't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene iVicnws- en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 367. Woeasdag 23 Augustus 1876. Vierde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. IVlinimumlijders. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooat-lndiê: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. Wanneer men dit woord leest, denkt uien onwillekeurig aan de onderwijzers. Ditmaal hebben wij echter niet ben op 't oog, als wij eens een lans willen breken voor mini mumlijders. 't Zijn de rijksveldwachters en brievènbestellers, die wij bedoelen, en die zeker meer dan iemand anders aanspraak maken op ondersteuning. De diensten door beide nederige klassen van ambtenaren aan de maatschappij bewezen, worden wel is waar niet altijd erkend, wat reeds treurig genoeg is, maar daarenboven alleijammerlijkst beloond, wat natuurlijk nog treuriger is. Verbeeld u, in den tegenwoordigen tijd van een traetement van f 400 a f 500 te moeten leven met vrouw en kinderen, 't Is niet mogelijk, zult ge zeggen, lezer, en toch genieten rijksveld wachters en brievenbestellers niets meer. Wordt er dan niets voor die menschen gedaan zal misschien deze of gene vragen. Ja lezer, maar niet in 't belang hunner gezinnen, alleen wordt er nu en dan eens een wijziging in hunne costumen gebracht. Nog onlangs werd bepaald dat de nestels der rijksveldwachters zouden vervangen wor den door fouragères. Van tractementsver- booging.was daarbij evenwel geen sprake. Treurig, niet waardat menseben, die voor have en goed vau anderen waken, die orde en rust bandhaven, die terstond, zoo wel bij dag als bij nacht, voor iedereen ge reed staan, zoo slecht beloond worden. En welk een ondankbaar ambt bekleedt een politic-agent daarenboven nietAltijd door een onnadenkend deel van bet publiek ge dwarsboomd en geminacht, gaat bij rustig en kalm voort met de vervulling zijner vaak zoo moeielijke plichten. Als wij daaraan denken, moet ons ook de verzuchting van 't gemoedOch publiek, waardeer in 't ver volg een beetje meer die mannen, werk ben toch in vredesnaam nooit tegen, maar leen ben, waar 't noodig is, asjeblieft een bandje tot bevordering van orde en rustDe maatschappij zal er voorzeker bij winnen. Slaan wij nu eens 't oog op den brieven besteller. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is hij in de weer. Altijd maar loopen en draven, of 't snikheet is, of dat de win terstorm bem sneeuw en hagel in 't gelaat jaagt. Hij beeft één wachtwoord en dat beet „voorwaarts." Hoe reikhalzend wordt niet door velen soms naar zijn komst uit gezien en onbewust van de tijdingen, die bij in zijn taacb met zich rondvoert, gaat hij haastig voort om ieder zoo spoedig mo gelijk te bedienen. Maar als men die nut tige dienaren der maatschappij daar zoo rusteloos ziet voortijlen langs den weg, dan denkt men er vaak niet eens aan, dat ze voor ruim een gulden een gauscben langen dag in de weer zijn. Dat mag niet langer zoo gaan, lezer, rijksveldwachters en brievenbestellers moe ten een belooning ontvangen, geëvenredigd aan de duurte der levensbehoeften in onze dagen, ze mogen niet langer gebrek lijden. Maar hoe zullen wij, burgers, daarin voor zien? Welaan! laat ons alvast beginnen om deze regelen onder de oogen van in vloedrijke mannen te brengen. In 't Eu- gelsch Parlement was een Plimsoll te vinden, die de belangen der zeelieden met good succes bepleitte. Zou er in onze Tweede Kamer niet een andere Plimsoll willen op staan om eens een lans te breken voor de rijksveldwachters en brievenbestellers, die nu nog_ tot de categorie„M inimura- lij ders" bebooren?Wij hopen 'tvan harte. