't VLIEGEND BLAADJE. Algemcene Nieuws- S en Advertentiebode No. 353. Woensdag 5 Juli 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Kermis. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OSBoekh. te Schagerbrug. W. METS Tz.te Texel. A. van HARTEVELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. i' i 1 m Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 'a avonds 6.30. n. Die zonder gevaar vélocipède willen rijden, kunnen dat zonder vooraf gaande oefening doen in de daartoe ingerichte tenten op 't Heldersche en 't Molenplein. Houdt gij van lekkere wafelen? Boukamp bericht dat hij wederom dit jaar gearriveerd is. Een reeks van kramen, waarin speelgoed, galanterien, koek en an dere artikelen zijn uitgestald, lokken tot koopen uit, ten einde ons in de gelegenheid te stellen pok een souve nir i aan de kermis te bewaren. Ook de handelaren binnen deze gemeente gevestigd, als Bruinvis, v. d. Heuvel, v. Willigen, Koppen, Rozen- dael, Schilling,' Baas, zijn goed voor zien en kunnen in dat opzicht tegen ieder concurreeren. Menschen met een fijn muzikaal gehoor zullen oolc deze kermis weder aangenaam verrast worden door de liefelijke toonen der welluidende orgels. Wespreken daar van muziek, en dit brengt ons tevens de cafés chantant voor den geest. Hieraan zal ook ditmaal geen gebrek zijn. Wandelt eens over 't Molenplein, en gij .ziet daar eer stens de smaakvol ingerichte tent van den ijverigen directeur von Ku- rowsky, die steeds tegen hoog hono rarium de. beste artisten in dat genre weet te engageeren. De met lof bekende Webb-Troupe, in vereeni- ging met eenige andere goede zangers en zangeressen, zal daar iede- ren avond concerten geven, die stel lig druk bezocht zullen worden. Ook Hartsinck, genoegzaam bekend van vroegere kermissen, heeft zijn best; gedaan zijne talrijke bezoekers en begunstigers tevreden te stellen en tot een bezoek uit te lokken. Grotian heeft zijn gezelschap zooda nig samengesteld, dat hij met recht een druk bezoek mag verwachten eii Yogelmet zijn sierlijk ingericht lokaal, bezoekt ons ook dit jaar weder. Door Weddepohl van Essen is een gezelschap geëngageerd, waarvan men met recht veel goeds mag verwach ten. Er is dus in dit opzicht nog al verscheidenheid. Spraken wij in ons vorig nommer over de opvoering van »de reis om de wereld in 80 dagen," bij Stoete b Nieuwenhuis, thans deelen we mede, dat ook dit stuk door Judels Bouw meester ten tooneele zal worden ge voerd en durven voorspellen, dat het hier even gaarne zal gezien worden, als bij vroegere opvoeringen te Am sterdam. 't Gedeeltelijk programma van Yiotor Driessens, in dit nummer vermeld, Zal voorzeker de lust bij de bewoners dezer plaats opwekken, de kennismaking' met bovengemelden verdienstelijken acteur te vernieuwen. Spraken we met een enkel woord over 't paardenspel van Blanus, we kunnen, na 't programma ingezien te hebben, mededeelen, dat genoem den directeur zijn werkzaamheden heeft uitgebreid en onder anderen Montenegro, de leeuwentemmer, met een reusachtigen leeuw toeren laat verrichten, die iedereen verbazen. Liefhebbers van dansen, en die vindt men hier ter plaatse nog al, raden wij aan een bezoek te brengen in de lokalen Ti voli," »MusisSacrum" en »de Koningskroon," waar voor goede dansmuziek is gezorgd. Be vindt men zich in de nabijheid van 't Molenplein, dan is 't niet eens noodig zoover te loopen. Bij Kalff en de beide van Wijngaarden, in de lokalen »Het wapen van Noordhol land" en »de Yereeniging", kunnen de danslustigen ook hun genoegen vinden. Vermoeid door al die drukte en dat geraas, zal menigeen misschien verlangend uitzien naar een plaats, waar hij een weinig op zijn gemak kan uitrusten, om straks met nieu wen moed voort te gaan. Welnu, opdat er niets aan 't kermisgenot zou ontbreken, is