tegenwoordig. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik", liggende alhier, is den ln Januari op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld. Op Dinsdag 11 Januari zal de vereeniging >Gaudium In ter Nos" haar 5-jarig bestaan op feestelijke wijze in het lokaal Tivoli vieren. Te oordeelen naar het uitvoerig pro gramma, wacht den leden een genot vollen avond en menige aangename verrassing. Uit de Haagsche kroniek der >Gron. Ct." is het volgende ontleend: Ik kan u, op grond van een schre ven, dezer dagen hier aangekomen, melden, dat het gouvernement van Guzman Blanco vast besloten heeft den eisch van de Nederlandsche regeering onvoorwaardelijk van de hand te wij zen. Men kan dus den oorlog met Venezuela als zee^r aanstaande be schouwen. Te Caracas worden zeer krachtige maatregelen genomen om niet slechts defensief maar ook zoo wordt in deu bovenbedoelden b;ief gemeld offensief tegen ons te kunnen optreden. Het plan van Guzman Blanco zou zijn om, zoodra slechts één vijandelijkheid van onze zijde wordt gepleegd, te trachten te gen Curafao de represailles te richten. De »Gron. Ct." plaatst een op wekkend nieuwjaars" woord, waarin o. a. gezegd wordt: Ondanks de in te slagen, waarmee het lot het aLt -nenschenkind teisteren kan, blijft .veven goed, schoon, goddelijk. Om bet in zijn volheid, rijkdom en edele genoegens te kunnen genieten, moet thaus weer de aanval gewaagd, de hachelijke strijd aanvaard worden tegen het kwaad in zijn ontelbare vormen. Het is een dag van geloof: in ons zeiven en in onze toekomst een dag waarop een helder plichtbe sef onze borst rein en krachtig door tintelen moet. Een levendig besef van de^ plicht alleen kan in iedere leven?' strekking den mensch voor werkeloosheid stilstandteruggang behoeden. Plichtsbetrachting adelt, wekt leven, onderhoudt het leven, is het rein rnenschelijke leven. Moge deze gedachte ons gedurende het gansche jaar vergezellen, dan zal het niemand onzer ontbreken aan heil en zegen" dat ons op dezen dag uit tal van monden wordt toegeroepen. In de inrichting van de straf kolonie te Ommerschans en Veen- huizen is een weuschelijke verande ring gekomen, welke echter'zeer te gen den zin der daar verpleegden is. Zoover gaat de ontevredenheid, dat de kolonisten een vijandelijke hou ding hebben aangenomen, tengevolge waarvan in allerijl van verschillende plaatsen troepen zijn ontboden. Tot dusver bleef de rust ongestoord. Zijn sinds eenigen tijd de mu ren beschilderd met aankondigingen, en dienen de omnibussen ook reeds tot het bekendmaken van adressen, nu heeft de eigenaar van het café du Pont Royal aan den Binnen-Am- stel een andere buitenlandsche manier van adverteeren nagevolgd. Al de geldstukken van zilver, van het stui vertje tot den rijksdaalder, welke men in genoemd koffiehuis bij betaling te rug ontvangt, zijn beplakt met het adres: »Café du Pont Royal, Amstel IJ 31. De ge meente-veld wachter te Kethel is in verregaanden staat van dronkenschap in een sloot geraakt en verdronken. Een eenige 15-jarige zoon ver trok vóór 20 jaren uit Noordbroek als matroos naar zee en verzuimde langzamerhand aan zijne ouders te schrijven, die dan ook niets anders dachten, of hun zoon was reeds dood. Voor een paar dagen is hij echter plotseling weer tehuis gekomen, na allerlei lotgeYallèn te hebben onder gaan. Zoo zegt hij o. a. eenigen tijd gevaren te hebben op het bekende kaperschip »de Alabama." Men Bchrijft vau Utrecht. Op den laatsten dag van het vorig jaar, omstreeks negen uur in den morgen, had dicht bij de Malie- Barriére een treffend ongeluk plaats. De timmerman H. viel van een dak goot en kwam met