1 Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 398. Vrijdag 8 December 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nmnmers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADV ERTENTIEN Van 1—5 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Kalender der Week. DECEMBER. —Zondag 10 Opgang der Zón 8 u. 1 m. Ondergang 3 u. 44 m. Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Nieuwe Maan. Zaterdag 16 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 8 Dec. 1876. De oorlogschepen Zilveren Kruis" en Leeuwarden" zullen den l*6n dezer van Nieuwediep vertrekken naar Lissabon, aldaar de komst van de »Van Galen" afwachten en alzoo tot een divisie gevormd, koers zetten naar Fernambuco, Bahia en Rio-Ja- neiro, alwaar een zekeren tijd zal wor den vertoefd. "Van Rio-Janeiro wordt de reis n, vervolgd, over de kaap de Goede I- Hoop en St. Helena naar Holland, liti alwaar men in de maand Augustus r- 1877 zal retourneeren. >it Het doel van den tocht is oefening lg van officieren en equipage, en bevor- m dering van den Nederlandschen han- ar del en scheepvaart. ®t Woensdagavond gaf de onder officiers - vereeniging »Bellona" in J» Musis Sacrum ter gelegenheid van 't Sint Nicolaasfeest-, een Soiree Mili- taire et Amusante, afgewisseld door l*> verschillende werkzaamheden. De avond werd door de aanwezigen op 8" hoogst genoegelijke wijze gesleten en n" met een prettig bal besloten. en< 2 FEUILLETON. DE ERFENIS. IN DEN GRAFKELDER. 16) Zwijgende stonden de drie mannen bij elkander en staardcuelkander aan. ,Hij had u nog iets willen zeggen huzaar!" zeide de nachtwacht. „Ja, juist zou ik het geheim vernomen hebben, zoo de arme Meijer niet spoedig zijn bewustzijn verloren had." „Maar gij weet toch zeker iets van het geen hij u zeggen wilde?" „Neen, volstrekt niets," antwoordde Recke. „Wat zegt gij er vanhoutvester vraagde dc nachtwacht. „Wanneer zoo iets plaats heeft, dan kan de mcnsch niets dan zwijgend de schouders ophalen. „Welk een treurig einde heeft die wak kere man niet gehad, zeide de houtvester, terwijl hij een traan wegpinkte, „Een De soiree van de onderofficiers- vereeniging Vaderland en Oranje," had gisterenavond talrijke bezoekers. Aan de opgewekte stemming der aan wezigen was 't blijkbaar, dat men zich uitmuntend amuseerde. Een paar tooneelstukjes, flink opgevoerd, droegen er niet weinig toe bij om het genot te verhoogen. Op den 22n October overleed de Konstabel-Majoor bij de Kon. Ned. Marine J. G. Koch, in hulp behoevenden toestand een weduwe en 3 kinderen nalatende waarvan het jongste nauwelijks drie maanden telt. Bewogen met het lot dier we duwe en kinderen, welke een zorg volle toekomst te gemoet gaan, zal de vereeniging van onderofficieren van Land- en Zeemacht Vaderland en Oranje," door het geven eener tooneelvoorstelling trachten het lot van dit gezin eenigermate te le nigen, hetgeen wij hopen en ver wachten dat niet beschaamd zal worden. Immers, genoemde vereeni ging heeft op tooneelgebied een goede klank en de opvoering van het boeiende Tooneelspel Arthur of zes tien jaren later," gevolgd door een vroolijk nastukje, zal gewis velen doen besluiten om dit goede doel te helpen schragen, De voorstelling zal plaats hebben op Zondag 17 December aanstaande, in Tivoli. Wederom zal de vereeniging Ontwaakt bij Tijds", en wel op man, oprecht en standvastig, zonder valsch- heid een boer, als een vorst! En zulk een man moet een vijand hebben, die hem naar het leven stond? Mijlen in den omtrek was er niemand, die iets tegen Meijer had! Dat zeg ik, verduiveld!" „Het moet een vreemde geweest zijn; dat is zeker!" meende de nachtwacht. „Maar, merkte de huzaar aan," welke reden kan een vreémdeling gehad hebben, om Meijer te vermoorden Het is eene daad der bitterste vijandschapMen wilde hem niet berooven, anders zou de moor denaar hem in zijne woning hébben opge zocht." „En waarom stak men hem de arraen- pénningen in den zakzeide de nacht wacht. „De doode heeft wel veel in zijn leven gegeven, maar nooit iets aan anderen ontnomen. En nu zou hij de armenkas be stolen hebben?" „Het hangt met andere dingen samen." bromde de houtvester. „Wat zegt gij Söllcr vraagde de huzaar. „Ik zeg, dat de oorzaak daarvan niet licht in iets van