't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- M <n Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën. Voor de Leden der Be Majoor, Plaatselijke KommaMant, De leverantie van Levensmidie- len, Braai- ea Lichtstoffen voor pui Etahlissement. fatsoenlijke Dienstbode. isiu. 376. Zaterdag 23 September 1676. Vierde Jaargang. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. SEPTEMBER. Zaterdag 23, Zondag 24, Maandag 25, Dinsdag 26, Woensdag 27 Donderdag 28, Vrijdag 29. Zaterdag 23 September: Opgang der Zon 5 uur 48 minuut. Ondergang 5 uur 55] minuut. Maandag 25 September: Eerste kwartier. De Rijkskroon, die de hairen Van koningen versiert, Begeerlijk en gevierd, Blijft nijd en -wangunst baren; Maar onverganklijk schoon, Blinkt boven hofsieraden. De vrucht van eed'le daden: De eenvoude Burgerkroon. Gekard I. Spook. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndiê Eiken Donderdag, 's avonds6.30. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 22 Sept. 1876. Dinsdag a. s. zal de d.d. Schut terij alhier voor het laatst in dezen zomer onder de wapenen komen en bij die gelegenheid met de muziek een militaire promenade door de ge meente maken. De Dinsdag jl. door den raad dezer gemeente vastgestelde gemeente- begrooting voor den dienst van 1877, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 181,088.44 die voor het Alg. Wees huis f 15,772.62V3; voor het Burg. Armbestuur f 9650 en voor de d.d. Schutterij f 1698. Tot hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen alhier zijn benoemd de heeren G. Disper, van hier, en G. Evers, van Wilp. Het afgekeurde transportschip »Java," liggende aan 's Rijks werf alhier, zal eerstdaags worden gesloopt. Woensdagnacht ten 21/s uren werden de ingezetenen uit hun slaap opgewekt door het brandalarm van klepperlieden en klokken. De brand was ontstaan in de uitgebreide wijk plaats van gebrs. Moorman, aannemers alhier. De vlammen, die van alle kanten voedsel ontvingen, deden spoe dig het uitgestrekte terrein met zijn pakhuizen en loodsen vol hout en andere brandbare stoffen in puin en asch verkeeren. Gelukkig ging de wind op eens liggen en werden daar door belendende perceelen gespaard. Janmaat" heeft zich weder uitmun tend gfehouden en wij hoorden een brandmeester erkennen, dat zonder hnnne hulp, de rampen bij brand in deze gemeente niet zelden onbere kenbaar zouden zijn. De eigenaars zijn, naar wij vernemen, tegen brand schade verzekerd, maar hunne knechts verloren al hun gereedschap. Volgens den »H. en N. Ct." gaf de spuit van het Wachtschip het eerst water. Zijn onze informatien juist, dan was het de Gemeentespuit No. 5. Het programma van de feest viering ter gelegenheid der onthulling van het monument »Alemaria Vic- trix", te Alkmaar op Maandag 9 October a. s., is als volgt vastgesteld 's Morgens. Bespelen van het Caril lon. 12 uren. Onthulling van het monument. Volksvermaken in den Geesterhout. Gedurende de pauze voorstelling in de goochelkunst. Harddraverij in den Kennemerhout, met paarden van zessen klaar, 's Na- midd. 2 uren Matinee Musicale door het orkest van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, onder directie van M. Joh. Coenen, met feestelijke toespraak. 7 uren. Vuurwerk door den vuurwerkmaker J. F. Hendricx te Antwerpen, aan de kanaalkade. Na afloop van het vuurwerk muziekuit voering in een tent op de Steenen- brug, met prachtige illuminatie. Con cert door het orkest van M. Joh. Coenen, met reünie en bal in het lokaal Vervloet. Een zeer droevig ongeluk viel gisterenmorgen in de Ferdinand- Bolstraat te Amsterdam voor. Terwijl in twee in aanbouw zijnde huizen een achttal personen aan den arbeid waren, stortten omstreeks 11 uren eensklaps de perceelen in en begroe ven de werklieden onder het puin. Groot was de verslagenheid