't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- en Ailverlenlielinile No. 366. Zaterdag 19 Augustus 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN weekkalender. nieuwstijdingen 291ste Staals-Loterij. Advertentiën. Verschijnt dinsdag en vrijdag. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug W. METS Tz., te Texel. A. van HARTE VELT, Wieringen. Bjj wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. AUGUSTUS. Zaterdag 19, Zondag 20, Maandag 21, Dinsdag 22, Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25. Opgang der Zon, Zaterdag 19 Aug. 4 uur 51 miDuut. Ondergang 7 uur 15 minuut. Zaterdag 19 Ang. Nieuwe Maan. Wie vrienden vindt, is móóglyk goed: Maar wie met vijanden moet kampen, Wordt sterk van geest, rein van gemoed, Blijf staal en goud in 's levens rampen, Mits hij recht wars van toorn of haat, Met dank vergelde 't goeddoend kwaad! Dr. J. P. Heije. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 18 Ang. 1876. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen alhier, de heer W. Buitinga, thans te Dockum. Uit Beverwijk meldt van giste ren »Het ram torenschip Koning der Nederlanden" is op dit oogen- blik, halfdrie, bij Velzerbeek in het gezichtde tocht door het Noordzee kanaal is dus, ondanks de hevige bries, voortreffelijk geslaagd. Er is veel publiek aan de kanaalwerken op de been, hier en daar zijn de vlaggen uitgestoken. Aan het Mail-overzicht van de Indiër" outleenen wij het volgende: Sedert ons laatst mail-overzicht, waarbij ook een gedetailleerde be schrijving van het vergaan der stoom boot Luit.-Generaal Kroesen" ge voegd was, zjjn nog nadere berichten ingekomen. Zr. Ms. stoomer Promo^ uitgezon den naar de plaats waar het schip Luit.Gen. Kroesen, was vergaan keerde den 7den dezer hier terug. De klip in straat Lagoendie, dicht bij den wal, waar de Luit. Gen. Kroesen bleef, is gevonden en, als niet op de kaart aangeduid. De commissie, toe gevoegd aan den officier van justitie, tot onderzoek van de oorzaken van 't vergaan van 't schip, bestaat, naar men verneemt, uit den overste Schol ten van Aschat, den inspecteur van het loodswezen Bouricius, den in specteur van de stoomvaartdiensten Visser, den hoofdingenieur bij het vak van scheepsbouw Meihuizen, den hoofdingenieur bjj het marine-eta blissement te Soerahaja De Graaf, den officier der marine Ehnle, en den officier der administratie Seelking adviseerend lid, tevens secretaris. Nog enkele schipbreukelingenzijn gered er zijn thans 149 personen terecht gekomen, terwijl 146 vermist worden. Van de 112 inlanders en Chineezèn, die aan boord waren, zijn er 108 gered; van de 32 Europeesche mili tairen maar 13. De adsistent-r&sident van Anjer meldt, dat met de aldaar teruggekeerde kruisboot op Woensdag den 28n Juni nog een Europeesch artillerist, afkomstig van het veron gelukte schip, gered is. Volgens den djoeragan der boot was deze militair wegens een kogelwond van Atjeh geëvacueerd, met wonden overdekt en in bijna hopeloozen toestand aangetroffen aan de vaste kust te Laboean, bij den ingang der Pedaka baai. Hij werd naar Telok-Betong gebracht en in het hospitaal aldaar opgenomen. Op zijn herstel scheen nog hoop te bestaan. De Ned. Ind. Stoombootmaatschap pij aan welke de Kroesen" toebe hoorde, heeft, zooals reeds vroeger is bericht, een groote som voor de achtergebleven betrekkingen der ver ongelukten disponibel gesteld, en te Batavia heeft zich buitendien een commissie gevormd, aan wier hoofd de resident staat, om insgelijks 'tot dit doel giften te verzamelen. Eerst moet men echter weten, wie vermist wordt en wie bedeeld dient te wor