292ste Staals-Loterij. Advertentiën. mei weg. In de drukte van het oogenblik bemerkte men niet naar welken kant. Toen men na afloop van het gevecht naar hem zocht, kon men hem nergens vindén. Zijn lijk bevond zich niet onder de gesneu velden en evenmin was de officier onder de levenden te vinden, en toch werd geen officier vermist. Het bleek ook, dat toevallig geen enkel officier van het Russisch-Servische leger dien dag een schimmel bereden had. Het was dus niets dan een Turksche krijgslist geweest. Zulk een list gaat echter maar eens op. sedert Zaterdag op de Noorderhaaks vastgezeten, is na onvermoeide pogin gen vlot geraakt, en heden morgen alhier binnen gebracht. Gisteren kwam hier binnen het kofschip »Margeritha," kapt. Kappen, van Hernosand en het schoonerschip »Hooite Wigcher," kapt. Klaassen, van St. Petersburg. Beiden schepen zijn met elkander in aanzeiling ge weest en hebben belangrijke schade bekomen. De Margeritha is vol water binnen gesleept. FLORALIA. De Koning van Zweden en Noorwegen heeft zijn vice-consul te Texel, den heer Coninck Westen berg, benoemd tot ridder der orde van St. Olaf en dit als een beloo ning voor zijn edele menschlievende pogingen tot redding der bemanning, 14 man, van de Noorsche Bark Laurdal, kapitein Gramnaes, gestrand in de Eierlandsche gronden op 18 Maart dezes jaars, De voermansknecht, die bij het ongeluk op'den spoorweg te Zeven bergen in den avond van 17 Oct., waarbij de heer Uittenboogaart is omgekomen, zwaar was gewond, is Donderdag aan zijne wonden be zweken, zonder bij zijn bewustzijn te zijn geweest. In den Zaterdagmorgen ten 4 uur uit Ostende vertrokken spoor trein bevond zich zekere ter zake van een moord te Sivry, in Engeland uitgeleverde Oblain. Onderweg heeft hij den hem vergezellenden gendar me gedood, heeft daarna bij Tron- ehiennes den trein verlaten en is spoorloos verdwenen. Het resultaat der jongste volks telling in Noorwegen (31 Decem ber 1875) is geweest, dat het land 1,802,882 inwoners telt en met dege nen die zich buitenslands bevinden 1,817,237. Yan dezen leven 1,484,299 op het land en de rest (332,988) in de steden. Een rijke boerin uit de om streken van Göttingen is tot drie maanden gevangenis, 300 mark geld boete, verlies van burgerrecht en in de kosten van het geding veroor deeld, omdat zij fijn gewreven aard appelen had gemengd onder de ter markt gebrachten boter. Onze wetten op deze soort van op lichterij schijnen vrjj wat zachtzin niger te zijn. Yolgens Turksche berichten zijn de Serviërs bij het gevecht op 28 Sept. jl. in grooten getale op de vlucht geslagen. Russische officieren hebben dit echter tegengesproken. Toch is het zeker dat in sommige bataillon3 groote onstandvastigheid heerschte. Men heeft de verklaring hiervan in de volgenden gebeurte nis gevonden In het heetst van den strijd reed een officier in Servische uniform op een schimmel langs de gelederen en riep »Onmiddelijk terugtrekkenof ge wordt in stukken gehouwen! De Turken vallen n in de flank aan. Nadat dit b?vel gegeven wa3, waaraan het bataillon of een deel ér van gevolg meende te moéten geven, galoppeerde de officier óp zijn schim- 't Lüueburgsche," „Dan hebt ge een verre reis gemaakt, om u hier te laten vangen! Waar is je geweer „Ik heb het weggeworpen." „Waar is het f" De ex-student ging vooruit, de houtvester volgde, gereed om vuur te geven. „Laat liggenriep Söller, toén de wild dief het oprapen wilde en hij nam het zelf op. „Zoo, een ganzenroer," bromde Söller. „Altijd toch het meenemen waard." Intusachen had Waldman, zonder aan sporing noodig gehad te hehben, een haas gebracht, dien Söller in zijn tasch stak. „Nu voorwaarts, mijnheer de student." „Waarheen brengt ge mij?" „Nu, ik wil u wel zeggen, dat het geen rozenhof zal zijn." „Heer houtvester, laat mij een woordje mij u spreken „Volstrekt niet! Verduiveld, zou je den De geduchtste roover van Zeven bergen, Deanu geheeten, kwam on langs op de Rumeensche grenzen aan zijn einde. Hij had zijn intrek genomen bij een boer, van wiens gastvrijheid hij meermalen gebruik maakte, 's Avonds laat keerde de boer van de markt terug, van waar hij een flinke som van verkocht vee medebracht. Hij bergde