't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- H en Advertentiebode Mo. 359. Woensdag 26 Juli 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Aan de natuur, 291ste Staals-Loter Advertentiën. Ieder TaM, Sisaren, Sterke Dranken en - Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz., te Texel. A. van HARTEVELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 Juli 1876. Onder verwijzing naar achter staande advertentie maken wij be langstellenden opmerkzaam, dat op Woensdag 2 Augustus de stoomboot Burgemeester Zijlstra" weder een pleiziertocht van Harlingen naar hier zal maken en tevens de haven van Texel zal aandoen. Met ingang van 1 September a. s. zijn door den min. van Marine de navolgende jongelingen, in alfa betische orde gerangschikt, benoemd: tot adelborst 3. kl. voor den zeedienst L. A. Asperen van de Velde, I. G. R. Baerts, J. Beeckman, I. G. Besier, W. T. De Booy, J. W. Bos Janszen, J. H. Commijs, C. A. Dominicus, D. A. v. Drooge, E. E. Dullemond, J. E. J. Eybergen, A. A. Flaes, A. Gersen, N. J. Gips, G. L. Goedhart, J. G. A. Goedhart, C. L. Groll, E. De Haan, J. L. Hanewinckel, G. C. D. baron van Hardenbroek, H. Her man, H. Hoven, I. B. A. Jonckheer, I. C. Küller, D. A. P. Koning, G. M. Kraay, I. C. P. Krayenhoff van de Leur, J. J. Van Laar, L. J. Van der Mandele, B. P. Meyboom, B. P. J. C. Mol, J. B; Mulder, M. van Nassau, B. Nierstrasz, M. W. L. Oli- vier, T. W. Parker Verboom, R. Posthumus Mejjjes, J. A. A. C. ridder van Rappard, Z. I. H. Rietberg, H. C. A. Schlüter, jhr. J. A. G. von Schmidt auf Altenstadt, T. Slot, W. C. J. Smit, F. J. Stam, T. E. Van Staveren, H. T. Van Stipriaan Luïs- cius, G. Witsen Elias, jhr. H. L. Wichers, S. Woldringh, E. Zegers Rijser; tot adelborst 3. kl. voor de mariniers: C. N. Cazaux van Stap horst, J. A. Gauw, M. J. Struick, I. P. A. Termaat, J. A. Van Tooren- burg en E. A. R. Van Beek. Men schrijft uit Amsterdam: »Aan de marine-werf alhier ligt gereed het dubbele ramtorenschip Koning der Nederlanden, een kolos sus, die op stapel werd gezet, zonder dat men rekening hield met de afmetingen der sluizen van het Noord- Hollandsche kanaal, 't Moest dus langen tijd in het dok toeven, zoodat men onderstelt, dat het een eerwaar- digen baard van plus minus een half meter lengte zal hebben gekregen. Gelukkig is het kanaal door Holland op zgn Smalst in zoo verre voltooid, dat men van plan is om de Koning," die zonder geschut, zestien voet diep gang heeft, buitenom naar het Nieu- wediep te brengen. Om te voor komen, dat deze tocht een faillure zou kunnen wezen, heeft men een mal gemaakt van gelijke diepte en omvang als het torenschipdeze zal aan een vaartuig worden bevestigd en vóór de Koning; bij wijze van verkenning, naar zee gesleept worden. De dag, waarop de definitieve door tocht zal plaats hebben, is noch niet vastgesteld. Alles hangt af van de proeneming met de mal." De algemeene Noordbrabant- sche watersnoodcommissie heeft een moeielijken arbeid ten einde gebracht, de raming namelijk der schade, die geleden is en nu nog vergoed moet worden. Volgens de ingekomen op gaven bedroeg die f 630.000. Na ernstig onderzoek is de comm. tot de uitkomst geraakt, dat het wer kelijk bedrag op f 270.000 moet worden gesteld. Donderdagnamiddag is in de Koninklijke fabriek van waskaarsen te Amsterdam een 14-jarig meisje in een ketel met kokend water en vitriool gevallen. Zij werd met hevi ge brandwonden naar het binnen gasthuis vervoerd. De uitvoer van varkens, die in den laatsten tijd ongekend druk was, is naar men uit Zwollerkerspel mede deelt, sedert de algemeene daling der prijzen en de warmte zoodanig ver minderd, dat vele vetmesters in de droevige noodzakelijkheid