den. Buiten dit ongeluLteVordt nog uit Soerahaja het vergaan Van een schip bericht, dat 120 prachtige paarden aan boord had, en vloog op .de reede van Samarang een met petroleum, kruit en jenever geladen Chineesche jonk in. de lucht, en hebben wij nog een prahoe te betreuren, die ook met haar lading van petroleum ver brand is. Door gebrek aan water zijn in een weide te Staphorst twee runde ren omgekomen. Op voordracht van B. en W. en den betrokken schoolopziener is de hoofdonderwijzer eener openbare lagere school van het distrikt van Limburg, vader van een talrijk gezin, door den Gemeenteraad uit zijn be trekking ontslagen, ter zake van feitelijke aanranding van de eerbaar heid, door hem jegens zijn leerlingen, zoo gedurende als buiten den school tijd gepleegd. Te Rotterdam zijn twee schoen makers in hechtenis genomen wegens het maken en in omloop brengen van valsche rijksdaalders. Een er van wérd bij het uitgeven van zoo'n stuk op heeterdaad betrapt en dadelijk in arrest genomen. Yolgens het Fransche blad Echo du Nord" is een misdaad ge pleegd aan boord van een te Rijssel liggend Nederlandsch vaartuig, door het blad »Femme de Jean" Vrouw Jantje" of zoo iets) genoemd. Het blad verhaalt het gebeurde als volgt Zekere Jacob van de Buyzer, behoo- rende tot dat schip, vervoegde zich dezer dagen 's ochtends bij een te Rijssel wonenden Belg, zijn vriend, en verzocht dezen met hem te willen gaan naar den commissaris van po litie, daar hij den dood van den ge zagvoerder wilde aangeven. De com missaris van politie, vergezeld van een geneesheer, ging naar het schip en vond er het lijk van den gezagvoer der, Frederik Mollegrave uit Rotter dam, in de kapiteioskamer uitgestrekt op 'den bodem. Neus en mond waren gevuld met bloed. Het lijk werd terstónd naar de lijkschouwingsplaats gebracht en daar ontdekte men een diepe Wond Ónder dé linkerborst en sporen -an worging aan den hals. Toen Van de Buyzer gevraagd werd hoe den gezagvoerder de wond was toegebracht, gaf hij stamelend een onsamenhangend óhtwoord. De poli tie, verder onderzoek doende, vernam weldra dat twee jongelingen uit Rijssel twee dagen te voren 's avonds gezien hadden, dat er in de kapiteinskamer een hevig gevecht tusschen Molle grave en Van de Buyzer plaats had. De jongelingen, die Van de Buyzer dadelijk herkenden, hadden hem den kapitein naar de keel zien grijpen, hem vuistslagen in 't gezicht zien geven en een stoot op de horst toe brengen. Mollegrave viel toen op den grond en de jongelingen, die toen niets meer gehoord hadden, verwij derden zich daarop. Van de Buyzer loochende alles. Hij gaf voor dat hij 's avonds van dienzelfden dag bij eenige personen kazen had gebracht, waarmede het schip geladen was. Doch gevraagd zijnde, bij wie hij deze had bezorgd, verklaarde hij hunne namen zich niet meer te herinneren. Ook kon hij niemand anders aanduiden, bij wien hij op dien tijd geweest was. De vermoedens tegen Van de Buyzer worden nog verzwaard door de om standigheid, dat men in de kapiteins kamer slechts 20 fr. had gevonden, terwijl V. d. Buyzer in 't bezit was van meer dan 400 fr., waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Van de Buyzer, een Hollander van om streeks 38 jaren, is in hechtenis gehouden. Uit Melbourne wordt bericht, dat het stoomschip »Queensland" den 3n Aug. gezonken ishet scheeps volk werd gered met uitzonderiug van den 2n hofmeester. Minder ge lukkig was het scheepsvolk van het stoomschip >Mersey", dat den lln Augustus zonk. Slechts twee mannen werden gered. Een stuk van den muur van het nieuwe Avonmouth-dok bij Bristol stortte dezer dagen plotseling