KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 412. Vrijdag 26 Januari 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., te H E LD E R. ADVERTENTIËN Van 15 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDA&SMÓRGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. JAN.—FEBR. Zondag 28 Opgang der Zon 7 u. 51 m. Ondergang 4 u. 37 m. Maandag 29 Volle^Maan. Dinsdag 30 Woensdag 31 Donderdag 1 Febr. Vrijdag 2 Maria Lichtmis, (Vrouwendag.) Zaterdag 3 Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 26 Jan. 1877. Z. M. heeft benoemd tot rijks ontvanger alhier, de beer F. H. Thorbecke. Het tweede winter-concert van het Muziekkorps der Artillerie- Schutterij, dat gisteren avond plaats had, is stellig een der genotrijkste avonden geweest, die wij in het win ter zeisoen gesmaakt hebben. Het optreden van een jeugdige artiste, Mejufvrouw H. van Duijm, uit Rot terdam, een jonge dame met veel talenten begaafd, gaf aan de talrijke toehoorders een waar genot en wij kunnen zeker als de tolk van allen spreken, als wij zeggen dat de jeug dige artiste bij uitstek algemeen aan de verwachting voldaan heeft. Ook het trio, de solo voor violoncel en de solo voor Bugle-alt, deelden in de algemeene goedkeuring en de FEUILLETON. DE ERFENIS. 29) XIII. DE KAST IN DEN MUUK. „Goddank!" dacht Bruno. „Na de eerste schrede volgt een tweede." Zij haalde eenen kleinen sleutelbos uit haren zak, en hare tranen begonnen weder overvloediger te vloeien. Het waren de sleutels, die Christophel Meijer altijd bij zich gedragen had. Trina nam het licht en ging vooruit naar het kleine vertrek. Toen de deur geopend werd, zag men daar nog het avondeten staan, als op den avond te voren. Niemand had er aan gedacht het eten weg te nemen of de kaarsen uit te doen, die tot diep in den kandelaar waren gebrand. ensemble stukken van bet muziek korps gaven blijken, dat dit jonge korps meer en meer vooruit gaat en stel lig onder leiding van den ijverigen kapelmeester een schoone toekomst te gemoet gaat. Het netto bedrag der tooneel- voorstelling op 1.1. Zondag gegeven door het Jongelings-Gollegie «Nut en Genoegen," ten voordeele van J. Leenstra, was de belangrijke som van f 267,52. De vereenigiug ïGaudium Inter Nos" zal Donderdag a. s. een huiten- gewone vergadering houden, 't Uit gebreide programma belooft bare leden een avond van afwisselend genot. Ingevolge Zr. Ms. besluit wor den in dienst gesteld mat bestem ming voor buitenlandschen dienst, het te Willemsoord liggende ram- torenschip Koning der Nederlanden" kapt. t. z. W. Enslie, met bestem ming naar Oost-lndië, en het schroef- stoomschip 4. kl. Batavia," liggende te Amsterdam, luit. t. z. Ie. kl. W. van Oorschot. Een paar werklieden aan bet station Alkmaar zijn door de justitie gearresteerd onder verdenking van ver keerde praktijken met betrekking tot pakjes, ter bezorging aan de Spoor wegmaatschappij toevertrouwd. Men schrijft uit Monster: Een vrouw, die voortdurend mis bruik maakte van sterkendrank, is plotseling doodgebleven, nadat zij Een koele wind kwam de binnentredenden te gemoet. Het eene venster stond open. Trina sloot het, terwijl bare moeder de kast naderde. He deur was niet gesloten, maar stond los aan. Toen de deur geopend zou worden, bood zij wederstand. He vrouw drukte met krachtige hand en de knippen kraakten. Nog een poging en de deur ging open en hing slechts op het onderste scharnier. Het slot, dat met geweld was opengebroken, zat slechts met eenige half uitgestoken spijkers vast. „Jezus, mijn God! Hier is een roover geweest!" gilde de vrouw. „Hier had de meester al zijne papieren, al zijn geld In de kast lag alles door elkander. Een groot paket met staats-ohligaticn en andere papieren en waarde, was geopend de stukken waren in een hoek geschoven. Eenige geldzakken, sommige met goud, andere met zilver geld, waren onaangeroerd gebleven. He vrouw vatte de papieren van waarde bijeen en legde ze op de tafel. eeu ui iet iiuu uuivaugen van naar zoon, die als milicien naar de klasse van discipline zon gezonden worden en gedeserteerd was waarschijn lijk om een einde aan zijn leven te maken. Te Amsterdam zal weldra een roeiboot beproefd worden, waarvan