't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen# iVieiiws- en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 357, Woensdag 19 Juli 1876. Vierde Jaargang. Adverteritiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel uieer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. AGENTEN voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz., te Texel. A. van HARTEVELT, Wieringen. By wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oöst-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 18 Juli 1876. Op Donderdag 27 Julia. s. zal door den kommandant der Genie al hier, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, op nieuw worden herbesteedHet verbeteren van het fort Kijkduin" alhier. De raming bedraagt f 618.000. Naar wij vernemen zal door het muziekkorps der Art. Schutterij al hier binnenkort een openbare uitvoe ring worden gegeven in het Park te Hoorn. Wjj vernemen dat door de Schietclub Willem Teil" alhier, te gen half Augustus een concours zal worden gehoudenter gelegenheid van het eenjarig bestaan der club. Volgens het jaarboek voor 1874—1875 telt de Maatschappij tot »Nut van 't Algemeen" 16,645 leden, 38 inrichtingen van voorbereidend-, 23 herhaling-, 28 zang-, 14 gym nastiek-, 20 teekenonderwijs, 55 on derricht in vrouwelijke handwerken, 246 volksleesbibliotheken, 65 volks voorlezingen, 153 spaarbanken, 6 spaarkassen, 20 hulp- of beleenban ken 76 personen ontvingen als merkwaardige voorbeelden van buiten gewone plichtsbetrachting een zilve ren medaille. Te Ede heeft zich een vrouw, in een vlaag van godsdien stigen waanzin, 'den hals afgesneden. Zaterdag heeft te Kinderdijk in de fabriek van den Kloos een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Een werk man, J. de V. genaamd, is naar men zegt, met het hoofd onder een in werking zijnde stoommachine geraakt, zoodat het in een oogwenk verplet terd was. Men zegt, dat de ongeluk kige niet wel by het hoofd was. Uit 's Hertogenbosch wordt aan het Vad. gemeld, dat door een nood lottig toeval de heer Mallingre, bur gemeester van Oudheusden, Zaterdag morgen is doodgeschoten. Met eenige heeren ter jacht zijnde, had een hunner bij het schieten op een vlucht eendvogels het ongeluk den burgemeester in het achterhoofd te treffen, hetgeen na eenige oogen- blikken den dood ten gevolge had. De gansche gemeente verkeert in rouw. De smart vau hem, die zoo onwillekeurig den levensdraad van een zyner vrienden afsneed is nfefc te beschryven. De zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak tegen Sjakko Abelus, kantoorbediende te Groningen, zal voor het Gerechtshof te 's Bosch op 21 dezer behandeld worden. Men zal zich herinneren, dat Abelus in 't be gin van April uit Groningen der waarts is overgekomen, om van een vroegere beminde, die intnsschen met den heer d. J. gehuwd was, een som gelds te vorderenhy deed dien eisch onder bedreiging en gewapend met een geladen revolver met 6 loopen. Op hare weigering om hem te woord te staan, loste hy a bout portaut 5 schoten op baar, cu verwondde baar door 2 dier schoten aan de hand en aan het hoofd, gelukkig echter niet ernstig, waarna hij een poging deed om zich zelf dood te schieten. Of dit laatste ernstig gemeend was of niet, is twijfelachtig, doch zeker is het, dat zijne wonde slechts uit een nietsbeduidende ontvelling bestond. Later heeft hij in de gevangenis nog een poging tot zelfmoord gepleegd door zich op te gangen, doch hij werd hierin nog bijtijds verhinderd. Men leest in de Leid. Ct. Allerlei omstandigheden hebben bijge dragen, dat de nieuwe aardappelen dit jaar boog in prijs zyn en blijven, zonder daarom uitmuntend van hoe danigheid te zijn. De langdurige koude lente veroor zaakte dat de aardappel niet tot voldoende ontwikkeling kwam en daarbij een klein beschot oplevert. Er zyn verscheidene plaatsen waar op de 12 vierk. roeden niet meer dan eeu mud aardappelen gerooid wordt, terwijl vele struiken 2 of 8 knollen dragen. Voorts werden de laat rype