t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. IVo. 385. Dinsdag 24 October 1876. Vierde Jaargang. AGENTEN ra VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. ES -Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden.j k-INf-' Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADYERTENTIËN Van 15 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. iht.! Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. voor dit Blad zijn de Heeren: VAN OS, Boekh. te Schagerbrug W. METS Tz.te Texel. A. van HARTEVELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. v. Onophoudelijk ont- MHB? vangen wij van een aantal geabonneerden Iklachten over te late bezorging van ons ■blad. Wij moeten hun echter doen op- _Q_.imerken, datdoor het enorme aantal ge- abonneerden, aan wie 't blad des namid dags in onze uitgestrekte gemeente moet Iworden bezorgdhet niet mogelijk is allen even tijdig te bezorgen. I Tevens verzoeken wij inzenders van Advertentiën beleefdelijk deze zoo vroeg tijdig mogelijkuiterlijk voor 10 uur, i te willen inzenden ten einde voor een \goede plaatsing te kunnen zorgen. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. 1 VERTREKAANKOMST 's morgens 6,20. 's morgens 9.47. 8.40.| 12.31. *11.52. namidd. *3.29. namidd. 1.55. 7.39. 6.30. 10.5S. *Alleen Vrijd. en Zatcrd. *Alleen Vrijd. en Zaterd. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. FEUILLETON. DE ERFENIS. 7) DE "WILDDIEF. De houtvester was in aangename stem ming. Hij kwam in het dichte kreupclbosch, dat het woud als in een gordel omsluit. "Ha! dat doet mij goed," zeide hij, met cenen diepen zucht. „Ik dacht te stik ken, toen ik in mijne kamer zat. Ik en Waldman aan de eene en Meta met rood- jgekreten oogen aan de andere zijde der tafel. Onnoozelheid der jeugdZoo ik een meisje was, en mij werd de erf heer jop ecu presenteerblad aangeboden ik nam hem niet. En liever mocht mijne Meta zich hare haarvlechten met wortel en tak uittrekken. Ik hoop niet, dat mr. lEruno mijn kind op een verkeerden weg gevoerd heeft." De houtvester bleef stilstaan. Daarop bewoog hij driftig de hand. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 24 Oct. 1876. Blijkens achterstaande anonce, zal het eerste Winter-concert van het muziekkorps der Artillerie-Sohutterjj, Donderdagavond a. s. in Musis Sacrum plaats vinden. Behalve onze plaatsgenooten de heeren J. en M. zal ook de heere E. (plaatselijk muziekmeester) dien avond als solist (viool) optreden. Een en ander be looft een flink concert te zullen De vereenigde Amsterdamsche Artisten gaven jl. Zondagavond hunne tweede voorstelling in »Tivoli" al hier. De gunstige indruk, welke dit gezelschap by zijn eerste optreden heeft achtergelaten, is door de voor stelling van Zondag jl. met de op voering van .,Robert en Bertram," niet verminderd, maar integendeel nog versterkt, en wij vertrouwen, dat dit gezelschap bij zijn verder optreden zal ondervinden, dat Helders publiek goed tooneelspel steeds weet te waar- deeren. Per Rijnspoor is uitdekanon- nenfabriek van Krupp te Essen te 's Hage aangebracht een aanzienlijke hoeveelheid artillerie-materiëel voor de marine, bestaande uit projectielen en affuiten, bestemd om naar Nieu- wediep te worden vervoerd, ter be wapening onzer schepen. „GekheidHoe kan ik nog daarover denken. Meta is niets meer dan een kind. En bovendien is het tTrina, de dochter van den langen Meijer, op wicn de erf heer zijn oog heeft laten vallen." Waldman ging in het kreupelhout lang zaam vooruit. Plotseliug veranderde het dier zijn loggen gang en hief den kop op. Hij liet een geluid hooren, gelijk aan een onderdrukt geknor. De houtvester stond stil, luisterde cn tuurde. Daar zag hij een licht dicht bij zich, geen vijf schreden ver, en de slag van ecu geweerschot weergalmde door het bosch, om eerst na eenigc seconden weg te sterven. „Verduiveld! Dien heb ik!" riep de houtvester en sprong in het bosch. Een oogenblik daarna kwam hij op de opeue plaats, waar hij kort te- voren ge staan had, en hield met zijn ijzeren vuist een langen man bij de kraag, die te ver Men schrijft ons aan de »L. Cfc." Er is een tijd geweest, dat uitslui tend flink gebouwde, statig met drie stukken geschut bewapende