heden of gisteren," ant- Zondag 24 Dec., in Tivoli, een lief dadigheidsvoorstelling gevenditmaal voor een weduwe met acht kinderen, wier echtgenoot en vader, J. Bergsma, dezer dagen door den onverbiddelijke dood van zijn huisgeziH werd wegge rukt, zijn talrijk kroost en weduwe in zeer armoedige omstandigheden achterlatende. Ook deze liefdadige poging ver dient ten volle de sympathie van alle weldenkende plaatsgenooten. De ongehuwde moeder verdacht van verduistering van haar kind, de vorige week alhier in verzekerde be waring genomen, is weder op vrije voeten gesteld. Bg kon. besluit is een cere- teeken ingesteld, bestemd voor hen, die na afloop der 2. Expeditie tegen Atchin in de jaren 1874, 1875 en 1876 aan de krijgsbedrijven aldaar hebben deelgenomen en niet in het bezit zijn van de gesp: Atchin 18731874. Het nieuwe eereteeken zal bestaan uit een gesp met het opschrift 1873-1874. Gedurende de eerste maand na de opening van het Amsterdamsche Noordzeekanaal geschut: naar zee 83 schepen, van te zamen 27208 gemeten tonnen inhoud en uit zee 49 schepen van te zamen 16246 ton nen inhoud. Yan wege den minister van oorlog ïwordt in het belang èn van den burgerlijken èn van den mili tairen dienst, verzocht bij het be- woordde de houtvester. „Eu wie weet, of dat ooit aan het licht komt." „Een moord komt bijna altijd aan het licht!" merkte de huzaar aan. „Maar mij dunkt, dat wij hier nog een plicht te ver vullen hebben!" „Wat meent gij, huzaar?" vraagde de nachtwacht. „Er is in de kerk naar den dader ge zocht," hernam Otto Recke. „Dat is echter niet genoeg. Misschien heeft de moorde naar het een of ander, al ware het nog zoo gering, een stuk vau ecu jas, eeu doek, een knoop verloren. Misschien vinden wij zelfs het wapen. Wij moeten een goeden lantaarn hebben." „Ga gij er een halen op de hoeve, hu zaar!" „Ik moet bekennen, dat ik bet tooneel daar in huis niet kan aanzien hoor, hoe Trina en de meiden gillen „Nu dan zal ik licht halenbromde de nachtwacht. Zwijgend wachtten de houtvester en de huzaar. Na een kwartier kwam de nacht wacht terug. geven van rijks-, provinciale- of ge meentelijke bedieningen, waarvoor actief dienende militairen in aanmer king kunnen komen, om, wanneer men een opengevallen bediening door een onderofficier of militair van min deren graad wenscht te doen ver vollen, eene vraag om aanwijzing van een geschikt persoon tot het departement van oorlog te^'richten, of, zoo men reeds het oog op een militair gevestigd heeft, dan ten minste omtrent diens gedrag, karak ter of geschiktheid inlichtingen bij dat departement te winnen. Aan de vragen om aanwijzing van geschikte personen en aan de ver zoeken om inlichtingen zal altijd gaarne voldaan worden, en zal er, zoo noodig, aan de belanghebbenden vervroegd ontslag worden verleend uit den militairen dienst, wanneer zij nog slechts een klein gedeelte van hunnen diensstijd te vervullen hebben. Weldra zullen bij de Tweede Kamer wetsontwerpen tot afschaffing van de lijfstraffen bij de zee- en landmacht worden ingediend. Op 's Rijks werf te Amsterdam is Woensdagmiddag met goed gevolg te water gelaten, het schroefstoom- schip le kl. Atjeh." Daarna werd de kiel gelegd voor een dergelijk vaartuig genaamd »de Ruijter." Men schrijft het volgende van Urk, dd. 2. Dec. aan de Stand.Van de te Norderney zijnde Urker vis- „Wij zullen eerst zien langs welken weg de moordenaar in de kapel gekomen is. „Wel, door den toren. De deur staat nacht en nacht open." „Misschien kan hij langs den anderen weg gegaan zijn." „Dat is hetzelfde, huzaar," zeide de hout vester. Ten miuste dat -doet niets tot de zaak." „Bij een moord heeft zelfs de minste kleinigheid cenige beteekenis." „Welaan, laat ons zien." „De drie mannen enderzochten de zijdeur, den hoofdingang. Deze was goed gesloten. Dan was er nog een kleine deur, die in de sacristij uitkwam, welke zich achter het hoogaltaar bevond. Zoodra de huzaar de klink aanvatte, ging de deur open zij was niet gesloten, maar stonds slechts aan, alsof iemand zich met haa? dezen ingang verwijderd had. „Daar hebben wij het al!" zei „O, dat brengt ons niets verdf de houtvester. „Ik geloof het wel, Söller.'' „O, de pastoor is het 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1