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Ang. 1876. De brng over de Binnenhaven is Zaterdag jl. weder voor het publiek verkeer geopend. Reeds lang was naar deze gebeurtenis dóór de voerlieden en kleine karrijders reikhalzènd uit gezien, daar zij vaak met inspanning en soms met schade aan hunne koop waren, deze over de hulpbrug moesten dragen, of zich de moeite getroosten een reis rondom 's Rgks werf te maken om de haven te hereiken. Toch is de vernieuwing der brug met den meesten spoed uitgevoerd, en koestert menigeen de stille hoop dat het tijdstip nu weder ver af ligt dat zulke moeielijkheden zich op dit punt weder znllen voordoen. Men schrijft uit Amsterdam: Het ramtorenschip Koning der Nederlanden" ligt nog voor de Noord zeesluizen, maar er bestaat alle hoop dat het binnen betrekkelijk Korten tijd zee zal kannen kiezen, niettegen staande het gewenschte springtij reeds voorbij is. Er moeten alleen nog eenige, door den kommandant van het ramtorenschip noodig geoordeelde voorzorgen genomen worden. Daar mede is men waarschijnlijk reeds heden gereed gekomen. Gisteren morgen ten half negen ure heeft te Amsterdam, in de Hooft- straat een felle brand gewoed, welke ontstaan is door het koken van koffie door de werklieden, in een in aanbouw zijnd heerenhuis. Niet min der dan vier, bijna gereed zijnde huizen, zijn tot den grond toe afge brand, terwijl van vijf daartegenover staande huizen, slechts de muren zijn overgebleven en nog vier andere perceelen ernstig beschadigd werden. Ook de op de straat aanwezige bouw materialen zijn verbrand. Drie brandweermannen werden terwijl zij zich van een muur lieten zakken en deze bezweek, gewond, waaronder een zeer ernstig. De vorige week overleed te Katwijk aan Zee, zijn geboorteplaats, op bijna 80jarigen leeftijd, de oud- koopvaardij-kapitein Amerik Schaap, broeder der orde van den Nederl. Leeuw. Vele oud-Indiërs zullen zich den naam van dien achtenswaardigen man nog herinneren. De overledene was een der laatst overgeblevenen van den staf der bekende gezagvoerders van de firma Van Hoboken, die vóór een kwart eeuw en vroeger de voornaamste passagiers en familiën van Nederland naar Java en vice versa overvoerde. Thans is die zeilvaart schier geheel door het stoomschip verdrongen. Ka pitein Schaap behoorde nog tot die zeer beschaafde ervaren scheepskapi teins, welke op de lange zeereizen langs de Kaap als een vader aan 't hoofd stonden der passagiers en equi page, zoo geheel verschillend van de positie van kommandant van het tegenwoordige rtóomschip. De hoogste reis uit, om met zoodanige gezag voerder die te mogen maken. De heer Schaap maakte vele jaren deel nit van de commissie tot exa- minatie van stuurlieden en was im mer de vraagbaak der mannen van zijn vak. Een lekke pjjp cognac, die de heer Roetemeijer te Amsterdam wei gerde te ontvangen en die onbeheerd op straat bleef liggen, is in brand geraakt. Het brandende vocht liep door de göot. De brandweer wierp het vat in den Amstel en dempte den brand in de goot met zand. Zekere D. N., assistent aan het postkantoor te Bèrgen-op-Zoom, is Zondag, na in voorloopig verhoor te zgn geweest, aan het bureau van politie, naar de gevangenis overge bracht, beschuldigd van verduistering van gelden. De man is vader van een talrijk gezin. Zaterdagavond zijn twee ver pleegden uit de Rijksgestichten te Veenhuizen, die, belast met 't over brengen eener som van f 30, daar mede waren doorgegaan, gearresteerd, nog in het bezit van ruim f20. Zondagavond is te Well bij Ammerzoden in den Bommelerwaard brand ontstaan, waarbij 10 arbeiders woningen zijn in de asch gelegdde oorzaak is nog onbekend. In het Vlagtwedderveen is ook een veen en turf brand ontstaan, die een grooten omvang verkreeg, en tijdens de afzending van het bericht nog steeds verder voortwoekerde. In Oirschot, Best en omstreek woedt een hei- en boschbrand, die reeds een grooten omvang had en ook bij 't afzenden van 't bericht nog niet gebluscht was. Een Dordtsche firma, die Bel gische centen" aanneemt, ontving op één dag voor f1030, een ander Dordtenaar op één avond voor f400 aan die mnnt. Men schrijft van Leiden 19 Aug. De oudste inwoonster onzer stad, mevr. de wed. A. Blussé de Jonge, geb. Maizonnet, is in den oudordom van bijna 103 jaren overleden. Sedert Vrijdag zijn weder vier kolonialen van het werfdepot te Har derwijk gedeserteerd, wier spoor nog onbekend is. Het stadje Schwetzkau in Silezië is voor ruim drie vierden verleden Woensdag binnen een paar uren afgebrand. Ongeveer 200 huizen zijn in de asch gelegd. Te Londen is Vrjjdag de on dragelijke hitte bij een frisschen ZO. wind verminderd. Het opkomend onweer