't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 392. Vrijdag 17 November 1876. Vierde Jaargang. ENj IAS- VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Van lr—5 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Bstj Kalender der Week. NOVEMBER. Zondag 19 Opgang der Zon 7 u. 80 m. Ondergang 4 u. L Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Eerste kwartier. Zaterdag 25 zijne NIEUWSTIJDINGEN. •eren HELDER, 17 Nov. 1876. ndei De zangvereeniging »Cecelia" LE-zal a. s. Zondagavond in »Musis een buitengewone vergader enring Houden. Van dé te Norderney zijnde Urker ontving men dezer dagen D20.Op XJrk het volgende schrijven Don- den 2n dezer is hier door esch.8tormweer een Engelsche schoener, "geladen met pekelharing, op strand ÏJgeraakt, waarvan het volk is gered en. de lading geborgen een Holland- zijneche kof, geladen met steenkolen, is datjmede op strand geraakt, doch geheel enistuk geslagen, de opvarenden zijn met den de reddingboot allen gered doch in in den nacht van den 2n op dén 3n dezer kwam de heer Von Oterendorp ons waarschuwen, dat er nog een prij-ischip aan den grond zat en de redding boot er niet naar toe kon, wegens risch, de hooggaande zee; om dezelfde reden, ook wijl het stormweer was, konden :wij eerst met het aanbreken vaü den dag irt zee komen. Toen was echter ïng van geheele schip niets meer te adre- FEUILLETON. DE ERFENIS. ho) -MEIJEE's geheim. ïoort, Q. nette zijn irven. EL\-, Jr. De armenkist-is opengebroken stamelde iij. „En bestolen!" De knechts wilden kun icestcr opnemen cn wegdragen.,, j „Neen, vrouw Meijer, dat kan niet," iide de nachtwacht, dat Is in strijd met ijnc instructie. Wanneer een doode ge- 'onden wordt, moet' hij blijVeii liggen zoo- ds ik kem gevonden heb, tot de bevoegde lutoriteit tegenwoordig zijn zal; dan ben ik van alle verantwoordelijkheid ontslagen." „Is dat zoo, kuzaar? Dat moet gij tock look weten," zeide de meesterkneckt. „De nacktwaker keeft gelijk!" „Dat keeft mijne Anna Katharme reeds ontdekkeneen tijd lang hebben wij op de plaats des onheils rondgezeild of ook soms nog een menschenleven te - redden was, doch wij hebben niets anders gevonden dan een riem van de scheepssloepwaarop de naam »Driver" en een balk van het tus- schendek, zoodat in den tijd van 5' uur het geheele schip met man en muis is vergaan. Vrijdag is voor de rechtbank te Groningen, in appèl van een vonnis van den kantonrechter te Zuidhorn, behandeld de zaak van de voormalige assurantiemaatschappij »De Adelaar," te Amsterdam (die reeds] in 1869 fail liet is gegaan,) tegen een inwoner van Niezjjl, die geweigerd heeft assurantie-penningen aan genoemde Maatschappij te betalen na genoemd jaar. Tot nu toe was'de doof deh kan tonrechter tot betaling, veroordeelde met rust gelatenMr. H. Schaap betoogde, dat het vonnis van den kantonrechte* móét worden vernie tigd, en dat niet-ontvankelijkr-W-i, klaring of ontzegging van den eisck behoort plaats te hebben. Mr. B. Cohen bestreed deze beweringen en vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, omdat De Ade-r laar niet heeft opgehouden te be staan. Op 25 dezer conclusie van het O. M. Maandag bezocht iemand uit Sloten een koffiehuis op het Rem- brandtsplein te Amsterdam. Öhr'éen partij te spelen, trok hij de overjas uit, hing dié op, speelde, dééd de lang geweten," bromde dfc nachtwacht, „dat er kier in de! kerk een; ongeluk:!gc- beureu zou. Zij heeftket doodlickt reeds sedert vele jaren gezien. Het is er den gehéelca zomer niet geweest, maar twee uren geleden, zeide zij mij 'nog, dat zij liet weder in de kapel had zien branden." „Het licht keeft den meester kier keen doen gaan fluisterde de vrouw; „Het is ziju doodlickt geweest." De huzaar luisterde. „Dat isi ecu zeer gewichtige zaak !'r' zeide hij. „Deze omstandigheid1 kan tot'de ont dekking van den moordenaar leiden." Vrouw Meijer zag den kuzaar strak aau. „Ik geloof," zeide zij, «dat wij den moor- deuaar niet ver te zoeken kobben." „Hebt gij op iemand eeuig yernioedeu, vrouw Meijer vraagde de huzaar. „Ik zeg niets, maar dat zal ziek spoedig genoeg openbaren," zeg ik. Plotseling zagen de aanwezenden elkan der verbaasd en verschrikt aan. Een zonderling, langgerekt, klagend jas weer aan en miste zijn porte feuille, waarin