1 Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 379. Dinsdag 3 October 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en "VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure hg de Uitgevers bezorgd zijn. Heden, den 3 October, is 't voor deze gemeente een gewichtige dag. Vijf-en-twintig jaren geleden toch, den 3e October 1841, werd bij Koninklijk be sluit deze haven tot een vrije los- en laad plaats verklaard*, waardoor de banden, die onze gemeente verhinderden zich te ont wikkelen, voor goed werden verbroken. Deze gunstige oplossing was niet het werk van een oogenblik. Neen, tal van mannen die onze belangen kenden en doordrongen waren van die knellende, van zekere zijde ondersteunde bepalingen, vereenigden zich en mochten zich, na herhaalde aanzoeken bij de Kamers der Staten-Generaal en de ijverige pogingen van dc Vertegenwoordigers van ons District, eindelijk die zoo gewenschte toe zegging erlangen. Gewichtig daarom, mogen wij dien dag noemen, die ons aan eene, voor onze ge meente, zoo aangename gebeurtenis herinnert. Wij willen door de korte mededeeling van het feit, een rechtmatige hulde brengen aan hen, die dat bewerkt hebben. Hunne namen zijn: C. Bakker Bz., Jb. Bakker, A. Boomsma, C. Biekels, L. M. van Gelder, W. Gunther, N. Vennix, J. Spigt, M. Boll, D. Bakker Bz., M. Schouten, P. A. Beets, W. P. Kissing, Verweijde en Comp., J. Schoon, J. Zussen, B. R. de Breuk, S. Lastdrager, P. Goes, M. Rezel, P. H. Riessclmau, B. Glaser, B. H. Wubbe en Zonen, M.Hattems, Arts en van Velsen van Doorn, A. L. Leuw Jr., P. Quant, L. Jelgersma Gz., J. Hare maker, S. Braakma, W. de Jong, A. Bakker, T. Groen, S. Gooien, W. H. Winter en Comp., Wed. D. Berghuija, C. Giltjes, Gebrs. Janzen, J. A. Meijer en A. L. van Gelder. FEUILLETON. SE ERFENIS. i. 1) DB HENGELAAR. Een der schoonste streken van Duitseh- land is daar, wanr twee statige bergruggen zich verheffen, al* vertakkingen van het Harzgebergte. Daar verheft zich het blauwzwarte dennenwoud in de lucht; een weinig lager vormen reusachtige beuken als het ware een gordel voor de middel- streek, terwijl aan den voet van het noordelijke bergland het eikenwoud zich mijlen ver uitstrekt. Het geheele landschap gelijkt naar een uitgestrekt park. Groote weilanden worden door het «ikenwoud ingesloten, als een biljarttaf i. Schilderachtige boschjes bre ken, hier en daar, het eentoonige der weiden af, terwijl een beek, in onregel matige kronkelingenzich nu hierdan NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Oct.. 1876. Zijne Exellentie de Commissaris des Konings ran Noord-Holland be vindt zich heden in deze gemeente. Naar wij vernemen zal het ramtorenschip Koning der Neder landen", heden middag ten 12 are, door de Noordzee-sluis worden ge bracht, en heden avond, indien zich geene hindernissen voordoen, alhier arriveeren. De sleepbooten van hier zijn reeds hedenmorgen derwaarts vertrokken. Wij maken onze lezers attent op de in dit blad geannonceerde voor dracht van den blinden heer Van Voorst. Die den begaafden blinde bij vorige gelegenheden hoorden zullen niet nalaten de kennismaking te hernieuwen en die met hem nog onbekend zijn, raden we de kennis making gerustelijk aan. In den nacht van 11. Zondag heeft op den Schelp weg, tusschen de Koog en deze gemeente, een brutale aanranding plaats gehad. Eeu Rus sisch matroos namelijk, heeft zich daar te slapen nedergelegd en van dit oogenblik is gebruik gemaakt om den man te berooven van zijn horo- loge met gouden ketting, geld, zak boekje en verdere waarde. Men zoekt nog vruchteloos naar den dader, die wij hopen, dat weldra in handen der justitie een welverdiende straf zal ondergaan. daar heen wendt, en baren weg verloren heeft, of elk afzonderlijk weideveld schijnt te willen bezoeken. Aan dat gedeelte, hetwelk veel overeen komst "heeft met een park, sluit zich uitge strekt bouwland aan, eu hier verheft zich eeu kerktoren, ginds nog een en in lange rijen komen de daken boven de dichte groe pen van vruchtboomen uit. Ver in het noor den breidt zich een schoon meer, door de zonnestraleu helder verlicht, voor het oog uit, aan de eene zijde door met bosschen beplante bergen, aan dc andere zijde door een heide ecu moeras omgeven, dat hier een begin neemt, om in zee te eindigen. Op den achtergrond vertoont zich een kleine stad met een groote kerk, die tot een nonnenklooster behoort. Hier klappert het stoomschip en zoekt zijnen weg door het onafzienbare meer. In het midden dezer bekoorlijke schil derij ziet men een groot dorp met een hoogen toren. Blijkens een bij het departe ment van koloniën ontvangen tele gram van den gouv.