dreef voorbij, maar op vele andere plaatsen zijn geduchte buien met overvloedigen regen losgebarsten. Te Aken werkte een 70 jarig man met zijne vrouw in het veld. Om de hitte ontboden zij hnn 26 jarigen zoon, om hen te helpen. Deze toonde zich als gewoonlijk norsch en weerstevendde vader onderhield hem daarover, waarop de zoon zoo woedend werd, dat hij met een hooivork zijn ouden vader een wonde toebracht, waaraan deze kort daarna overleed. Te Greenock heeft een dief bij een diefstal in een tabakswinkel, zijn gebit laten liggen. Men is hem daar door op het spoor gekomen. Over het geheele Zuiden van Ierland woedde dezer dagen een hevig onweer. Men vreest voor den aardappeloogst. Een Franschman sprong dezer dagen uit een der treinen van de South Western Railway", toen deze een snelheid van 40 Eng. mijlen in het unr had. De waaghals werd vreeselpk verminkt op den weg ge vonden en mén vreest voor zijn leven. De rédeii van deze roèkeloóze han deling was, dat hg bemerkt had dat hij in een verkeerden trein was gestapt. Volgens den Parijschen corres pondent van de »KoIn. Zeit". heeft de justitie te Parijs een zekeren Verey, een Pool uit Krakau, die op straat de Wacht am Rhein" had gezon gen en daarmede was voortgegaan, niettegenstaande een Fransch officier hem verzocht op te houden, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De luit. der zouaven Pinot wandelde in 't wit gekleed met een sergeant-majoor in den tnin der gevangenis achter Ain-el-Belg, in Algiers. Een schildwacht, die hem voor een vluchtenden gevangene hield, schoot op hem eh trof hem in 't hart. Verleden Zondagmiddag wilde een Berljjnsch huiseigenaar zich naar Potsdam begeven. Hij zat reeds in een coupé, doch sprong er weer uit, daar hij in de wachtkamer zijn kostbaren stok had laten liggen. Het scheen echter dat er reeds een liefhebber voor den stok geweest was, want hg was niet meer te vinden, en onze man moest het zoeken staken, daar de trein op het punt stond te ver trekken. Toen hij nu op het perron terug gekeerd was, kon hg zgn coupé niet meer terngvinden en moest nog big zgn een plaats in een anderen wag- gon te bekomen. De trein zette zich in beweging, maar tot zgn grooten schrik bemerkte hij, dat hg in de eerste coupé zgn demi-saison had achtergelaten, hetgeen te onaangena mer was, daar er een portefeuille met drie honderd mark waarde in was. De trein reed zonder ophouden naar Potsdam dooreerst daar kon de man zgn jas opzoeken. Hij vond hem echter spoedig, maar deed van schrik een paar stappen achteruit, toen hg de portefeuille miste. Gedu rende de reis was zij den weg van den stok gevolgd. De »Philadelphia-Demoeraat" maakt gewag van een eigenaardige roo vergeschiedenis. Sedert eenige jaren heerschte in de stad Roseville, in Pennsylvanië, een geweldige schrik door een reeks inbraken, waarvan de daders ondanks de gverigste nasporin gen, niet ontdekt konden worden. Van tijd tot tijd werden die nachte lijke bezoeken herhaald, en de roo vers wisten in den regel altijd het tijdstip te kiezen, waarop groote sommen gereed lagen. Zoo had de leerlooier. Weber een som van 30,000 dollars op zgn kantoor liggen tot aankoop van landmaar op zekeren naeht in den herfst was alles verdwenen. In den laatsten tijd waren de dieven nog brutaler geworden. Ten getale van 7gf, drongen zij gemaskerd bij zekeren Bellmann, niet ver van Rose ville, binnen en dwongen hem, nadat slagen en andere martelingen vruch teloos gebleven waren, de plaats te noemen waar hij zijn kapitaal ver borgen had; zoo niet, dan zonden zij hem op een stoel vastbinden, met petroleum bestrgken en levend in brand steken. Niet lang geleden vervoegde zich bij den rechter Tomlinson, in Rose ville, een elegante jonge dame, die onder het noemen van haren naam en het geven van eenige meerdere inlichtingen, aannam het bewijs te leveren dat Charles Weber, de zoon van den bestolen looier, aanvoerder was der dievenbenden die Roseville zoo verontrustten. Tot bewgs gaf zij den verbaasden rechter een pak brieven, waarin de vroolgke Charles haar op de loszin nigste wijze zjjne roo vers-avonturen verhaalde. De rechter liet eerst den vader, daarna den