't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene \iciiws en Advertentiebode Woensdag 12 Januari 1876. Vierde Jaargang VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag- 40CM) Ex. Prijs I Cent. AGENTEN 289ste Staats-Loterij. Dankbetuiging. Jezus alleen. Aan de Leden der Hervormüe Gemeente te Helder No. 303 Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. YAN OS, Boelih.te Schagerbrug. W. METS Tz., te Texel. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN HELPEE, 11 Januari 1S76. De vereeniging het Kruis voor Krijgsverrichtingen" vierde Zaterdag avond 11. haar derde jaarfeest in het lokaal Koningskroon." De ruime zaal, door den heer Volkering voor dat doel fraai gedecoreerd, bood den vergaderden leden met hunne dames uitmuntend gelegenheid aandien lieugelijken dag feestelijk te herdenken. De president opende met een kort woord de vergadering, waarna de secretaris verslag uitbracht van de verschillende werkzaamheden der ver- eeniging, gedurende haar driejarig bestaan en met een gepaste dichter lijke toespraak eindigde. Na het ver slag van den penningmeester werd besloten dat de vereeniging deel zou nemen aan den optocht, die ter ge legenheid van üe terugkomst der ma riniers uit Atchin zal gehouden wor den. Voorts werd door eenige leden een tooneelstukje uitgevoerd, hetgeen tot genoegen der toehoorders werd afge speeld. In den loop van dezen avond werd door den heer Gottschalk, pre sident der Amsterdamsche vereeniging, aan den President een eere-medaille uitgereikt, welke door dezen met dank bare woorden werd aangenomen. Deze vergadering, vereerd met de tegenwoordigheid van den Burge meester en Secretaris dezer gemeente, zal bij velen voorzeker aangename herinneringen hebben achtergelaten. Voor het welslagen van dat alles is een woord van lof aan het bestuur niet onverdiend. Het »Wag. Weekbl." schrijft 't volgende naar aanleiding der jong ste berichten uit Atchin. »We ma ken onze lezers opmerkzaam op het belangrijke bericht, volgens 't welk onze troepen in Atchin een aanval lende houding hebben aangenomen. Dit kon wel niet anders. Niet alleen tot het onderhouden van de tucht in een leger, uit zoovele verschillende bestanddeelen saamgesteld en voor 't welk een bestendige rust hoogst gevaarlijk is, maar ook wijl de oor log daar toch niet eeuwiglijk kan duren. De Atchineezen worden steeds overmoediger. En hoezeer we eer bied hebben voor een natie, die zoo moedig baar bestaan verdedigt, de nood is ons eenmaal opgelegd, om een einde aan deze affaire te maken De oorlog is een groot kwaad. Hoe korter hij duurt, hoe beter." Te Oosterbeek bij Arnhem is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een man, bezig zynde om met strik ken wild te vangen, doodgevroren. De diefstallen van vee in het Voormalig vierde district van Zeeland nemen aanhoudend toe, zonder dat het gelukt de daders te ontdekken; bij denzelfden landbouwer werden in het najaar tweemaal achtereen drie runderen uit de weide gehaaldou j een ander een varken uit geslaagd het dier mee te voeren, daar brengen, de- bewoners der hofstede onraad merkten en, buiten komende, de die ven zagen wegloopen, het paard in de weide achterlatende. Het is hoog noodig, dat zoowel van de zijde van België als van de onze krachtige maatregelen genomen wordenom aan dezen voor de landbouwers gespannen toestand een einde te ma ken. In den herfst van het vorige jaar is de manschap van het Geester- münder schip Margaretha met le vensgevaar gered door den kapitein en de bemanning vau hetVeeridam- mer schip »de Zwaluw." Wegens die redding heeft thans de Keizer van Duitschland de volgende onder scheidingen toegekend: