't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. No. 390. Vrijdag 10 November 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitg'evers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Van 15 regels.25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure b j de Uitgevers bezorgd zijn. Kalender der Week. Zondag 14 15 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 NOVEMBER. 12 Opgang der Zon 7.16. Ondergang 4.12. 18 Nieuwe Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Noy. 1876. Woensdagavond hadden de liefhebbers van 't tooneel de zeld zame gelegenheid om waar kunst genot te smaken in 't lokaal Tivoli. Er werd dan ook door 't gedistin geerd publiek gretig gebruik van gemaakt, want de zaal was, niette genstaande den hoogen entreeprijs, goed bezet. De verwachting werd niet teleurgesteld. Op waardige wijze werd de klassieke Fransche tragédie Horace" ten tooneele ge voerd, voorafgegaan door 't geestige blijspel »Le Jeu de ramour et de hasard." De daverende toejuichingen, die Madlie» Agar en Brunet, benevens de heeren Gibeau en Rebel ten deel vielen, doen ons vertrouwen, dat een herhaald bezoek van dit gezelschap hier ter plaatse wordt verlangd. Ook 't overige personeel bestond uit bekwame artisten. Wij kunnen niet nalaten bij deze gelegenheid een blijk van hulde te geven aan den bekwamen en ijverigen ondernemer, den heer Hoolwerff. FEUILLETON. DE ERFENIS. yj EEN GEWICHTIGE DIENST. „Zet u eenige oogenblikken hier ïieder en gedraag n toch verstandig," sprak de erf heer. „Ik wil heen en kom niet terugDat is allesantwoorde de scherpe stem van Trina. „Wanneer gij het u eens in het hoofd hebt gezet, dat ik lieg en bedrieg, dan kan ik er niets aan doen," bromde Bruno. „Kunt gij dan verlangen dat ik lach, dat ik van blijsckap voor u ga dansen, wanneer gij mij zegt, dat gij eene andere wilt huwen P" „Ik moet Trina, ik moet en dat is, ik zweer het u, voor mij eene zware taak." „Zoo het niet die Reitzenfels ware, zou Den beminnaars van het tooneel wacht, weder een genotvolle avond; De heeren Prót en Kistenmaker toch zullen op Vrijdag 17 Nov. in Tivoli alhier optreden met >de Zwarte Ka pitein," een stuk, dat te Amsterdam zeer veel opgang maakt. Eendracht ons Genoegen" hield gisterenavond voor zijne leden de eerste buitengewone vergadering. De opgevoerde stukken voldeden uitmun tend en wij verzekeren, dat het den bezoekers a. s. Zondagavond wan neer dezelfde stukken zullen worden opgevoerd, een genotrijken avond zal verschaffen. Een woord van hulde verdienen vooral de dames, voor haren uitmuntenden zang en goede opvattiDg harer rollen. r Den 25n November zal hier overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins van Oranje" een detachement sup pletie-troepen, sterk 183 militairen, waaronder 8 onderofficieren. Door het aanhoudende.ongun- stige weder der laatste dagen hebben de Urkervisschers geen zee kunnen kiezen. Gisteren zijn echter eenige in zee geweest en hebben de eerste beug - schelvisch aangebracht. De vangst was echter gering, doch de prijzen des te hooger in afslag wer den ze verkocht van 162 tot 221 halve guldens het honderd. Naar wij vernemen, zullen de oorlog-schepen Zilveren Kruis" en Leeuwarden", zoodra zij voor den ik nog kunnen toegevenzeide Trina en men boorde, dat zij weende. „Zij die er altijd uitziet als een non, die naar de kerk gaat. Ik heb haar nooit kunnen uit staan, zulk een afkeer heb ik van baar. Maar Bruuo, gelooft gij dan, dat ik bet zóo lijdelijk zal aanzien? Als gij trouwt, dan ben ik er ook, dat zweer ik u. Ik ruk uwe non den bruidkrans van bet hoofd, en iedereen, al uwe adelijke bloedverwan ten, zullen het weten, hoe schurkachtig gij mij behaudeld hebt." „Zie eens aan, welk een woede!" zeide Bruno. „Wilt gij slechts vijf minuten mij bedaard aanhoorenP Ik ben overtuigd, dat gij tevreden zijn zult. Maar val mij niet in de reden." Wel aan nieuwe leugens!" hernam Trina, en men hoorde haar plaats nemén op een bank. „Nu dan! Ik ben erf heer van een adelij- ken titelzeer goed. Maar onze goederen zijn met zware schulden belast." „O, ik heb geld, wanneer ik trouwen wil, dertig duizend thaler," dienst gereed zija, naar Lissabon ste venen, alwaar