KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 428. Vrijdag 23 Maart 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. N IE U WSTIJDINGEN DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden.j Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN Van 15 regels 35 Centen elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MAART. Zondag 25 Palmzondag. Opgang der Zon 5 u. 51 m. Ondergang 6 u. 20 m. Maandag 26 Dinsdag 27 V. M. Woensdag 28 Donderdag 29 Israëlitisch Paasckfeest. Witte Donderdag. Vrijdag 30 Goede Vrijdag.' Zaterdag 31 HELDER, 23 Maart 1877. 't Letterminnend Genootschap .Liefde tot Kunst" hield gisteren avond in Tivoli hare laatste buiten gewone Wintervergadering. Ten too- neele werd gevoerd het drama: »De Wraak der Twee Weezen," dat op verdienstelijke wijzetot genoegen der leden en geïntroduceerden werd afgespeeld, en door een geanimeerd hal werd gevolgd. Door de Assurantie-Maatschap pij Agir te Stockholm, is aan kapt. B. J. Schaap, voerende het galjoot schip .Jacobus David," een prach tig gouden zakuurwerk vereerd, voor het alleen op de reede van Lemvig brengen van bovengemeld schip, na aanvaring bij zwaar stormweder met het schip »Gelie'" op welk schip de equipage van de sjacobus David" was overgesprongen. Te Hindeloopen werd den 15n Maart een kistje uit zee opgevischt, dat verschillende papieren bevatte, uit welke bleek, dat ze afkomstig FEUILLETON. 43) XXI. VEKSTOOTEK. De arme Meta zat in haar kamertje en bevochtigde haar voorschoot met hare tranen. Haar vader sprak geen woord. Hij scheen iets gewichtigs in het schild te voeren. Nergens had hij rust. Zijn geheel voorkomen was op eens veranderd. Als een vreemdeling stond hij tegenover zijn eenig kind, dat zijn afgod geweest was. Welk een vreeselijke strijd moet er in het hart van dien ouden man gewoed hebben? Hij had zijn kind verloren! Verloren op zulk een schandelijke wijze, zoodat hij zich geluk kig zou geacht hebben, zoo hij op het graf zijner Meta een bloemkrans had mogen leggen. Meta kende in alles haars va ders gewoonten. Nooit behoefde hij iets te wen- wareu vau den Noord-Duitschen schoener .Paul", kapitein Ducker, van Stralsund. Onder de stukken bevond zich een boekje, waarin de kopie van een brief van den kapitein aan den consul, gedagteekend Vlis- singen 10/377, waar uit blijkt, dat het schip voor korten tijd moet zijn verongelukt. Een scbeepsnaambord, insgelijks uit zee opgevischt en met de vergulde letters .Stralsund," is waarschijnlijk van dezen schoener afkomstig. Onze Letterkunde verloor Dins dagavond een harer ijverigste beoefe naars. De beer P. J. Andriessen, de vriend der jeugd, de geliefde schrijver bij oud en jong, overleed op 61 jarigen leeftijd. Te Groningen en te Zaamslag zijn ongelukken voorgevallen, waar van vrouwen het slachtoffer waren. In het eerste geval werd een vrouw door een slag van een molenwiek gedood, in het andere werd de vrouw doodelijk getroffen door een boom, die gerooid werd. Dat te Middelburg de lust voor nieuwe ondernemingen weer eenigs- zins ontwaakt, blijkt hieruit, dat de firma Borsius, den Bouwmeester eu van der Zege het voornemen beeft opgevat om een nieuw schip op hare werf op stapel te zetten, bestemd voor den houthandel. Daar op de werf van de hh. van Zeijlen en schen, of te bevelen zij voorkwam hem. Maar anders had hij een vriendelijk woord voor haar; anders bewees zij hem niet den geringsten dienst, zonder een woord van dank aan haar en nn zweeg hij, als het graf. Hij liet Meta aan zich zelve over. O hoe gaarne had zij een uit. barsting van toorn verdragenHoe zou dit haar het hart verlicht hebben, als haar vader zich in luide klachten had lucht ge geven. Zij kon het zich met verhelen, dat haar vader van het eene of andere heil- looze plan zwanger ging. Zoo zwijgend zoo vastbesloten is hij alleen, die met gevaar van zijn leven het een af ander gevaarlijk werk heeft nit te voeren. Na de mededeeliug, die Meta hem schrifte lijk gedaan had, had de houtvester het huis- verlaten. Meta had niet geslapen. Zij zag hem den weg naar het park inslaan. Zijn hond had hij te huis gelaten iets dat Meta nog nooit gezien had. Maar dezen nacht moest Waldmann te huis blijven en huilde, dat de vensters rammelden. Met den grootsten angst verbeidde Meta de terugkomst van haren vader. Hij had Decker een Oost-Indië-vaarder wordt