komen, om hunne varkens tegen hunnen zin voor de comsumptie tot lage prijzen te verkoopen. De Rijksveldwachter Weide- man, te St. Oedenrode, is in de nood zakelijkheid geweest ter zelfverdedi ging op een mensch te schieten. Hij had een man opgemerkt, die bezig was uit een weide hooi in zakken te laden, en daar hem dit verdacht voorkwam, wilde hij de zaak verder onderzoeken. De persoon had blijk baar geen gerust geweten, want toen de veldwachter naderde, zette hij het op een loopen. Spoedig was hij in gehaald, wist echter onder eenig voor wendsel weer te ontkomen, en toen hij wederom zou ingehaald worden, trok hij een mes, waarmede hij dreigend op den veldwachter afkwam. Deze waarschuwde dat hij schieten zou, doch daar de waarschuwing niet baatte, loste hij werkelijk een revol verschot en trof den ander, die later bleek een berucht persoon te zijn, in den schouder. De dief is in hechte nis genomen. Men meldt uit Lobith van 21 Juli: Hedenmiddag had hier op de rivier het volgende ongeluk plaats. Yan de bemanning eener aan den zoogenaamden Bijland liggende'bag- germachine raakten vijf personen te water. Twee hunner werden nog door de hulp van een toegesnelden schipper gered, maar de drie anderen verdronken. Jl. Zaterdagavond omstreeks 10 uren heeft te 's Hertogenbosch een 18-jarig jongeling, die als kolo niaal zijn bestemming zou hebben moeten volgen, uit leedwezen over den door hem gedanen stap zich een kogel door het hoofd gejaagd. Het schot heeft echter den dood nietten gevolge gehad, doch de lijder, die naar het hospitaal is overgebracht, verkeert in hopeloozen toestand. Een Geldersch grasmaaier werd kort pa zijne komst bij een land bouwer in een gemeente van Noord- Holland ernstig ziek. In het huis gezin van den boer werd hij nu zorgvuldig opgepast en verpleegd, geneeskundige behandeling ontving hij gratis uit de gemeentekas, en hij had het geluk weer beter te wor den. Op raad van den dokter hield hij nog een paar dagen zijn gemak tegen den avond als het wat koeler werd, wandelde hij wat op het erf op en neer, eindelijk zou hij den volgenden dag den arbeid hervatten, tot groot pleizier van den boer, die groote behoefte had aan werkvolk voor den hooibouw. «Joa, boas," sprak nu de man, «het maaien is nou bie oe gedoan, en mit hooien kan ik zoo veul niet verdienen, ik goa dus bie'n ander warken, daar nog gemaaid moet worden." Den volgen den morgen, vóór dag en vóór dauw, vertrok hij, de braverik! Men leest dikwijls van honden, die meer gevoel van dankbaarheid bezitten. Aan boord van de paketboot Marie Henriette, varende tusschen Calais en Dover, is de heer J. Ger- stenberg in de machinekamer geval len. Hij brak de nekbeenderen en was onmiddellijk een lijk. Slechts drie jaren was het gele den, dat het 15. Pruisische (2. West- phaalsche) regement infanterie had bestaanen toch was het reeds met lauweren overdekt. Het was name lijk dit regement, dat in den slag bij Waterloo de bagage en het rijtuig van Keizer Napoleon buit maakte, waaronder 's Keizers hoed, kronings mantel, degen en ridderorden. Het veroverde tevens dien dag 78 kanon nen en maakte 2000 Franschen tot gevangenen. Zóó schreef men in 1816. Nu is het zestig jaar verder en tegelijk de zestigste maal, dat de grijze en beminde Prins Frederik der Neder landen zijn aanstelling als chef van dat regement (te Minden) herdacht. Sedert heeft het beroemde regement zich nog belangrijk onderscheidenin den veldtocht van 1870/71 verloor het 30 officieren en 600 man en heeft dus blijkbaar aan de belang rijkste wapenfeiten van die dagen een werkzaam aandeel genomen. In het stadje Todtnau, in het Schwartzwald, heeft een brand 88 huizen (bewoond door 248 