Zr. Ms. schroefstoom- schip »Van Galen", uit Cura9ao ko mende, hen zal ontmoeten. Deze di visie, onder commando van den kapi tein ter zee W. K. vau Gennep, be zoekt de republiek Liberia, stevent van daar naar St. Vincent, vervolgens worden eenige plaatsen op de Oost kust van Zuid-Amerika aangedaan, een bezoek gebracht aan de Kaap de Goede Hoop en vervolgens over St. Heleua,de terugtocht naar het va derland ondernomen. Waarschijnlijk zal deze divisie dus in het najaar van J877 terug zijn. Op do Woensdag te Alkmaar gehouden eerste veiling der Heerlijk heid »Callantsoog," zijn de verschil lende perceelen gezamenlijk ingezet voor f340,619. De Holl. Spoorweg-Maatsch. heeft dezer dagen de voor reizigers, van retourkaarten voorzien, gunstige bepaling weder ingevoerd, dat ver gunning verleend wordt, ook op de heenreis op elk station uit te stap pen en èén of meer treinen over te big ven. Te Doesburg is een inbraak geschied in de katechisatiekamer, onmiddelijk grenzende aan de Kerk. De dief heeft zich meester gemaakt van het geld uit twee offerbussen en zich vergast aan den inhoud van vijf flesschen wijn, aldaar aanwezig ten gebruike bij het avondmaal. De maag van den dief schijnt echter een „Die reken ik als niets, want het grootste gedeelte dezer som is noodig, om voor u adelbrieven te koopen." „En onze hoeve is vijftig duizend gulden waard. Ik ben een eenige dochter, een eenig kind." „Goed, goed. Uw vader leeft nog! Die staat zijne hoeve niet af, zoolang hij leeft, en zal u niet in den adelstand köopcn. Hij zou u liever afrossen! Nu dan, wat moet ik dan doenWij moeten geld op den Tempelhof hebben! De ridderkas is uit geput „Gij moest u schamen, uw goed zoo ver kwist te hebben!" „Ja, dat heeft dc roulette te Schwefeldorf gedaan. En schamen baat niet. Carola moet er aanzij heeft geld! Zij beeft heerlijke goederen! Zij moet mijn borg zijn, en dan is alles in orde!" „Behalve mijne zaak! riep Trina. „Dan komt uwe zaak!" „Na uw huwelijk? „Juist! Ik laat mij van haar scheiden! Geloof gij, dat zij dien huzaar zal laten zoo groote hoeveelheid wijn niette hebben kunnen verdrageu, zoodat het vocht zich weldra weer een uitweg baande door zijn keelgat. Dit ge schiedde op straat, in tegenwoordig heid van een agent van politie, ter wijl tegelijk de zakdoek, waarin het gestolen geld was geborgen, los ging, zoodat de centen zich over de straat verspreidden.; De agent bood hem de behulpzame hand, om het ver strooide geld op te zoeken, en haalde daartoe zelfs uit een naburig huis een lantaarn. Wel voedde hij een oogen- blik argwaan, maar de verklariug van den beschonkene, dat hij in de kazerne geld had moeten ontvangen voor een schippersvracht en bij die gelegenheid was onthaald, stelde hem volkomen gerust. Nauwelijks was de vogel echter gevlogen, of de politie ontving kennis van den gepleegde diefstal en het mocht haar, naijverige nasporingen gelukken, den man te Spankeren te vatten. Te Boxmeer is iemand, die 6 dagen in de gevangenis had moeten doorbrengen, weder gearresteerd, om dat hij bij 't verlaten van zijn ge dwongen verblijf, een wollen deken had meegenomen. Te Almelo is een jongentje van 10 jaren overleden, tengevolge van het misbruik van sterken drank, welken men hem den vorigen dag op een brniloft had toegediend. Hoe wel men de hulp van twee genees- heeren had ingeroepen, mocht het loopen? Dien man met zijn uniform, dien zij altijd opzoekt?" Carola, die bijna bewusteloos in Recke's armen hing, beefde, alsóf zij de koorts had. „Een enkele brief van Carola aau den huzaar en zij wordt met schande en smaad ,Maar zij neemt haar geld weder mede V' ,En zij laat mij in elk geval dat gedeelte behouden, dat zij mij schriftelijk heeft moe ten afstaan. Nu? wat zegt gij daarvan?" „Niets! Ik zal het aan mijne moeder zeggen; die weet dat beter dan ik. Zij zal denken zoo als ik, dat er van ons huwelijk niets komt. 't Is weer alles leugen en be drog. Goeden nacht!" „Wacht toch!" En beiden vertrokken. „Welk een huichelachtige schurkzeide Recke. „Ik geloof, dat ik in onmacht valsta melde Carola. „Moed gevat „Alleen zonder ouders of bloedverwanten," snikte het meisje, „tegenover zulk een

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1