ook daarvoor gezorgd. De heer Dijker oordeelde zeker dat er al muziek ge noeg was, en biedt ons daarom in het ruime lokaal 't Centrum, zoo geschikt in de nabijheid der kermis gelegen, een stille wijkplaats aan, waar men zijn glas bier of wat men zal willen ver kiezen, kan gebruiken, en wel tegen den gewonen prijs, dat ook nog al van belang is, daar de verteering op de meeste plaatsen van uitspanning, uit den aard der zake nog al hoog is géstëld. We durven daarom voor spellen, dat van deze gelegenheid een ruim gebruik zal worden gemaakt. Uit 't bovenstaande blijkt, dat de Heldersche kermis ook dit jaar weer ruimschoots genoegen biedt aan ieder, die er van wil profiteeren. Groot en klein, oud en jong, ieder kan dat uitkiezen, waardoor hg zich voelt aan getrokken en waartoe zijne middelen hem in staat stellen. Geniet dan blijde de kermisdagen, want, 't oude spreekwoord zegt Kermis komt maar eens in 't jaar". U wenschen we dus veel pleizier en hen die werkzaam zijn om u ge noegen te verschaffen, goede zaken. Aan allendat zij steedsmet genoe gen aan deze kermisweek mogen te rugdenken. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Juli 1876. Op den 22n Juli a. s., zal alhier overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Madura, een detachement suppletietroepen sterk 210 man, onder welke 10 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Indië terug keerenden kapt. der infant. Marion en het medegeleide van den ln luit. der infant. De Man en de 2e luits. Holwerda, Opstelten, Bryer en Wij- naends. Korten tijd geleden is te Amster dam in beslag genomen en afgemaakt een rund, lijdende aan longziekte, over de Lemmer uit Friesland aan gevoerd. De koe was reeds in de derde of vierde hand. Het is aan de regeering gelukt den koopman, wo nende in de gemeente Doniawerstal, op te sporen, alsmede den landbouwer van wien de koe af komstig was. Een deskundige is nu door den minister belast diens stal te onderzoeken, en mocht het blijken, dat deze niet gezond is, dan is het bijna zeker, dat de uitvoer van vee naar Noord holland tijdelijk verboden zal worden, tot grc®t nadeel van den Frieschën veehandel. Dat besluit zou alsdan gegrond kunnen worden op de om standigheid, dat in Noordholland het stelsel van algeheele afmaking wordt gevolgd, terwijl men in Friesland bij het ontstaan der, ziekte minder rati oneel te werk gaat. Elk jaar komen nieuwe bedrie gers ons land exploiteeren op aller lei manieren. De commissaris van politie in de tweede afdeeling te Amsterdam waar schuwt nu weder voor een jong, net gekleed koopman, Nederlander van geboorte, die, vergezeld nu eens van een jonge, dan weder van een oude dame en vloeiend Fransch sprekende, zich als Fransch koopman in linnen tafelgoed enz. voordoet en met een rijtuig rondgaat, om onder bedriege- lijke en listige voorwendsels aanzien lijke hoeveelheden linnen tegen hooge prijzen van de hand te zetten, waarbij de onervaren, lichtgeloovige koopers schromelijk in de deugdelijkheid der stoffen worden bedrogen. Ook te 's Hage is deze »Fransch- man" reeds verschenen; hij komt voor een huis te Brussel, dat liqui deeren moet, linnen tafelgoed zeer goedkoop aanbieden, onder de lang achtergehouden voorwaarde, dat men ook twee stukken linnen er bijneemt. Spoedig (want hij heeft groote haast) geeft hij al 't damast en tafellinnen cadeau, als men slechts de stukken linnen koopt. De prijs van dit laatste is echter veel te hoog. De Fransch- man spreekt, evenals zijn gezellinnen, ook Hollandsch, als men dit slechts verlangt. Een werkman aan de lands- werf te Amsterdam, bezig zijnde met eenige reparatiën te verrichten aan een kraan, geplaatst op rails boven in de smederij, had het ongeluk daaraf te vallen op een aambeeldsblok. Hij brak het rechterbeen, verstuikte, den