aardappelen nu vroegtijdig gerooid, omdat Engeland, waar het product evenmin gelukt is, al spoedig grooten kooplust toonde, hetgeen op de prijzen een niet geriugen invloed had. Bijgevolg werden de binnen- landsche markten weinig bezocht. Zoo is de handel in vroege aardappelen spoedig afgeloopen. In het Westland is het rooien dan ook bijna gedaan en te Rynsburg o. a. is de laatste vrucht van het land gehaald om er kool te gaan poten. Het is een feit dat hier en daar de ziekte zich in den aardappel heeft vertoond. De late aardappelen ontwikkelen zich goed en staan tot dusver belovend. Niet belovend daarentegen staan de vruchtboomenvoor de koolteelt is het wat droog weer en traag groeien snyboonen en augurken. Uit het verslag over den toe stand der Kweekschool voor de zee vaart te Leiden over 1875, met een terugblik op het 20-jarig bestaan der inrichting, blijkt dat in die 20-jaren werd verbruikt de som van f 60,950 daarvan wordt afgetrokken f 10,950 als verloren aan nietgeslaagdenblijft 50,000, waarvoor zyn geleverd aan de marine 1209 knapen, 66 aan de koopvaardij, van welke zeer vele reeds in den dienst hooger zyn opgeklom men. Den 14n hebben de Turken het Servische fort Lui'bovia, aan de grenzen bij klein Zwornik aangevallen. Na een hardnekkig gevecht werden de Serviërs geslagen. Vlotten, die op de Dwiena gereed gemaakt waren om op Turkschen grond over te gaan, werden vernield. De Serviërs ver loren 500, de Turken 300 man. De laatsten veroverden kanonnen en maakten een grooten buit. Men seint uit Londen van Zaterdag. Aan boord van het stoom schip Thunderer in de baai van Stokes is een stoomketel gesprongen 23 personen zijn gedood en 56 ernstig gewond. Een later bericht meldt: Terwijl met het schip de Thun derer" dicht bij Portsmouth proeven werden genomen om zijn snelheid- te meten, sprong de stoomketel. Het aantal dooden bedraagt reeds 31, waaronder de eerste ingenieurs Slade en Winfield. Kapitein Wilson verloor een zijner handen, en het aantal gekwetsten is zeer aanzienlijk. Volgens partikuliere berichten is te Saloniki, waar onlangs de Duitsche en Frausche Consuls zijn vermoord, het hoofd der pblitie tot degradatie en 15 jaren dwangarbeid veroordeeld en de kommandant van een fregat tot degradatie en 10 jaren gevangenisstraf. Het Fransche leger bedraagt in vredestijd 500.000 mandat van Duitschland 401.000; van Rusland 660.000 (op papier) en van Oosten rijk 247.000, te zamen 1,770.000 man. In tijd van oorlog tellen deze legers 5 millioen man en toch wordt steeds nog aan verhieerderiog gedacht. Mevrouw Antoinette Granet, geboren Challet, echtgenoot van het raadslid Régis Granet, te Puy de Döme, oud 58 jaar, en sedert 22 jaar gehuwd, heeft haar 20e kind ter wereld gebracht. Of alle kinderen in leven zijn, wordt niet gemeld. Een even vreemde als geheim zinnige dnbbele zelfmoord is dezer dagen in een hotel te Kenlen gepleegd. Een heer, vergezeld van een dame, verlangde een kamer zoo goedkoop mogelijk. Nadat hun een kamer was aangewezen, gingen zij een wandeling doen, kwamen des avonds terug en lieten zich een fijn souper, waaraan zalm en champagne niet ontbraken, voordienen. Toen zij echter den vol genden morgen te twaalf uren nog niet aan het ontbijt verschenen waren en op het herhaald kloppen geen antwoord kwam, liet men de deur openbreken en vond toen in elk der beide ledekanten een lijk. Beiden hadden zich doodgeschoten. Van papieren of herkenningsteekenen is geen spoor gevondenzelfs in hun linnengoed waren ze vernietigd. Men spreekt altijd van de Rothschilds als van de rykste lieden der wereld, doch men vergeet dat in Engeland een man woont, genaamd Ward, in vergelijking van wien elke Rothschild arm mag keeten. De heer Ward heeft vaste eigendommen, waar van de inkomsten jaarlijks toenemen. Hy heeft een prachtig huis te Londen, de schoonste kunstverzameling en een half dozijn heerlijke villas, die over het koningrijk verspreid liggen. Zijn vrouw, die uitmunt door schoonheid, heeft op het laatste