dit geld in tegenwoordigheid van den roover in zijn geldkist. Toen de gevreesde ban diet een goed maal gebruikt had, begon hij tot den boer: «Hoor eensik heb het geld noodig, dat ge daar in die kist geborgen hebt.» «Hoe komt ge daar op! Ge zult toch van mij, die u zoo gastvrij ontving, geen geld eischen.» «Geen gekheid, geef het geld of ik schiet u' neer!» Hij legde hierbjj een pistool op den boer aan. «Nu,» zeide deze, als het dan moet hier is de sleutelneem het geld, maar ik zeg dat het een gemeene streek is. Terwijl Deanu bukte om het geld uit de kist te halen, greep de boer een bijl en bracht den roover zulk een houw toe, dat hij oogenblikke- lijk den geest gaf. Uit San Francisco wordt van Zondag het volgende getelegrafeerd De walvischvaarder JFlorence is hier aangekomen met 190 man, die behoord hebben tot de vloot van walvischvangers in de Straat van Behring. Van de 14 schepen, waar uit die vloot bestond, waren 12 ver loren. Een deel der bemanning bleef op de schepen een ander deel kwam om, toen het trachtte te ontkomén; anderen konden na veel geleden te hebben de Florence en nog een ander schip bereiken. Er is geen hoop, de rest der schepen en bemanningen te redden. LATERE BERICHTEN. Het Deensche Schoonerschip »Jorge Rine," kapt. Visker, heeft keu, dat ik je weer vrij zou laten?" „Ik ben eerst héden middag; in deze streek gekomen; en nóg géén uur in dit kreupelhout." „Verder?" „Ik wilde u slechts bewijzen, heer houtvester, dat ik behalve met dézen haas, uWe jacht nog voor geen penning schade beb toegebracht." „Is dat alles „Ik wil u zelfs mijn oud geweer laten behóiidehik beloof u dat ik dadelijk mijn weg zal vervolgen, ofschoon "ik honger heb als een wolf, zoodat ik èen stuk van den haas rauw zou verslonden hebben." „En zou ik u vrijlaten vraagde de hout vester. „Ja!" (Wordt vervolgd.) In de commissie voor Volksvoordrachten alhier, is een plan ter sprake gebracht, om in deze ge meente in het volgende jaar een tentoonstelling tot stand te brengen, van bloemen en planten, gekweekt door den arbeidenden stand, een zoo genaamde „Floralia." Door die commissie met onverdeelde sympathie besproken, als een uitnemend middel op haren weg, tot ontwikkeling en veredeling van den schoonheidszin by den arbeidenden stand, mag dit plan voorzeker aanspraak maken op een gunstig onthaal bij Helders ingezetenen, die nimmer achterblijven, wanneer het geldt onze gemeente voordeelig te doen uitkomen. In korte trekken bestaat het plan daarin, om tegen geringen prijs aan den arbeidenden stand in het voorjaar een zeker aantal bloemen en planten in potten ter verdere kweeking en behan deling uit te reiken, en daarvan in September een tentoonstelling te houden, waarbij aan de best gekweekte verzamelingen prijzen en getuig schriften worden uitgereikt, alles opgeluisterd door muziek-uitvoeringen, enz., in een woord, een waar volksfeest. Een wandeling door onze gemeente, waar men genoegzaam overal ontwaart, dat de edele lief hebberij voor bloemen hier in grooto mate aan wezig is, schenkt reeds de overtuiging, dat men in deze geheel voor het volk en geheel in den geest van het volk zal werkzaam zijn. Laat Helder dan- niet achterblijven, terwijl in andere gemeènten de Floralia's met schitterenden uitslag zijn gehouden; geldelijke steun is onver mijdelijk noodig óm het plan te doen slagen; hoe ruimer de middelen, des te meer zal het doel bereikt worden, om dit Volksfeest in het leven te roepen. Mogen Helders ingezetenen toonen, dat het Volkswelzijn hun ter harte gaat, wanneer spoedig tot dit doel een beroep op hunnen finan- cieölen steun zal worden gedaan; Kan Floralia bier tot stand komen, das zullen wij ook in dat opzicht een eereplaals innemen, naast andere groote gemeenten van ons Vaderlaud. FLIK. Weer heeft men een nieuwe machine, 'k Heb haar met verbazing gezien Zij zal, naar men zegt, aan de menschheid Ontzettend veel voordeden bien. FLOK. Zoo, meen je de-locömobile, Die bij de Wilhelm heeft gediend, Om 't zand van ons strand weg te krabbenP Dat is toóh geèn nieuwtje, mijn vriend. FLIK; Wel neen Flok, het is een machine Om kousen té stóppen, die 'k zag; En waarlijk, ik kan je verzeek'ren, Dat men