-gen. van Ned. Indië, heeft de gen.-majoor Wiggers van Kerchem den 18 dezer het na volgende uit Atchin bericht: Van 13 tot 17 Sept. waren de troepen bij Passar-Koerang-Tjoet bezig met het bouwen van bruggen het maken van versterkingen en het openen van de gemeenschap met Lamprit. Een patrouille van 20 man onder bevel van den kapt. Nuysink is slaags geweest met den vijand, die op de vlucht gejaagd werd en 14 dooden achterliet. De genoemde kapitein werd, zwaar gewond, door den flan- keur Keukenbrink, hoewel deze zelf gewond was, buiten het gevecht gedragen. Overigens werden nog 4 mindere militairen gewond. Binnen Kotta Radja kwamen veel koortsen en buikziekte en een enkel cholera-geval voor. Bij de ageerende troepen wa3 de gezondheidstoestand redelijk, de stemming uitmuntend. Voortdurend had men storm en hevigen regen. 1700 volgens anderen 2000 personen waren gisteren in het plantsoen bij de Willemspoort te Amsterdam vergaderd om te spreken over »de handelwijze van de stede lijke en militaire autoriteitan, van de politie en militaire macht, gedurende 11 Sept. en volgende dagen." Na langdurige debatten werd ein- Aan het westelijk eiudc van dit dorp ver toont zich c«n hoog gebouw van drie verdie pingen met een aantal hooge vensters en een stompen toren aan den eenen vleugel blijkbaar een adelijk kasteel. Het hooi is reeds binnen dc schuren ge bracht; de roggeoogst is voorbij. Maar de zon gloeit als in het midden van den zomer en in het westen pakken onweerswolken zich samen, terwijl de zon lager en lager zinkt. In den geheelen omtrek is geen mcnsch te zien geen arbeider op de uitgestrekte velden, zoover het oog reikt, geeu ruiter, geen wandelaar. Dat gebrek aan leven doet het bekoorlijke van bet stille, rustige land schap nog bekoorlijker uitkomen. Alles, wat de aanschouwer ziet, schijnt daar slechts om hem en vóór hem te ziju. Daar vertoont zich aau den rand van een klein bosch een ranke mannelijke gestalte. Helder schitteren de levendige kleuren zijner kleeding in de zon. delijk besloten onmiddellijk Z M. den Koning per telegram te verzoe ken den burgemeester van Amster dam te ontslaan. Of Z. M. hierop zal antwoorden, is zeker twijfelachtig. De stationschef van den Hol- landschen spoorweg te Piet Gijzen- brug, de heer v. d. Pijl die sedert de oprichting der maatschappij bij haar iu dienst was, is Zondagochtend, terwijl hij den spoorweg over wilde steken, door een aankomenden trein overreden. Deerlijk gewond werd hij opgenomenhij overleed eenige uren later. Een landman te Diepenveen en zijn knecht hebben dezer dagen een 15 jarig knechtje van den land man, terwijl hij bij 't vuur zat te slapen, een vette prop papier op 't hoofd gelegd eu die in brand gestoken. De knaap werd daardoor erg gebrand. De daders worden des wege vervolgd. Ten gevolge van den hevigen wind is Zondagmorgen te ongeveer vijf uur in het Oosterdok te Amsterdam omgeslagen het driemastschip Wille- mina en Clara, kapt. R. P. Tjebbes. Het schip ligt plat op zijde en is vol water geloopen. Geen personen zijn er bij gekwetst of omgekomen. Een sajetfabrikant te Soeter- woude, beschonken tehuis komende, ledigde in plaats van de karaf met water, een flesch met scherp vocht Het is een jongeling met een scharlaken roode muts zonder klep, een blauwen huza- renmantel met gele tressen en sneeuwitte broek. De huzaar heeft den mantel losge knoopt, zoodat men zijn wit, met zilveren knoopen versierd, vest zien kan. Hij heeft een hengelroede in de hand en slentert langzaam langs don oever der beek voort, ten einde een goede plaats te vinden om zijn vischsnocr uit te werpen. Bij een groep wilgcuboomen blijft hij staan en slaat ecu vlieg aan der. angel, om te zien of hij niet een forel meester kan worden. De huzaar is iu ziju bezigheid zoo ver diept, dat hij niet bemerkt, hoe met groote schreden een man nadert, die het bijzonder op den hengelaar schijnt gemunt te hebben Een kale groene jas, lange grijze broek, een weitasch van dassenvel, een geweer met dubbelen loop in de hand, geven hem het voorkomen van een jager. Zijn gezicht is door de zon gebruind, hij schijnt t« fluiten,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1