zoon voor zich verschijnen en zag dat laatstgenoemde op het zien van de dame en van de brieven onmachtig werd. De jonge dame was een verlaten beminde uit Philadelphia. De jonge roo verhoofdman is gevlucht, maar zijn vader heeft aangeboden de door ande ren geleden schaden te vergoeden. INGEZONDEN. Mgnheer de Redacteur! Ik verzoek u beleefd het volgende te willes plaatien „De ondergeteekeude kan niet gelooven, dat het ia de bedoeling ligt van de Administratie der Spoorweg-Maatschappijbij, het laten loopen van YOLKSTRETNEN naar den Hang en Rotterdam, dat de kaartjes door opkoopers worden genomen en men, zooals na, aan het station, een anr na het tijdstip der verkrijgbaarstelling geen ankel kaartje meer kan bekomen, terwijl men ze bij den heer Overtoom, koffijhaishonder in de Spoor- itraat, daarentegen kan koopen togen 25 cent per stuk hooger, welke heer ze bij 25 of 50 stuk* tegelijk kan krijgea en er dus een aardig dnitjo aan wil verdienen. De Spoorweg-directie zal ongetwijfeld aan hat verzoek van vele werklieden, om znlks by vol gende gelegenheden niet meer toe te laten, wel willen voldoenen niet dulden dat van de VOLKS-trein door opkoopers een BROODWIN- NING-trein worde gemaakt." W. M. van ZWEDEN. FLIK. Nu schijnt men toch goed te rord'ren Flok, met het Noordzee-Kanaal FLOK. Ja, als men ten minste afgaat Op het blufferig kabaal. Dat laatst enk'le kranten maakten; Maar dat 't nog niet veel beduidt Bleek met 't oorlogschip „de Koning," 't Kon er Zaterdag niet uit. FLIK. Maar dat kwam, naar ik heb vernomen. Omdat 't toen zoo heeft gewaaid. FLOK. Ik meen dat men al te spoedig Reeds Victorie heeft gekraaid, Want hier was het prachtig waertje, 't Komt me als lak voor, beste vrind, Dat men daar fiasco maakte, Naar men zegt, door harden wind, 't Zal een doekje rijn voor 't bloeden, Want als hier een stormwind flait. Zeilen schepen, stoomen booten Onze haren in en uit. FLIK. Dat kan vast geen mensch ontkennen, Die althans verstandig heet En zegt licht van U, dat ge altijd Ook iets te bedillen weet; Maar wat moet men nn beginnen, Nn 't met 't schip zoo tegenslaat? FLOK. Wel, mij dunkt 't is 't beste, dat men 't Daar als wachtschip liggen laat' HELDERSCHE MOPPEN. In Amerika hebben de menschen een eigen aardige manier, naar het achijnt,' om predikanten, bijgelegenheid dat zij hun intreéreJe honden, een feest aan te bieden. In de atad Texas toch heeft men op een dag, waarop de nieuwe pre dikant zich voor het eerst heeft doen hooren, een harddraverij georganiseerd. In Bohcmen is het, naar het schynt, niet gemakkelijk om een mau voor zijn dochter te vinden. Dat zon men althans opmaken nit het volgende bericht Eenige dagen geleden heeft de gemeenteraad van het atadje Meinich van een tachtigjarigen smid nit een dorpje in de bnnrt een postkaart ontvangen, waarop te lezen stond, dot de grijs aard aau deu gemeenteraad vroeg om hem een schoonzoon te zenden, die de smidse zon kunnen overnemen en zyn dochter zon willen trouwen, dewyl hij ruit moest gaan nemen, zijn dochter nog niet verloofd was en in zijn dorp niemand was, die hem als schoonzoon beviel. De kaart gaf verder aangaande den leeftijd ca de hoeda nigheden van het uit te huwelijken meisje geen enkele meer: nauwkeurige inlichting. De ledan van den gemeenteraad hebben desniettemin het ver zoek in overweging genomen. Burgerlijke Stand Helder. van 18 tot 22 Angnstna 1876. ONDERTROUWD: J. J. van den Bos, schilder en J. E. van den Bosch, weduwe R. Kan. W. de Jong, timmerman en A. Bakker. GEHUWD: Gecne. BEVALLEN: G. Bruniug geb. Dito D. fc— W. J. Beukenkamp geb. Kerkhof D. E. Maar- leveld geb. Buter Z. A. M. Brnhl geb Wfil- denhnis D. T. van Nieuwenhuijse geb. Met- zelaar Z. J. van Iwaarden geb. Hollsmani, Z. J. v. IJzendoorn geb. van Pelt Z.M. Scha- gen geb. Dekker Z. M. Oudkerk geb. Cohenno D. B. Snijder geb. Langedijk Z. OVERLEDENM. Loscher, 7 m. Ui Tholón, 34 j. C. J. Marchand. 11 w. A. Bakker, bijna 4 m. C. Rezel, 1 j. D. Bruniug. 11 n. H. B. Specker, 62 j. K. Krijnen, 4 m. J. Petrus, 5 in. J. T. vau Itoozen- dam, 66 j. A. Roerdomp, 3 m. A. Krijns, 7 m. M. Koiter, 8 m.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1