gezinnen,) de kerk en het raadhuis vernield. Men herinnert zich wellicht nog dat eenigen tijd geleden aan boord van de Fransche brik H. L. een moord gepleegd werd op den kapitein. Onder de daders behoorde helaas ook een Nederlander, Yan der Noot genaamd. Deze is door het Hof van assises te Finistèrre tot twintig jaren dwang arbeid veroordeeld. De Duitsche matroos Carl Joly is tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. Een deel der stad Gavray (dep. Manche, Frankrijk) is een prooi der vlammen geworden. Honderd huizen zijn verbrand. Vierhonderd menschen zijn zonder dak. Op den ln Juli zjjn te Smirna 56 ter dood veroordeelde muzel mannen uit de gevangenis losgebroken. Zij hebben zich met revolvers en geweren, die op het Israëlietische kerkhof voor hen gereed lagen, ge wapend en leverden aan de soldaten, die op hen afgezonden waren, een formeelen veldslag. Gedurende het gevecht werden 15 der losgebroken booswichten gedood of gewond, 24 anderen werden gevat, doch 17 zijn nog steeds op vrije voeten. In dezelfde gevangenis zijn nog steeds 762 Griek- sche gevangenen opgesloten en in geheel Smirna zijn niet eens zooveel soldaten. De bewoners van Siam zjjn hartstochtelijke spelers. Er zjjn daar zeker evenveel speelhuizen als koffie huizen te Bagdad of Caïroen misschien leveren zjj het grootste deel aan de inkomsten van den Staat. De speelhuizen zijn gewoonlijk vol mannen, vrouwen en kinderen, die in groepjes van tien of twaalf zich met hart en ziel overgeven aan den hartstocht, welken zij kunnen noch willen meester worden. Als een Siamees eenmaal door den duivel van het spel bezeten is, bepaalt hjj er zich niet toe zijn willicht zuur verdiend geld te verspelen, maar als hjj een gezin heeft, zet hjj soms vrouw en kinderen in en verliest ook die. Zelfs dan nog is hjj niet voldaan dikwjjls zet hjj zjjn eigen leven en vrijheid op de kaart. Hjj gaat dan naar een geldschieter en leent zekere som tegen een geweldig hooge rente, op deze voorwaarde dat, kan hjj de som niet in een bepaalden tijd terug geven, hj) voor hem werken zal totdat de gansche som met den interest voldaan is. Hjj teekent op die voor waarden een schuldbekentenis, ont vangt het geld en gaat dan naar een speelhuis, in de hoop het verlorene terug te winnen. Hij verliest echter weer en wordt de slaaf en ljjfeigene van zjjn schuldeischer, die hem ver huurt en de helft van zjjn loon in afrekening ontvangt. Dat duurt zoo jaren aan jaren, en dikwijls sterft de ongelukkige nog in slavernjj, als hij de geleende som reeds dubbel en dwars afbetaald heeft, doch niet zjjn geheele schuld, daar die door den woeker-interest tot een ongelooflijk bedrag gestegen is. Yaders verkoopen op die wjjze ook vaak hunne kinderen als slaven. In de Heldersche en Nieuwedieper Courant van Woensdag 19 Jnli, meldt iemand het overlijden zijner Echtgenoote aldus: „Heden behaagde het de lieve domme natnnr „mijne zeer deugdzame en geliefde Echtgenoote M. „BREED, in den ouderdom van rnim 33 jaren, „van mijne zijde weg te nemen, mij nalatende „twee Kinderen, van zeven en acht jaren. „Ik herzeg de natnnr, waar het slechts een „variatie voor schijnt in haar thema van eeuwige „stofwisseling, die ons niet anders schijnt toe te „roepen dan: ik vermenigvuldig en vernietig. „Schagerbrug, 16 Jnli 1876. „B. DE KOSTER." Naar aanleiding daarvan werden ons de volgende regelen ter plaatsing toegezonden. (naar aanleiding van zekere advertentie.) Natnnr, hoe heerlijk is Uw pracht, Hoe ord'lijk zijn Uw wetten, Uw ondoorgrondelijke kracht Kan niets op aard beletten. Toch durft een worm nit 't nietig stof Van domheid U belichten, En vat niet, dat het helderst hoofd Voor Uw geheim moet zwichten. Want is 't