KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. No. 423. Dinsdag 6 Maart 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. I Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. VERTREK 's morgens 6.20. 8.40. *11.52. namidd. 1.55. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. AANKOMST 'b morgens 9.47. 12.31. namidd. *3.29. m 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. Naar Oost-Indiê Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 6 Maart 1877. Met genoegen vernemen wij, dat de Sociëteit »Mar«" op Woens dag 14 Maart a. s., in Musis Saerum, weder een Soiree Litteraire zal houden, waarbij als gewoonlijk weder gele genheid is tot introductie. De in den storm van 30 Jan. jl. alhier bij Kaaphoofd gestrande vischsloep, is gisteren doordeheeren Gebr. Boon alhier van strand en behouden in de haven gebracht. In Mei aanst. zal bij de directie der marine te Hellevoetsluis een ver gelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e klasse wenschen te worden aan genomen. Voor nadere bijzonder heden zie men de Staats-Ct. van heden (no. 53.) Bij de militairen, te Vlissingen in garnizoen, komen in de laatste 40) XVIII. OUDE BEKENDEN. Het verschrikkelijke voorval in de kapel, gedurende de afwezigheid van den huzaar, gunde hem den ganschen nacht geen rust. Hij liep zijne kamer op en neder en pij nigde zich met de gedachte, wat de ver moorde hem toch mocht hebben willen me- dedeelen. Dan kwam het beeld hem voor den geest der beangstigde Carola en een koortsgloed woedde in zijne aderen. Zijn vertrouwen op hare liefde stond zoo vast als een rots; maar zou zij op den duur in staat zijn zich tegen de vijanden harer liefde te ver dagen ook eeu toenemend aantal lijders aan oogziekte voor. Vrijdag had de stationschef te Nienwersluis het geluk, door zijne tegenwoordigheid van geest een vrouw het leven te redden. Bij aankomst van den trein van 7.11 m. aldaar, liep nl. een vrouw, in plaats van op het perron, op den weg, en wel tusschen de rails, waarop de trein aankwam. Een oogenblik nog, en de vrouw zon vermorseld geweest zijn, toen de stationschef haar nog tijdig bespeurde en van de gevaarlijke plek kon ver wij deren. Bij den landbouwer Willem Haverkamp te Wetering in de ge meente Diepenveen, is een kalf ge boren met 2 koppen, 8 pooten en 3 staarten. Een arbeider, die als getuige een uitstapje naar Almelo had ge maakt, den 1. dezer per trein van 3,30 naar Enschedee weder terug komende, sprong, toen de trein nog in vollen gang was, uit den waggon zijn pet achterna, die hem bij het kijken uit een raam was ontvallen. Gelukkig viel hij zonder belangrijke kwetsuren bij den weg neer, maar mocht aan zijn voornemen, om zijn pet te zoeken, geen gevolg geven, voor hij den baanwachter zijn naam had opgegeven, om tegen hem pro cesverbaal op te maken. Zijn pet zal hem, behalve 't levensgevaar waaraan hij zich blootsteldezeker ook nog een paar gulden boete kosten. zetten? Zou hij den moed hebben te trot- seeren? Carola ais gemalin van den erf genaam van Tempelhof! Die gedachte maakte hem bijna krankzinnig. Vervolgens kwam Kauz hem in dc ge dachten. Voorzeker was die reusachtige man een booswicht van de eerste soort. In welke betrekking zou hij tot den baron von Tem pelhof kunnen staan Kauz scheen volkomen zeker van het gelukken van zijn plan. Herhaaldelijk overlegde de huzaar en kwam tot het besluit, dat de rondzwervende boos wicht in het bezit zijn moest van een middel, om den baron te dwingen. Vrij willig zou hij nooit den verlangden dienst aan Kauz bewijzen. Kauz moest, wanneer bij den huzaar zijn last wilde geven, ten minste een punt van den geheimzinnigen sluier oplichten. Mis schien zou hij zonder omstandigheden, hem alles verhalen. Hij scheen niet zeer voor zichtig te zijn. Echter was het van belang, de wapenen te kennen, die Kauz tegen den baron ge- Alweder wordt ons een geval gemeld van het plotseling breken van hardglas. Ditmaal gebeurde het te Noordwijk. Een karaf gevuld met water, die op een lessenaar stond, sprong, zonder dat zij aangeraakt werd, met een geweldigen slag in honderden stukken, die overal door de kamer werden