aan kapitein J. B. Brongers, gezagvoerder van de Zwaluw, een verrekijker met inscrip tie aan den stuurman Pieter Van Doorn een gouden zakhorloge, ver sierd met het naamcijfer en de kroon van Z. M. den Keizer; aan H. Ru ben en Gerrit Orsel, matrozen, en Jan Sand, kok, een belooning in geld Uit Winterswijk meldt men dd. 6 Januari aan de »Arnb. Ct." Wij vernemen dat in het laatst der vdHge week, in het nabij deze plaats gele gen Pruisische fabriekstad je Boeholt, een algemeene werkstaking der fa briekarbeiders heeft plaats gehad, om dat zij zich niet wilden gedragen naar een nieuwgemaakt, en door alle fa brikanten ingevoerd reglement, hou dende verschillende bepalingen, waar naar zij zich zouden hebben te ge dragen bij het in dienst treden, ge durende het in dienst zijn en bij het verlaten daarvan. Heden moet het weer tot een schikking zijn gekomen, de arbeiders verzocht hebben om weer te mogen werken. Die thans hier warenontvingen daarvan bericht. De baldadigheden, die gedurende de staking gepleegd zijn, moeten niet zeer gering wezen. Te Londen heeft onlangs de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk eens jongen mans, die 'op de volgende vreeselijke manier om het leven gekomen is. Hij had een muis gegrepen, doch deze ont snapte, schoot door zijn mouw naar boven, kwam aan zijn hals te voor schijn, en wipte iu haren angst zijn geopenden mond in. Hij slokte het beestje door, dat nu aan zijne inge wanden begon te knagen en hem onder de vreeselijkste pijnen deed bezwijken. De Marine Society stelt een onderzoek iu naar den brand van de »Warspite." Twee jongens werden in 't verhoor genomen en zeiden, dat Williamson, ook een der kwee- kelingen onmiddelyk nadat alarm gemaakt was, op den bodem van een der scheepsbooten lag te schreeuwen. De commissie van onderzoek heeft daarop met gesloten deuren beraad slaagd, doch is nog niet tot een be slissing gekomen. Op 't eiland Réunion had den 11 December in hot district Sa- lazie, in het rotsachtig gebergte, over bijna twee kilometer uitgestrektheid een aardstorting plaats, waardoor 62 personen onder een laag zand en steen van 50 meter hoogte bedolven zijn. Er was geen redding aan te brengen. De bekende apotheek van mon, Spandauerstrasse te Berlijn, zijn hok; nu dezer d.agen by een geheel afgebrand. Een der bet' derde e« paard uit den stal; de die- den was bezi„ een Tat spiritl -£ea zijn er echter deze keer niet in der^-celder naar de apotl Si- Hij zette het op een hou- teu blok, opende het vat en ver wijderde zich om flesschen te halen, die gevuld moesten worden. Op weg naar den kelder, wierp hijeen pas met spiritus gevulde flesch omver; de flesch brak eu plotseling ont vlamde het vocht, daar zijn uitdam pingen met de vlam eener nabij- staande brandende kaars in aanraking kwamen. Dadelijk ontvlamde de spi ritus iu het open vat, en in weinige minuten stond het gansche gebouw in brand. Iu het Pruisische district Lie- benwerda, prov. Saksen, kwamen in het jaar 1868 verscheidene branden voor en een man werd toen wegens herhaalde brandstichting tot tucht huisstraf veroordeeld, die nog niet geheel is afgeloopen. Het is echter nu gebleken, dat die persoon onschul dig is veroordeeld. Twee eigenaars vau eeu nieuw aangelegde steenbak kerij, die niet veel te doen had, had den naar thans aan het licht ge komen is het voornemen opgevat en ten deele ook met het verwachte gevolg uitgevoerd, om een aantal huizen in brand te steken en zoo doende behoefte aan nieuwe steenen te. veroorzaken. Hun misdrijf is door aangifte vau een bloedverwant aan den dag gekomen, en beide broeders bevinden zicb in hechtenis. De Pruis, wet kent aan den onschuldig