feest, dat door den Keizer van Oostenrijk te Weenen ge geven werd, door haar diamanten alle andere dames, onder wie Keizerinnen, Koninginnen en Prinsessen geëclip- seerd. Hoe groot het inkomen van dien Britschen Croesus is, heeft nooit iemand met zekerheid kunnen con- stateeren, maar een dagblad van Man chester verzekert, dat zyn jaarlijksche winst uit de kolenmijnen niet minder dan 5 millioen pond sterling (60 millioen gulden) bedraagt. En dat uit slechts ééue bron Onder de volksstammen, die in Indië onder de Engelsche heerschappij staan, behoort het vlek Sonthal in de Southolo (Bengalen,) dat over een uitgestrektheid van 5510 vierkante kilometer in dorpen is verspreid, en ongeveer anderhalf milioen zielen telt. Van die bevolking is drie vierde gedeelte bijna altjjd dronken. Mannen, vrouwen en kinderen vereenigen zich en brengen geheele weken door met het drinken van pachirai of haudia, een soort van jenever, uit rijst en eenige planten gestookt. De dronken schap is zoo doorgedrongen, dat de bevolking ziek wordt als zij niet drinkt. Zendelingen en regeerings- personen doen hun best om uit de rijst een soort van bier te doen vervaardigen, dat den jenever dan misschien zou verdringen. Zoo althans verhaalt de »Patrie." In de vorige week verloor Frankrijk weer een van zyn cele- briteiten, den keuken-specialiteit baron Brisse, welbekenddoor zyn menus voor eiken dag van het jaar. Er was een tijd, dat de Parijsche middel klasse zijne voorschriften in hooge eer hield, en eiken dag angstvallig Brisse er op nasloeg om te weteD, wat men eten zou. Mettertijd ver minderde natuurlijk die bijzondere volgzaamheid. Hetgeen oogenschija- lyk minder pleit voor baron Brisse stelsel is, dat de goede, dikke baron stierf aan een~ beroerte. Men moet echter in aanmerking nemen, dat hij allerwege een zeer gezocht tafelgast was, en dat hem het lekkerste en beste opgedischt werd om van hem een getuigenis van tevredenheid te kunilen bekomen. In Londen is de oudste detective vau Europa, Victor Bellard, in den ouderdom van 84 jaren gestorven. Sedert 1824 was hij in dienst. By gelegenheid der Parijsche wereldten toonstelling van. 1876 was hy naar Parijs gereisd om de inrichting der politie aldaar te bestudeeren. Acht dagen na zijn aankomst werd hem zijne portefeuille met eenige banknoten van 100 francs ontstolen. Dit was een 3choone gelegenheid om zyne talenten te toonen Nadat hij aangifte had gedaan bij de prefek- tuur van politie, verzocht hij om vergunning den dader zelf te mogen opsporen. Dit werd hem toegestaan, maar een geheele maand verliep zon der dat 't hem gelukte den dief te vinden. Op zekeren dag noodigde hem een commissaris vau politie te eten. Bij het dessert kwam het gesprek op den diefstal en Bellard moest bekennen, dat hy den dader nog niet machtig was. «Maar»merkte hij op, «ik betwijfel zeer of uwe agenten gelukkiger geweest zijn.» «Gelooft ge dat»was het antwoord, «nu ik verzeker u, dat wij hem reeds sedert 14 dagen kennen.» «Dat is onmoge lijk.» 't Is zoo waar, dat ik hem voor uwe oogen zal gevangen nemen.» En op een teeken van den commis saris werd de knecht, die hen sedert een uur bediende, in verzekerde bewaring genomen. Na een scherp verhoor te hebben ondergaan, beken de de man de dader te zijn, en Bel lard moest zich overwonnen verklaren. Schoon 1 Niets is voor zooveel verschillende antwoorden vatbaar als de vraag: wat is schoon? Bij overigens geheel gelijkgezinden is men het over de schoonheid, met name de vrouwelyke schoonheid, niet eens, hoeveel meer dus by de verschillende volken van den aardbodem. Eenige staaltjes van dit verschil in smaak zullen voor sommigen bekend, daarentegen weer voor vele anderen nieuw zyn. De Groenlandsche vrouwen schil deren zich geel en blauwde Eski- mosche scboonen echter smeren een laag berenvet op het gelaat. De Indiaansche vrouwen kleuren haar tanden roodin Zuid-Amerika worden vaak schitterend zwarte tanden als teeken van vrouwelyke schoonheid beschouwd. De Japansche