verspreid. Ongeschreven tonen mengden zich Vrijdagavond bij de opvoering van »Don Jnan," te Utrecht, onder de muziek van Mozart's opera. Aan een der zangeressen was namelijk de verassing weggelegd van in het laatste bedrijf moeder te worden. Zij had den geheelen avond op voldoende wijze hare rol vervuld, maar op het laatst begaven haar de krachten, en toen de zangeres zich achter de coulissen terngtrok en ophield met zingen, weerklonken daar weldra de eerste kreten van een jongen wereld burger. Te Labischiu in de Pruisische provincie Posen, is den 25 Februari Jo'nan Budzinkski, een veteraan der Poolsche armee, in den ouderdom van 112 jaren overleden. Te Lissabon is bericht ontvan gen van een droevig naspel der te Philadelphia gehouden tentoonstel ling. De »Emilia" namelijk, waarop de Braziliaansche commissie de te rugreis aanvaardde met hunne familie leden en al de woorwerpen welke op de tentoonstelling aangekocht waren, is midden op zee verongelukt. Van brniken wilde. Misschien kon Recke er zich ook van bedienen, wanneer het er op aan kwam Carola uit de klauwen der Tem- pelhofs te bevrijden. Recke besloot Kauz op te zoeken. Het was nog zeer vroeg, toen Recke zijn hengel uit den hoek nam, zijn muts opzette en de achterdeur uitging. Hij liep door de weiden en het kreupelhout om des te eerder aan zijn doel te komen. He reuzeneik verhief zich boven al de boomen van het naburige boseh. Recke trad onder het gebladerte en zag rondom zich, doch nérgens was een meuschenge- stalte te ontdekken. Eensklaps hoorde hij in zijne nabijheid een diepe zucht. Hij ver schrikte bijna. Den dikken stam omloopende, zag hij een man op den grond zitten, met den rug tegen den boom geleund en zijn hoed voor dc oogen. Zijn dikke knuppel, kort te voren gesneden, lag dwars over zijne beenen. Het was Kauz. Recke beschouwde met verbazing zijne al de opvarenden zijn niet meer dan twee matrozen gered Naar men zich zal herinneren, trof na het einde der Weener ten toonstelling aan de Japansche com missie ongeveer hetzelfde lot. Uit Zwitserland en Noorwegen worden grooten bezendingen ijs af gestuurd, omdat de zachte winter in zeer veel streken het verzamelen van ijs niet mogelijk heeft gemaakt. De statistiek leert, dat in de spoorwegwaggons de terugrijdende zitplaatsen (d. w. z. wanneer men met den rug naar den lokomotief gekeerd zit) veiliger zijn dan de vooruitrijdende. Van de 100 botsin gen, welke op de spoorwegen plaats hebben, leert de ondervinding, dat steeds 85 tot 90 in de richting van voren naar achteren plaats hebben, waarbij dan ook de met den rug naar de locomotief gekeerd zittende reizigers niet anders dan tegen het beschot worden gedrongen, terwijl de met het gelaat naar de machine gekeerd zittende reizigers van hunne zitplaatsen worden geslingerd. Bij het uitstrekken der beenen uit de tegenovergelegen plaats, of bij het op de eene of andere wijze beletten van de vrije beweging dier ledematen, ontstaat (daar bij iedere buitengewoon snelle en sterke beweging van het rijtuig, het lichaam voor- of achter waarts wordt geslingerd) lichtelijk beenbreuk. Dit kan voornamelijk voorkomen worden, wanneeer men reuzenleden. Zijne kleeding was die, welke men in de gevangenis gewoonlijk draagt. Boven den eenen sok zag men zijn ont- bloote been -een blauwachtige ring toonde duidelijk aan, dat hij vroeger voet boeien bad gedragen. Zijne schoenen waren met groote spijkers voorzien. De hoed was nieuw, van fijn vilt, waarschijnlijk ge stolen. Hij scheen te vermoeden, dat zich iemand in zijne nabijheid bevond. Hij bewoog zich zijn hoed viel afmaar te vermoeid zijnde, viel hij weder in slaap. Nu kon men het hoofd van Kauz onge hinderd beschouwen. Zijn haar was raven zwart en ge kroest, ofschoon kort afgesneden; Zijn breed, laag voorhoofd, zijn gebogen neus met wijde neusgaten, zijn blauwzwarte bakkebaard, zijn olijfkleur, een en ander droeg het kenmerk van den zigeuner. Dit gelaat kwam den huzaar zeer bekend voor. Hij zocht het zich te binnen te brengen hij wilde, als het ware, zijn naam op zijn gezicht lezen en toch kwam zijn

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1