linkerarm en kreeg een diepe wonde in het hoofd. Na onmiddelgk dooi den aanwezigen officier van gezond heid der marine verbonden te zijn, werd de patiënt naar het gasthuis vervoerd. In de Prov. Dr. en Ass. Ct. wordt het volgende geval voor waar »Dingsdag 11. lag te Brunsting, gem. Beilen, een kind, van een Gel- dersche eikschillers-familie en ruim een jaar oud, in het bosch te slapen, Toen de vader, die in de nabijheid was werkzaam geweest, het wilde ophalen, zag hij tot zijn ontsteltenis dat een adder het wicht in den mond was gekropen. Dadelijk greep hij naar den staart, om het beest te verwijderen, maar bij zijn aanra king schoot het ondier vooruit en verdween in de keel van het kind, dat dientengevolge atikte. De schrik van den vader was, zooals men zich kan voorstellen, ontzettend." In de bosschen van Moyland bij Kleef is een vrij ernstige brand ontstaan. Een paar honderd soldaten zijn per trein naar het bedreigde punt gezonden, om te trachten het bosch te redden. De luchtreizigers zijn dezer dagen niet gelukkig. Godard, die tegenwoordig in Berlijn is, verloor bijna 't leven bij een opstijging, daar er niet voldoende gas te krijgen was. Aanvankelijk wilde hg den tocht uit stellen, maar het publiek, dat van 4 tot 8 ure gewacht had, werd zoo dreigend, dat hij besloot den tocht te beproeven. Zonder ballast of eenig voorwerp dat niet gebiedend nood zakelijk was, klom hij in het schuitje, en na velerlei pogingen gelukte het hem den ballon een weinig te doen rijzen, doch niet genoeg om boven de huizen te komen. Toen nu een windvlaag den half gevulden ballon als in een zeil veranderde, werd hij met het schuitje tegen de daken en schoorsteenen geslingerd, zoodat hij zich ernstig bezeerde. Reeds wilde hij den gevaarlijken sprong naar be neden wagen, toen de ballon in een boom verward geraakte en de reizi ger 't geluk had naar beneden te kunnen klimmen. In de dameskajuit van een stoomboot, die tusschen Nieuw-York en Brooklyn vaart, verzocht een armoedig gekleede knaap den passa giers om een aalmoes. De kapitein van de boot, die dit bemerkte, wilde den kleinen bedelaar juist op vrij onzachte wijze naar het dek brengen, toen een elegant gekleede dame tus schen beide kwam. Laat hem hier blijven, mijnheer. Hij is barrevoets en nog zoo jong. Hij kan nog niet ouder zijn dan vijf of zes jaar." »Als hij zich fatsoenlijk gedraagt, mag hij hier big ven. Maar bedelen mag hij niet," zeide de kapitein, terwijl hij den knaap los liet. »Arme kleine jongen", zei de dame op me delijdenden toon, »wat zie je er moe en hongerig uit. Daar heb je wat geld, koop je daar schoenen en wat te eten voor." Verkeerd geplaatste milddadigheid", bromde de kapitein, »ik ken dat volkje,'t heeft toch geen nut van 't geld. Zoodra ze aan land zijn nemen hunne ouders hun alles af." »Ik geef hem gaarne de kleinig heid", antwoordde de dame, en daar zij zag, dat de meeste passagiers den jongen met deelneming aankeken, ging zij voort»Ik geloof, dat ieder in de kajuit den jongen van gan- scher harte een of twee centen wil schenken." De meesten waren daartoe wel genegen en het regende geld stukken in den hoed van den kleine. Toen de reis was volbracht, sprong de jongen aan land en bleef aan een der naaste straathoeken staan. Twee [minuten later voegde de ele gant gekleede dame zich bij hem en toonde zich uiterst verheugd over de ruime ontvangst. »We zullen nu maar dadelijk op de volgende boot ons geluk beproeven", fluisterde zij den jongen in. In Amerika is een expeditie uit gerust, waaraan onderscheidene be roemde poolreizigers zullen deelnemen. De aanleiding daartoe is de volgende. Toen de »Tigres" een jaar geleden de ongelukkige »Polaris" ging opzoe ken, werden in Cumberland-baai rijke mijnen van graphiet ontdekt. Toen de expeditie te St. Johns