in de geheele buurt. Gelukkig kwam de daar wonende brandmeester Van den Burg op de gedachte, door een brand schel kennis van het gevaar te geven, waarna de brandweer met den meesten spoed die hulp kwam brengen, welke zij reeds in andere gevallen van dien aard bewezen heeft. Het werk der opgraving werd nu door hare zorgen met beleid volbracht. In angstige spanning wachtte de menigte den uitslag af. Deze was betrekkelijk gunstig; alle acht werk lieden zijn levend te voorschijn ge bracht, doch allen ook in gekwetsten toestand. De verwondingen van twee hunner zijn zelfs zeer gevaarlijkeen dezer ligt op het uiterste. De politie had inmiddels gezorgd, dat brancards aanwezig waren om de ongelukkigen naar het Gasthuis te vervoeren. De mare van het jam merlijk ongeluk was snel door de stad verspreid; overal ontmoette de droeve stoet op zijn weg een deel nemende menigte. Naar de oorzaak van het gebeurde wordt natuurlijk een ernstig onder zoek ingesteld. Uit Zaandam meldt men dd. 19 Sept. aan de H. Ct. Gisteren in den vooravond zijn een boerenmeid, die in een land zat te melken, en een jongentje van ongeveer 11 jaren dat zich aan haar zijde bevond, door den bliksem getroffen. De meid vond men bewusteloos, doch het jongentje was dood. De hals was geheel zwart. De koe schijnt ongedeerd gebleven te zijn. Een bijzonderheid is deze, dat voor 2 jaren een ander zoontje van denzelfden vader in hetzelfde land mede door den bliksem getrof fen werd. Maandagavond is in de gemeen-- te Wormer een houtzaagmolen door het onweder getroffen en geheel af gebrand. De Ned. »Nat. Yereeniging van Werklieden" te 's Hage heeft' een leening uitgeschreven van f 120.000 tegen 41/2 pet. a pari voor den bouw van 87 woningen op het terrein in den Zusterpolder, waarvan zij door aankoop eigenaresse is geworden, daartoe o. a. in staat gesteld door een haar voor 20 jaar verstrekt ren teloos voorschot van f 10.000. Vroe ger bouwde zij 39 woningen in de Sumatrastraat, waarvoor zij f 50.000 opnam tegen 3 pet. Aan alle daaruit voortvloeiende verplichtingen kon zij voldoen, en bovendien een eigen kapitaal vormen van f 5000, behalve dat er ziekengeld wordt uitbetaald. Te Breskens werd Zondagavond te 11 uren de zoon van den slager D. voor dood thuis gebracht. Hij was vreeselijk verwond met een snij dend werktuig, vooral in het aan gezicht; men vermoedt, dat hij door zekeren V. uit minnenijd is aange vallen de lijder is niet buiten levens gevaar de justitie doet onderzoek. Nadat jl. Maandagmiddag aan den Noordwal te 's Hage het lijk was opgehaald van het 17jarig meisje, dat Zondagavond in twist met haren minnaar moet verkeerd hebben, heeft men Woensdagnacht, op dezelfde plaats, uit het water opgeviseht het lijk van haren minnaar, A. J. H. Beiden hebben door verdrinking een einde aan hun leven gemaakt. Nog eiken avond moeten te Amsterdam talrijke troepen jongens uiteengejaagd worden; dat geschiedt echter gemakkelijk door de politie. De verbittering der burgers tegen de militaire big kt echter zeer groot te zijn en is Dinsdagavond weder toegenomen door een vechtpartij in de Kalverstraat, waarbij een paar jagers klappen uitdeelden onder een troep kinderen, Een hunner trok zijn sabel en kreeg het toen nog kwader met de burgers, die hem te lijf wilden. Hij werd door een officier van zijn wapen met de sabel in de hand ontzet. Maandagavond is te Bergum, waar het kermis was, een moord ge pleegd door een boerenjongen van 21 jaren op een inwoner van Stroobos of Grijpskerk, die, naar men zegt, onverhoeds werd overvallen op een wandeling met nog eenige jonge lieden. Minnenijd is de drijfveer van deze gruweldaad. De dader is gearres teerd. Te Edimburg heeft een koop man twee zijner kinderen vermoord en zich daarna door een trein laten overrijden. Financieële zorgen waren