f 150 aan papier. Van den brutalen dief is geen spoor ont dekt. De buitengewone duisternis van Zondagnacht, alsmede de glad heid zijn voor onderscheiden vee houders te Alfen a/d. Ryn schadelijk geweest. Velen hunner vonden 's morgens enkele hunner runderen (die nog ih de weide waren) dood. De gladhiéid, het ruwe weder, als mede de toen heerschende duisternis deden de melkkoeien te water ge raken, dié door de koude bevangen, zich niet konden redden en aldus verdronken. De vermogende landbouwer te Oss;.; van wien indertijd gemeld is, dat hij betrapt werd, terwijl hij bezig was met het uitmelken van eens anders koeien, is door de recht bank te 's Bosch veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevange nisstraf. De drie vrouwen, die zich hadden fechuldig gemaakt aan diestal in het gesticht Meerenberg, zijn tot 6 maan den, een j^ar en 18 maanden cel straf verüqrdéeld: Door onoplettendheid van den wjsselwachter Óribelèt te Dordrecht (Haven,) die bij het uit de loots ran géeren van eenige wagens er geen acht op gegeven had, dat binnen iile loods eenige werklje.dgö, van den aannemen Vos bezig warén een wagen té lossen, zijn twee dier werklieden tft jluid deed zich in. dé kerk koore'n.V „Wat is dat?" waagde Keeke. „Is er hier nog iemand in de'kerk kuiten ons?" Hjj diep naar den toren en wierp de deur in het 'slot. jj „Mannenkomt hier, en bewaakt de deur. Misschicp .vinden wij den moordenaar .bier of; daar: verborgen," Een dérknechts plaatste zich aan de deur^. terw^jl .Ilecke en de andere mannen de Kapel van den eenen koek naar den anderen '.doorzochten. Maar, behalve eenige opgejaagde muizen, jVondén' zij, niets. TWEE OUDE V1UJERS. 1 In 'het oostelijk gedeelte van liet stedeke Moórstadt 'lag het stift van St. Cosmos en Dainianusi' De gebouwen, die er toe behoor den, w'areii zeer uitgebreid. Ziet men een plan van 'Moorstadt, dan vertoont het slechts een enkele, lange hoofdstraat, als de staart tusschen een kist, die zich nog ge deeltelijk in den wagen bevond, en de douaneloods beklemd geraakt en gewond. Onmiddellijk is geneeskun dige hulp iögeroepen. De toestand van beide lijders is niet gevaarlijk. Op de groote najaars-koemarkt te Hoorn waren den 12. en 13. ruim 7000 stuks vee aangevoerd, over het algemeen van beste kwaliteit. De handel in de beste soorten .was vlug en daarvoor werden hooge prijzen betaaldin mindere kwaliteit was de handel matig. Groote driften wer den vervoerd4 stoombooten en 24 vaartuigen werden met vee geladen. De Dordtsehe passagiersboot werd Dinsdagavond ten 5 nur, van Rotterdam komende, en in goed vaarwater, aan stuurboordswal varen de bij ÏJselmonde, aan bakboordzijde door de Telegraaf" van Antwerpen tot den mast dwars doorgeloopen. Gelukkig konden al de passagiers worden gered beidebooten waren echter zwaar- beschadigd en verkeer den in gevaar van te zinken Zij werden echter door spoedige, flinke maatregelen vlot gezet. De lading van de Telegraaf'bestond uit koffie, rijst en zeildoek. Zekere D., bode van Bergen- op-Zoom op Steenbergen en tus- schengelegen plaatsen, werd Vrijdag avond tegen 6 uren -tevergeefs van laatsgenoemd dorp terug verwacht. Wétende dat hij vóór {een waarde van ongeveer f 400 aan geld hij zich van écn visck,; terwijl ket stift ér dën kop vaax uitmaakt. Het stift was omgeven van een tien voet hoogen dikken muur. Aan de zijde prijkte de ingang met de beschadigde beelden der heidenpredikera Sü. Cosmos en Damianus. De dubbele inet ijzer beslagen deur wérd tegen het vallen vau don avond gesloten ^lleeu tijdeus de kersmis bleef zij open, om dan elk gelegenheid te geven de godsdienst- plegtigheden van dit feest te bewonderen, wanneer .de nonnen zich geheel in orde gewaad vertoonden en met1 den eersten slag van het middernachtelijk nur haar ge zang: Gloria in excelsis Deo, aanhieven. Behalve de kerk met haar breeden toren, zag men twee pastorieën; cern groot statig huis met een aantal vensters, en twee beel den met bisschopsmutsen op ket dak van liet kuis; vervolgens een schoolgebouw, groote magazijnen, tot berging' der talrijke tienden, die door de schatplichtige boeren moesten geleverd worden. Een oud, somber gebouw wbs voor de stiftkeeren bestemd,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1