verbrijzelden sche del op den grond terecht. Ingeroe pen geneeskundige hulp vermocht niets, daar de man reeds den laatsten adem had uitgeblazen. Donderdag voormiddag ten 9 ure is in een huis te Barmen, in de Pruisische Rijnprovincie, een dyna- miet-patroon ontploft, met het ge volg, dat in het vertrek de zoldering uiteen sprong, ramenmeubilair en alles werd verbrijzeld en een vrouw met haar kind zwaar gekwetst. Te Maastricht is op Nieuwjaars dag de vrouw van een herbergier be vallen van drie levende welgeschapen knapen. Kraamvrouw en drieling bevinden zich wel. De politie te Breraerhaven zoekt ijverig naar de medeplichtigen van William King Alexander, alias Tho massen. Dat er medeplichtigen zijn, is uitgemaakt; een is er door de be kentenissen van Alexander bekend en wordt gezocht. In Berlijn wordt te vens onderzoek gedaan naar iemand, die in druk verkeer met Alexander stond, tijdons de City of Boston ver dween. In de Utrechtsche courant wordt melding gemaakt van een waarschu wing, die de aan de »Mosel" over komen gruwelijke ramp zou hebben kunnen voorkomen. Men had daarbij het oog op de mededeelingeu, die Warhawk in de Times" heeft ge daan. Reeds den 3 Maart 1873 werd hem medegedeeld, dat eenige personen voornemens waren, waardeloozo goe deren aan boord van een stoomschip te laden, en dit met een helsch werk tuig te gronde te laten gaan, om de verzekeringspenuingen als winst te ontvangen. De haven, waar de goe deren zouden ingeladen worden, werd niet genoemd, maar de namen der verdachten werden hem bekend ge maakt onder mededeeling, dat deze lieden naar verschillende havensteden zouden vertrekken. Warhawk vestigde de aandacht der vertegenwoordigers van verschillende zeemogendheden op het medegedeelde. Eerst dacht hij dat steenkooltorpedo's zouden ge bruikt worden. Later ontdekte hij, dat een werktuig, gelijk aan het te Bre merhaven gebruikte, gekozen was. Hij deelde dit mede aan baron Gran- cey, attaché der Frausche ambassade te Londen, die belang in de zaak stelde en hem zeer beleefd behan- handelde. Warhawk veronderstelde toen, dat te Bordeaux en Marseille de bedoelde goederen zouden geladen worden, en de Fransche regeering waarschuwde de reeders en assura deurs in Frankrijk. Warhawk trachtte nooit voordeel te trekken uit zgne waarschuwingen. De »Mess. mariti- mes" werden wellicht door een en ander voor 't verlies van twee sche pen behoed. De volgende juiste in lichting was, dat de' goederen ver zonden zouden worden uit Bremen of Hamburg in de booten van de Noordduitsche Lloyd. Hij waarschuw de den agent der My. te Londen en den secr. der Duitsche ambassade. In April 1873 had hij met die heeren bijeenkomsten en gaf hij bun de na men op van 4 pesonen, die de voor genomen misdaad zouden uitvoeren. Was daaraan aandacht geschonken, dan zou, naar zgne overtuiging, het onheil te Bremerhaven voorkomen zijn. Hij wijst er weder op dat hij geen korps geheime politie-ag^nten tot zijn dienst heeft, noch een fonds voor geheime uitgaven, zoodat hij niet nader onderzoeken, maar slechts mededeelen kon, wat hij zelf verno men had. Hij heeft niets dan last en onaangenaamheid gehad van zgne waarschuwing. Een buitenlandsch diplomaat, die hem waarschuwde, liet hem door geheime politie-agenten vol gen, en alles in zijn afwezigheid onder zoeken. Hoe juist toch zijne iulich- tingen waren, blijkt daaruit, dat hij den 17 Nov. 1873 voor den secr. van een der ambassaden te Parijs het mo del wist te krijgen van het helsche werktuig, dat te Bremerhaven in de Mosel geladen was. Hg wist echter niet in welke haven het zou inge scheept worden. In het St. George-Kanaal is weder een schip