de aanleiding tot deze wanhopige daad. Het bevestigt zichdat de Fransche marine-kapitein Mairet in Nieuw-Caledonië' bij een aanval op een der hoofden der wilden, gevan gengenomen, gedood en opgegeten is geworden. Men bereidt een expe ditie voor om Mairet te wreken en Poindi-Paschuni, het inlandsch hoofd, te vatten. Een verschrikkelijk ongeluk is voorgevallen te Nouvion: een ont ploffing van een groote hoeveelheid kruit in den kelder van een ketel lapper, Arthur Riffe, heeft dezen ongelukkige met zijn vrouw, drie kinderen en een werkman, die bij hem in dienst was, gedood. De om staande huizen schokten op hunne grondslagen en hebben allen min of meer geleden. De ingenieur Henry Giffard zal voor de tentoonstelling te Parijs van '78 een monsterballon vervaardigen van 25.000 kub. meter inhoud, 34 meter middellijn, 50 meter hoogte en een gewicht van 5000 kilogram. Bevestigd aan een kabel van 2500 kilogram, zal dë ballon met een kracht van 5000 kilogram 500 meter opstijgen. Tot vulling van den ballon met waterstofgas zullen ruim 50.000 kilogr. ijzervijlsel en ruim 100.000 kilogr. zwavelzuur-hydraat noodig zijn. De vulling zal ongeveer 48 uur duren. Twee jongens, een van zestien en een van vijftien jaar, hadden, zoo leest men in de Parijsehe bladen, een vernuftig middel uitgedacht om met name de kruideniers der hoofd stad te bestelen. Voorzien van een tamgemaakte muach, lieten ze deze in een winkel binnenvliegen en liepen haar na, al roepende: o mijn musch, mijn muschEen jacht onder de kisten en vaten begon, waaraan de winkelier, de bedienden en de kalan ten om het ijverigst deelnamen, en ge durende welke de jonge gauwdieven niet draalden hunne wijde zakken te vullen. Eindelijk liet op zeker teeken de vogel zich vangen en men toog verder om hetzelfde spel elders te hervatten. Verleden week echter zijn beide knapen gevat, doch hunne ge vleugelde medeplichtigen ontkwamen. In het begin dezer week heeft in Noord-Amerika een vrij hevige storm gewoed. Op vele plaatsen wer den de telegraafkabels omvergewor pen en de gemeenscltap verstoord. Van het hoofdgebouw van dé ten toonstelling te Philadelpbia werden verschillende ruiten ingeslagen en de Engelsche en Amerikaansche afdee- lingen leden aanzienlijke schade. Als een bewijs hoe overdreven de gebeurte nissen te Amsterdam, dezer dagen voorgevallen, in andere plaatsen van ons land werden voor gesteld, kan de volgende brief dienen, welke aan het Vliegend Blad van Amsterdam ter plaatsing is afgestaan: Tutjehoen, 14 Sept. 1876. Waarde Neef en Nigt. Wij laten u weeten alsdht wij nog vrïs en gezond zijn het zal bij nw liede wel niet zoo zijn en daarom neem ik de pen op om wanneer gij nog leven mogd mij te schrijven want o erwort hier zoo venl naarigheid vertelt, is het waar dat er Dinsdag 184 mensen vermoort zijn geworden door de zoldaate en het paardevolk en datte de burgers heelemaal het huis van de burgemeester met peuteroolie hebbe gesmeert om het te late verbrande, ons is het vertelt, en met een alsdat cr in de grote kemedie een ziekezaal was gemaakt voor diegeene die gewont ware en er was geen huis daar nog heele rnite in ware. Sieme de venter zijt dat er 128 verdronke binne en dat het nog venl erger is, als te pareis met de communie dus waarde neef as je nog vlugten kan vlugt met uwes vrouw en de kinders hier heen hier wete wij niks. Ons huis staat open voor u al is het 14 dagen, stuur mij cito cito terng hoe of het is want we beunen errig nieuwskierig Haar u en de uwen. Zijt van ons gegroet die zig noeme nw oom en peet. N. N. Burgerlijke Stand Helder. Van 19 tot 22 Sept. 1876. ONDERTROUWD: A. Zoetcndorp, torpedist, weduwnaar van A. van Brederode en J. M. Klinkert. W. G. L. Olivier, zeeman en M. C. Pot. J. L. Dingler, stoker en T. Bontes. GEHUWD: S. A. Uittedewillige en M. A. Monnichmann. E. J. Bos en A. van Laar. A. Brnijn en T. Reinders. BEVALLEN: C. Langeveld geb. Kalis D. J. W. Bergsma geb. Grimijser Z. M. Seiden- stiker geb. Raven D. M. Hankes geb. de Beer D. A. M. C. Liedmeijer geb. Wagenaar D. M. van Wolferen geb. Klop D. OVERLEDEN: C. Heeres, 16 d.J. Gorter, 2/d. J. H. Brinkman, 6 m. Ambtshalve ingeschreven 2. DE SLUITING DER MAIL naar Batavia en Padang, te verzenden per stoom schip „Stad Amsterdam", geschiedt voor druk werken den 29 Sept., na aankomst van trein III (N.