KLEINE COUEANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 419. Dinsdag 20 Februari 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Bekendmaking. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co.» te HELDER. ADVERTENTIEN Van 16 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zgn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. VERTREK 'a morgens 6.20. 8.40. *11.58. namidd. 1.55. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. AANKOMST 's morgens 9.47. 12.31. namidd. *3.29. 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndie: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. De Burgemeester der Gemeente Helder brengt ter voorkoming van ongelukken ter kennisdat dezer dagen van de batterij Kaaphoofd in westelijke richting met scherp zal gevuurd worden. De dagen dat er gevuurd wordt zal op de gebruikelijke wijze van Kaaphoofd een roode vlag ge- heschen worden. Helder, den 19 Febr. 1877. De Burgemeester voornoemd (get.) STAKMAN BOSSE. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Febr. 1877. Gisteren werd de 60e verjaardag van Z. M. den Koning alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De oor logschepen waren gepavoiseerd en in de verschillende kazernes werden FEUILLETON. 86)- XVI. zwaar vermoeden. „Wij zijn het eerst hier!" riep Olinger tevreden. De hoofdambtenaar zal in zijn schik zijn, Köller, als hij hoort dat ik hem voor geweest ben. Denkt hij tot de schou wing over te gaan „Alsof er mij iets anders te doen over bleef!" bromde de geneesheer en zag in de kamer rond, welke de vrouwen en wakers hadden verlaten. „Waarachtig, daar zie ik iets echts geestrijk vocht. Wij zullen ons maar aanstonds bedienen." En hij schonk zich een glas brandewijn assauts gegeven. Door 't ongunstige weder was den parade afgekomman- deerd. Des avonds gaf de Onder officiers-Vereeniging Vaderland en Oranje" een Soiree. Zooals gewoon lijk werden de onderscheidene nom- mers van 't programma flink, soms zeer loffelijk, ten uitvoer gebracht. De net gedecoreerde zaal van Tivoli was in den volsten zin des woords stampvolo. a. merkte men op Z. Exc. den Schout bij Nacht en den Stelling- kommandant alhiermet hunne ad judanten. Ook de vereeniging Kruis voor Krijgsverrichtingen" kwam fees telijk bijeen in 't lokaal Konings kroon en ook hier werd de avond in gepaste vroolijkheid doorgebracht. Door de schietclub Willem Teil" zal den 25n dezer maand een huishoudelijk concours gehouden wor den, waarbij een tiental fraaie prijzen zullen worden verschoten. Z. K. H. Prins Alexander is benoemd tot generaal-majoor en schout-bij-naeht. 't Was Zaterdag jl. alweder feest te IJmuiden. 't Stoomschip »Java" zou door 't kanaal naar zee gaan. Aan boord waren eenige au toriteiten en belanghebbenden bijeen, die daar een keurig déjeuner dina- toire gebruikten. Om 4 uur 45 mi nuten vertrok de stoomer zonder troepen en zonder passagiers aan boordmet een diepgang van 46 palm. Met het oog op het vertrek in, dat hem tot de ervaring bracht, dat de boeren echt gedisteleerd drinken, iets dat hij in een onheugelijk aantal jaren niet had beproefd. Daarop zette hij zich aan den arbeid. Twee sneden en de genees heer wist wat hij weten moest een slagader was getroffen door den stoot. De wonde was doodelijk geweest. Het lijk werd weder toegedekt, het laken er over getrokken, en de beide commis sarissen van den krijsraad gingen in de andere kamer, om hunne werkzaamheden voort te zetten. De buren hadden hun post weder inge nomen. De vrouwen zaten in een hoek der kamer dicht bij elkander, toen de commissarissen binnen kwamen. Vrouw Marie had haar gezangboek ter zijde gelegd en zag met ontsteltenis, hoe de geneesheer, die met opgestroopte mouwen binnenkwam, het bloed van zijne handen wiesch, zijne blanke armen met een hagelwitten handdoek afdroogde en vervolgens zijne messen weder inpakte. van de Java maakt het Hbl. met, blijdschap de opmerking, dat Amster dam een Zeehaven" is geworden, maar het voegt er bij, dat bij dat vertrek gebleken is hoeveel te Am sterdam nog moet gebeuren, eer de maatschappij