verongelukt, waarbij 22 menschen het leven verloren. De »Dante", op reis van Liverpool naar Bombay, werd door een Noorweeg- sche bark aangevaren en zouk zeven minuten daarna. De waarde van 't schip wordt op 35.000 p. st. geschat en die der lading tusschen de 80 en 100.000 p. st. Voor de derde maal in de laat ste dertien jaren is brand ontstaan in hot Raadhuis te Bordeaux. De vlammen hebben de raadzaal en andere lokalen vernield en een schade van 400.000 fr. aangerichtdoch het voornaamste en kostbaarste: regis ters van den burgelijken stand, kie zerslijsten, gemeentekasen, kunstwer ken, werd gered. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Een hevige brand richtte ook groote schade aan in de kazerne der mari niers en het magazijn van kleeding- stukken te Havre. De ooizaak van dit ongeval, waarbij geen mensehen- Ie ven s verloren gingen, is tot dusver onbekend. Iu Duitschland bezorgt de post ook goederen, en dus ook doode ha zen. Levend vee, onverpakt, bezorgt zij niet. Een heer, die echter twee levende hazen met spoed had te ver zenden, chloroformeerde de dieren en vertrouwde ze aan den post. Maar de trein, waarmede de schijndoode hazen werden vervoerd, kwam te laat op de bestemmingsplaats, en de be- stelgoederen werden gedurende den nacht in het stations-gebouw bewaard. Den volgenden morgen waren de twee hazen verdwenen. Men zocht overal, vond niets en het vermoeden van diefstal was gewettigd. Een der beambten kwam op de gedaehte on der een kast te zoeken, en toen hij daartoe overging, vlogen de beide hazen er onder van daan en de open staande deur uit. Zjj loopen nog. De beambten dachten aan hekserij. Mejuffrouw Bettina Yon Rot schild, dochter van baron Alphonse, is met haar neef, het hoofd der Wee- ner firma, in het huwelijk getreden. De jongelui zetten hun huishoudentje op met 125 millioen. Aan een particulieren brief, van een korporaal der mariniers, welke met het tweede transport naar At- chin vertrok, ontleenen wij het vol gende KOTTA RADJA, den 31 October '75. Vriend B Nu eindelijk mijn plnats weder gevonden te hebben, vat ik de pen op n eenige letteren mode te deelen, in de hoop dat u deze in den besten welstand moge geworden. Wat mij aangaat, ik sukkel altijd zwaar met het rhnmatiek, anders gaat alles wel. Ik heb altijd te Fort de Koek in afwachting gelegen om naar Atjeh te vertrekken, toen eindelijk den 28 September de tijd voor mij aankwam om naar Atjeli te moeten verkassen, alwaar ik den 10 Oct. arriveerde. Wat Atjeh aan gaat, is alles nog wel, daar do buitenzijde vau den Kraton geheel met Bentiugs bezet is, doch moeten veel vuur doorstaan en bekomen vele nit dezelve wonden, doch des te meer blijven er dood liggen van den vijand. De wacht is thans op den generaal Pel en dan rukken wij op naar Bital, alwaar zeker nog wel wat opgeruimd moet worden. Wat de ziekte aangaat is tegenwoordig zeer weinig, het eenigste is zwaar koorts, doch cholera gevallen komt weinig meer voor. Het is bij ons detachemeut ook in ergen graad geweest, daar binnen dezen tijd al reeds 42 dooden waren, doch de laatste 2 maanden niemand meer. Mijn verlangen is zeer om er een begin aan te maken, want nn blijft men even wijd, alhoewel ik er in zie dat het vooreerst nog niet is af- geloopen. Wij zijn nu drak aan bet werk om een spoor te leggen, welke van Oeloele', dat is beneden van het strand, naar den Kraton zal rijden. De locomotieven en wagens zijn nagenoeg gereed en binnen zes maanden moet het klaur zijD, maar dit baat den vijand niets en zoo blijft het doel van Atjeh gestaakt. Alle manschappen verlangen ook om spoedig op te rukken, daar de vijaud op 200 pas voor de