was terug gekeerd, huurde de luitenant W. A. Mintzer, een Amerikaansch marine ingenieur, een kleine stoomboot en zette zijn mineralogische onderzoe kingen voort. Hij vond groote bed den van graphiet, doch was door hét vergevorderde jaargetijde niet in staat iets er van mede te nemen. Nu is onlangs te New-London, met medewerking van de Regeering, de schoener »Era" uitgerust en den 5en Juni onder commando van Mintzer uitgezeild om een lading dezer delf stof te halen en voorts voortbreng selen van de Flora en de Fauna in de Poolstreken bijeen te zamelen. Aan de expeditie neemt o. a. deel een Eskimo, die reeds verscheidene tochten met kapitein Hall deed. De »Era" is een schip van 160 ton en gebouwd voor de kustvaart, doch heeft reeds gediend voor de walvisch- vangst in de Poolstreken. Aan boord zijn alle benoodigdheden voor het mgnwerk, en daar de mijn op eeni- gen afstand van de landingsplaats ligt, bevat het schip ook materialen voor een paardenspoor van 3000 voet lengte, 't welk wel de eerste tramway in die streken zal wezen. Eenige weken geleden bevat ten de dagbladen in het Westen van Amerika het volgen'de berichtIn een der eerste hotels hier *ter stede bevindt zich tegenwoordig een jonge dame uit Boston, met hare moeder. Zij ko men om een jongen Duitscher te zoeken, voor wien de jonge dame op een reisje in Duitschland een diepe genegenheid heeft opgevat. De jong man is het laast te Indianopolis ge zien. Hij moet zeer arm, maar iemand van groote beschaving zijn. De jonge dame, die hem zoekt, is millionnaire". Dit, bericht klinkt op het eerste gezicht zeer Amerikaansch, d. i. on waarschijnlijk toch is het een feit en bevat het de volle waarheid. Yan stad tot stad trok de jonge dame met hare moeder, en even snel ver scheen ook hetzelfde bericht in de plaatselijke bladen. De jonge dame, Miss Mary A. Cochran, deed inderdaad twee jaren geleden met hare moeder een reis door Duitschland en ontmoette te Karlsruhe een jong man, Karl Bran denburg, op wien zij, dadelijk bij het eerste gezicht,doodelijk verliefd raakte. Het was, zooals de Amerikanen zeg gen: »a clear case of love at first sight". Karei was echter arm, zeer arm en stond, toen hg Mej.Cochran leerde kennen, juist op het punt in Amerika zijn geluk te beproeven. De gelieven zwoeren elkander destijds eeuwige liefde en trouw; Branden burg vaarde daarop naar New-York, doch Mej. Mary keerde eerst na af loop van de naar reis Boston terug. Vijftien maanden lang hadden de gelieven brieven gewisseld, toen, nu ongeveer acht maanden geleden, Bran denburg zijne beminde van haar woord ontsloeg. Hij was niet geslaagd in zijn poging om het geluk te beproe ven. Gelijk duizenden voor en met hem, was hij, óndanks al zjjne han digheden, tot den trap van gewoon daglooner gezonken, en toen besloot hij voor de dochter; van den milli- onnair te verdwijnen. Mary gaf het echter zoo gemakkelijk niet gewonnen. Hare wangen verbleekten, haar blik verduisterde, maar zij gaf de hoop niet op en toen zij voor eenige weken geloofde zijn spoor gevonden te heb ben, begaf zij zich met hare moeder op weg. Op elke plaats zocht men en vroeg men, niet schromende ook om hare plannen openbaar te maken, en zij rustte niet voordat zij den ge liefde gevonden had. Hoe en waar zij hem vond, daar over bewaren de bladen zeer be scheiden het stilzwijgen. De bladen van Toledo melden echter van den 24 der vorige maand: Getrouwd door Rev. Dr. Day, in tegenwoordigheid van de moeder der bruid, de Heer Karl A. Brandenburg, van Karlsruhe, Duitsland, met Mej. Mary A. Cochran, van Boston". Dè reporters der verschillende bla den laten zich niet weinig voorstaan op het aandeel, dat zij gehad hebben in het welslagen van de nasporiugen van Mej. Mary.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1