in. Het dok was bijkans voltooid en zou in de volgende week worden geopend. Nu zal dit, naar men verwacht, een jaar moeten worden uitgesteld, en dit ongeval zal de kosten van het werk met 100,000 pd. st. vermeerderen. Te Liverpool werd deze week het vonnis aan William Fish, den moordenaar van de 9jarige Emily Holland, te Blackburn, voltrokken. Fisch was uiterst kalm en gelaten. Te Huil brak Maandag brand uit in de houtzaagmolens en hout magazijnen van Thomas Seward. Alles werd totaal door de vlammen vernield. De schade wordt op onge veer 20,000 pd. st. geschat. De Engelsche Regeering heeft een belooning van 3000 gulden uit geloofd voor hem, die inlichtingen kan geven, welke tot ontdekking van den moordenaar van den advocaat Bravo zullen leiden. Officieel wordt medegedeeld, dat t8 Madrid eenige gevallen van cholera zijn voorgekomen, zooals trouwens ieder jaar het geval is. De Times maakt melding van een te Marseille bestaande fabriek van Marseiller boter." Zij wordt vervaardigd in een groote stearine- fabriek, waar ;500 personen werk vinden, VProdukt'hèet: »Marg'erïrie. Graisse alimentaire et Beurre factice. 't Heeft met de beste kwaliteit boter overeenkomst en bljjft goed, maar te Marseille lust men 't niet en daarom zal 't naar Londen gezonden worden. Het aantal leeuwen in Algiers, namelijk in de vruchtbare vlakte van de kust tot aan het hooggebergte, schat de leeuwen-jager Constant Chiret op 700800. Berekent men, dat een leeuw jaarlijks aan paarden, muilezels, runderen, kameelen, geiten, schapen, een schade van f1600 f2800 berokkent, en door elkaar 35 jaar leeft, zoo kan men nagaan van hoeveel belang de uitroeiing dezer dieren is. Chiret heeft daartoe een val uitge vonden. De Arabieren steken, om ze te verdrijven, de hosschen in brand; het bestuur heeft daarop een zware geldboete gesteld; maar de vrees voor den leeuw werkt sterker dan die voor de boete. Om groote smakelijke appels te verkrijgen, gaat men in Australië op de volgende wijs te werk. Wan neer de appel halfwassen is, hangt men er een schaal of kopje onder, maar zoodat de appel den bodem niet raakt. Men doet daar suiker en water in, zooveel dat de suiker wordt opgelost. De appel moet in dit suiker water hangen, waartoe het zoo het verdampt is, aangevuld wordt. De appel zuigt dat vocht op, en wordt daardoor buitengewoon groot en heer lijk van smaak. HELDERSCHE MOPPEN. Er zijn grappenmakers, die niet altijd even kiesch zijn in de manier van aardig te willen zijn en het is daarom wel eens goed, dat deze of gene gestraft wordt door zijn eigen grappig heid, zij het ook slechts tot afschrikkend voor beeld. Zulk een voorbeeld vinden we in het volgende bericht: Een koopman uit Antwerpen ging naar luik om eenige nalatige schuldenaars tot betaling aan te manen. Onderweg van het station in de laatste stad naar het hötel ontmoette hij toeval lig een zijner debiteurs en zeide tot hem: Zoo, mynheer, dat doet me pleizier u juist te ontmoeten. Ik kwam u eens spreken over hetgeen gij mij schuldig zyt. Op het oogenblik schikt het me niet, mijnheer. Dan zal ik u moeten vervolgen. Doe dat niet, wacht liever nog drie maanden. In dien tijd verwacht ik geld. Trek dus over drie maanden op mij. Ik wil niet onhandelbaar zyn. Aan welk adres moet ik op u trekken? Rue Robesmont No. 29. De drie maanden waren spoedig voorbij en de koopman, -die toch tc Luik moest zijn, wilde in persoon het geld gaan innen. Dan aan Roe Robesmont No. 29 komende, zag hij, dat hij voor de deur van het kerkhof stond. De gedachte kwam natuurlyk terstond bij hem op, dat hy gefopt was, maar voor alle zekerheid schelde