veroor deelde, die nu 7 jaren ten onrechte tuchthuisstraf heeft ondergaan, geen schadevergoeding toe. Geen ratten meerUit Wee- nen is voor eenigen sijd de klacht vernomen, dat er geen ratten meer zijnEen beroemd ontleedkundige heeft nl. zijn nood geklaagd dat hij voor grof geld geen rat kon krijgen voor zijne anatomische proeven. De desin fectie der riolen, afvoerkanalen, euz. heeft alle ratten uit Weenen verdre ven of gedood. En zoo heeft dan ten minste de desinfectie dit goede gehad, dat men zoodoende van een lastig ongedierte ontslagen is, al wil men dan ook niet altijd overtuigd zijn, dat het desinfecteeren van fae- cale stoffen enz. tot het verbeteren van de gezondheidstoestand bijdraagt. Te Antwerpen was zekere Elie v. d. M., 34 jaa£ oud, verloofd met eeu meisje van 18 jaar, Sidonie v. d. H. Hare moeder meende geen reden te hebben zien tegen den omgang van bet paar te verzetten. Evenwel vernam zij na eenigen tijd dat alles niet recht pluis was, en op zekeren tijd besloot zij de zaak nader te on derzoeken. Zij begaf zich daartoe naar het huis door Elie v. d. M. bewoond en informeerde by de vrouw van den hoofdbewoner naar haar toekomstigen schoonzoon Zij vernam nu dat Elie reeds 6 maanden met een andere vrouw gehuwd was, doch van deze gescheiden leefde. Ook deelde de vrouw mede dat Sidonie herhaal delijk bezoeken bij Elie aflegde en zich ook nu bij hem bevond. De moeder ging terstond naar boven en hoorde ook werkelijk de stem harer dochter. Op haar vraag om binnen gelaten te worden, antwoordde de do'chter: »Ik kan niet open doen." Driftiger wordende en steeds er meer op aandringende te worden binnen gelaten, hoorde zy plotseling een pistoolschot, daarna nog twee schoten en een val^j den grond, 't Bleek nu dat Sido;ew. zich met een revolver in de longstreék een schot had toe gebracht, terwijl Elie toen hij haar tt.ni4.on- Jan «.Bolffm- slaap had geschoten. Hij was dade lijk een lijk. Sidonie leefde nog en verklaardo dat wanhoop, wijl zijniet met elkander vereenigd konden wor den, gevoegd bij de schaamte over de ontdekking door de moeder, hen tot deze daad had gebracht. HELDERSCHE MOPPEN. Eeu liefhebbend echtgenoot, die op de kennis in de tent van Bascli de kunst niet de duiven bewonderde, die het hoofd werden afgesneden en op elkaurs nek gezet, vroeg: hoeveel het zou kosten wanneer hij die kunst ook eens aan zijne vrouw en hare zuster verrichtte. Kapitein: (met de pet op het hoofd tot zijn op passer) „Johan, zoek mijn pet eens opl" Jolian (verbluft) „Maar kapitein I" Kapitein: „O zoo, dacht ik liot nictl Gij hebt mijn pet weer hier of daar verlegd, de duivel weet waar?" Johan: „Maar kapitein n heeft Kapitein: „Alle dondefsl wat heb ik? Mijn pet wil ik hebben! Jon satansche kerel 1 het is om zich de haren uit het hoofd te trekken." (Hij grijpt naar zijn hoofd en bemerkt dat hij zijn pet op heeft.) Johan: „Ziedaar ziet ge nu heb ik gelijk of niet met te zeggen dat gij niet weet wat ge doet!" Kapitein: „Daar zoekt die domme rekel in alle hoeken en ziet niet eens dat ik de pet op hcbl Scheer je weg!" Advertenties!. FLIK. Hebt gij ook 't bericht gelezen, Onlangs in een zeek're krant, Dat men kind'ren fabriceerde, In 't vernuftig Engeland, Voor de dames, om bij 't reizen Vrij te zijn in een waggon, Voor 't gezelschap van de heeren KLOK. 