-Holl. Spoorw.) ten 10.58 des avonds, voor brieven den 30 Sept., na aankomst van trein I ten 9.47 des avonds. De brieven en drukwerken naar Batavia en Padang, te verzenden per stoomschip „Friesland" nit Rotterdam, geschiedt den 26 Sept. vóór het vertrek van trein C (N.-Holl. Spoorw.) ten 6 ure de9 avonds. De Directeur van het Postkantoor te Helder, WENTHOLT. 25-JARIGE ECHTVEREENIGINBj van HENDERIKUS RIEDEMAN en 3 JANNETTE BOENDERMAKER.? Helder, 25 September 1876. Uit naam hunner dankbare kinderen. Getrouwd A. B R U IJ N en T. REINDERS. Helder, 21 Sept. 1876. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon, M. BOLL—Edcius. Nieüwediep, 21 September 1876. Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, na een smartelijk doch geduldig lijden, onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Wed. JACOBS, geb. Geerling in den ouderdom van ruim 70 jaar. Allen, die haar van nabg gekend hebben, kunnen beseffen, wat wij in baar verliezen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Nieüwediep, 21 Sept. 1876. Uit naam van Broeders en Zusters en verdere Familie, C. JACOBS. Evangelisatie lokaal. ZONDAG den 24"SEPTEMBER a. s., 's'morgens om 10 uur, D. V.' Spreker: de Wel-Eerw. Heer Ds. E. B. GUNNING, Predikant te Alkmaar. Allen die van het ONDERWIJS gebruik wenschen te maken, ook zij, die het reeds in vorige jaren hebben bijgewoond, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden bij het Bestuur der school op de Oost- slootstraat. Niemand mag worden toegelaten dan voorzien van een bewijs dat hij de kinderziekte gehad heeft, of met goed gevolg gevaccineerd is. JONGELINGEN, die voor het eerst geplaatst willen worden, moeten 13 jaar oud zgn en vooraf toonen genoegzaam ervaren te zgn in het lezen, schrijven en rekenen met ge wone en tiendeelige breuken. Ieder leerling betaalt voor school geld 50 Cts. 'smaands, bij vooruit betaling, terwijl eenige mindervermo- genden kosteloos kunnen geplaatst worden. Om het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan, zal den ouders maandelijks door middel der kwitantie kennis worden gegeven van het aantal malen, dat de leerling verzuimd heeft. Het Bestuur hoopt op deze wijze ondersteuning der ouders te ver- B. L. VRIES, Secretaris. Toeziende Chef der Garnizoens-ln- firmericzal op Dinsdag den 10 October 1876, des middags om 12 ure, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aan besteden De voorwaarden en Monsters lig gen van heden van des morgens 10 tot des namiddags 2 uur op het bu reau van den Administrateur ter inzage. De Majoor, Plaatselijke Kommandant, (get.) BELTRAMI. Mevrouw WOLDRINGH, Hoofdgracht. K 42, ver langt ten sproedigste een DIENSTBODE, als meid alleen. Adres in persoon. Mevr. Haver Droeze i verlangt tegen de helft van Oct. een DIENSTBODE, kunnende koken en r met de wasch omgaan. Adres SCHULD, Hoofdgracht. Wordt gevraagd: een zindelijke DIENSTBODE, fidie met de wasch kan omgaan. Loon f 2.50 per week. Adres BERKHOUT Co. Wordt gevraagd Een Kindermeisje sij Mej. HOEKSTRA, Spoorstraat. Wordt gevraagd: een Adres Nieuwstraat 370. Wed. F. DE BRUIN verlangt een DIENSTBODE, liest een die melken. Adres Breestraafc Helder. jvan BERK, Apotheker, vraagt een fatsoenlijken Jongen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1