beutings ligt en het volk geen oogenblik met rust laat, en dan daarbij nu eu dan eenige dooden en gekwesten, dat ver meerderd ons volk niet. Ook hebben wij veel last van den vijand wanneer men naar de bentings met foerage of amunitie moet, dan wordt men druk beschoten, en dat bestaat het rneesto aan de bentings Lombatta en Missigit en Poehoe. Hiermede vriend, eindig jk en zal u later meer afloop van de zaak schrijven. HELDERSCHE MOPPEN. Overste„Ik begrijp niet, luitenant, hoe gij bij de ernstige woorden, die ik tot u richt, nog lachen kunt I" Luiteuant: (Die bemerkt dat de aanwezige ka meraden hem gadeslaau.) „Vergeef mij, overste, maar dat heeft een goeden grond. Zet ik een bedrukt gezicht, dan denken de kameraden dat ik de roffel ontvang; zet ik daarentegen een lachend gezicht, dan meenen zij, dat de overste mij hedenavond te sonpeeren verzoekt en dan barsten zij van njjd." AFSCHEID. „Wel, dokter, hoe maakt het juffrouw M., uwe verloofde?" ,,'k Dank u, amice," was het ont stoord, „gezond als een visch, naar 'k geloof. Zij heeft mij ten minste heden morgen gezegd, dat ik in 't geheel niet terug behoefde te komen." 289ste Staats-Loterij. Prijzen van 100 en daarboven. 5c Klasse. 9e Lyet. Nos. 887 7880 11717 16648 en 17898 elk f 1000. Nos. 185 1714 4844 13248 14710 en 15200 elk f400. Nos. 8029 9258 en 17083 elk f200. Nos. 223 668 739 1353 2761 8163 8755 9363 16074 18546 19519 en 20990 elk f100. 10 Lijst. No. 2884 f50.000. No. 162 f15.000 Nos. 1103 8235 12648 en 13107 elk f1000. Nos. 7698 eu 15303 elk f400. Nos. 4835 5603 6014 15909 en 16202 elk f200. Nos. 399 420 5405 7336 7701 10481 13499 17829 en 18649 elk f 100. 11e Lijst. No. 2694 f 100.000. No, 5681 f5000. No. 3852 f1500. Nos- 6445 en 14249 elk f 1000. Nos. 4060 4587 13693 en 14095 elk f400. Nos. 640 9856 en 10018 elk f 200. Nos. 838 1570 1715 4181 7640 7758 9418 10995 16597 17250 18303 en 18647 elk f100. 12e Lijst. Nos. 4313 8114 8242 en 10112 elk f 1000.— Nos. 2085 5244 6800 15676 en 20325 elk f400. Nos. 3365 8138 en 14001 elk f200. Nos. 1217 3431 7559 8577 10842 16376 16629 17751 18412 18623 20144 en 20631 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Vau 31'Deo. 1875—4 Jan. 1876. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLENA. Ei Bronsdijk geb. Vroom, D. M. ïirijnen geb. Hopman, Z. C. Bakker geb. Sluit, Z. A. Deelder geb. Zwaan, Z. M. J. Rademaker geb. Posthumus, Z. M. Keijzer geb. Barteling, Z. S. F. P. Schoonder- mark geb. Lapra, D. C. Kikkert geb. Roodt, Z. A. M. de Goeij geb. Strikker, Z. OVERLEDEND. Borst, bijna 2 j. J. A. Raap geb. Baddingh, 40 j. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 2. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken DANK, voor de menig vuldige blijken van belangstelling, bij hunne ^/«-Jarige Echtvereeni- ging ondervonden. G. J. van VARIK, en Echtgenoote. Bij ons vertrek van hier roepen wij aan a^e j0^en ^er yer_ eenigiug ONTWAAKT BIJ TIJDS," en bijzonder aan het Bestuur, een harteiijk VAARWEL toe. Uit naam der equipage van het schip A. M. E. VOORDRACHTEN op Godsdienstig gebied, WOENSDAG 5 JANUARI a. 8., des avonds ten 8 ure, op de BOVENZAAL van K. F. MEIJER. Toegang vtoor Mannen en Vrouwen kosteloos. Desverkiezende kau men plaatsen bespreken bij K. F. MEIJER, a 10 Cents. Men verlangt ten spoedigste jL.een DIENSTMEID, die goed ifinet de Wasch kan omgaan. Adres Bureau van dit Blad. Wordt gevraagd: Tegen 1 Februari, een flinke Informatien aan het Bureau. Men vraagt: een JD J^CKMIIEISTIE] Adres Bureau van dit Blad. M. WITSENBURG, Spoorgracht, vraagt een die goed kan rekeuen. iifP' Ttn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1