hij en vroeg aan den opzichter of de heer X. daar ook was. De heer X., herhaalde de opzichter, Ja, sedert gisteren. Zou ik hem dan wel eens mogen spreken? Ik kom voor geldzaken. Voor geldzaken? En ik zeg u, dat hij hier is. Juist, dat heeft hij me ook gezegd? Hij-zelf? Maar gij wilt toch met geen doode over geldzaken spreken? De grappige schuldenaar lag op den vervaldag van den wissel ter plaatse, waar hij beloofd had hem te znllen betalen, op het kerkhof. Iemand vroeg een niet zeer snuggere dame, die in een stad woonde, welke in den laatsten tyd den naam had gekregen van bijzonder on gezond te zijn Waaraan, schrijft u de buitengewone sterfte toe in deze stad Wat zal ik u zeggen, was het antwoord. Ik weet er geen reden voor op te geven. Men kan er toch weinig op aan, maar dagelijks hoort men van sterfgevallen van menachen, die vroeger niet gestorven zijn. Een man was beschuldigd zyn vrouw een stuk nit het oor te hebben gebeten. De man loochende en de vrouw was, ter wille van haar echtvriend, niet geneigd het feit te erkennen. Door den rechter in het nanw gedreven, antwoordde de vrouw op de vraag, wie het dau gedaan had, in een vlaag van wanhoop: „ik zelf." Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. 5e Lijst. Nos. 10597 en 11296 elk f 1000. Nos. 9566 17570 en 19467 elk f 400. Nos. 1428 8574 en 12824 elk f 200. i Nos. 3125 5408 6102 6488 6986 7087 9296 9670 11167 11600 12564 16504 17897 19090 19997 en 20743 elk f 100. 6e Lijst. No. 9456 f 10.000. No. 9903 f 1500. Nos. 2586 en 17738 elk f 1000. No. 20451 f 400. Nos. 7723 8629 12376 15091 en 15591 elk f 200. Nos. 1869 3931 4474 4481 4583 7230 8406 11194 12636 en 13968 elk f 100. 7e Lijst. Nos. 3225 4097 4590 en 20414 elk f 1000. Nos. 5169 9453 11309 11340 en 17473 elk f 400. Nos. 6499 en 8816 elk f 200. Nos. 1006 3619 3763 6922 8693 10460 10838 12741 17183 18690 en 20722 elk f 100. Burger Jij ke Stand Helder, van 15 tot 18 Augustus 1876. ONDERTROUWDF, Metting, kok bij de marine en B. van den Berg, weduwe M. Schifflers. J. de Roos, zeeman en H. Kunst. R.Gauw, timmerman en T. van Straten. J. Govers, scheepstimmerman en H. Gude. P. Kooger, zeeman en G. R. Fortuin. GEHUWD: P. Dekker en J. C. Burgers. P. G. C. A. Gans en C. de Waard. BEVALLENK. Jacobs geb. Snoek, D. W. Stoll geb. van Bon, 2 Z. K. Wessel geb. van der Schaaf, Z. T. Schonten geb. Bakker, D. G. Mulder, D. A. van Pelt geb. Grin, Z. OVERLEDEN: W. Krul, 3 m. M. Tol van der Meulen geb. Snoeij, 90 j. G,- F. Teeken, 16 m. XÖQj veertig jarige echtvereeniging van DAVID SIMON KORPER fn ELISABETH DUITS. Helder, 21 Aug. 1876. Uit naam der familie A. S. KORPER. Receptie Zondag a. s., ten huize van den heer N. PEKEL, Middenstraat. SOEP) 25-jarige echtvereeniging van PETRUS LODEWIJK BEENAERTS en ALIDA APLONLA BRUGGEMANS. Helder 20 Aug. 1876. Uit naam hunner dankbare Kin deren. gDSQeosgooseooracr iS1/2-Jarige Eclitvereenigiug van P. ROGGEVEEN en G. HELLEMAN. Nieuwediep, 18 Aug. 1876. Ondertrouwd JACOB GOVERS en HENDRIKA GUDE. Helder, 17 Aug. 1876. Ondertrouwd J. B. PISCAER en W. J. OVERTOOM. Helder, 17 Aug. 1876. Geen Receptie. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. DE ROOS en H. KUNST. Helder, 17 Aug. 1876. Geen Receptie. Eenige en algemeefce kennisgeving. Ondertrouwd t, R. G O U W. en T. VAN STRATEN. Helder, 17 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Heden schonk, door Gods goedheid, mijn geliefde vrouw CLASINA van der SCHAAF, mij, na een moeielijke verlossing, het 15e Kind, zijnde een Zoon, genaamd Pieter. Nieuwediep, 16 Ang. 1876. H. WESSEL. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1