Nederland" haar zetel van Nieuwediep naar Amsterdam kan verplaatsen. O. a. moeten er buiten het Oosterdok in het IJ lig- en losplaatsen gemaakt worden. Ook is een spoorweg van IJmuiden naar Amsterdam noodig en moeten te IJmuiden winkels en een goed hotel verrijzen. Z. M. heeft bepaald, dat voor taan aan geëmployeerden, werklieden en bedienden, bij inrichtigen van 's rijks zee- en landmacht werkzaam, bij 12jarigen dienst een bronzen medaille, bij 24-jarigen dienst een zilveren medaille met f 50 en bij 36-jarigen dienst een gouden medaille met f 100 gratificatie zal worden toegekend. Het schroefstoomschip 4. kl. Makasser, in aanbouw bij de Konink lijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, voor rekening van het dep. van koloniën, is Zaterdag namiddag ten 1 ure met goed gevolg te water gelaten. Donderdagavond is te Amster dam een 15jarige knaap van fatsoen lijke familie gearresteerd, beschuldigd opzettelijk brandende lucifers te hebben geworpen in een schip met hooi, dat in een der stadsgrachten lag. „Wel vrouw Meijer," zeide de genees heer, „gij ziet mij aan, alsof ik de moorde naar van uw man was." „Dat zijt gij ook, docter!" antwoordde Marie. „Zoudt gij dan denken, dat uw man nog niet dood was, toen ik hem het mes nog in het lichaam zette?" sprak doctor Köller lachend. „Hij was dood, dat weet ik antwoordde vrouw Marie. „Maar de meester was nog altijd dezelfde! Ik heb bem de geliefde handen gedrukt, en het was mij, of hij zeideWat wilt gij, vrouw Marie; heden is het juist de tijd eens met u te spreken. Maar nadat gij hem gesneden hebt, is 't de meester niet meer! God vergeve het mij, ik kan hem niet meer zien „Ut gravitate tenes et simplicitate pusilli!" riep de geneesheer. De kanunnik bad zich intusschen met Sirach aan de tafel te goed gedaan. Het schrijfgereedschap werd voor den dag ge haald en men wachtte nog slechts de terug- Uit Schoterland meldt men aan de Asser Ct. Zekere V. uit J. was met zijne vrouw uit avondpraten" geweest. Thuis komende, ging hg naar zekere plaats, hij opent de denr en daar grijnst een witte spookge stalte hem tegen. V. vlucht in huis, doch keert na eenige oogenblikken, gewapend met een bijl, terug en nog blikt het spook hem onbevreesd aan. Op eerbiedigen afstand staande spreekt hg het toe, nog eens, nog eens, maar de geest blijft hardnekkig zwijgen. Vlucht of spreek," zegt hij nu, maar het spook verkiest zoo min het eene als het andere gebod op te volgen. Daarop snelt V. toe, houwt met de bgl op den onbeleefden sinjeur in, en- |op hetzelfde oogen- blik staat hij gehuld in eeD witte wolk van meel. V. had nl. te H. een zak rogge laten malen, dien de schipper meê teruggenomen had, en omdat deze de bewoners afwezig vond en geen buren in de nabijheid woonden, had hij geoordeeld den zak het best te bergen op de plaats, die dagelijks zeker kan zgn van een bezoek. In het sPadangsch Handels blad lezen wij het volgende: De oorlog met Atchin heeft tot nog toe gekost vijf en veertig mil- lioen zes honderd duizend gulden. Daarvoor zijn doodgeschoten onge veer 40,000 Atchineezenzoodat elke Atehinees ons gekost heeft elf honderd veertig gulden, behalve den komst van den onderofficier en den hoofd persoon, den huzaar JRccke. De kanunnik nam de vrouwen voorloopig in het verhoor, terwijl Sirach zijne aan- teekeningen maakte. Wat zij wisten, was spoedig gezegd. De oude Olinger was zeer zenuwachtig door hetgeen hij gehoord eu gezien had. Hij schoof zijn bril voor zijn voorhoofd, en liep naar het midden der kamer. „Wat doet gij, oude actenbundel vraagde Olinger, zich tot Siraeh wendende. De zaak schijnt interessant te worden." „Voor mij ten minste," bromde Sirach, „Dat wordt een proces-verbaal zonder einde. Het is ten minste geheel verkeerd begonnen dat zie ik wel in." Olinger doorbladerde de geschriften, gaf hier en daar een teeken met de pen en richtte zich weder tot de vrouwen. „Gij zegt dus, vrouw Meijer, dat de hu zaar niet alleen hier niet in huis, maar zelfs niet in het dorp te huis behoort!" vra; hij.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1