de roeier door een hefboomsinrich ting aan de riemen met het gelaat gekeerd kan zijn naar de zijde waar heen de boot zich beweegt. Omtrent de zaak, welke Dins dag voor bet Gerechtshof te Amster dam behandeld werd, kunnen wij nader het volgende melden. Terecht stond de zestigjarige weduwe M. A. T., geb. G., beschuldigd van het met voorbedachten rade en geleiderlage toebrengen van kwetsuren aan den inspecteur van politie Van K., waarnir een beletsel om te werken van meet dan 20 dagen ontstaan was. Genoemde inspecteur stond met besch., die niet onbemiddeld was, in zeer nauwe be trekking, welke hij had verwisseld voor een andere dergelijke met een jongere weduwe. Met jaloersebbeid en minnenjjd vervuld over een dus danige behandeling, bad besch. ge noemden inspecteur in den avond van 25 Sep. 11. opgezocht en op de Brouwersgracht een fleschje vitriool zuur in het gezicht gegooid. Genoemde feiten werden door beseb. erkend en door gehoorde getuigen bewezen. Dat zij het vitrioolzuur zon gekocht hebben, uitsluitend met het oogmerk om het in v. R's. gezicht te werpen, „Er moeten vier eg twintig obligatiën zijn," riep zij driftig, ën begon met bevende hand te tellen. „Allen van duizend thaler- de meester had er nog een willen koopen, als hij naar de stad ging Toen zij gereed was, hief zij het hoofd op met een diepen zucht. „Zij zijn er allenzeide zij. „Waar zijn de geldzakken Trina gaf er haar eenige, de een meer gevuld dan de andere. Een stil vermoeden had zich van den jonker meester gemaakt. „Waar zijn de papieren met het snoer?" vraagde hij, inwendig overtuigd, dat zij niet gevonden zouden worden. Het eene laadje na het andere werd onderzocht. Be bewuste papieren waren er niet. „Neen, neenriep de vrouw. Be mees ter had ze nog gisterenavond voor zich op de tafel hij wilde ze, geloof ik, den huzaar laten zien. Toen deze echter zijn paard zadelde en vertrok, legde de meester ze weder zooals haar was ten laste gelegd, ontkende zijzjj droeg dat steeds bij zich om er een wrat op haar vin ger mede te branden, welke opgave door de getuigen a décharge werd be vestigd. De advokaat-generaal Mr. Op ten Noort achtte de ten laste gelegde feiten volkomen bewezen. In de houding en gedragingen van den inspeeteur van politie en in bet vroeger gun stig gedrag van besch. vond het O. M. aanleiding om in ruime mate verz. omst. toe te passen en eischte der halve een celstraf van 6 maanden. Mr. Haas, die als verdediger optrad, wees op den ongelukkigeu levensloop van besch.deelde mede hoe zij in 1871, bij de inname van Parijs op de commune, haar man had verloren, die met haar in een winkel gevlucht, voor een Pruis gehouden en terstond doodgeschoten was; hoe zij bij die gelegenheid beroofd was geworden van haar vermogen, en hoe het Fransche gouvernement van de 200,000 fres. welke zij had bezeten, slechts 20,000 fres. had vergoed. Daarop ging pleiter de oorzaak na, welke besch. tot het plegen van het feit had gebracht en welke geen andere was geweest dan teleurstel ling over de houding van den in specteur. Verder trachtte hij aan te toonen, dat het beletsel om te wer ken gedurende meer dan 20 dagen niet bewezen was. De uitspraak werd bepaald op 30 Januari e. k. Volgens de uitgewerkte en toe lichtende staten, gevoegd bij het weg en sloot de kast. Op den grond lag een ijzer, dat waar schijnlijk tot het openbreken der kast ge diend had. Het drietal zag ëlkander ontsteld staan. He erfheer beefde over al zijne leden. Op de vensterbank lag zwarte aarde hier had de dief zijn voet gezet. „Het was alleen op de papieren gemunt zeide Bruno met een doffe stem. „Wie hier geweest is, kende zeer goed den weg. Be dief is niet ver te zoeken. Zeidet gij niet, dat de huzaar gisterenavond hier in de kamer was, toen de boer de papieren voor zich had?" „He zalige meester," antwoordde vrouw Marie, „wilde den huzaar een gewichtige mededoeling doen. Ik moëst de tafel dekken en wijn uit den kelder halen. Hat er iets buitengewoons moest plaats gehad hebben, lijdt geen twijfel. Wat het echter was, is God alleen bekend, want de meester is in de eeuwigheid." „Weet gij, vrouw Meijer," zeide Bruno,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1