gebouwd, zullen dan gelijktijdig te Middelburg twee schepen op stapel staan, iets wat in jaren niet is voor- In den Lutkemeer-polder bracht Zondag een schaap een zonderling levenloos lam ter wereld. Het dier had twee lichamen, twee staarten, acht pooten, een kop, twee oogen naast elkaar, vier ooren en een bek als die van een wezel. In den nacht van Zondag op Maandag is tusscben Brouwershaven en Hellevoet de te Delfsbaven wonende scheepstimmerman P. Nieuwstrate, varende aan boord van bet schip .Marsnijmf," terwijl hij bezig was een lijn uit te brengen, uit de boot ge slagen en verdronken; bij was een braaf en oppassend echtgenoot en hoopte na een afwezigheid van 13 maanden de zijnen in welstand weer te zien. Te Amsterdam is Woensdag namiddag een vrouw, wier kleederen door aanraking met de vlam van een petroleumtoestel begonnen te branden, al brandende de trappen harer woning afgesneld. Een voorbij ganger greep een deken die uit een venster werd geworpen, door iemand, die het geval zag, wikkelde de vrouw daarin. Zij bad echter reeds onder scheidene brandwonden bekomen zij werd naar het gasthuis vervoerd. zijn geweer medegenomen. Meta sid derde bij de gedachte, dat hij zich van het leven zoo kunnen berooven. Na een nur hoorde zij de huisdeur openen. Waldman zweeg en zij hoorde de voetstappen van haren vader. „Nu hen ik gewapend," zeide Söller, ter hij op de tafel sloeg. „Nu zal het vuur u nanw aan de scheenen gelegd worden. Wij zullen zien, wie het eerst van hier verdreven wordt gij, of ik Verder had Meta niets meer gehoord. Eenige minuten later was de houtvester, zonder iets gebruikt te hebben, weder uitge gaan, nadat hij in de kleine kast, in welke hij zijne belangrijkste papieren bewaarde, bezig was geweest. Meta was in hare kamer, boven de woonkamer. Zij kende het geluid van elke kast, van elke lade. Toen Söller uitgegaan was, kwam zij van haar kamertje en zag rondom zich. De kleine eikenhouten kast was vast gesloten. Een stoel, die altijd voor de kast stond, was van zijne plaats, een zeker bewijs dat Meta goed gehoord had, toen zij meende, dat de kast geopend werd. In 1464 waren de eieren om streeks Pasehen zeker goedkooper dan zij waarschijnlijk dit jaar zullen zijn. Een mand met 100 eieren kostte destijds één duit. 't Was in dienzelf den goeden tijd, dat de heeren Bur- gemeesteren van Hoorn op het stadhuis een gastmaal gaven »als de heer Carlois daar was,» en daartoe een som vau ten volle 3„ stuivers hadden verteerd. Kort daarna werd dienzelfden Heer op het gemeld stadhuis door heeren Burgemeesteren nog een gastmaal aangeboden, dat iets minder loisterrijk was en dan ook maar 2l/2 stuiver kostte. Ook is in de Hoornsche stadsrekeningen van het zelfde jaar gevonden, dat burge meesteren aan een maaltijd, het bier daaronder gerekend, verteerd hadden 16 braspenningen, en 10 stuivers aan Pranschen wijn op Paaschdins- dag, als er kerkmeesteren, waardijns en andere overheden onthaald wer den. Dit was in hetzelfde voordeelige- jaar, dat men in Amstellandt koopen kon; »Een mudde tarwe, een mudde gerst, een mudde rogge, eeu mudde haver, een ton appelen, een vette kalkoen, en een kan wijns» voor 13 stuivers te zamen. Evenals te Darmstadt hebben ook te Maintz dezer dagen onder zoekingen plaats gehad naar ver- valsching van worst, melk en andere Wat mocht haar vader hier gezocht hebben Had hij er misschien iets inge legd Meta had een sleutelbosje aan den band van haar schort. Onder de sleutels was er een, die juist op deze kast paste. Zij bukte zich- en opende haar. Daar lagen eenige papierende geboorte acte van Söller zijne vrouw en Meta; zijne tronw-acte; vervolgens Söllers paspoort; zijn eereteeken van den slag van Waterloo; de bruidkrans zijner vrouw, haar bijbel en ge zangboek, waarin de overledene slechts op sterf- en hooge feestdagen las. Meta had altijd voor deze kast een zekeren eerbied gehad. Het was haar, alsof zij op het punt was een kerkroof te begaan. Wat had hare onheilige hand met deze heilige voorwerpen te doen! Tegen den muur stond een paket, in blauw papier gewonden, en met dikke roode, zijden draden toegebonden. Toen Meta met haar lampje bijlichtte, zag zij, dat het opschrift niet van de hand haars vaders was. „Voogdijschap over Thedo von Tempel hof!" las zij. „Geschreven door Christophel

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1