dan dom van U, natuur, Als in het nachtlijk duister 't Gesterat aan 't helder blauw aznur Steeds prijkt in vollen luister? Is 't domheid, als, in 't morgenuur, De zon met gouden stralen Plechtstatig rijst en leven wekt, Op hergen en in dalen?' Is 't domheid van U, dat ga op aard De bloemen schoon doet bloeien, En in de lente, in bosch en veld, Weer boom en plant doet groeien P Is 't dom, als ge in den Zomertijd, Weer vruchten schenkt aan de aarde, Of in den herfst de druiven rijpt, Voor ons van zooveel waarde? Is 't domheid, als ge in wintertijd Onze aarde rnst komt geven, Het water tot kristal verhardt En sneeuw strooit door de dreven? Is 't dom, dat gij in 't stervensuur De stof tot stof doet keeren, Maar tevens 's menschen ziele scheidt En voert naar beter sfceren? Natuur, waar wij Uw werking zien En van Uw schoon getuigen, Dwingt g' ons voor Hem, ie ook U wrocht, Eerbiedig ons te huigen. HELDERSCHE MOPPEN. Emma, zeide een meisje tot haar schoolkameraad zou het u niet spijten, als de juffrouw ziek werd? Zeer zeker, was het antwoord maar zon het toch niet wel prettig zijn, dat we als dan geen school zouden hebbenP Een heer, die bij een spoorweg-ongelnk Frankrijk zijn vrouw had verloren, terwijl zelf als door eeu wonder gered was, merkte, huis gekomen, dat hij zijn paraplnie ook bij ramp had vermist. Den volgenden dag ginf daarom naar het politie-bnreau, waar men) echter afscheepte met te zeggen, dat menf gevonden had. Sedert nu kan de man spreken of hooren spreken van het opoo/i ongeluk of hij zegt: Daarbij heb ik mijne vrouw en myn rapluie verloren.een geheel nieuwe parap Onlangs werd de inboedel van een dagb redacteur wegens schulden in beslag geno: doch de schaar werd hem gelaten op grond, zij tot zijn gereedschap behoorde, waarmed zijn brood moest verdienen. De redacteur pleegt namelijk met een si het belangrijke nieuws uit andere bladen tel den en dan, meestal zonder vermelding van 1 in zijn courant over te brengen. Prijzen van f 100 en daarboveD 4e Klasse. Ie Lijst. No. 7067 f 5000. Nos. 3830 1026 10690 elk f 400. Nos. 171 2079 enSt elk f 200. Nos. 6960 en 8996 elk f 100. Burgerlijke Stand Helde van 21 tot 25 Juli 1876. ONDERTROUWD: T. Wals, Stoker en de Reus. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Wilner, geb. Kuiper D. - M. Reitsma geb. Sevenhuijsen Z. G. Dekker geb. te Back D. M. van Wingerden geb Kooger Z. D. Waldenmaier geb. Langereis D. J. Buikes geb. Brandt D. J. Thomas D. M. S. Mulder D. OVERLEDEN: P. P. Verfaille 7 d. T. Kuiper 24 j. C. Huijer 3 j. en 9 m. J. Delver 3 m. A. van Leeuwen geb. Schraa 34 j. P. Keesman geb. Plaatsman 61 j. C. A. Koning circa 6 j. J. Zoetelief 54 j. A. P. Kraak 11 w. J. Dekker bijna 4 m. C. G. Koch, 6 m. Heden overleed onze jongste lieve ling JAN, in den jeugdigen leeftijd van 4 maanden, diep betreurd door ons, zijne ouders, dooh wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Helder, 24 Juli 1876. D. DEKKER. C. DEKKERLichthardt. Yoor de zoo menigvuldige blijken van deelneming, ondervonden bij de langdurige ziekte en het overigden van mijn dierbare Echtgenoote, be tuig ik mijn hartelg ken DANK aan P. TEERINK, geb. Horn, en verder aan Familie en Bekenden. Nieuwediep, 25 Juli 1876. H. van LEEUWEN. wordt gewaarschuwd om geen GELD of GOED te crediteeren aan den koks maat K. F. METTING, aan boord van de Schorpioen." G. HEIDEMAN. De ondergeteekende bericht zijnen geachten plaatsgenooten, dat hij zgn AFFAIRE in heeft GEOPEND aan de Zuidstraat N 43. Hij vleit zich, door het le veren van goede waar ieders vertrou wen te verwerven, waarom hg min zaam om gunst en recommandatie ver zoekt. A. VAN RIEL.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1