vrouw daarentegen verguldt ze. Roode haren zyn bij de Turnen even gezocht als in Perzië verfoeid. Yolgens onze begrippen geven groote oogen, waar boven zich donkere wenkbrauwen welven, ook aan het minst schoone gelaat zekere bekoorlijkheid, doch in China zijn kleine oogen gezocht en worden de wenkbrauwen en ooghaar tjes met kleine tangen uitgetrokken. Een Cingaleesche schoonheid dient volgens den dichter van Ceylon te bezittenlang, weelderig haar als de staart der pauwenoogen als de saffier met wenkbrauwen als de regen boog een ronde, gevulde hals, voeten zonder holte, tanden als jasmynknop- pen en lippen als koraal. Zulke schoonheden nu vindt men op Ceylon niet, wel geoliede wijven met een betelpraim achter de kiezen, en lippen en tanden die door het betelsap bloedrood gekleurd zyn, iets dat den Europeaan minder aanstaat. Onlangs was in de Drèsdener Nachrichten te lezen Zonderling sterfgeval. Een abon nent' 7.an W. Bernharndi's dagblad stond oniöügs by het postkantoor zijner woonpliHvts op de aankomst van het jongstè-^nommer van dit voortreffelijk blad ^ie^-¥.^chten. De post kwam iets later dan'gewoonlijk en toen de postambtenaar den*i8£s- gragen abonnent eindelijk zijn exem plaar wilde toereiken, vond hij nog slechts een hoopje kleedingstukken, een paar laarzen en een hoed. Het ongeduld had den abonnent verteerd. HELDERSCHE MOPPEN. „De meid is voor goed heengegaan," zei jufvrouw Mops tot haren man, toen deze tehuis kwam. ,,„En om welke reden?" „Omdat zij 't bij mij niet uit kou houden," hernam de vrouw. „„Gelukkige meid,"" bromde de man in zijn baard, „die heen gaan kon, ik moet. helaas I blyven."" Ten einde het beschadigen van boomen tegen te gaanhad de burgemeester eener kleine Friesche stad een groot bord tegen een boom doen aanslaan, en daarop doen plaatsen: ieder boomschender zal gestraft worden met 3 gulden boete: de helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen. Er werden wel boomen van takken beroofd, en met inscriptien versierd, doch er kwamen geene drieguldens binnen. Wat wil na het geval. De stedevoogd ging eens met zijne vrouw-op reis naar Zuid-Hollund, misschien was hij lid van de Kamer, hij had er teü minste zooveel aanleg toe, alsof hij kwam nit Middel burg; op deze reis maakte zijne wederhelft hem opmerkzaam op een bord, dat klonk als een klok want daarop werd tegen boomschennis geeseling bedreigd. „Sapperloot! dat moet helpen, dat is wat anders dan een driegulden, die nooit betaald wordt 1" zeide de waardige vrouw, „man dat moet je ook eens invoeren. Dat geeft nog variatie en een volksfeest." „Wis en waarachtig" her nam de Burgervader, en hy had zyne burgerij nog nooit zoo lief gehnd, als bij het streelend uitzicht, dat deze vond hem beloofde. Hij was nauwelijks tehuis gekomen óf de „driegulden boete" had plaats gemaakt voor het woord „geeseling" en men las cn „ieder boomschender zal gestraft worden met geeseling; de helft voor den aan brenger, en de helft voor de armen," Een dienstmeisje door zekere jufvrouw aan genomen om bij haar in betrekking te treden, komt dien dienst afzeggen met de woorden „Juffrouw, 't compliment van moeder en dat ik niet kom, omdat uwe zoo'n beest bent," (Historisch.) Burgerlijke Stand Helder. van 14 tot 18 Juli 1876. ONDERTROUWD: P. J. de Klerk. Metselaar en G.de Wijn. GEHUWD Geene, BEVALLEN: M. A. J. van Saarloos geb. Bruin, D. T. Selderbeek geb. RooderwijD, Z. - A. Baljé geb. Dienaar, Z. H. Schosler geb. Boon, Z. J. J. D. Kater geb. Tismeer, Z. J. Verfaille geb. Voorn, Z. J. Kikkert geb. Daalder, D. F. Zwart jes geb, do Vries, Z. F. H. M. Brouwer geb. Bar- neveld, Z. A. Adriaanaeu geb. van Dalen, D. A. M. Sevcnhuijsen geb. de Klerk, Z. A. C. van Gessel geb. Spigt, Z. G. de Rnijter geb. v. d. Rol, D. M. A. de Benrs geb. Beijers, Z. J. Bakker geb. Zuidewind, D. G. J. Strikker geb. Mooij, D. OVERLEDEN: J. G. Schieke, 2 m. D. Eygenhnis geb, de Beat 69 jaar. J. Hooger- vorst, 5 w.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1