hoekers, op de haringvisscherij uitgingen. En is er een tijd gekomen, dat an der, allerlei en meer vaartuig, zonder aan eenig voorschrift onderworpen te ziju, vroeg en laat de haringvangst is gaan uitoefenen. Daar werd toen betrekkelijk meer gevangen dan thans, doch de verzendingen en het ver bruik zijn gaandeweg toegenomen. Dit is zeker, de hoedanigheid van den visch was over het algemeen beter. De hoeker vischte, een wakke ren wind afwachtende (»geen wind, geen haring" zei de visscher,) in diep water en hij bracht gezonde haring aan. Vandaar diepwatersche haring, even als diepwatersche bokki n g, die zeer gezocht is en waarvan de lieden »patersche bokking" gemaakt hebben. Dat was met rechtde groote visscherye" en de lading het zee banket". De andere vaartuigen, die wijd en zijd op de vangst uitgaan, visschen langs den wal, voor den voet weg, verrassen de plekken waar de visch schoolt, doch brengen zoo vaak zieke haring aan, d. i. wat de visscher noemt, hom-en-kuit-ziek. De hoeker is afgeschaft: want hij kan niet meer mededingener is lichter, er is meer vaartuig noodig. Zal de aloude roem voor de visscherij nu in eere gehandhaafd blijven Het gebeurt telkens, dat gansche ladingen geefs trachtte zich los te wringen. „Ik geef mij gevangen!" zeide de man met halfverstikte stem. Laat toch mijn das los!" „Gij zijt gevangen spitsboef!" bromde de houtvester tergende. „Ik zal je leeren hier in het bosch je kunsten uit te voeren. Wee u, zoo ge een van mijne zwarte reeën geschoten hebt." „Ach, heer houtvester," het was slechts ecu haas, die mij juist onder 't schot kwam. Laat mij los. Ik geef u mijn woord van eer, dat ik het niet beproeven zal, u te ontloopen." „Uw woord van eer? Het woord van eer van een wilddief? Verduiveld, dat heb ik nooit gehoord. Luister zoo gij begint te loopen jaag ik u een kogel door den kop." De wilddief schudde zich als een hond, die slagen gehad heeft, of in 't water geweest is, trok zijn das recht, cn streek zijn haar van zijn voorhoofd weg. Het was een man van een hoogc cn schoone terstond bij de aankomst »a tout prix" worden opgekocht, om verzonden te worden naar het buitenland, niet altijd omdat er behoefte bestaat, maar om de haring in Holland op prijs te houden. Doch het is ook al gebeurd, dat o. a. Noord-Amerika, tengevolge van over- verzending, den Hollandschen haring verafschuwde, omdat hij bedorven was, terwijl Duitschland zulk een overvloed van haring in het najaar ontving, dat het in het voorjaar gansche bczendingen terugzond, die hier tegen veel verminderde prijzen, hoe dan ook, aan den man werden gebracht. Het stoomschip »Comeet,"van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij, is Zaterdagmid dag half één uur van Amsterdam met een diepgang van twee en vijf tig decimeter, door het nieuwe ka naal naar Riga vertrokken en was om vijf uur twintig minuten in zee, bij een waterstand van zes en vijftig centimeter boven A. P. Het Hof te Leeuwarden heeft een 19 jarigen boerenarbeider tot 1 jaar en 6 maanden celstraf veroor deeld wegens het plegen van oneer bare handelingen, ten aanzien van een 11 jarig meisje. Een tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren is door het Openb. Min. bij dat Hof geëischt tegen de 28 jarige, ongehuwde vrouw N. S., be schuldigd van moord op haar pas geboren kind. gestalte. Hij droeg een korten fluweelen rok en een van touw gevlochten goed ge vulde weitaseh. De houtvester ontstak een lucifer en hield hem dien voor het gezigt. De wilddief was hem geheel onbekend. Hij had schoone koolzwarte oogen en een korten knevel, bleeke, fijne gelaatstrekken en dicht, gekruld haar.- Zijn kleeding was kaalaan de mouwen bemerkte de hout vester opengetornde naden. „Yergun mij, dat ik mijn muts zoekc," zeide de wilddief beleefd. „Dat kan Waldman wel doen." Inderdaad bracht dc hond weldra een muts met een geklenrden rand.4 „Verduiveld, is dat een soldatenmuts „Neen, een studentenmuts." „Hoe komt ge aan znlk een hoofddeksel?" „Ik ben zelf student geweest." „Zijt gij misschien de weggeloopeu zoon van den aphotheker van het klooster Wolf- hausen?" vraagde Söller, „Neen, ik heet Arthur JBrook cn ben uit

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1