'k Weet niet, hoe men het verzon. Als het waarheid is, wie weet dan, Wat nog in do toekomst naakt. Maar 't is schandein onze dagen Wordt ook alles nagemaakt. FLIK. Toen 'k dat nieuwtje had gelezen, Dacht ik: elk, in stad en land, Klaagt van schaarschte bij de dienstboön, 'k Zie bijna geen enk'le krant Of 'k lees door A. B. en C. D. Wordt een flinke meid gevraagd. N En 't gebeurt maar zeldzaam, zegt men, Dat een huisvrouw er in slaagt Om een goede te bekomen. De een heeft dit, een ander dat, 't Is dus diommels onpleïzierig; Maar vriead Flokl 'k bedenk daar wat. Als eens hier, op Britsche wijze, Een fabriek werd opgericht, Waar men flinke dienstboön maakte. FLOK. Flikl wordt zoo'n fabriek gesticht, 'k Neem, dan daad'lijk aandeel, hoort ge, Want mijn vrouw heeft in een jaar Zeker zes of zeveu meiden, En dien toestand vind ik naar. FLIK. Welnu, 'k zal er over spreken, Eerlang in de sociëteit; 'k Twijfel niet, of alle leden Vind ik tot het plan bereid. Bevallen van een welgeschapen Zoon, B. FASOL, geliefde echtge- noote van C. de BOER Jit. Helder, 7 Januari 1876. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Dochter, PIE- TERNELLA SALLEM, geliefde echt- genoote van L. JANSEN. Helder, 10 Januari 1876. Bevallen van een Zoon, M. DISPER, geliefde Echtge- noote van G. DUINKER. Helder, 8 Januari 1876. Algemeene kennisgeving. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. 16e Lijst. No. 19843 f 1000 en premie van f 30.000. Nos. 2145 en 15394 elk f1000. Nos. 313 10647 13113 20151 en 20864 elk f400. Nos. 3796 en 12337 elk f200. Nos. 1030 3970 7665 8686 10148 12077 15164 17103 18034 18419 elk f100. 17e Lijst. No. 5754 f70 en premie van f3000. Nos. 4251 en 13077 elk f200. Nos. 15979 en 16925 elk f100. Heden overleed, na een kort doch bitter lijden, mijn dierbare echtge noot K. KRIJNEN, in den ouderdom van 32 jaar. Amsterdam, 8 Januari 1876. M. KRIJNEN, geb. Duinker. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den 8 dezer overleed alhier, den gezegenden ouderdom van bijna 86 jaren, mejuffr. L. ZACHA- RIASSEN Wed. van wijle den heer A. PAAP. Namens kinderen en Familie, H. PAAP. De hartelijkste dank wordt toege bracht aan 't Bestuur en de Leden van de vereeniging Ontwaakt bij Tijds," voor de laatste eer, welke zij aan onze overledene Moeder bewezen hebben. Namens Familie en Kinderen, De Erven H. S. de JONG. Al degene die iets te vorderen hebben van of verscknldigd zijn aan de Wed. F. TH IE, gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór 1'5 Februari e.k., ten hare huize, Lange- straat, C 129, of Zuidstraat, M 14. De Evangelisten der Ned. Evan gelisatie-Ver., onder de zinspreuk: Jezus alleen, zoo de Heer wil op Woensdag den 12 Januari a, s. alhier vergaderende, zullen op dien dag den avond wijden aan de verkondiging vau het Evangelie der verzoening Gods iu Christus Jezus. Aanvang ten zes ure, in het lokaal BETHEL TOT HEIL VOOR ALLEN, in de Nieuwstad. Hunne namen zijn: D. de Gilden, Ev F. J. van Meerloo, Joh. Hoen, G. Overduin j A. Berlijn Van der Hoek te Zuidveen. Amsterdam. Sn eek. 's Hage. Zaltbommel. Hoorn Helder10 Jan. 1876. C. BREET Az. Burgerlijke Stand. Helder. Van 7—10 Jan. 1876. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLEN E. M. Löscher geb. Ritter D. M. G. Boom geb. Fevcken D. G. de Haas geb. Rijkers D. M. Dainker geb. Disper Z. M. Hoijnk van Papeudrecht geb. Visser D. A, Stij- ger geb. Meijsser D. L. de Haan geb. Klaas- sen D, B. de Boer geb. Fasol Z. P. JanBen geb, Sallcm D. OVERLEDEN J. de la Houssaye 8 m. Scnoondermark 5 d. L. Paap, geb. B5 j. H. J. Blits 18 d. E. ièrdom onbekend). wordt bij deze kennis gegeven, dat de Diakenen voornemens zijn zich dezer dagen aan de woningen te ver voegen, tot het doen der winter in zameling' voor hunne armen. De Diakenen nemen de vrijheid die inzameling met bescheidenheid aan te bevelen. De behoefte aan bijdragen is dringend. Helder, 10 Januari 1876. P. JONKER, Pres. G. E. KLOOSTERHUIS, Sec.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1