haar op prijs stéHen mag. FLOK. O, ja, Booit wordt zéker die vinding Naar waarde geschat en géschelst Nn kan het geen kwaad, als eens iemand Een gat in^de kousen kletst. HELDEKSCHE MOPPEN. Mevrouw G. had het ongelnk haar tweeden man te verliezen en liet een steenhouwer bij zich komen, om met hem te spreken over een eenvoudige, maar smaakvolle graftombe. Mevrouw kon het met den man niet eens worden over den prijs en zeide Voor mijn eersten man heb ik vijftig gul den minder betaald. Welnu, zeide de steenhouwer omdat mevrouw 'dan zoo'n goede klant van me is, zal ik haar voor denzelfden prijs blijven bédienen. Een boer had een voortreffelijke koe, die hem rijkelijk melk gaf. Eensklaps stief zij, wat den man natuurlijk bitter smartte. Geen zijner buren nam echter in die smart deel, want d koe had zulke goede melk gegeven, dat de hnnn er niet tegen op kon. Zij waren dus veeleer blij H Twee maanden later verloor dezelfde boer oo l€ zijne vrouw. Toen kwamen alle buren tot hea jj en zeiden: Weest getroost, buurman, wij wetej wel een andere vrouw voor u, die even goel n boter karnt als de overledene. d: Het schijnt, merkte nu de weduwnaaj' g( op dat het beter is, als men zijn vrouw, daj als men zijn koe verliest, want nauwelijks is mijt vrouw dood, of ieder biedt mij een andere aan, doch toen mijn koe gestorven is, heeft niemand mij een andere aangeboden. Baron v. B. had onder zijn pachters een boer! Z dien hij zeer achtte, omdat de man niet alleen stipt zijn pacht betaalde, maar omdat zijn huis ook den naam had van bijzonder goed in orde te zijn. Op zekeren dag nu hoorde de baron, dat l die man zijn vrouw had verloren, en besloot hij I hem een bezoek te gaan brengen en hem te troosten, Hartelijk drukte hij den boer de hand, sprak van „weerzien hiernamaalsvan „berusting," van „grooten zegen dien hij zoo lang had ge- 1 had in het bezit van een goede vrouw," enz. g En de boer wischte een traan, zeggende 't Is een harde slag, mijnheer de baron; er was er geen in den omtrek, die zoo goed boter kon karnen. Wil mijnheer de baron de beesten een3 zien? De vrouw hield zooveel van het vee. De baron ging met den boer naar den stal en uit den stal- naar den hooiberg en van den hooi- berg naar het land en toen alles was bezichtigd' en de landheer zijn hooge tevredenheid had te kennen gegeven over hetgeen hij gezien had, deed de boer hem eensklaps deze moeielijke vraag: j En wat zou mijnheer de baron me nu wel raden? Zou ik mijn dochter en mijn schoonzoon' in de boerderij nemen of zou ik een andere vrouw gaan zoeken? Ik ben wel niet jong meer, maar toch nog sterk. Als men de kinderen er in haalt, is men zelf baas af. De baron bleef het antwoord schuldig en te recht meenende, dat de man geen troost meer 1 behoefde, ging hij heen. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 tot 24 Oct. 1876. J ONDERTROUWD: F. A. Held, scheepstim- 3 merman en J. Snijder. GEHUWD: Geenc. BEVALLENH. Krijnen geb. Greiner D. 1 A. Melbeijer geb. Wibbels Z. L. Baas geb. I den Hartog D. J. van Ark geb. de Koning i Z. J. Schagen geb. de Jonge D. E. de Beer geb. Vleeschbouwer D. M. Schouten geb. Sligtenhorst Z. A. W. Wildenberg geb. van l Töngerloo D. J. Ballast geb. Quast D. G. Holsmuller geb. van Twisk, Z. E. Duinker geb. Lanser Z. OVERLEDENA. Mulder, 2 m. A. K. de Haan geb. Wind, 90 j. J. Bakker, 9 1 j. R. Sok, 31 j. Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. Ie Lyst'. No. 9217 f 20.000. No. 19318 f 5000. No. 7087 f 2000. No. '6503 f 1500. No. 8186 f 1000. Noa. 11262 en 11837 elk f 400. No. 17040 f 200. Nos. 538 2140 3233 4443 6720 en 12766 elk f 100. 25-JARiGE ECHTVEREENIGING ff van 8 WILLEM TOUW H en JOH ANNA NETLER. 8 Nieuwediep, 25 Oct. 1876. Müit naam hunner dankbare kin- deren, Behuwd-zoon en klein dochter. Bevallen van een Zoon, E. DUIN KER—Lanser. NieuwjSdïèp, 21 Oct. 1876. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, B. COURLANDER, geb. Arons. Nieuwediep, 24 Oct. 1876. Heden overleed onze geliefde Zoon ROELOF, in den ouderdom van 3i jaar en 4 maanden. Nieuwediep, 22 Oct. 1876. S. S O K, en Echtgenoote. Mede uit naam van Broedets en Zusters.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 2